Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: Masonik Sır  (Okunma sayısı 23222 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Nisan 18, 2020, 03:01:32 öö
Yanıtla #40
  • Yeni Katilimci
  • *

Peki daha spesifik sorayım.

Hiram Abif neden öldürülmüştür?

Hiçbir şekilde hoşgörüye sahip olmayanlar tarafından öldürülmüştür.

Nisan 18, 2020, 03:12:00 öö
Yanıtla #41
  • Yeni Katilimci
  • *

Sorunun kotusu veya yanlisi olmamali bence. Soru tekrar sorulmussa bunun nedenin arastirilmasi gerekir ki daha genis bir izah veya yonlendirme yapilabilsin. Forumu farkli acidan bir enerji kaynagi olarak gormegi surdurmek icinde diyalogun zarif bir nezaket icinde olmasi gerekir fikrindeyim. Ve on yargilar ile olaya bakislarimiz hamtasta hala sivri cikintilarin mevcutlugunu gosteriyor.

Masonlugun bir din olup olmadigi dusuncesi hala, dunyanin her yerinde sicak olan bir konudur. Bunun farkina varmak icin ozellikle de mason olmak gerekmiyor.

Masonluk bir din degildir ama dinle baglantisi vardir cunku en genis anlamda olaya baktigimiz zaman mason olabilmek icin ( uye olmak) herhangi bir yuce varliga inanmayi sart kosuyor. Ama o inanisi sekillendirmeyi ve icini doldurmayi ( kendi metotlari ile) sana birakiyor. Tabi ki bir de bunun liberal bir acilimi vardir.

Umarim baslik sahibi konunun disina cikmami mazur gorur.

Bu benim harici gorusumdur.

Meseleye şöyle bakmak gerekir diye düşünüyorum. Masonluk ritüellerin içerisinde mi gizlidir? Bazı ritlerle çakışan noktalar var mıdır?
Masonluk kaçıncı yüzyılda başlamıştır?

Nisan 18, 2020, 10:37:35 öö
Yanıtla #42
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Konu basligini acan sn Caliper’in toleransina guvenerek size asagidakini yazabilirim.

Bir kutuphanenin besinci katindaki Felsefe departmanina gidiyorsunuz ve karacigerin islevleri ile ilgili anatomik bir kitap aradiginizi soyluyorsunuz. Ordaki gorevli veya kutuphanenin semasi hakkinda bilgisi olan ziyaretci isteginize muhatap olursa sizi ikinci kattaki bolumun belirli bir bolumune yonlendirir. Bu sizin bilmek istediginizin herkes tarafindan bilindigi icin gereksiz bir istek oldugu, yanlis oldugu, kotu oldugu veya insanlarin isteginizi doyuracak aciklamalari tekrar etmekten yoruldugu anlamina gelmiyor. Forum icinde bir on arastirma daima yararlidir.   

Gunumuzdeki (geleneksel) masonluk organizasyonu 18yy baslarinda, 1717’ de, baslamistir. Daha fazla bilgi icin forumun ‘mason ve masonluk nedir?’ => ‘evrensel masonluk‘ => ‘Dunya masonluk tarihi’ basligini incelemekle baslayabilirsiniz.

Bundan onceki ‘olmasi gereken’ seklinde baslayan oneriniz eger bir soru ise veya forum uyeleri ile uzerinde durmak istediginiz bir nokta ise bunu baska bir baslik altinda uzerinde durmaya acmaniz fikrimce daha isabetli olur. Basligi baslatirken ‘rituel’, ‘masonluk’ ve ‘gizlilik ‘ kelimelerine nasil bir anlam yuklediginizi belirtirseniz konu uzerindeki fikir alisverisleri daha efektif olur.

Umarim size yardimci olabilmisimdir.
« Son Düzenleme: Nisan 18, 2020, 10:40:04 öö Gönderen: midyad »

Nisan 18, 2020, 04:47:03 ös
Yanıtla #43
  • Mason
  • Aktif Uye
  • *

Gunumuzdeki (geleneksel) masonluk organizasyonu 18yy baslarinda, 1717’ de, baslamistir. Daha fazla bilgi icin forumun ‘mason ve masonluk nedir?’ => ‘evrensel masonluk‘ => ‘Dunya masonluk tarihi’ basligini incelemekle baslayabilirsiniz.

Bu cümleye müdahale etmek gerekir diye düşüyorum. 1717 Geleneksel Masonluğun başladı tarih değildir. Spekülatif Masonluğun organize olduğu tarihtir. Dikkat ederseniz Spekülatif Masonluğun başladığı tarih de demiyorum, organize olduğu tarih, ilk Büyük Locanın kurulduğu tarih.

Geleneksel ve Liberal Masonluk ayrımı 1723 Anderson Nizamnamesi ile başlar. Özellikle Grand Orient of France'ın kurulmasıyla belirginleşir.

Niye ayrıldıklarını nasıl ayrıldıklarını anlatmak için ayrı bir yazı dizisi yapmak gerekir zira çok fazla detay var.
* MASON OLMAK İÇİN KİŞİSEL YARDIM, DANIŞMANLIK VE REHBERLİK TALEBİNDE BULUNMAYINIZ.
* MASONLUKLA İLGİLİ SORULARINIZI ÖZEL MESAJ İLE  SORMAYINIZ, FORUMA BAŞLIK AÇARAK SORUNUZU FORUMDA PAYLAŞINIZ.

Nisan 18, 2020, 05:27:47 ös
Yanıtla #44
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Duzeltme ve ek bilginiz icin tesekkur ediyorum sn Caliper.
Olasi bir eylemin onunu kapatma ve incitmeme amaci  ile parantez icinde araya aldim ama yanlis bilgi olmustur.