Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: Özgür Masonlar Büyük Locası konusu  (Okunma sayısı 29706 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Nisan 01, 2013, 01:28:48 öö
Yanıtla #20
  • Uzman Uye

Sayın erim yazınızı daha detaylandırırmısınız ?

Saygılar
audi-vide-tace
    dinle-gör
        sus

Nisan 01, 2013, 01:46:38 öö
Yanıtla #21
  • Mason
  • Orta Dereceli Uye
  • *

Bu konu aslinda daha once forumda bircok kez islenmis bir konu ustelik gerekli cevaplar da her defasinda verilmis.Maalesef hala HKEMBL'nin tavri konusunda supheler mevcut.

Ben aslinda bu suphelere cevap vermek amacinda degilim cunku konu hakkinda bilgisi olan uyeler fazlasiyla doyurucu aciklamalar yapmislar ancak ben de haddim olmayarak yinelemekte fayda gordum konuyu bildigim kadariyla.

Sn.NOSAM33 biraz onceki serzenisim size degildir bilgi sahibi olmadan agresif bir tutum icinde olanlar icindir.

Demek istedigim su ki HKEMBL muntazam masonluk gelenegine,anlayisina bagli ve bu anlayisa bagli muntazam masonlarca taninmis bir kurumdur.Bu anlayis muntazam olmayan obediyanslar ile masonik iliski kurulmasini onaylamaz yani masonik ritueller tartisilmaz,masonik selamlama yapilmaz vs.

Fakat bir kurumu goz ardi etmek farkli bir konudur ve benim gordugum elestiriler genelde bu yonde HKEMBL'ye karsi halbuki boyle bir durum yok,kimsenin kimseye siz mason degilsiniz dedigi de yok.Sadece bizim
anlayisimiz  boyledir ve masonik iliski kurmayiz denmekte bu farkli bir masonluk anlayisinin urunudur.

Saygilarimla.
Memento Mori

Nisan 01, 2013, 09:42:37 öö
Yanıtla #22
  • Seçkin Üye
  • Uzman Uye

Sayın Spock bu başlık altında uzun bir yazı yazmış, akıllıca ve nazikçe sorular sormuştu.

Sayın Asimov bu soruların yanıtlarının Forum’un belli bir linkinde yer aldığına işaret etti. Bunun üzerine Sayın Spock da yanıtlarını almış olduğunu belirtti.

Burada bilinmesi gereken bir evrensel masonik kural var kimilerinin göz ardı ettiği ya da pek dikkat etmediği için gözden kaçırdığı:

“En az üçü üstat derecesinde olan yedi mason bir araya gelip yeni bir loca kurabilir. Bir locada en az üçü üstat derecesinde olan yedi mason varsa, o loca düzenlidir.”

Bu bir geleneksel ve evrensel kural ama bu kural, diğer locaları, bu şekilde kurulmuş olan bir yeni locayı “düzenli” (muntazam) olarak tanımak bakımından zorunlu kılmaz. Her birinin bu bağlamda kendi öngördüğü koşullar bulunabilir.

Bir diğer evrensel ve geleneksel kuralla devam edelim…

“En az üç düzenli loca bir araya geldiğinde, yeni bir büyük loca (ya da büyük doğu) kurabilir. Böyle kurulan bir büyük loca, yönetimi altında en az üç düzenli loca bulundukça düzenini korur.”

İşte bu geleneksel ve evrensel kurala karşın diğer büyük localar (obediyanslar), bu büyük locayı “düzenli” (muntazam) olarak tanımayabilir; onunla masonik iletişim kurmayabilir. Bu bağlamda kendi öngördükleri koşullar olabilir. Her birinin öngördüğü bu koşullar birbirinden farklı olabilir.

Bir diğer deyişle, birisi «Ben onu tanımıyorum.» deyince beriki «Ben de onu tanımıyorum.» diyebilir.

Burada bilinmesi gereken şu: Bu tanımamak ya da tanışmamak, sadece ritüelik konuları ötekilerle paylaşmamak değildir. (O ritüelik konular yazılı olarak zaten her yerde kolayca bulunuyor.)

