Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: 1909-1935 Türk Masonluğu / Hatırlatıcı Sorular - 8  (Okunma sayısı 5520 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Kasım 22, 2020, 06:25:19 ös
  • Mason
  • Aktif Uye
  • *

Bu soru dizisini tam 2 yıl önce hazırlamaya başladığımı gördüm, zaman ne kadar çabuk geçiyor.

Her soyuya katılım zamanla azalınca, ben de tadında ve karında bırakmak için daha fazla devam etmedim.

Yeni bir soru ile 8. başlığı açıyorum. Devamının gelip gelmeyeceği forumun ilgisine göre belli olacaktır.

1- Gazi Mustafa Kemal Atatürk'e Masonluk teklif edilmiş midir?

2- Cevap "evet" ise hangi yılda/yıllarda teklif edilmiştir?

3- Kim/kimler teklif etmiştir?

Aslında 3 tane soru var. Cevapların bir kısmını forum arşivinden bulabilirsiniz ama bir kısmı forumda yoktur. Biraz araştırma yapmak gerekiyor.

« Son Düzenleme: Kasım 22, 2020, 06:56:58 ös Gönderen: Caliper »
* MASON OLMAK İÇİN KİŞİSEL YARDIM, DANIŞMANLIK VE REHBERLİK TALEBİNDE BULUNMAYINIZ.
* MASONLUKLA İLGİLİ SORULARINIZI ÖZEL MESAJ İLE  SORMAYINIZ, FORUMA BAŞLIK AÇARAK SORUNUZU FORUMDA PAYLAŞINIZ.

Kasım 22, 2020, 07:48:58 ös
Yanıtla #1
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Cevabın bir kısmı üçüncü soruda: Büyük Üstad ve aynı zamanda Hakim Büyük Amir olan Fikret Takiyeddin Onuralp.

Devamı da yine bir başka konuda[*]:

Alıntı
1925 yılında Doktor fikret tarafından, Türk masonluğunun fahrî başkanlığına getirilme teklifinde bunulmuş. Atatürk ise "Şimdilik kalsın. Kendinizi gösteriniz. Millete kendinizi sevdiriniz, sonra düşünürüz" demiş.

Mim Kemal Öke ikinci bir teklifte bulunmuş. Atatürk ise "Cemiyetinizin çok faydalı bir teşekkül olduğunu, insanlık idealine büyük hizmet ettiğini biliyorum. Ama kendi büyük görevim dolayısıyla sizin usûllerinize tabi olamayacağım için aranıza katılamam" demiş.
Serius est quam cogitas.

Kasım 22, 2020, 07:57:51 ös
Yanıtla #2
  • Mason
  • Aktif Uye
  • *

Cevabın bir kısmı üçüncü soruda: Büyük Üstad ve aynı zamanda Hakim Büyük Amir olan Fikret Takiyeddin Onuralp.

Devamı da yine bir başka konuda[*]:

Alıntı
1925 yılında Doktor fikret tarafından, Türk masonluğunun fahrî başkanlığına getirilme teklifinde bunulmuş. Atatürk ise "Şimdilik kalsın. Kendinizi gösteriniz. Millete kendinizi sevdiriniz, sonra düşünürüz" demiş.

Mim Kemal Öke ikinci bir teklifte bulunmuş. Atatürk ise "Cemiyetinizin çok faydalı bir teşekkül olduğunu, insanlık idealine büyük hizmet ettiğini biliyorum. Ama kendi büyük görevim dolayısıyla sizin usûllerinize tabi olamayacağım için aranıza katılamam" demiş.

Cevap kısmen doğrudur, eksik ve YANLIŞ kısımları vardır.
* MASON OLMAK İÇİN KİŞİSEL YARDIM, DANIŞMANLIK VE REHBERLİK TALEBİNDE BULUNMAYINIZ.
* MASONLUKLA İLGİLİ SORULARINIZI ÖZEL MESAJ İLE  SORMAYINIZ, FORUMA BAŞLIK AÇARAK SORUNUZU FORUMDA PAYLAŞINIZ.

Kasım 22, 2020, 11:47:27 ös
Yanıtla #3
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Sn. Caliper foruma girip bu soruyu görünce çok şaşırdım çünkü dün okuduğum kitapta bu konu geçiyordu ve altını çizerek not almıştım. Müsadenizle kaynak belirterek alıntı yapacağım.

