Masonlar.org - Harici Forumu

Anket

En sevdiginizi oldurseler ne yapardiniz?

Yaptigindan cok daha beter bir intikam alirdim ve bunu zevkle yapardim.
Yaptiginin aynisini yapardim.
Hukuki yollara basvururdum
Allaha havale ederdim.
Gormezden gelirdim.
O kisiyle teke tek konusarak bu sorunu cozmeye calisirdim.

Gönderen Konu: Intikam  (Okunma sayısı 17565 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Nisan 26, 2007, 02:56:36 ös
Yanıtla #10
  • Ziyaretçi

ben herkes bunu yapsin demiyroum. ama herkesin devletin adaletinin yetersiz kaldigi durumlarda kendi adaletini uygulama hakki olmasi lazim bence.

goreceli kavram dogru. ama ne goreceli degilki. devletin yargi sistemi bile bizlere gore bazen adaletli bazen adaletsiz. o yuzden bu konunun kisisel olarak degerlendiriklmesi ve yaptirimlarinin verilmesi gerekir bence.

Nisan 26, 2007, 03:40:23 ös
Yanıtla #11
  • Seyirci
  • Aktif Uye

Sn.Hamlet,
Gercekten dusuncelerınıze saygı gosterıyorum fakat kacıncı yuzyılda yasıyoruz  ?... İnançlar ve ahiri yaptırımlar konusuna gırmek dahı ıstemıyorum bu konuyu uzatacaktır.Önemli olan su bence sunuda dusunmelısınız ben bu zanlıyı katledersem benım ondan farkım ne olacak?bence sadece rahatlamıs bır ka'til olacaksınız.(yalnıs anlamayınız lutfen)Benım gorusumce zanlının bır an once yakalanıp adalete teslım edılmesı gerekır ... Evet belkı gereken cezayı almayacaktır ama ozgurlugun o muthıs hazzından mahrum olması ve o sıkıntılı gunler ona kendı kendıne yasadıgı ve yasattıgı bu hazın olayı kendı ıc dunyasında sorgulama ımkanı verecektır...Önemlı olan bır yanlısa ,yanlısla degıl,dogruluk,hakedılenı verme,sag duyu ve sabırla yaklasmaktır.Unutulmamalıdır ki bunlarda bırer erdemdır....
                                                                                                                                 SAYGILARIMLA
« Son Düzenleme: Nisan 26, 2007, 03:43:51 ös Gönderen: La_Merica »
Taslar yerine oturabilecek mi ? İnşaasına basladıgımız yapı nasıl olur da yarım kalır ..

Nisan 27, 2007, 01:13:51 ös
Yanıtla #12
  • Ziyaretçi

Madem resmi konusuyoruz :)

Sayin La_Merica

Oncelikle, Mod olusunuzu tebrik ederim :) 92 mesajla, benden cok yildiziniz var :) bunu hakkedecek ne yaptiginizi cok  merak ediyorum. Bu isin sirrini bizlede paylasirsaniz cok sevinirim :) Mason olmamaniza ragmen sizi mod yaptiklarina gore, hakikaten onemli bir ozelliginiz olmali.

Tamam din konusnuda haklisin, bu konuya din ve inanci katmalaylim yoksa cok uzar. Ama intikam insanin yaradilisindan beri devam eden, bir icgududur. Inkar da etseniz her insanda olan birseydir. Bunu tabiki dizginleyebilirsin. Yada kimseye gostermeyebilirsin. Ama icinde bir yerlerde herkes o intikam hissini tasir.

Yolda yururken, birisi size durduk yerde tokat atsa yada vursa, ne yaparsiniz???

Iste bu noktada;
Hiristiyanlik diyoki, Size tokat atilinca diger yanaginizida donun. Tanriya havale edin.
Muslumanlik diyorki Cihat hakkinizdir. Karsiligini verin. Kendiniz icin degil. Allah icin bunu yapin.
Devlet diyorki, Polise ve hukuki yollara basvurun. Gereken cezayi onlar verecektir.
Halk diyorki; Kanin yerdemi kalacak? sana vuranin altinda kalma, hirsini al ve gucunu goster, ki bir daha yapamasin
Masonlar ise diyorki Bir Olu kadar sessiz ve bir Mezar kadar Ketum olmaliyiz!

Sonuc olarak sunu anlatmak istiyorum. Her yerde herkeste ve her toplulukta intikam kavrami vardir. Intikami kisisel olarak almasaniz bile, baska yerlere havale ederek gene icinizi rahatlatiyorsunuz. Intikamin; bulundugumuz yuzyilla yada teknoloji ile ilgisi yok. Intikam mantiginda olan kisileri geri kafali goremezsiniz. Intikam hirslarini dizginleyemiyen kisileri, "Olgunlasmamis" yada "Erdem olamayan kisiler" olarak gormeniz olabilir. Ama o durumda bile, bana gore intikam tamamen kisisel ve kisilikle ilgisi olmayan bir kavramdir.

Zanliyi katledersem benim ondan farkim kalmaz konusuna gelince,
Bir kere kendinizi hicbir zaman hicbir sekilde onla kiyaslayamazsiniz. Cunku sucu isleyen ve olayi baslatan, haksiz olan O. Siz (hangi amacla olursa olsun) gerekeni yapiyorsunuz. Sizin yaptiginiz kotubirsey degil. Cunku oncelikle sizin aldiginiz intikam, o kisinin bunu bir daha yapmasini engelleyecektir. Ayrica gene aldiginiz intikam, etraftaki diger potansiyel katillerinde bir daha dusunup vazgecmesini saglayacaktir. Yani siz asla onunla ayni sinifta degilsinizki , kendinizi onunla kiyaslayasiniz.

