Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: Smokin  (Okunma sayısı 17316 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Nisan 20, 2013, 12:01:02 ös
Yanıtla #10

Sayın skullG,

Değişimin-gelişimin mutlaka gerekli olduğunu ama smokinin de öylece kalması gerektiğini belirtmişsiniz. İyi hoş da, gayri muntazam oluşumlar farklı bir smokin mi giyiyorlar? Evet, gerçekten smokin çok güzel bir elbisedir. Günümüze uygun ve yeterince şık. Haliyle değiştirilmesine de şimdilik gerek yoktur. Ama birkaç asır sonraki nesil, acaba bizimle bir düşünecek midir? Onlar ileride bizim gibi düşünmeyecek diye, bizim onları sanattan anlamayan, zevksiz mahluklar olarak mı addetmemiz gerekecek? Sanat da yerinde durmaz, estetik algısı da, moda da... Bugün güzel, yarın değil.

Saygılarımla.
• Laborare est Orare XXII.
• ... Bense daha önce duyulmamış, yeni şeyler söylediğim için onların ilenç ve lanetlemelerine maruz kalmaya devam edeceğim.... Simon Magus

Nisan 20, 2013, 12:13:48 ös
Yanıtla #11
  • Mason
  • Aktif Uye
  • *

Videoyu buldum arkadaşlar.... Neyse ki Masonlarla bir ilgisi yokmuş...

GQ Rules 2 - Ep.21 - Amp Up Your Tux
Live long and prosper.

Nisan 20, 2013, 12:54:12 ös
Yanıtla #12
  • Skoç Riti Masonu
  • Orta Dereceli Uye
  • *

skullG Kardesim, musade edersen sorunu ben yanitlayayim (Sn. Asimov'un Mason olup olmadigi sorusu degil, zaten onu Sn. Asimov yanitlar, ya da havada birakir daha once oldugu gibi). Hayir smokin degildir.

Sn. Spock zahmet etmis bulmus videoyu tesekkur ediyorum. Sizlere sorarim, bu videodaki centilmenin giydigi kiyafet smokin midir? Bu soruyu yanitlamak icin once smokinin ne oldugunu bilmek gerekir. Smokinin ne oldugunu bilmeyen birisine bu kiyafeti giydirip ardindan da "cok yakisikli oldun! smokin sana cok yakisti!" diyerek onu smokin giydigine ikna etmek ne derece dogrudur?

Saygilarimla
Behold! How good and how pleasant it is for brethren to dwell together in unity.

Nisan 20, 2013, 02:36:29 ös
Yanıtla #13
  • Mason
  • Aktif Uye
  • *

Sayın Noah, videonun altındaki yorumlara bakın. Bir tek olumlu görüş yok zaten. Belli ki kimse bunun smokin olduğunu kabul etmemiş, ki bana göre de değil. Hatta takım elbise bile değil...
Live long and prosper.

Nisan 21, 2013, 12:01:55 ös
Yanıtla #14
  • Aktif Uye

Sayın SkullG bazı zamanlarda yazmış olduğu diğer obediyanslar ile ilgili olumlu yazılarla çelişen, smokin konusunu saptırarak liberal anlayıştaki masonluğu  eleştiren bir yazı yazdı. Benim yazmış olduğum kısa bir yazıya karşılık  iki mason bana açık bir ortamda mason musun diye sordular.

Onlara vereceğim yanıt:
Hayır ben mason değilim.

Onlara soracağım soru:
 Herkese açık bir ortamda bir kişiye mason musun diye soruyorsunuz. Mason ise açıklamaya zorluyorsunuz. Bir kişinin mason olduğundan şüpheleniyorsanız bunun sormanın yeri ve şekli vardır. Kendileri bunu biliyordur sanırım. Acaba bilmiyorlar mı?

PEKİ SİZ MASON MUSUNUZ?
« Son Düzenleme: Nisan 21, 2013, 12:12:54 ös Gönderen: asimov »
Özgürlük zeka demektir, sevgi demektir. Özgürlük sömürmeme, yetkeye boyun eğmeme demektir. Özgürlük olağanüstü erdem demektir.
Jiddu Krishnamurti

Nisan 22, 2013, 02:17:12 öö
Yanıtla #15
  • Mason
  • Orta Dereceli Uye
  • *

Sayın asimov,

Kimsenin bir diğerinin gerçek kimliğini bilmediği bir forum nasıl "açık bir ortam" olabilir ki? Üstelik masonik bir forumda kendisini farklı masonluk obediyanslarına mensup iki masonik müesseseden birinin tarafında konumlayan bir kimseye mason olup olmadığını sormakta ne sakınca olabilir?

Biz kimseyi bir şey açıklamaya zorlamıyoruz, "sormanın yeri ve şekli vardır" diyorsanız, gayetle o şekilde sorduk size zaten, cevap vermenin de sizin deyiminizle yeri ve şekli vardır, siz o cevabı bize iyi niyetle ziyadesiyle verebilirdiniz haftalardır.

Mason olup olmamanızda gerçekten bir sorun da yok, lütfen yanlış anlamayın; bizim size bu soruyu ısrarla sormamızın tek sebebi obediyans meselelerinde devamlı olarak muntazam masonluk karşısında ve ÖMBL tarafında yer aldığınızı açıkça belli eden iletilerinizdi.

