Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: Dan Brown?  (Okunma sayısı 9457 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Mayıs 27, 2013, 08:04:34 ös
Yanıtla #10
  • Uzman Uye

Sayın evvah,

biliyoruz ki dinciler,dini ve Tanrıyı olabildiğince istismar ederler.Çünkü,ortada bir bilinmezlik vardır.Simge ve alegoriler kullanılarak hazırlanmış kutsallığa atfedilen metinlerden avam birşey anlayamadığı için samimi inananlar dincilerin yorumlarını dikkate alarak,aslında kendi dinleriyle hiç ilgisi olmayan telkinlere bazende dayatmalara maruz kalırlar.Çünkü,mensup oldukları dinlerin realitesi onlar için muammadır.

Masonluk'ta aynı şekilde,toplumda yaşayan haricilerin çoğu tarafından bir muammadır.Hal böyleyken insanları manüpüle etmek kolaylaşıyor;hele ki karşınızda size yanıt verecek birisi olmayınca diliğin kemiğini soramıyoruz.

Dan Brawn'ı masum gösterecek tek gerekçe roman yazarı olması...Öyle ya,adam bir kurgu yazıyor netice de...Ama bazı şeyleri duymuştur,belki okumuştur,bazı simgeleri de kafasına göre yorumlamıştır.Açıkçası ben mason olduğuna inanmıyorum;zira mason olsa idi,Masonluk'la ilgili ileri sürdüğü savların kendi cemiyetini rahatsız edeceğini ve bunun ahlak kurallarına aykırı olduğunu bilirdi.

Bakın,bulunduğumuz forum ortamında bile bir 17.madde sınırlaması var;kaldı ki,Dan Brown'un yazdığı kitapları bütün dünya okuyor.Gerçekten mason olsa,bukadar rahat davranamazdı,diye düşünüyorum.

Saygılarımla
Ben"O"yum,"O"ben değil...

Mayıs 27, 2013, 08:10:18 ös
Yanıtla #11
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Elbette sayın ceycet,

o zaten bir mason değil.Fakat benim ''bunları onlara düşündüren şey nedir'' soruma verdiğiniz yanıt beni oldukça tatmin etti.Şimdi birde bu duruma çözüm önerisi getirsek bu konu tamamlanmış olmaz mı?
Olaylara,İnsanlara ve Bilgilere Ön Yargılı Davranıp Aranızda Bir ''Berlin Duvarı'' İnşa Etmeyin.

Ç.A

Mayıs 27, 2013, 08:32:14 ös
Yanıtla #12
  • Uzman Uye

Çözüm önerisi forumun girişinde yazıyor zaten,sayın evvah.

Masonluk,masonlardan öğrenilmelidir.

Ezoterik öğreti,başlı başına bir nebi deryadır.Masonluk'ta olduğu gibi;teolojik alanlarda,gizli öğretilerde,tasavvufta,gnosteizmde,kabalada,antik dönemlerdeki inanışlarda,pagan ve panteist kabullerde binlerce yıldır tasavvur edilemiyecek kadar kapsamlı bir şekilde uygulana gelmiştir.

Hangi öğreti dikkatimizi çekiyorsa onun kaynağına yönelmeliyiz.Masonluk,gerek evrenselliğiyle gerek güncelliğiyle(Gelenekçi Masonluk'a tam olarak güncel diyemeyiz)ve gerekse yaygınlığıyla en itibar gören öğretidir,diyebilirim.Elbette bu benim kanım,sakın yanlış anlaşılmasın,sadece kanı...

Saygılarımla
Ben"O"yum,"O"ben değil...

Mayıs 28, 2013, 07:14:24 öö
Yanıtla #13
  • Seçkin Üye
  • Uzman Uye

Dan Brown'un yazdığı kitapların, kendisinin mason olup olmamasıyla hiçbir ilgisi yok. Bunları o kapsamda mason olsaydı da yazardı, olmasaydı da; Amerikalı olduğunu unutmayalım. Amerika'da Masonluğun biraz farklı olduğunu daü bilelim.

