Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: Tanrı ve Şeytan  (Okunma sayısı 24387 defa)

0 Üye ve 2 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Eylül 14, 2008, 10:57:13 ös
Yanıtla #30

şunu sorgulamadan edemiyorum insanın bu yalnızlığı karşısında savaşlar,cehalet,açlık,tecavüz ve ölüm karşısında Tanrının gücü nerde ben adaletinden bahsetmiyorum bilinçli iradeli bu kötülüğe dur diyecek bu kirli besin zincirini durduracak kıracak kudret nerde?

Bunun tek bir yolu vardir, Sevgili Amurdad; kendi icinde vermis oldugun savasim ve kendini yenme zaferindir.

Özgür irade ,bilinçli kötülük,ve bilinçli sevgi işte hayat ama işler bildiğimiz gibi değil sanki..

Katiliyorum :)
הדבר היחיד לשמור על אנשים בחיים הוא אהבה וכבוד

Aimer et être aimé c’est sentir le soleil des deux cotés.

«Ոսկե Տարիքը - Փոթորիկները, չի կարող կանխել մարդիկ սիրում են ծովը.

Eylül 15, 2008, 07:14:39 öö
Yanıtla #31
  • Ziyaretçi

Sn Blossom bu paylaşım için gerçekten çok teşekkürler.Gerçekten insana farklı bir bakış açısı yükleyen bir kesit.
Saygılarımla

Aralık 06, 2008, 07:52:53 öö
Yanıtla #32
  • Ziyaretçi

paylasimin icin gercekten tesekkurler cok etkileyici bi konuydu

Aralık 10, 2008, 06:23:12 ös
Yanıtla #33
  • Ziyaretçi

çok değerli bi paylaşım olmuş saygılar teşekkürler.

Aralık 25, 2008, 12:52:02 ös
Yanıtla #34
  • Uzman Uye

Yuzyillardir seytandan korkutulduk ama asil korkmamiz gereken sey kendi icimizde yeralan ve bizi rahatlikla canavara donusturebilen egomuzdur.
Bak bu konuda sana katılıyorum...

Mayıs 30, 2009, 07:34:36 ös
Yanıtla #35
  • Aktif Uye

Yaratılan herşey ve yaratan ayrı değil bir bütün olduğuna göre ; "hayır ve şer Allah'tan" olduğuna göre , sevgisizlik -kötülük-şeytan O'ndan bağımsız olamaz diye düşünüyorum.

Gizli bir hayır yapan insan ın karşısında aynı anda mucizevi bir zamanlama ile bir
derdi görülen bir kişi vardır.
Hayrı alan kişi mucize karşısında Allah'a şükreder.
Hayır yapan insan ile yaratıcının o yüce vasfı buradaki halifesi 'insan' aracılığı ile tecelli ettirilmiş olur.
Hayır Allah tandır. İcraat insandandır.
İçimizden gelen sese kulakları tıkayarak, kötülük yaptığımızı bilerek kötülük yaptığımız zaman ise
'O' nun ruhundan üflenmiş olan bizlerin eliyle şer tecelli ettirilir. Şer Allah tandır. İcraat insandandır.
Herşey önce mana aleminde yaratılmıştır.
Onu yeryüzünde temsil edecek olan 'O' nun ruhundan olan halifesi insandır.
Tanrı nın gücü buradadır.

Ama insan özgürdür....

Alıntı
Tanrının gücü nerde ben adaletinden bahsetmiyorum bilinçli iradeli bu kötülüğe dur diyecek bu kirli besin zincirini durduracak kıracak kudret nerde?
Yoksa Tanrı şeytandan daha mı güçsüz.

