Masonlar.org - Harici Forumu

Anket

Evet, olmalı!
10 (76.9%)
Hayır, olmamalı!
3 (23.1%)
Diğer
0 (0%)

Toplam Oy Verenler: 12

Gönderen Konu: Nükleer Enerji Hakkında Ne Düşünüyorsunuz?  (Okunma sayısı 11000 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Nisan 03, 2015, 12:03:56 ös
  • Uzman Uye
    • Masonluk ve Masonlar

Merhabalar. Bildiğiniz gibi Greenpeace Nükleer Enerjiye karşı bir eylem başlattı ve imza toplamakta. Peki sizin görüşleriniz nelerdir? Nükleer enerjiye bir bakalım:

Nükleer Enerji Nedir?

Nükleer enerji, atomun çekirdeğinden elde edilen bir enerji türüdür. Kütlenin enerjiye dönüşümünü ifade eden, Albert Einstein'a ait olan E=mc² formülü ile ilişkilidir.

Bununla beraber, kütle-enerji denklemi, tepkimenin nasıl oluştuğunu açıklamaz, bunu daha doğru olarak nükleer kuvvetler yapar. Nükleer enerjiyi zorlanmış olarak ortaya çıkarmak ve diğer enerji tiplerine dönüştürmek için nükleer reaktörler kullanılır.

Nükleer enerji, üç nükleer reaksiyondan biri ile oluşur:

Füzyon: Atomik parçacıkların birleşme reaksiyonu.
Fisyon: Atom çekirdeğinin zorlanmış olarak parçalanması.
Yarılanma: Çekirdeğin parçalanarak daha kararlı hale geçmesi. Doğal (yavaş) fisyon (çekirdek parçalanması) olarak da tanımlanabilir.
Ağır radyoaktif maddelerin,dışarıdan nötron bombardımanına tutularak daha küçük atomlara parçalanması olayına fisyon,hafif radyoaktif atomların birleşerek daha ağır atomları meydana getirdiği nükleer tepkimelere ise füzyon tepkimesi denir. Füzyon tepkimeleriyle fisyon tepkimelerinden daha fazla enerji elde edilir. Güneş patlamaları füzyon'a, nükleer santrallerde kullanılan tepkimeler, atom bombası teknolojisi gibi faaliyetler de fisyona örnek olarak gösterilebilir.

Nükleer enerji, 1896 yılında Fransız fizikçi Henri Becquerel tarafından kazara, uranyum maddesinin fotoğraf plakaları ile yan yana durması ve karanlıkta yayılan radyoaktif ışınların fark edilmesi ile keşfedilmiştir.

Nükleer Enerjinin yararları:

Nükleer santrallerin işletmesinde uzun yıllar boyunca ihtiyaç duyulacak nükleer yakıtı depolamak göreceli olarak kolay ve ekonomik olduğundan, nükleer santraller enerji arz güvenliğinin sağlanmasına önemli katkı sağlayacaktır.
Nükleer santrallerin elektrik sistemine entegre edilmesiyle, elektrik üretiminde kullanılacak ithal kaynaklarda çeşitlilik sağlanacaktır.
Nükleer santraller, iklim değişikliğine neden olan başta karbon dioksit (CO2) olmak üzere sera gazı emisyonlarına neden olmazlar. Bu itibarla, nükleer santraller artan elektrik talebinin olumsuz çevresel etkilere neden olmayacak şekilde karşılanmasında önemli bir seçenek olacaktır.
Nükleer teknolojide, ileri teknolojiye yatırım yapılması suretiyle enerji ithaline olan bağımlılık azaltılacaktır. Bu sayede, yeri geldiğinde, başka yüksek teknolojilere nüfuz edilmesi de mümkün hale gelecektir. Kalite düzeyinin ve insan gücü niteliklerinin artması, güvenlik kültürü ve prosedürlere sadık kalma disiplini ile tanışma, sanayi sektörünün elde edeceği en önemli kazanımlar olacaktır.
Nükleer santraller, fosil yakıtlı santrallere oranla göreceli olarak daha yüksek inşaat ve yatırım maliyeti gerektirmektedir. Nükleer enerji programının ilk aşamalarında, ihtiyaç duyulan organizasyonların kurulması için ilave yatırımlar ve ekstra maliyetler söz konusu olacaktır. Bununla beraber, nükleer enerji santralleri, uzun vadede elektrik üretim fiyatlarının kararlılığının korunmasına katkıda bulunacaktır.
Bir nükleer enerji programının başarısı için, sürecin başlamasından önce ulusal düzeyde net ve kesin bir kararlılığa sahip olunması hayati önem taşımaktadır. Bu kararlılığa paralel olarak oluşturulacak politika belgeleri, uzun-vadeli enerji planlama çalışmalarına büyük faydalar sağlayacaktır.
Nükleer santrallerde, tasarım, inşaat ve işletme aşamalarında kalite temini ve kalite kontrol gereklerine ileri düzeyde bağlı kalınmaktadır. Nükleer teknolojinin ilgili bütün kalite gereklerine uyularak geliştirilmesi, sanayileşme sürecini tamamlamış ülkelerde bulunan kalite kültürünün ve bilimsel yönetim sistemlerinin yerli endüstri tarafından kazanılmasına yardımcı olacaktır.