Kaldı ki babasının hele dedesinin mason olmasıyla kendi niteliğinin de hiç ilgisi yok. Kişinin babasının ya da dedesinin mason olması başka, kendisinin durumu başka.

Mason olmak demek ne demek? Bir kez masonluğa girmiş olmak demek. Gerçekten "mason olmak" farklı bir şey...

Amerika'da birçok masonun Masonluğun ilk harfini bile doğru dürüst bilmediği bir gerçektir. Nereye, niçin girip orada ne yaptıklarının farkında bile olmadan mason olmuşlardır. Birçoklarının ise asıl hedefi Şrayner örgütüdür; bunun için ara kurum olarak Masonluğa da girmek zorunda kalmışlardır. (Bu sonuncular son zamanlarda azalıyor.)

Dan Brown, kendisi için Masonluk dışında başka ezoterik kurumlar ve sosyal dernekler olduğunu da elbette gayet iyi bilmektedir. Kim bilir belki onları da denemiş ve değerlendirmiştir. Bu gibi şeyleri onun hakkında anlatılanlarda değil, ancak gerçekçi bir otobiyografi yazara öğrenebiliriz. Bunun için de yşaşı henüz pek genç. Kaldı ki Dan Brown gibi güzel bir kurgucudan ne ölçüde gerçekçi bir otobiyografi bekleneceği de kuşkulu!

ADAM OLMAK ZOR İŞ AMA BUNUN İÇİN ÇALIŞMAYA DEĞER.

Mayıs 28, 2013, 10:52:47 ös
Yanıtla #14
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Doğrusu sayın ADAM,

Bende gerçek bir otobiyografiden şüpheliyim.

Dan Brown'un ''mason olsa da olmasa da '' o kitapları yazabilme hakkı var dediniz.(Yanlış anladıysam düzeltin).Ve gerekçe olarak ''Amerika'da ki masonluğun biraz farklı bir boyutta olduğunu ileri sürdünüz (buna bende katılıyorum) fakat Dan Brown'un kitaplarında ki masonluk anlatımları ''Genel masonik bilgileri içeriyor'' sizce amerika masonluğunu bir yana bırakırsak masonluğu genel olarak küçük düşürmez mi yani o kitapları yazarken bir mason olduğunu varsayarsak?

Türkiye'de ki masonlar avrupada ki masonlar israil'de ki masonlar rahatsızlıklarını kınama yolu ile belirtmezler mi ki?

Ne de olsa Türkiye'deki bir mason locasının gizli görüntüleri ortaya çıktığında İsrail mason locası tepkisini dile getirmişti?
Olaylara,İnsanlara ve Bilgilere Ön Yargılı Davranıp Aranızda Bir ''Berlin Duvarı'' İnşa Etmeyin.

Ç.A

Mayıs 29, 2013, 12:08:47 öö
Yanıtla #15

Bende ilk defa bir kitabını okuyorum bu aralar ,"Kayıp Sembol",şimdilik sürükleyici gidiyor kitabın başında törenler ve mekanlar gerçektir gibi ifadelerde bulunmuş anladığım kadarıyla romanın bazı yerlerinde gerçekten realistik şeyler bazı yerlerindeyse romana uygun derlemeler yapıyor.Benimde merak ettiğim bir konuydu gerçeklik payının ne olduğu gerekli cevaplarda verilmiş rastladığım iyi oldu.Teşekkürler.

Mayıs 29, 2013, 02:57:48 ös
Yanıtla #16
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Sayın  _SplendouR_;

Sizlerde kitapta masonluk ile ilgili olan bölümleri paylaşır mısınız bizlerle? Büyük bir katkısı olacaktır ne dersiniz?

Saygılarımla.

Ç.A