Gezegenler bir rotaya bağlanmıştır. Ama insan özgürdür. Güneş yarın bir tercih yapamaz.
Ama insan özgürdür ve ayrıca bilimi oranınca herşeye hükmeder.
Hayvandan başkaca bilimini kendi başladığından ileri seviyede olarak çocuğuna aktarır.
Aklını aktarabilen ve yaratıcının ruhundan olan insan bu anlamda kutsal varlıktır.
Bilimi ilerledikçe ruhunun seslendiklerine dikkat ettikçe ve insan kendinin
aslında ne olduğunu bildikçe yaratıcı bu kutsal varlıkta tecelli eder.
Artık hayrı ve şerri eden de kendidir alan da kendidir.

Şeytan ise bilgiye rağmen yapandır. Kendiyle ilgili büyüklenendir.
Halbuki kimin adına burada olduğunu kavradıktan sonra dönmek yoktur.
Şeytan bildiği halde dönendir.

Tanrı besin zincirini kırmaz, ona ibadet et diye cami yapmaz. Katilleri yakalamaz.
'O'nun temsilcisi olan, halifesi olan, kendim diyerek büyüklenen halbuki  'O'ndan bir parça olan insan yapar.
Böylelikle hayır şer ve şeytan mana aleminden maddi aleme taşınır.

Allah hepimizi hidayete erdirsin.
Şu özgür hayatımızda tercih haklarımızı ruhumuzu 'O'na ulaştıracaklardan seçmemize yardımcı olsun.
Sizleri de bu bilinçlenmeye vesile etsin, İnşallah.

Saygılarımla

Mart 26, 2014, 02:37:09 ös
Yanıtla #36
  • Yeni Katilimci
  • *

Asıl şeytan bilgisizlik ve cehalet değilmidir istediğimiz anda Tanrı'yı da şeytan olarak kullanmıyoruzmuyuz?
Tanrı için yaptığını sanarak insanlar canlı bomba dahi olduğu dahi oluyor
Ve bunu Tanrı adına yapıyorlar, bu durumda Tanrı'yı kendileri şeytanlaştırmıyorlarmı?
Bize verilen sırları kalbimizin en derin köşelerine saklamalıyız. Bir ölü kadar sessiz,bir mezar kadar ketum olmalıyız...

Mart 27, 2014, 09:36:15 ös
Yanıtla #37

"Tanrı ve Şeytan" ifadesi benim gözümde Allah-Şeytan ifadesi ile aynı şey değil. Tanrı-Şeytan dendiğinde ben birbirine yakın iki zıt güç anlıyorum. Her şeyi yoktan vareden Allah, tanrı ve şeytan kavramlarını da varetmiş ve bizim tekamülümüz için bu zıtlıkları önümüze koymuş diye düşünüyorum. İslami açıdan bakarsak zaten tanrı yoktur: La ilahe (tanrı yoktur), illallah (Allah vardır). Bu bir ipucu olmalı, son derece ezoterik bir anlatım bence.

Mart 28, 2014, 10:48:38 öö
Yanıtla #38
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Bir kavramın varlığını ispat edememek var olmadığı anlamına gelmiyor.Yada açıklamasını yapamadığımz bir kavramın Tanrı gibi,nitekim kısıtlı açıklaması yapılabilir.Bu yüzden açıklamasının açıklamasına tüm hatlarına gerek yoktur.Bu sorgulanamaz demekmidir?Düşünce yapısına göre değerlendirebilir ama einstein gibi soğuk yoktur aslında çok kesin hükümdür bence bu yaklaşım doğru değildir.Yine bu yaklaşımdan yola çıkarak Şeytan aslında insanın içinde iyilik olmadığı ise;Tanrının varlığı kişiye göre değişik bu aslında inanç açısından zaten böle kabul edilebilir,ama kişinin inancı kesinmidir ?
Saygılar.
Saygılarımla.

Temmuz 12, 2014, 01:28:08 öö
Yanıtla #39
  • Ziyaretçi

Forumda gezinirken bu 2008 yılında açılmış eski konuya rastladım.Gerçekten bu harika ve anlamlı yazıyı bizimle paylaşan okumama/okumamıza vesile olan Sayın bacca adlı üyeye teşekkür ediyorum.