Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: Gönyesi Bozuk  (Okunma sayısı 1927 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Ocak 05, 2015, 09:37:10 öö
  • Orta Dereceli Uye
  • **
    • Burada Olabilir ?

Bilimsel olarak da söylenebilir Gönyesi Bozuk. (Matematik-Geometri-Fizik)
Biz burada şimdilik insan üzerine konuşulan Gönyesi Bozuğu yorumlamaya çalışacağız.
İnsanı ilgilendiren; Toplum, Psikoloji gibi bir çok alanda da kullanılabilir.

Anlam: Olması gereken köşe açıları bozuk olan, gönyesiz anlamındadır, ayarsızlık olarak da söylenebilir.
Köken: Anonim olarak halk dilinden duyduğum tabir.

Sizce Gönyesi Bozuk, hangi anlamları da taşımaktadır ?
Benim Ülkem Dünyadır,
Tüm İnsanlar Benim Kardeşimdir,
İyiyi ve Doğruyu Yapmak Benim Dinimdir.

Kadim Her Daim Buradadır.!

www.Masonlar.org

Ocak 05, 2015, 11:18:51 öö
Yanıtla #1
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Gönye, bir geometrik gereç olduğu gibi,operatif masonların mesleklerinin uygulaması sırasında sık sık kullanmış oldukları aletlerden biridir.

Masonluğun çok önemli simgelerinden biri olan bu aletin, "doğruluk" ve "dürüstlük" kavramlarının, pergel ile birlikte olduğunda özdek (madde) ve bilimsel uygulama simgesi olduğu benimsenir.

Buradan gönyesi bozuk doğruluk ve dürüstlük kavramlarından yoksunluğu çıkarabiliriz.

Saygılarımla
fırtınanın şiddeti ne olursa olsun martı sevdiği denizden asla vazgeçmez

Ocak 06, 2015, 12:02:14 öö
Yanıtla #2
  • Orta Dereceli Uye
  • **
    • Burada Olabilir ?

Sevgili davut konu ile ilgili yorumunuz güzel, daha farklı düşünceleri olan yok mu acaba ?

Gönyesi Bozuk ne anlamlara gelebilir ?
Benim Ülkem Dünyadır,
Tüm İnsanlar Benim Kardeşimdir,
İyiyi ve Doğruyu Yapmak Benim Dinimdir.

Kadim Her Daim Buradadır.!

www.Masonlar.org

Ocak 06, 2015, 01:29:25 öö
Yanıtla #3
  • Mason
  • Aktif Uye
  • *

Adaleti sağlamayanlar,doğru ölçmeyip, yanlış karar verenler için kullanılabilir.

Masonlukta adı sık geçen bir siyasetcimizin fıkrasıyla izah edeyim.Hem günün anlam ve önemini ifade etmeye yardımcı olur.

Osmanlı döneminde yolsuzlukları ile ünlü karakuşi adında bir kadı varmış.Bir gün karakuşi kadı bir fırının önünden geçerken burnuna güzel bir koku gelmiş.Vitrinde güveç içinde nar gibi kızarmış sahibini bekleyen bir ördek varmış. Karakuşi kadı fırıncıya "ben bunu aldım " demiş.Kadıya itiraz edilir mi? Fırıncı hemen ördeği paket yapıp vermiş.Az sonra ördeğin sahibi gelmiş.
-Hani bizim ördek? Fırıncı boynunu büküp "uçtu"  deyince iş kavgaya dönüşmüş.Kavga sırasında fırıncı araya giren bir gayrimüslimin gözünü çıkarınca korkup kaçmaya başlamış. Gayrimüslimde peşinden kovalıyor.
Fırıncı bir duvardan atlarken bilmeden duvarın diğer tarafındaki hamile bir kadının üstüne düşmüş.Kadın çocuğunu düşürdüğü için, kadının kocası da fırıncının peşine düşmüş.Can havliyle kaçan fırıncının çarpıp devirdiği yahudi bir vatandaş da kızıp peşlerine takılmış.Sonunda duruma müdahale eden zaptiyeler hepsinin yakalayarak karakuşi kadının karşısına çıkarmışlar.Kadı sırayla sormuş..Ördeğin sahibi:
- "Bu adam ördeğimi hiç etti" diyerek şikayet etmiş .
Karakuşi kadı fırıncıya sormuş :
- "Ne yaptın bu adamın ördeğini?
Fırıncı "uçtu" demiş.
Kadı, karakaplı defterini açmış :
- "Ördeğin karşısında tayyar yazılı, tayyar uçar anlamına gelir o halde ördeğin uçması suç değil " diyerek fırıncının ördek işinden beraatine karar vermiş.Gözü çıkan gayrimüslim vatandaşa sormuş  ve onun şikayetine de karakaplı defterden bir madde bulmuş:
- "Her kim gayrimüslimin iki gözü çıkara,o müslimin tek gözü çıkarıla .."
Davacı:
- "Benim tek gözüm çıktı. Şimdi ne olacak?" diye sorunca karakuşi kadı:
- "Şimdi fırıncı senin öbür gözünü de çıkaracak, bizde onun tek gözünü çıkaracağız."Tabi gayrimüslim hemen vazgeçmiş, fırıncı bu davadan da beraat etmiş.
Çocuğunu düşüren kadının kocasına da karakuşi kadı:
- "Tamam,karını vereceksin bu adama yerine yeni çocuk koyacak"Böyle olunca adam da şikayetini anında geri almış,fırıncı bu davadan da kurtulmuş.Kadı dönmüş yahudiye:
- "Senin şikayetin nedir?
Yahudi bir süre düşündükten sonra ellerini açmış "ne diyeyim kadı efendi,adaletinle bin yaşa sen emi!"

Görmek, varlığın yükselişidir.

Ocak 06, 2015, 09:05:54 öö
Yanıtla #4
  • Seçkin Üye
  • Uzman Uye

Sayın Kadim çok ilginç bir deyim getirmiş.

Üstelik bu deyim, Masonlukta bir simge olarak kullanılan Gönye'nin önem ve değerini de pektiştiriyor.

Bu bağlamda kimi yerde "günyesinden sapmış" diye bir deyim de kullanılır. Bu da bozuk olann gönyenin kendisi değil de, gönye ile test edilmesi gereken her ne ise o olduğunu belirtir.

Bu açıdan bakıldığında bir başka deyim de "şakûlü bozuk" biçiminde görülebilir. Şakûl de bir başka masonik simge olduğuna göre, düşünmeye ve yorumlamaya değer.

Bunlara benzer başka deyimler de var.
ADAM OLMAK ZOR İŞ AMA BUNUN İÇİN ÇALIŞMAYA DEĞER.