Güngör ÖCAL'ın yazdığı TÜRK MASONLUĞU kitabından sayfa 129 ve dipnot 205:

Y.Şura, 1925 yılı içindeki toplantılarından birinde Atatürk'e 33.derece ile ''fahri reislik ve rit hamiliği'' niteliklerinin de teklif edilmesi ve bu hususun bir ''ön dayanışma ile onay almak'' suretiylebaşlatılmasına karar verilmiştir. Y. Şura bu ön yaklaşım için Dr. Fikret Takiyeddin Onuralp biraderi görevlendirmiştir.

Dr.Fikret Takiyeddin bir süre sonra, Cemil Uybadın biraderinde bulunduğu bir birliktelik sırasında Atatürk'e konuyu açtığını, ancak ''Şimdilik kalsın, kendinizi gösterin, sonra düşünürüz.'' şeklinde bir yanıt aldığını Y. Şuraya bildirmiştir.

Dipnot 205:
Bazı belgelerde bu cümlenin sonu ''görüşürüz'' sözcüğü ile verilmiştir. Dr. Fikret'in aldığı yanıt ''düşünürüz'' de olsa ''görüşürüz'' de olsa, Atatürk'ün kapıyı aralık bırakmış olduğu gibi bir intiba oluşturmaktadır. Oysa bu husus, 1926 yılında Dr.Saadettin biraderin İzmir-Çeşme'de yaptığı benzer teklifine Atatürk'ün vereceği yanıttaki ''..... büyük görevim dolayısıyla, sizin usullerinize tabi olamayacağım için aranıza katılamam.'' cümlesi ile birlikte düşünülürse, kapının zaten kapalı olduğu görülmektedir.

kitaptan alıntılarım bu şekildedir.
İnsanı ayakta tutan iskelet ve kas sistemi değil prensipleri ve inançlarıdır.   A. Einstein

Kasım 23, 2020, 12:04:24 öö
Yanıtla #4
  • Mason
  • Aktif Uye
  • *

Sn. Caliper foruma girip bu soruyu görünce çok şaşırdım çünkü dün okuduğum kitapta bu konu geçiyordu ve altını çizerek not almıştım. Müsadenizle kaynak belirterek alıntı yapacağım.

Güngör ÖCAL'ın yazdığı TÜRK MASONLUĞU kitabından sayfa 129 ve dipnot 205:

Y.Şura, 1925 yılı içindeki toplantılarından birinde Atatürk'e 33.derece ile ''fahri reislik ve rit hamiliği'' niteliklerinin de teklif edilmesi ve bu hususun bir ''ön dayanışma ile onay almak'' suretiylebaşlatılmasına karar verilmiştir. Y. Şura bu ön yaklaşım için Dr. Fikret Takiyeddin Onuralp biraderi görevlendirmiştir.

Dr.Fikret Takiyeddin bir süre sonra, Cemil Uybadın biraderinde bulunduğu bir birliktelik sırasında Atatürk'e konuyu açtığını, ancak ''Şimdilik kalsın, kendinizi gösterin, sonra düşünürüz.'' şeklinde bir yanıt aldığını Y. Şuraya bildirmiştir.

Dipnot 205:
Bazı belgelerde bu cümlenin sonu ''görüşürüz'' sözcüğü ile verilmiştir. Dr. Fikret'in aldığı yanıt ''düşünürüz'' de olsa ''görüşürüz'' de olsa, Atatürk'ün kapıyı aralık bırakmış olduğu gibi bir intiba oluşturmaktadır. Oysa bu husus, 1926 yılında Dr.Saadettin biraderin İzmir-Çeşme'de yaptığı benzer teklifine Atatürk'ün vereceği yanıttaki ''..... büyük görevim dolayısıyla, sizin usullerinize tabi olamayacağım için aranıza katılamam.'' cümlesi ile birlikte düşünülürse, kapının zaten kapalı olduğu görülmektedir.

kitaptan alıntılarım bu şekildedir.

Sayın burakc tüm sorulara doğru yanıt verdi.

Açıkçası doğru cevabı beklediğim birkaç üyeden birisiydi kendisi.

Tebrikler ve teşekkürler

Kasım 23, 2020, 12:12:52 öö
Yanıtla #5
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Rica ederim. Tüm hariciler adına ben teşekkür ediyorum. Forumu aktif tuttuğunuz bizleri de araştırmaya sevk ettiğiniz için.
İnsanı ayakta tutan iskelet ve kas sistemi değil prensipleri ve inançlarıdır.   A. Einstein

Kasım 23, 2020, 02:18:45 ös
Yanıtla #6
  • Mason
  • Aktif Uye
  • *

Sorulara devam edelim mi yoksa ara mı versek yine bir müddet?

Kasım 23, 2020, 02:27:01 ös
Yanıtla #7
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Bence devam edelim ama nerede arayacağımız konusunda bir ipucu da verin isterim :)