Nükleer Santrallerin İnsan Sağlığına Zararları

Nükleer reaktörlerin çalışması sırasında atık olarak ortaya çıkan Plütonyum üst düzeyde zehirli ve kanser yapıcıdır. Doğada bulunma ömrü 250 yıldır.
Açığa çıkan bir diğer radyoaktif madde olan STRONSİYUM yağış yoluyla bitkilere oradan da hayvanların sütüne geçerek insanlara bulaşır. Kan kanserine ( lösemi) yol açar. 280 yıl ömrü vardır.
SEZYUM ve İYOD’ da besin yoluyla insan vücuduna girer ve  Tiroid bezi kanserine, çocuklarda büyüme aksaklıklarına ve genetik bozukluklara neden olur.
1986 yılında Çernobil‘de meydana gelen nükleer patlama sonucu etki alanına giren bölgelerde radyasyonun zararları etkilerine uzun yıllar rastlanmıştır.

Kaynaklar:

wkipedia.org
forumdas.com
saglik.zararlari.com
Gnothi Seauton

Yaşamak, kendini adam etmektir. Zeka ve bilgiyi kullanarak, etinden, kemiğinden kendi heykelini yapmaktır. - Goethe

Nisan 03, 2015, 11:42:25 ös
Yanıtla #1
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Bildik radyasyon işareti ile Edvard Munch'un ünlü "Çığlık" tablosunu buluşturan harika bir radyasyon işareti tasarlamışlardı hatta:

Nisan 10, 2015, 09:57:15 öö
Yanıtla #2
  • Yeni Katilimci
  • *

Şuan tam hatırlamıyorum Japonya veya Rusya nükleer enerji santralinin patlama sebebi soğutucunun arıza vermesidir.

2015 Türkiye'sinde halen elektrik kesilmekte ve saatlerce gelmemekte olası bir durumda tabi şöyle diyebilirsiniz sular var göller var soğutucu bir şey bulunur Rusya'da öyle düşünüyordu sonucunu gördük rüzgar gülleri var iken ne gereği var santrallere ?

Türkiye'de biz Diyanete verdiğimiz bütçeyi  bilime,teknolojiye verseydik şuan epey yol kat etmiştik...

Mayıs 05, 2015, 12:50:58 ös
Yanıtla #3
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Enerjide dışa bağımlılığı yok etmek için nükleer enerji düşünülüyor. Birçok gelişmiş ülkede de bu reakttörler mevcut. Şuan tam düşüncem Gülse BİRSEL' in dediği gibi ''Karşı değilim, tırsıyorum''.

Köşe yazısından alıntı;

Burada kayak kuleleri kayar, inşaatlar yıkılır, LPG’li araçlar patlar, madenler çöker…

Burada TÜBİTAK filan kalmamıştır. Devletin bilim ve teknoloji şahikası olması gereken kuruma sahte diplomayla eleman alındıysa, ben mi nükleer konusunda paranoyağım?

10 saat ülke çapında elektrik kesiliyor ve sebep olarak “Şeyin şeyi şey oldu” tarzında bir açıklama yapılıyorsa, ben manyak olduğumdan mı nükleere karşıyım?

Tırsıyoruz efendim!

Bizimki de can.