Bu tanımamak ya da tanışmamak, herhangi bir yerde buluşup, kardeşçe selamlaşmak, hatta sarılıp kucaklaşmak ve birçok konuyu görüşüp paylaşmak, kardeşliği birlikte yaşamak olayını dışlamaz. Zaten bu yüzyıllardır birçok yerde olmuştur; Türkiye’de de yıllardır olmaktadır. Hele son yıllarda daha çok olmaktadır. (Gereksinme arttığı için mi acaba?)

Masonlukta tanımamak ya da tanışmamak, dolayısıyla masonik ilişki kurmamak öyle diplomasi alanında olduğu gibi değil; "birbirlerinin mabette düzenlenen loca ya da büyük loca toplantısına katılmamak" anlamındadır.

Kimi localar ve büyük localar bu bağlamda çok titizdir; kimisi bu konuda rastlantısal ya da tek kerelik durumları umursamaz; bunları istisnadan sayıp kuralı bozmaz olarak nitelendirir.

Bu arada şunu da hatırlatmak isterim: Başka mason kuruluşlarıyla düzenli ilişkiler kurmak ya kurmamak tutumu sadece o muntazam denilen mason örgütlerine özgü değil. Muntazam derken ne demek isteniyor? Anglosakson mu? Hiçbir şekilde Anglosakson olmayanlar da kendi “düzen” anlayışları çerçevesinde düzensiz mason kuruluşlarıyla ilişki kurmaz. Bu bağlamda ÖMBL adlı oberdiyansın da Anglosakson olmadığı halde ilişki kurmaktan kesinlikle kaçındığı hatta sakındığı mason kuruluşları var. (Bu konuda fazla söz etmek istemem. Herkes haddini bilmeli.)

Konu dışına mı çıktık?

Hayır.

ÖMBL nasıl kurulmuştur?

Daha önce Forum’un başka yerlerinde anlatıldı ama belki bazı ayrıntılar verilmemişti. Üzerinde durmak istediğim o ayrıntılar ki, bu konuları bilmeyenler, bilmeden boşuna görüş üretmesin…

Bugün Özgür Masonlar Büyük Locası olarak anılan obediyans 1966 yılında Türkiye Büyük Mason Mahfili adı altında kurulmuştur.

Bu kuruluşa, 7 loca katılmıştır. Bu localardan ikisi daha önce HKEMBL çatısı altında yer almış, birisi yıllardan beri çalışmakta olan bir locadır; diğeri iki yıl önce kurulmuş ama büyük locada olaylar çıkması nedenriyle katılım işlemi gerçekleştirilememiş bir locadır. Diğer beş locayı ise HKEMBL çatısı altındaki çeşitli locaların üyesi olan ama localarından ayrılan düzenli masonlar kurmuştur. (Gerçi HKEMBL o masonları sonradan ihraç etmiş ve böylece düzensiz ilan etmiştir ama çok geç. Onu yapabilseydi, daha önce yapması gerekirdi. Daha önce yapması için de gerekçe yoktu.)

Bundan sonraki yıllar içinde HKEMBL’ndan ayrılan ve yeri kurulan obediyansa geçen ya da yeni kurulan obediyansta yer almakta iken HKEMBL’na dönen masonlar olmuştur. Hatta bir ara yeni obediyanstan ayrılan kimi yeni masonlar topluca HKEMBL’na geçmiştir. Bu transferler günümüzde bile tek tük sürmektedir.

Bugün ÖMBL olarak anılan obediyans, kuruluşundan sonra yaklaşık 10 yıl boyunca daha önce kullanılmakta ola ritüelleri, virgülünü bile değiştirmeksizin aynen uygulamıştır. (Üzerinde tarihi olan basılı ritüeller vardır.) HKEMBL ise, 1970 yılında İngiltere Birleşik Büyük Locası tarafından tanınmayı başarınca, ritüellerini bu yeni tanışıklık olgusuna uyarak değiştirmiştir. (Aslında daha önce değiştirmiştir, tanınmayı sağlamak için ama asıl geçerli tarih 1970’tir. Bir de HKEMBL’nın çok muntazam diğerlerinin çok gayri muntazam olduğunu ileri sürenlere, bir türlü başarılamayan şu “tanınma” olgusunun nasıl olup da gerçekleştiğini anlatmalı.)

