Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: Dinlerin faydaları, Şeytan ayetleri.-1  (Okunma sayısı 18243 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Ekim 21, 2014, 03:19:49 öö
Yanıtla #20
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Sayın MysticMind, zina konusunda "Allah katında günah olması" ve "mahkemeye sunmak" konularında haklısınız, detaya girince bunu ayırmak gerekirdi. Kuran'da geçen ayetler de mahkeme ile ilgilidir, günah olup olmadığıyla değil.

"İslamın bu konuda ki hassasiyeti ayıpları örtmek içindir." demişsiniz, bu çok önemli. Bu konuda da aynı fikirdeyim. Hatta bunu vurgulamak istemiştim aslında.

"eskiden toplumlarda kadınlara baskı uygulanırdı" bu kısma katılmıyorum. İslamiyetten sonra kadının toplumdaki yerine zarar verildiği kanaatindeyim. Aynısı Hristiyanlık ve Yahudilik için de geçerli. Bu dinler de kadının toplumdaki yerine zarar vermiştir kanaatimce.

Açıkçası bu kanaatinize nasıl vardığınızı bilmek isterim. İslamdan önce dönemin arap ve civar ırklarında kadınlar alt sınıf sayılmakta ve hatta bir çok yerde ilerde sapkın olur düşüncesiyle diri diri toprağa gömülüp,yakılıp,çarmıha gerilmekteydi. İslam geldikten sonra sapkın bir kadın için hafifçe dövün dedi daha fazlasını yapmayın dedi. İslamın peygamberi sahih hadislerinde kim hanımını döverse kıyamette davacısı ben olurum dedi. Ayrıca herkes kızını diri diri gömerken, kızını omuzlarına alıp Mekke sokaklarında dolaşan tek kişidir Hz.Muhammed. Ben islamla birlikte kadının değerinin arttığını düşünüyorum zira İslam peygamberinin vefatında bile son sözleri: ''Kadınlar size Allah'ın emanetidir.'' olmuştur.

Ekim 21, 2014, 03:35:42 öö
Yanıtla #21

Yahudilik, Hristiyanlık ve İslam'da kadınlara yaklaşımla ilgili çok şüphem var. Hz. Hatice'nin zengin bir kadın olduğunu ve Hz. Muhammed'e evlililk teklif edecek kadar prestij sahibi olduğunu biliyoruz mesela. Kadınlara yaklaşımla ilgili İslam'ı yermek yerine, müslümanların aşağı yukarı Emeviler döneminden başlayarak ne yaptıklarını incelemek faydalı olabilir bu konuyu düşünmek için.

Ekim 21, 2014, 03:45:50 öö
Yanıtla #22
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Yahudilik, Hristiyanlık ve İslam'da kadınlara yaklaşımla ilgili çok şüphem var. Hz. Hatice'nin zengin bir kadın olduğunu ve Hz. Muhammed'e evlililk teklif edecek kadar prestij sahibi olduğunu biliyoruz mesela. Kadınlara yaklaşımla ilgili İslam'ı yermek yerine, müslümanların aşağı yukarı Emeviler döneminden başlayarak ne yaptıklarını incelemek faydalı olabilir bu konuyu düşünmek için.

Ufak bir benzetmeli örnekle başlamak istiyorum. Yeni bir araba çıktığını varsayalım. Bu arabayı bir sarhoş kullanıyor. Aşırı hız,dikkatsizlik ve sonuç kaçınılmaz. Kaza yapıyor ve araba paramparça oluyor. Bu sizin araba markasına olan görüşünüzü ne kadar etkiler? Neticede arabanın bir suçu,kusuru yoktu. Sorun sarhoştaydı. Ben İslam'a da bu gözle bakıyorum. Eğer islamı benimseyeceksem bunu islamın özü olan kuran ve peygamberiyle yapmaya çalışıyorum zira islam dininden olduğunu söyleyipte kişilerin yaptığı hatalar kendi mesuliyetlerindedir. Kadınlara verilen değer konusunda islam peygamberinin hayatına bakıyorum kadına karşı 1 saygısızlık dahi yok. Kuran-ı Kerim'in indiği döneme ve Kuran'a bakıyorum, alışılagelen kadınların yakılıp,toprağa gömülmesiyken İslam böyle kadınlar için hafifçe dövün diyor. Böyle kadınlardan kastımız elbette sapkın kadınlar. Hz.Hatice'nin itibar ve konumu evlendikten sonra değişti evet ama bunun islamla pekte bir ilgisi yok. Zira İslamın bugün ki sahih kaynakları Hz.Aişe'den yazdırılmış ve dağıtılmıştır. Yani itibar ve Hz.Hatice'nin benzer lider vasfı islamdan sonra Hz.Aişe'de de görülmüştür. Ayrıca yine islamın özü olan peygambere ve onların sünneti benim sünnetimdir diyen 4 halifesine bakacak olursak, örneğin Hz.Ali... Eşi Hz.Fatıma ile tartıştığı zaman sırf ona sesini yükseltmemek için evden ayrılmış ve mescidin kumlarına uzanmıştır. Hiç bir ehli beyt imamının,4 halifenin ve Hz.Muhammed'in hayatında kadınlara karşı ufacık saygısızlık,hoşgörüsüzlük,zulüm göremeyiz. Ben İslam'a özü olan bu zatlarla bakmayı tercih ediyorum.