Belki yanlis bir ornek olacak ama bu ornegi vermem lazim. Dunyada suc oraninin en dusuk oladugu ulke neresi? Bir dusunun...

Arabistan
SImdi sanmayin onlarin sistemini savundugumu. Onlar olayi abartiyorlar. Ama intikamin gucu ve toplum uzerindeki ahlaki degerleri nasil korudugunu gorun diye soyledim. Intikam kisisel haklari, ahlaki, toplumun duzenini ve ozgurlugu korur. Asirisi demiyorum. Ama duzeyinde oldukca, halka yarari coktur.

Bir katili oldurmek beni katil yapmaz. Benim mantigimda bu boyledir.

Senin dedigin gibi, o kisiyi gidipte polise verirsen ve hukuka teslim eder ve elini surmezsen ne olacak biilyormusun? Oncelikle eger o katil kendini (belli sebeplerden) dolayi hakli goruyorsa, icerde gucune guc katacak. Oturup dusunup, vicdan azabi cekmeyecek ve yaptiklarindan gurur duyacak. Ozgurlugun tadini ne kadar umursuyorki o kisi zaten. Ozgurlugu bir sureligine kisitlaniyor ama bu o kisi uzerinde ne kadar ne etkisi yaparki?

Dgorulugu guzel tanimlamissin ama intikam her zaman kotu degildir. Bazi durumlarda cok gerekli ve iyidir. Dogru goreceli olduguna gore, intikamda bazen dogrudur.
« Son Düzenleme: Kasım 14, 2007, 02:56:05 ös Gönderen: MASON »

Mayıs 21, 2007, 03:56:37 ös
Yanıtla #13
  • Ziyaretçi

Sonuclara bakarsak, forumun cogunlugu SADIST :D

Ilginc bir anket olmus.

Mayıs 21, 2007, 04:27:53 ös
Yanıtla #14
  • Ziyaretçi

Forumun cogu dediginiz topu topu 4 kisi :D

Mayıs 21, 2007, 04:29:05 ös
Yanıtla #15
  • Ziyaretçi

oylayanlarin cogu diyeyim o zaman. neyse iste...

Mayıs 21, 2007, 04:31:27 ös
Yanıtla #16
  • Ziyaretçi

Oldu o zaman :D

Mayıs 21, 2007, 05:00:07 ös
Yanıtla #17

Herşeyi İlahi Adalet çözer!....
Neyle yargılarsan onla yargılanırsın, blindiği üzere bu dünya etme_bulma dünyasıdır!Kimsenin yaptığı yanına kar kalmayacağı gibi eninde sonunda bizi yargılayacak olan Yüce Tanrı'mız var,
İnsanoğlu doğaya endekslenmiştir, doğa nasılki kaos durumunu yaşıyorsa insanoğlu da psişik yani ruh halinde ise kaos durumunu yaşabilmektedir, bir insan korkunç bir canavara dönüşebilir, elbette ki yaşadığı koşullar onu bir katil durumuna getirebilir, ama intikam olayına gelince hakikaten de çok doğru söylenmiş bir söz vardır; çünkü o insandan intikam almaya kalıkışırsak onun göreceği cezayı da hafifletmiş oluruz!
Sana bir tokat atana diğer yüzünü çevirirsen kendine iyilik yapmış olacaksın yani sana karşı olumsuz davranan kişiler mutlaka hesabını er ya da geç görecektirler!
הדבר היחיד לשמור על אנשים בחיים הוא אהבה וכבוד

Aimer et être aimé c’est sentir le soleil des deux cotés.

«Ոսկե Տարիքը - Փոթորիկները, չի կարող կանխել մարդիկ սիրում են ծովը.

Mayıs 21, 2007, 05:06:53 ös
Yanıtla #18
  • Ziyaretçi

Herşeyi İlahi Adalet çözer!....
Neyle yargılarsan onla yargılanırsın, blindiği üzere bu dünya etme_bulma dünyasıdır!Kimsenin yaptığı yanına kar kalmayacağı gibi eninde sonunda bizi yargılayacak olan Yüce Tanrı'mız var,
İnsanoğlu doğaya endekslenmiştir, doğa nasılki kaos durumunu yaşıyorsa insanoğlu da psişik yani ruh halinde ise kaos durumunu yaşabilmektedir, bir insan korkunç bir canavara dönüşebilir, elbette ki yaşadığı koşullar onu bir katil durumuna getirebilir, ama intikam olayına gelince hakikaten de çok doğru söylenmiş bir söz vardır; çünkü o insandan intikam almaya kalıkışırsak onun göreceği cezayı da hafifletmiş oluruz!
Sana bir tokat atana diğer yüzünü çevirirsen kendine iyilik yapmış olacaksın yani sana karşı olumsuz davranan kişiler mutlaka hesabını er ya da geç görecektirler!
Gercek hayattan bahsediyoruz... Ilahi adaletin obur dunyada yasanacagini umud ediyoruz.
Aksi takdirde bu tartisma coook uzar gider (bebek katilleri, su, bu, vs.)
Bu konuyu daha once baska biriyle tartismistim.Cok cok uzamisti. Size tek bir soru sorabilirim ve vereceginiz cevap son verdiginiz cumleye tamamen ters dusecektir :)

Ilahi adaleti dusunmek, varolduguna inanmak cok guzel birsey. Ama ilahi adalet var diye de yasalardan vazgecersek siz kaosu o zaman gorunuz. Zaten ilahi adalet bizim islemesini istedigimiz gibi isleseydi, ne suc olurdu ne suclu.

Mayıs 21, 2007, 05:11:37 ös
Yanıtla #19
  • Uzman Uye

sevil e aynen katılıyorum. Ama sn. sublimprince de yasalardan vazgeçmek büyük bir ölçüde geri kafalılık olur.
''Kızıl elmada buluşalım''