Aslında bütün bunlar masonların kendi iç işleri… Bu Forumun üyelerinin bizi bunlarla niçin yorduklarını anlayabilmiş değilim. Bakın masonlar hiç söze karışıyor mu?... Sayın Gnothi birkaç akıllıca/masonca tümce yazdı ama diğerlerinden ses seda çıkmıyor. Neden?...Bence «Bizim iç işlerimize karışmayın.» diye düşünüyorlar. Fakat bir üyemiz, örneğin Sayın NOSAM33, Sayın MASON’un bundan 6 yıl önce yazmış olduğu bir tümceyi getiriyor gündeme. Hani o  6 yıl içinde çok şey değişir ama Sayın MASON’un dedikleri de sadece kendisini bağlar. Kusura bakmasın ama Sayın MASON sadece kendi adına bir beyanda bulunabilir; Türkiye’deki Hür ve Kabul Edilmiş Masonlar Büyük Locası adına konuşamaz; onu sadece En Muhterem Büyük Üstat yapabilir; nitekim yapmıştır da… Bu bağlamda HKEBL’nın resmi yayın organı Mimar Sinan’da yazmış olduklarını, bundan bir süre önce yanlış anımsamıyorsam Sayın enelsır aktarmıştı.

Bitirmeden, kendisine çok saygı duyduğum Sayın Gnothi’nin, Özgür Masonlar Büyük Locası’nın kimi üyeleri için dediklerine ilişkin hafiften bir eleştiride bulunayım…

Şöyle ki; o masonların bu gibi sözleri durup dururken söylediklerini hiç sanmıyorum. Bunun örnekleri Batı ülkelerinde de görülmüş. İngiltere Birleşik Büyük Locası, Fransa’daki büyük locaları “klandesten” (gizli ve kötü niyetli) olarak ilan etmiş. Karşılığında Fransa’daki büyük localar da İngiltere Birleşik Büyük Locası ile onun doğrultusunda olanları “dogmatik” olmakla suçlamış hatta bundan sonra bir de kendileri için “adogmatik” diye bir sıfat üretmişler. Diyeceğim o ki, bu işler öyle tek taraflı olmuyor; birisi ötekini kışkırtıyor; sonra ötekisi tepki gösterince onu suçluyor. Tıpkı çocukların itişip kakışmaları ve sonra “İlk o başlattı.” “Hayır asıl o başlattı.” diye kendini savunmaya girişmeleri, oysa önceden birinin “Benim babam senin babanı döver.” sözünü etmiş olması gibi…

Masonlar da ara sıra böyle işler yapıyor. Onları hoşgörmeliyiz.

« Son Düzenleme: Nisan 01, 2013, 09:53:25 öö Gönderen: ADAM »
ADAM OLMAK ZOR İŞ AMA BUNUN İÇİN ÇALIŞMAYA DEĞER.

Nisan 01, 2013, 10:51:11 öö
Yanıtla #23
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Ben bu yazıyı az önvce hazırlamıştım ama yayına girişi Sayın SkullG'nin yazısından sonraya düştü. Gerek onun gerekse Sayın DIO'nun dediklerine bir diyeceğim yok. Onu ilgililer düşünsün.

Ben Sayın enelsır ile Sayın sumuray'in dedikleri üzerine birkaç tümce yazmak isterim.

Sayın enelsır iyi söyler, hoş söyler, doğru söyler ama o deyişleri üzerine bu başlık altındaki paylaşımlara son vermek ve işe en başından başlamak gerekir.

Nitekim işe en başından başlaması gerekenler var, Sayın samuray gibi...

Onun dediklerine ne demeli?

Gülüp geçmeli mi?

Saçmalamakta olduğunu mu söylemeli?

Birilerinin onun beynini yıkamaya kalkışmış olduğu için uyarıp, okuyup araştırarak doğru bilgileri edinmesini mi önermeli?

Yoksa onu o modası çoktan geçmiş ve günümüzde artık yenilmez yutulmaz, özgürlük ve bireysel buyrultu yerine egemenlere boyun eğmeyi öngören, Masonluğun ilkeleriyle de bağdaşmayan "biat kültürü" ile başbaşa mı bırakmalı?

