Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: DÖNÜŞÜM – FRANZ KAFKA  (Okunma sayısı 2550 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Aralık 05, 2015, 11:45:44 ös
  • Orta Dereceli Uye
  • **
    • 1717

Kafka’nın bu romanında insan ilişkileri analizinin üst sınırlarında dolaşırken kendimizi buluyoruz. Bir sabah ansızın böceğe dönüştüğü iddia edilen tezgahtar Gregor Samsa aile için bir gelir kaynağı olmaktan çıkınca babası ve kız kardeşi tarafından öykünün sonuna doğru dışlanışıyla okuyucunun ilgisini çekmekle de kalmayıp okuyucuyu derinden etkiler. Gregor öykünün sonunda dışlanmışlığın verdiği yaşamdan kopma duygusu ile gelişen açlığa ve uykusuzluğa yenik düşüp,ölür. Kafka dönüşümü insanlar arasındaki anlaşmazlığını,çıkarcı olmayı ve robotikleşmeyi anlatmaktadır. Aziz Kafka’nın bu uzun öyküsü insanlar değişime uğrayana kadar güncelliğini koruyacaktır. Tekrar konuya dönersek, aslında burdaki böcek insan ırkına uyum sağlayamamış bireyi canlandırmaktır. Kafka’nın işaret ettiği konu ise asıl insanların böcekleşmemesidir. Daha doğrusu toplumdan dışlanmamak için değişime uğramamaya gayret etmesi ve isyan etmemesidir. Böcek aslında insan dışı olan bir canlıyı vurgulamıştır. Ancak böcek değilsen onlardan biri olabilirsin ve yaşayabilirsin. Ailenin tek kızı olan Grete’nin müzik (keman) ve sanat tutkusu ile birlikte Kafka’nın roman ve öykülerinde olduğu gibi rutin bir yahudi havası sezilmiştir. Bu hava, Samsa ailesinin evine bir odayı kiralamak amacıyla gelen haham tipli 3 kiracı ile de pekiştirilir. Kafka bilindiği üzere romanlarında eş cinsellik, yahudilik, anti-hristiyanlık ve sosyoloji konularını gizli kapaklı okuyucuya sunar. Beyin yakan bu roman umarım beklentinizi karşılayabilir. ”Karşılayabilir” diyorum; çünkü beklentinizin çok üstünde olduğunu düşünüyorum. Aramızdan bu öyküye bilim kurgu gözüyle bakanlar varsa o gözlerini kapatmalarını ve ışığın gözüyle okumalarını tavsiye ediyorum. Kafka gibi düşünürsek, ince kitapların ”toplum baskısı” nedeni ile kaderi hemen ve anlaşılmadan okunması bana size şunu söylettiriyor. Anladığınız kadar hızlı okuyun. Örnek vermem gerekirse edepsizliğe kaçmamak adına örneğimi değiştireceğim: Yemeği kapasitenizin dışında hızlı yerseniz doyduğunuzu anlamadan kusarsınız. Yavaş yerseniz ise hemen doyar ve çok fazla yiyemezsiniz. Bu yüzden kendinize uygun bir hız seçip ne çok hızlı ne de çok yavaş okuyun. Kafka dünyasına girebildiyseniz anlayın ki hızınız doğrudur.
Hominem te esse memento!

Aralık 06, 2015, 12:51:42 ös
Yanıtla #1
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Beni etkileyen kitaplardan biridir.
İnsanı ayakta tutan iskelet ve kas sistemi değil prensipleri ve inançlarıdır.   A. Einstein

Nisan 20, 2016, 11:58:43 öö
Yanıtla #2
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Bu kitabı okumadan önce çevremde okuyan birkaç arkadaşıma beğenip beğenmediklerini sormuştum, cevapları çok basit olmuştu, "Adam sabah uyanıyor ve böceğe dönüşmüş oluyor felan filan pek birşey anlatmamış çocuk kitabı gibi.." demişlerdi, kitap zevkine hiçbir şekilde güvenmediğim ve genellikle içerisinde çok şey yazılan ama aslında hiç birşey anlatmamış olan kitapları daha çok severek okuyan bu kişilerin olumsuz yorumlamalarını da aldıktan hemen sonra "tamam" dedim, bu kitap kesinlikle çok şey anlatıyor, Franz Kafka yazmışsa hiç birşey anlatmaması mümkün olabilir mi? Daha sonra gidip kitabı okudum, birkaç kere okudum hatta, yıllar önce okumuş olmama rağmen geçen günlerde alıp elime tekrar okudum.. Fazlasıyla güzel, olaydan daha çok insanların psikolojisini ve içinde bulunduğu duruma göre davranışlarını anlatır. Kitabı okuduktan sonra hep gece yatmadan önce acaba sabah aniden böcek olarak uyansam nasıl olurdu diye düşünürüm :)
"Acı çekmek, büyük bir zekaya ve duyarlı bir yüreğe sahip kişiler için her zaman kaçınılmazdır."