Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: Özgür Masonlar Büyük Locası konusu  (Okunma sayısı 29708 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Nisan 12, 2013, 11:56:53 ös
Yanıtla #50
  • Skoç Riti Masonu
  • Orta Dereceli Uye
  • *

Degerli uyelerimizin dikkatini bir noktaya cekmek istiyorum. Son mesajlari okuduktan sonra, yahu konu neydi diye ilk mesaja donmek zorunda kaldim. Konumuz resmen evrim gecirmis. Lutfen konunun ozune sadik kalarak sinirlarimizi cizelim, sinirlarin disinda kalan konulari baska basliklar altinda inceleyelim.

Eklenen belgeyi malesef firsat bulamadigim icin inceleyemedim, fakat bu ve turevi nitelikteki belgelerin oncelikle yonetime sunulmasinin daha dogru olacagini dusunuyorum; herhangi bir tatsizlikla karsilasilmamasi acisindan.

Sevgi ve saygilarimla
Behold! How good and how pleasant it is for brethren to dwell together in unity.

Nisan 13, 2013, 07:39:05 öö
Yanıtla #51
  • Seçkin Üye
  • Uzman Uye

Bu başlık altında Selami Işındağ'ın çalışmasının irdelemesine son verelim lütfen.  Çünkü o metnin Özgür Masonlar Büyük Locası konusu ile doğrudan bağlantısı yoktur; daha önce de değinmiş olduğum üzere hem tarihi eskidir hem kapsamı simgesel derecelerin üzerine çıkar. Özgür Masonlar Büyük Locası'nın benimsediği tutum ile büyük ölçüde örtüşür çünkü yine belirtilmiş olduğu üzere bir "Liberal Masonluk" ya da "Özgün Türk Masonluğu" anlatımıdır.

Sayın Noah'ın belirtmiş olduğu üzere bu çalışmanın buraya getirilmesi ile, konu çok saptırılmıştır. Hiç kimseyi incitmiş olmamak için, iletilerden hiçbiri silinmemiştir.

Ancak bu yazıyı daha da ayrıntılı olarak irdelemek isteyenlerin bir başka başlığa taşıması, daha iyisi yenisini açması gereklidir. O nedenle bu yazı, Selami Işındağ'ın çalışmasıyla bağlantılı olarak bu başlık altındaki SON iletidir.

Bununla birlikte yazının kapsamından pasajlar alınıp, o anlatımların Özgür Masonlar Büyük Locası'nın tutumu ya da benimseyişleriyle bağlantılı irdelemede bulunacak olanlar varsa, işte o yapılabilir. Nitekim bu nedenle Sayın Peacewings'in sorusunu yanıtlayalım: O "ve ilah...." eski bir dil kullanım öğesidir; "ve bunun gibi..." karşılığıdır. Ancak şunu da ekleyelim: Özgür Masonlar Büyük Locası'nın Tanrı kavramı üzerinde böyle yargıları yoktur.   

« Son Düzenleme: Nisan 13, 2013, 07:48:37 öö Gönderen: ADAM »
ADAM OLMAK ZOR İŞ AMA BUNUN İÇİN ÇALIŞMAYA DEĞER.

Nisan 26, 2013, 12:58:02 ös
Yanıtla #52
  • Aktif Uye

Neden gerek duydukları hakkında bir fikrim yokta bence söylemek ve paylaşmak istemeyen ÖMBL üyesi şahısların varlığı mevcut gibi geliyor bana.
Ölü Gibi Sessiz...Mezar Gibi Ketum...

חמישים אחוזים חמישים אחוזים בולגרי של יהודים....!!! O:

Nisan 26, 2013, 01:57:33 ös
Yanıtla #53
  • Mason
  • Aktif Uye
  • *

Neden gerek duydukları hakkında bir fikrim yokta bence söylemek ve paylaşmak istemeyen ÖMBL üyesi şahısların varlığı mevcut gibi geliyor bana.

Neye neden gerek duydukları hakkında bir fikriniz yok?

Neyi söylemek ve paylaşmak istemeyen ÖMBL üyesi şahısların varlığı mevcut gibi geliyor size?
Live long and prosper.

Nisan 29, 2013, 03:10:24 ös
Yanıtla #54
  • Aktif Uye

ilk sorunuza cevap sayın spock çok ayrıntılı okumadan soru sormuşsunuz sanırım ömbl üyesi olduklarını söylememe gereği neden duyduklarına anlam veremediğimi söyledim. Bir diğer sorunuzun yanıtı da şu neden mevcut gibi geliyor forumda ömbl üyesi biliyormusunuz ? Çünkü düzinlerce yazı yazılmış, başlıklar açılmış ve konu çok derinlerde irdelenmiş.. Şimdi masonluğu öğrenmek için buraya üye olan birisi bu kadar derinliklerini nereden bilebilir ? Ha HKMBL üyeleri bunları yazmış olamazmı ? Olabilir ama yinede eksik veya fazla doğru veya yanlış bir yerlerde birşey var. Onlarıda konuları okuyunca siz anlarsınız yada anlamazsınız anlamazsanız bana öyle gelmiş olabilir demek kalır bana:)

Teşekkürler.