Ekim 21, 2014, 03:52:03 öö
Yanıtla #23

Bu güzel bir bakış olabilir ama o zaman kötü niyetli insanların olumsuz davranışlarını inceleyip bununla ilgili engelleyici ne yapılabilir sorusuna cevap arayamaz hale geliriz. Zaten bu başlık altında yapılmak istenen de, mevcut duruma dair bir tür hasar tespiti, anladığım kadarıyla.

Ekim 21, 2014, 03:58:51 öö
Yanıtla #24
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Bu güzel bir bakış olabilir ama o zaman kötü niyetli insanların olumsuz davranışlarını inceleyip bununla ilgili engelleyici ne yapılabilir sorusuna cevap arayamaz hale geliriz. Zaten bu başlık altında yapılmak istenen de, mevcut duruma dair bir tür hasar tespiti, anladığım kadarıyla.

Elbette sadece islam olarak bakarsak islama inanmayan kötü insanların davranışlarını engelleyemeyiz. Ben sadece 'islam adına yapıyorum' deyip menfaat uğruna her türlü kötülüğü yapan insanların ayırt edilebilmesi için söyledim. Zira bugün islamın kadınlara,gelişime,ilim ve bilime olan yaklaşımının ne denli kötü yansıtıldığını biliyoruz. Bunun sorumluları yine bu dinin içindedir. Genel bir bakış açısıyla insanları inceleyecek ve kötü davranışlar nasıl engellenecek bu konuda bir ilme sahip değilim. Ancak bir çok davranışın arkasında menfaat vardır diye düşünüyorum. Bu güzel sohbet için teşekkür ederim. İyi geceler =)

Ekim 21, 2014, 08:49:32 öö
Yanıtla #25
  • Orta Dereceli Uye
  • **

İslamiyetten önceki arap toplumlarında faiz ve kumar çok yaygındı. Toplumun bu yollarla fakirliğe düşen kısmında yaygın olan kadınları fuhuşa zorlamak ve erkeğin borcunu ödemek. İleri derecede borcu olup ödeyemeyenlerin borcu çocuklara da miras yoluyla intikal edebilmekte idi. Doğacak kız çocuğunun fuhuşa düşmesinin ayıp ve utancını yaşamak istemeyenler kız çocuklarını toprağa gömmekte idiler. Cahiliye dönemi diye adlandırılan dönemde kız çocuklarından sadece kız oldukları için utanılarak gömülmesi gibi bir durum yoktur.

Kız çocukları örneğinde de yapıldığı gibi; var olan sistemi değiştirenler yeni sistemin ne kadar üstün özelliklere sahip olduğunu kitleye ispatlamak için eski sistemi olabildiğince kötleme gibi klasik kural uygulanır.
Madem yersizlik alemi aslım
Artık bana tek bir şey düşecek
Yücelip aslıma gitmek

Ekim 21, 2014, 12:06:36 ös
Yanıtla #26
  • Mason
  • Aktif Uye
  • *

Sn.Prometheus'un açmış olduğu bu güzel konuyu incelerken,sn.Alsah'ın bahsettiği zina konusu ile alakalı farklı bir bakış açısını sunmak isterim.

Nisa suresi 15.ayette "Kadınlarınızdan zina edenlerin aleyhlerine dört şahit getirin.Eğer şahitlik ederlerse,ölüm onları alıp götürünceye veya Allah onlara bir yol açıncaya kadar evlerde hapsedin."

Nur suresi 2.ayette ise "Zina eden kadın ve zina eden erkekten herbirine yüz değnek vurun;Allah'a ve ahiret gününe inanıyorsanız,O'nun dini konusunda onlara acımayınız.Onların ceza görmesine müminlerden bir grup da şahit olsun."

Şahitlik ile alakalı olarak;Nur suresi 4.ayette "Namuslu kadınlara zina isnadında bulunup sonra (bunu ispat için) dört şahit getiremeyenlere seksener sopa vurun ve artık onların şahitliğini hiçbir zaman kabul etmeyin.Onlar tamamen günahkarlardır."

Ayetlerden de anlaşılacağı üzere dini hükümlerin uygulanmasında farklılıklar olduğu görülmektedir. Ayrıca şahit olmanın da kolay olmadığı anlaşılmaktadır.Şeriatın kuralları apayrı ve geniş bir konu olduğu için uzatmamak en iyisi.

Bu durumda yanlış uygulamalara sorgusuzca uyan bir topluluk dinlerinden ne kadar fayda sağlayabilir ki.
Görmek, varlığın yükselişidir.