Yoksa, pek de bir bilgiçlik tasladığına göre bir örgütün nasıl ve hangi koşullarla "büyük loca" olabileceğini anlatmasını mı rica etmeli? Bir örgütteki masonların nasıl mason sayılabileceğini anlatması ricasını da eklemeli mi, yoksa onu sonraya mı bırakmalı?

Bir yayının nasıl "masonik yayın" olabildiğini de sormalı mı? Öyle ya, zararlı yayınlardan
kendimizi ve gençlerimizi korumalıyız; uzak tutmalıyız. Onları belli bir doğrultuyla yönlendirmeliyiz. Sayın Samuray zahmet edip bu bağlamda da bize yol gösterir mi acaba?

Mason olmak isteyenler için dediklerimi onaylamasına ise şaştım. Bence böyle mason olunmaz ki, olunamaz ki...

Adımı vermeseydiniz cevap verme gereği duymayacaktım. Mahalledeki kadınlara üfürüp hamile kalmalarını sağlayan hocaya biat ederseniz biat kültürü eleştirilir. Ama masonluk gibi bir örgütte biat edilirse kanaatimce bizi mutlu yarınlara götürecektir bu ikisini birbirine karıştırmmak lazımdır.
Ezoterik örgütlerin özünde inovasyon olduğuna inanmıyorum. Dış çerçevede sanki değişiklikler varmış gibi görülebilir. Ama görünen değişikler toplum ilerlediği bir üst basamağa terakki ettiği için, aslında zaten örgütün içinde olan özelliğin artık dışavurulur hale gelmesi olabilir. Ama ısrarla kadınlar mason olamaz diye direniyorsa bunun üst insiyelerin bildiği bir nedeni vardır diye düşünüyorum. Sırf kötülükolsun diye böyle bir şey yapılmamıştır.
Ben sayın Adam kadar masonik terminolojiye hakim değilim bu nedenle vadi,obediyans,büyük loca vs. bazen birbirinin yerine kullanabilirim ama ben ne demek istediğimin anlaşıldığını düşünüyorum.
Dediğiniz gibi saçmalamış olabilirim tabiki saçmalamak da insani bir özellik ama bana istediğim yazıyı silme yetkisi verilse saçmalığımı örtmek için bana karşı çıkan yazıları silmezdim. Zaman zaman saçmaladığımı da olgunlukla kabul ederdim.
Son olarak mason olmak İSTEMEYENLER için söylediklerinizin doğru sayılabileceğini onayladım.
Her şey gönlünüzce olsun esen kalın...

Nisan 01, 2013, 11:31:51 öö
Yanıtla #24
  • Seyirci
  • Uzman Uye

Sn.Samuray

İnsan hata yapar ,hata yaptığını gören ve bunu olgun karşılayabilen insan ise gelişir,bu aşamada kimi sözler eleştiri gibi yada eleştiri adı altında yazılsada o anki ruh hali özü görmemizi hep engeller.
Benim yukarıda yazdıklarınıza genelde pek diyeceğim yok şu hariç

Ama masonluk gibi bir örgütte biat edilirse kanaatimce bizi mutlu yarınlara götürecektir

Biat kula egemen bir kültürün ve yönetimin tercihidir daima,eğer masonluktan anladığımız bu ise yahutta masonluğun özündede bu tür biat etmek var ise vah ki ne vah.

Biat eden bir insan kuldur sadece güdülecek koyundur ve hep güdülür,masonlukta biat ne derece vardır veyahut ölçütleri nedir bilemem ama benim genel yargım olmadığı yönünbdedir.

Masonluk ne kadar güzel bir yapılanma olursa olsun ben sanmıyorumki o kadarda mükemmel değillerdir,bakınız sn.adam birbirinden bağımsız 2 bölümde tartışıyor(yazıyor)masonlar kendi içlerinde tutarlı cevaplar veriyor ama bu onların genel kabulleri olduğu için biz haricilerin anlaması zor.