Kaynak: http://www.diken.com.tr/gulse-birsel-nukleere-karsi-degilim-tirsiyorum/
İnsanı ayakta tutan iskelet ve kas sistemi değil prensipleri ve inançlarıdır.   A. Einstein

Mayıs 06, 2015, 05:45:09 ös
Yanıtla #4
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Birde faydalara şunu eklemekte fayda var. Atık olarak çıkan plütonyum,uranyumu zenginleştirmek için kullanılan en değerli şeydir. Kim bilir belkide amaç budur.
Sır Bekcisi

Mayıs 06, 2015, 06:16:42 ös
Yanıtla #5
  • Yeni Katilimci
  • *

BU ÜLKENİN KALKINMASI İÇİN BELİRLİ BİR ENERJİYE  İHTİYAÇ VAR. BENCE HESLER YAPILIP O BÖLGENİN HABİTATI BOZULACAĞINA NÜKLER ENERJİ SANTRALLERİ KURULUP İHTİYACIMIZ OLAN ENERJİ BU SANTRALLERDEN SAĞLANABİLİR. ANCAK BU SANTRALLER GÜNÜMÜZDE KULLANILAN EN ÜST DÜZEY GÜVENLİKLİ SANTRALLER OLMALI.

Mayıs 12, 2015, 10:21:44 ös
Yanıtla #6
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Değerli forum üyeleri,

Nükleer ile ilgili 14 Mayıs Perşembe günü bir söyleşi var. İlginizi çekerse katılabilirsiniz. Bilgilerini paylaşıyorum.

SÖYLEŞİ

"Dünyada ve Ülkemizde Nükleer

Enerjinin Dünü, Bugünü ve Geleceği”

14 Mayıs (Perşembe) 2015 Saat:19.30

Sunum: Gazeteci Filiz YAVUZ

(NKP Üyesi, "Beni Akkuyularda Merdivensiz Bıraktın" Kitabının Yazarı)

Etkinlikler ücretsizdir, Lütfen kayıt yaptırınız!

Makina Mühendisleri Odası Kadıköy Temsilciliği

Web sitelerinden telefon ve adres bilgisine ulaşıp katılımınızı bildirebilirsiniz.
İnsanı ayakta tutan iskelet ve kas sistemi değil prensipleri ve inançlarıdır.   A. Einstein

Haziran 02, 2015, 12:16:53 ös
Yanıtla #7
  • Yeni Katilimci
  • *

Nükleer enerji! Güzel bir konu. Dikkatinizi çekmek istediğim bir konu var. Biz daha polisimizi,askerimizi,doktorumuzu koruyamıyorken o santrali nasıl koruyacağız? Etrafına mayın döşeyip tank toplar koyarak mı? Güvenliğini geçtim. Belli soğuklukta tutulması gereken tüpleri var bu santralin. O yüzden deniz göl kenarları tercih edilir doğal yolla soğutmak için.işlem görmüş tüpler halen radyosyon yaydıkları için 10 yıl yerin altında saklanır. Tabi o bölgede artık toprak verimli olamaz. Bir düşünelim nükleer santral ile verimli olan topraklarınızın (o bölgede) elden gitmesimi yoksa gaz türbüni buhar türbüni gibi daha uzun yıllar kullanıla bilen bir hizmetmi yapılmalıdır? Şu an almanya 370 bin mw civarlarında. Türkiye ise 75 bin mw civarında. Türkiye ihtiyacı yaklaşık 50 bin mw. Peki tabloya bu şekilde bakınca ihtiyacımız var mı? Yok. Birde nükleer santreller ortalama 20 yıl kullanıla biliyor sonrasında bize satılan santral gibi bizde başka ülkeye satmak için uğraşıp yenisini yapmak zorunda kalıcaz. Gelecek nesiller için nükleer bir çözüm değil. En azından bizim için değil. Ülkemiz kaldırmaz :).

Amacım kimseyi kırmak değildir.

Saygılarınla, iyi forumlar.
"Bize verilen sırları, kalbimizin en derin köşelerinde saklamalıyız. Bir ölü kadar sessiz, bir mezar kadar ketum olmalıyız." (Mimar Sinan Dergisi S. 7, Sf. 14)

Haziran 02, 2015, 03:05:22 ös
Yanıtla #8
  • Uzman Uye

Nükleer silah yapmamız için , bu teknolojiyi öğrenmemiz ve kullanmamız ŞART ...
Saygılar
audi-vide-tace
    dinle-gör
        sus

Haziran 02, 2015, 05:21:30 ös
Yanıtla #9

Nükleer silah yapmamız için , bu teknolojiyi öğrenmemiz ve kullanmamız ŞART ...
Saygılar

Sayın NOSAM33, yukarıdaki yorumunuzu okuduğumda tüylerimin ürperdiğini hissettim.

Umarım benim anlamadığım bir ironi vardır. Ve ben günün yorgunluğundan dolayı bunu anlamamışımdır.

Aksi durumda belirtmek isterim ki, insanın kanını donduracak türden bir ifade...

Saygılarımla.
Vazife karşılığı olmayan hak mevcut değildir!
Mustafa Kemal ATATÜRK