Nisan 29, 2013, 06:06:33 ös
Yanıtla #55
  • Seçkin Üye
  • Uzman Uye

Sayın Bulgaria'nın son deyişi üzerine kafamda bir şimşek çaktı.

Bu başlık altındaki son yazımın sonunda, "Özgür Masonlar Büyük Locası'nın Tanrı kavramı üzerinde böyle yargıları yoktur." demişim.

Kesin bir yargıda bulunmuşum.

Bunun olup olmadığını elbette o büyük locanın üyeleri çok daha iyi bilir. Bilmelidir.

Ola ki ben yanılmışımdır.

Ola ki Sayın Bulgaria'nın dediğince bu forumda o büyük locanın üyeleri varsa, bu konuda gerekli açıklamayı yaparlar sanırım.

Kim bilir belki de yapmazlar.

Belki de görmezler. Çünkü bu Foruma o kadar çok gereksiz yazı yazılıyor ve o kadar çok alan dolduruluyor ki, bir üye üç gün Foruma uğramayacak olsa, özellikle araştırmazsa iki gün önce ne yazılmış olduğunun farkına bile varmaz.

Sanırım en doğrusu, ilgili büyük locanın siteeeni ziyaret edip bilgiyi oradan almak. Daha iyisi gidip sormak... Sayın Bulgaria bir ara oraya gittiğini söylüyordu yanılmıyorsam. Sormadı mı acaba?

« Son Düzenleme: Nisan 29, 2013, 06:39:25 ös Gönderen: ADAM »

Mayıs 01, 2013, 08:05:58 ös
Yanıtla #56
  • Aktif Uye

Sayın ADAM. :)

Gittiğim doğru olabilir. Ama şahsen gitmiş olsam dahi orada konuştuğum,gördüğüm,sorduğum sorular ve aldığım cevapları burada uzun uzadıya anlatmak istiyor olabileceğimi zannediyorum sizde düşünmezsiniz. Bu biraz orada verdiğim sözü tutmadığım anlamına gelir. Ki tabiki gittiysem. Bir HKMBL üyesi locanın içerisinde yaptığı uzun bir sohbeti yazıp gördüğü herşeyi acaba anlatırmı bizlere ? Yoksa forum kuralları mı engeller ??

Teşekkürler.

Mayıs 02, 2013, 07:49:46 öö
Yanıtla #57
  • Seçkin Üye
  • Uzman Uye

Böyle gidersek yine konudan uzaklaşırız. Neyin anlatılabileceği, neyin anlatılamayacağı konusu ayrıdır.

Kişiler, mason kuruluşlarına ziyarete gitmiş olabilir. O kişiler harici olduklarına göre, onlara orada gösterilmiş olan şeyler haricilere gösterlebilecek yani ezoterik öğteariyle doğrudan bağlantısı olmayan şeylerdir.

Dolayısıyla Özgür Masonlar Büyük Locası'nın herhangi bir lokalini ziyaret etme olanağını elde etmiş kişilerin, orada gördüklerini anlatmalarında bir sakınca olduğunu hiç sanmıyorum.  Kendilerinden bu bağlamda bir söz istenmiş olduğunu da sanmıyorum. Bu Hür ve Kabul Edilmiş Masonlar Büyük Locası için de Kadın Mason Büyük Locası için de geçerli olmalıdır. Çünkü yurt dışında birçok yerde (benim bildiğim İngiltere, İskoçya, Almanya, Fransa, İsviçre, ABD)  bu böyle.

Ancak giden ve gören anlatmak istemez; o ayrı... Ona saygı duyulur.

Bir zamanlar Forum üyelerimizden kimileri bu konuyu gırgıra almıştı. "Bir gidip görek bakam ne nane yermiş" gibisinden lâflar eden bile olmuştu. (O gibi kişilerin bu foruma niçin üye olarak kabul edildiği bile anlaşılamaz bir olgu. Kuşkusuz Sayın Bulgaria bu konuya ciddiyetle bakar.) Ancak ben Özgür Masonlar Büyük Locası'nın bu konuda bir engel koyduğunu sanmadığımı yineleyebilirim. Baksanıza kendi resmi sitelerinde kendi mabetlerinden çekilmiş bir fotoğraf bile var.  Mason mabetlerinin fotoğrafları sitemizde de yayınlandı. Demek o bile Forum kurallarına aykırı değil.

Bu tür bilgilerin elde edilmesinin aslında hiç de zor olmadığını bu forumu izleyen herkes görüyor.

« Son Düzenleme: Mayıs 02, 2013, 07:52:02 öö Gönderen: ADAM »