Masonlarda bunun üzerine sn.remzi sanverin bir sözünü yazmışlar dışarıdakiler içerinin durumunu bilemez anlamında ki doğrudur bana görede hal durum böylke oluncada hariçten gazel okumuş oluyoruz bir anlamdada burada sn.adamı bilgisinden dolayı ayrı tutuyorum,bende gazel okumamak için masonlukla alakalı konulara pek girmeyi tercih etmiyorum,masonlukta belki tıpkı diğer dini tarikatlar gibi gelişimde biatı ön planda tutuyordur  orasını bilemem bildiğim ise ben kendimce  beni bu forumda kimi zaman dinci diye tanımlasalarda ne tarikatlara gidip gelmişliğim nede mason  olayım diye bir düşüncem olmuştur genel kişilik yapım biatın olduğu yerlerden uzak durmayı istiyor bireyin özgürlüğü biatın olduğu yerlerde biter.

Biat kültürne kılıf bulmaya gerek yok tarikata gir mürşide tabi ol kapısında kul ol ne derse yap,masonluğa gir kurallara uy pek farkı yok.
Kuralalra uy sözüm yanlış anlamayın ben tartışılabilen kurallardan bahsediyorum.

ÖZGÜRLÜK BİLE SAHİP OLMAK İÇİN SINIRLANDIRILMALIDIR.

EDMUND BURKE

Hayat Bizi Resmen Dört İşlemle Sınar. Gerçeklerle Çarpar, Ayrılıklarla Böler, İnsanlıktan Çıkarır ve Sonunda Topla Kendini Der.  leo

Nisan 01, 2013, 12:37:21 ös
Yanıtla #25
  • Mason
  • Orta Dereceli Uye
  • *

Sayın ADAM'ın ufak eleştirisi konusunda bir itirazım var :)

Zaten şu cümleyi kullanmıştım:

"Bu argümanı tartışmak için yazmadım, tüm aksiyomlar belli süreçlerin sonucudur, bir şey diyemem."

Kendisiyle aslında aynı fikri savunmuşuz. Ben "bilinen bir ÖMBL argümanıdır" derken belirttiğim gibi kesinlikle bu argümanı tartışmak için yazmadım. Yine sayın ADAM'ın ifadesinde olduğu gibi bence de bütün çıkarımlar belli süreçlerin sonucudur. ÖMBL üyeleri kendi obediyanslarının durduğu yerin ilerleme ve evrimleşmenin sonucu olduğu iddiasında bulunurlar, gerçekten öyle düşünüyor olabilirler; HKEMBL üyeleri de bunun geri kafalılık değil belli konularda eski kurallara uymak gerekliliği olduğunu düşünürler. Zaten bunu hiç eleştirmedim yazımda. Üstelik sayın ADAM beni bir süredir tanıyor, HKEMBL - ÖMBL ve kimin daha gerçek mason olduğu gibi son derece kısır tartışmalarla uğraşmıyorum pek.

Mesele şuydu; bu argümanı ileri süren birden fazla ÖMBL üyesi tanıdığım için sayın Asimov'un tanımlaması son derece manalı geldi. Ben de bunun üzerine kendisine sordum:

"Sayın Asimov, mason musunuz?"

Hatta şimdi de arttırıyorum, harici olduğunu bilgisini özellikle ekleyerek zaman zaman ÖMBL taraflı gayet detaylı masonik görüş belirten birkaç yazar daha var forumda. Bunu açık açık söyleseler çok daha rahat etmezler mi?

Çok dürüstçe belirteceğim, bunu biz tabii ki farkediyoruz ve bir şey söylememeye çalışıyoruz, ama bu tür saman altından su taşımalı yazılar kendilerinin bir misyonları, bir gizli ajandaları olduğu, çaktırmadan fikri manipülasyon yapmaya çalıştıkları izlenimi uyandırıyor. Oysa burada hepimiz ne olduğumuzu (bizim yaptığımız gibi) açıkça söylesek, birbirimizi bilsek, dostça bilgi alışverişinde bulunabilsek ben kendi adıma çok daha huzurlu ve mutlu olacağım. Böyle alttan alta yazılan yazıları ciddiye almıyorum, daha doğrusunu da söyleyeyim, karşımdakini güvenilir bulamıyorum...