Mason olmadığınıza dair cevabınızla akıl karışıklığımızı giderdiğiniz için teşekkür ederim, gülümseyerek ifade etmem gerekir ki şimdi merak sırası ÖMBL üyesi forum üyelerimizde.

Siz de bize sormuşsunuz aynı soruyu, sadece kendi adıma cevaplamaya çalışırsam, forumumuzun admini MASON Kardeşim beni avatarımda öyle tanımlamış görünüyor.

Sevgi ve saygılarımla.
« Son Düzenleme: Nisan 22, 2013, 03:40:09 öö Gönderen: gnothi »
"Dilimin sınırları, dünyamın sınırlarıdır."
Ludwig Wittgenstein

Nisan 22, 2013, 02:43:35 öö
Yanıtla #16
  • Skoç Riti Masonu
  • Orta Dereceli Uye
  • *

Ben yeni bir ileti yazmadan once Sn. asimov'un sorusunun muhatabi gnothi ve skullG Kardeslerimin iletisini beklemek istedim. Inanir misiniz, gnothi Kardesimin yazdigi iletinin hemen hemen aynisini yazmayi planliyordum. Bu forumda kimsenin kimligi acik degil, herkes bir rumuz ile dusuncelerini aktariyor. Dolayisiyla "acik acik" siz Mason musunuz? diye sormakta ben de bir sakinca gormuyorum.

Sn. asimov ayrica bir kimsenin Mason oldugunu sormanin usulu vardir demis. Ben o usulu bilmiyorum demek ki... Bir kimseye yaklasip, "Afedersiniz X bey, Mason musunuz?" diye sormakta ne sakinca olabilir?

Sevgi ve saygilarimla
Behold! How good and how pleasant it is for brethren to dwell together in unity.

Nisan 22, 2013, 07:50:07 öö
Yanıtla #17
  • Skoç Riti Masonu
  • Uzman Uye
  • *

Sn asimov,

Biri Turkiyede olmak uzere İki Mason Derneğinin üyesiyim. Ve bunu bana degil burada sokağın ortasında sorsanız da söylerim.

bir de su var. Mason değilsiniz ama bir kişiye Mason olup olmadıgının sorulmasının ilgili usulü ile ilgili yanıt verebilme yetkinliğini de kendiniz de görüyorsunuz. Tebrik ederim. Eh yazıstigimiz yerde Masonlar.org :) Hani burada baska obediyanslara uye olup Harici olanlar da olunca insanın boyle sorası geliyor.

Saygıyla.

PS: Diğer obediyanslarla ilgili olumlu yazılarımın arkasindayim. O iletimdeki ince gönderileri görebilirseniz ne demek istediğimi de anlayacaksinizdir. Belki birgun Mason olursanız görürsünüz.
« Son Düzenleme: Nisan 22, 2013, 07:52:16 öö Gönderen: skullG »

Nisan 22, 2013, 08:05:32 öö
Yanıtla #18
  • Seçkin Üye
  • Uzman Uye

Bu başlık altındaki ilk paylaşımlar sırasında, 50 yıldan fazla bir süredir gerektiğinde "smokin" giymiş, üstelik o yılların modası öyle olduğu için farklı tarz kesim, drop, yaka, düğme, kol, pantolon yanı, paça, kuşak, yelek, gömlek ve göğüslüklü smokinler taşımış bir kişi olarak, tartışmalara katılacaktım. (Sadece ata yaka denilen türde yaka hiç kullanmadım; siyah ve füme dışında diğer renk smokinlerden de giymedim)

Belki bu özellikli erkek giyiminin az buçuk ayrıntılarından ben de hem özgün ülkesinde nasıl giyildiğini görmüş hem pratiğinin içinde bulunmuş bir kişi olarak söz edebilirdim.

Bunları hiç anlatmayabilirdim de, bu forumdaki işlevimden ötürü.

Ancak baktım ki, başlıktaki konudan sapıldı gidildi...

O sapılıp gidilen konu üzerinde de konuşulabilirdi kuşkusuz. Paylaşımda bulunan üyelerimizden kimisi, kendi yaşam tutumlarını Masonluktaki eğilimlere bağladı. Kimileri bunu bir de Türkiye'deki iki ayrı obediyansa kadar bile uzandırdı.

Bu durumda ben Sayın Arais'in devreye girmesini beklerdim. Hâlâ da bekliyorum. Bu başlık altında "smokin" ile doğrudan bağlantılı olmayan yazılar bu başlıktan ayrılırsa, belki burada işin içine Masonluğu katmadan biraz "smokin"den söz edebiliriz.

Ha, bir dönem masonların loca toplantılarına smokin giyerek katılmaları da zorunlu tutulmuş.  Öyle bir şey de var literatürde. Ancak sanırım bu başlıktaki konu o değil.

ADAM OLMAK ZOR İŞ AMA BUNUN İÇİN ÇALIŞMAYA DEĞER.

Nisan 22, 2013, 09:21:54 öö
Yanıtla #19
  • Aktif Uye

Sn ADAM haklı.

Konu rayından çıktı. Başlatan da sayın SkullG.

Demek ki kendi masonluk anlayışlarını eleştiren her kişiye mason musun diye soracaklar.

Rahatsız oldukları belli...
Özgürlük zeka demektir, sevgi demektir. Özgürlük sömürmeme, yetkeye boyun eğmeme demektir. Özgürlük olağanüstü erdem demektir.
Jiddu Krishnamurti