Dostça sevgi ve saygılarımla.
« Son Düzenleme: Nisan 01, 2013, 12:42:29 ös Gönderen: gnothi »
"Dilimin sınırları, dünyamın sınırlarıdır."
Ludwig Wittgenstein

Nisan 01, 2013, 04:04:36 ös
Yanıtla #26
  • Seyirci
  • Uzman Uye

Sayın ADAM'ın ufak eleştirisi konusunda bir itirazım var :)

Zaten şu cümleyi kullanmıştım:

"Bu argümanı tartışmak için yazmadım, tüm aksiyomlar belli süreçlerin sonucudur, bir şey diyemem."

Kendisiyle aslında aynı fikri savunmuşuz. Ben "bilinen bir ÖMBL argümanıdır" derken belirttiğim gibi kesinlikle bu argümanı tartışmak için yazmadım. Yine sayın ADAM'ın ifadesinde olduğu gibi bence de bütün çıkarımlar belli süreçlerin sonucudur. ÖMBL üyeleri kendi obediyanslarının durduğu yerin ilerleme ve evrimleşmenin sonucu olduğu iddiasında bulunurlar, gerçekten öyle düşünüyor olabilirler; HKEMBL üyeleri de bunun geri kafalılık değil belli konularda eski kurallara uymak gerekliliği olduğunu düşünürler. Zaten bunu hiç eleştirmedim yazımda. Üstelik sayın ADAM beni bir süredir tanıyor, HKEMBL - ÖMBL ve kimin daha gerçek mason olduğu gibi son derece kısır tartışmalarla uğraşmıyorum pek.

Mesele şuydu; bu argümanı ileri süren birden fazla ÖMBL üyesi tanıdığım için sayın Asimov'un tanımlaması son derece manalı geldi. Ben de bunun üzerine kendisine sordum:

"Sayın Asimov, mason musunuz?"

Hatta şimdi de arttırıyorum, harici olduğunu bilgisini özellikle ekleyerek zaman zaman ÖMBL taraflı gayet detaylı masonik görüş belirten birkaç yazar daha var forumda. Bunu açık açık söyleseler çok daha rahat etmezler mi?

Çok dürüstçe belirteceğim, bunu biz tabii ki farkediyoruz ve bir şey söylememeye çalışıyoruz, ama bu tür saman altından su taşımalı yazılar kendilerinin bir misyonları, bir gizli ajandaları olduğu, çaktırmadan fikri manipülasyon yapmaya çalıştıkları izlenimi uyandırıyor. Oysa burada hepimiz ne olduğumuzu (bizim yaptığımız gibi) açıkça söylesek, birbirimizi bilsek, dostça bilgi alışverişinde bulunabilsek ben kendi adıma çok daha huzurlu ve mutlu olacağım. Böyle alttan alta yazılan yazıları ciddiye almıyorum, daha doğrusunu da söyleyeyim, karşımdakini güvenilir bulamıyorum...

Dostça sevgi ve saygılarımla.

Ben bu yazının altına imzamı atarım bu forumda bu güne kadar bir masondan duyduğum en net ve hilafsız sözlerdi.Güvenilir olmak herşeydir birşey değil benim en çok mücadele edip çırpındığım konu açık ve net konuşmak ozaman karşındakinide rahatlatırsın üzerindeki baskıyı ve yükü alırsın.

sevgi ile kal güzel fikirli mason
ÖZGÜRLÜK BİLE SAHİP OLMAK İÇİN SINIRLANDIRILMALIDIR.

EDMUND BURKE

Hayat Bizi Resmen Dört İşlemle Sınar. Gerçeklerle Çarpar, Ayrılıklarla Böler, İnsanlıktan Çıkarır ve Sonunda Topla Kendini Der.  leo

Nisan 02, 2013, 07:39:41 ös
Yanıtla #27
  • Mason
  • Aktif Uye
  • *

Naçizane fikrimi belirtmek isterim:
1- Mason kelimesinin kelime anlamı; bir Mason Locası'na üye kişi demektir. Fakat hiçbir Mason, ben Masonum demez, bunun nedeni, Masonluğun kapalı bir kuruluş olmasından ziyade, alçak gönüllülük yapmasıdır (Masonluğun ilkelerinden biridir). Yani o veya bu Loca'ya üye olmak ile Mason olunmaz, önemli olan Masonluğu günlük hayatında yaşayabilmektirç
2- Bu forumda, birçok başlık altında ÖMBL'na HKEMBL'nın bakışı belirtilmiştir. Halen kafanızda bazı sorular cevaplanmamış olabilir, doğaldır. Cevap alıp alamayacağınızı bilememekle birlikte, ÖMBL'nın internet sitesindeki iletişim bölümüne sorularınızı yazabilirsiniz.
Saygılarımla
* MASON OLMAK İÇİN KİŞİSEL YARDIM, DANIŞMANLIK VE REHBERLİK TALEBİNDE BULUNMAYINIZ.
* MASONLUKLA İLGİLİ SORULARINIZI ÖZEL MESAJ İLE  SORMAYINIZ, FORUMA BAŞLIK AÇARAK SORUNUZU FORUMDA PAYLAŞINIZ.

Nisan 03, 2013, 08:01:11 öö
Yanıtla #28
  • Seçkin Üye
  • Uzman Uye

Sayın Caliper'in bu yazısına girişi üzerine, önce standart yanıtımı hazırlamıştım kafamda: "Bu iş öyle naçizane fikirle falan olmaz, bilgiyle olur. Biliyorsan söylersin; bilmiyorsan öğrenmeye çalışırsın." diyecektim ama baktım ki pek de öyle değil sonraki satırlar. Sadece bir öneri getiriyor bu konuyla ilgilenenlere.

1- Mason kelimesinin anlamı ve mason locasına üye kişi ile gerçekten mason olan kişi arasındaki fark, bu Forum'da uzun uzun anlatıldı. Ben de Sayın Caliper'e forumdaki bu birikimi incelemesini öneririm.

2- ÖMBL'nin internet sitesi sorulara yanıt veriyor mu? Sayın Caliper bunu bilemiyormuş. Demek ki denememiş. Peki önce niçin denemiyor? Önce bir denemesini yanıt alırsa yanıt verildiğini, birkaç gün içinde ses çıkmazsa verilmediğini söylemeliydi. Böyle salt öneri getirmekle olmaz. Kişi biraz konuyu sürüklemeli; çalışmalı. Kaldı ki, oradan elde edilebilecek yanıtlar, bu Forumda bulunan bilgilerin üzerine çıkamayacaktır. Şayet bu Forumda bulunamayan fakat yanıtını ÖMBL ya da HKMBL sitelerinden elde edebileceğinizi sandığınız/umduğumuz bir sorunuz varsa, burada, ilgili bölümde sorun yanıtlayalım. Hem daha pratik hem biz o kurumlardan olmadığımız için daha objektif... Dediklerimizin doğruluğuna güvenememek gibi bir tasanız mı var? O zaman biz de size şunu sorarız: Büyük locaların sitelerine nasıl güvenebiliyorsunuz ki? Ancak bu o sitelerde yazılanların güvenilemez olduuna çekilmemeli. Burada bizim yazdıklarımızın güvenilir olduğu anlamı çıkarılmalı.

« Son Düzenleme: Nisan 03, 2013, 08:05:38 öö Gönderen: ADAM »
ADAM OLMAK ZOR İŞ AMA BUNUN İÇİN ÇALIŞMAYA DEĞER.

Nisan 03, 2013, 08:41:33 öö
Yanıtla #29
  • Aktif Uye

Sayın ADAM'ın söylediklerine şöyle bir ekleme yapayım. Her iki mason obediyansının web siteleri öyle aktif falan değil. Sorular sorup yanıt alabileceğinizi düşünmeyin.

HKEMBL sitesinde masonluk ile ilgili bilgiler çok yüzeysel. SSS diye bir bölüm var ama temel bazı şeyler anlatılmış.

ÖMBL'nın web sitesi olan Mason Mahfili'nde ise masonluk hakkında daha fazla şey bulabiliyorsunuz. Bir de mason sözlüğü eklenmiş. Web sitesi şu an güncel değil, demek oluyor ki sorularınıza yanıt verilmeyecektir.

Araştıran, öğrenmek isteyen için bu forum bir derya.

Kıymetini bilmeli...
« Son Düzenleme: Nisan 03, 2013, 08:44:35 öö Gönderen: asimov »
Özgürlük zeka demektir, sevgi demektir. Özgürlük sömürmeme, yetkeye boyun eğmeme demektir. Özgürlük olağanüstü erdem demektir.
Jiddu Krishnamurti