Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: Bir masona, mason olup olmadığı sorulduğu taktide hayır cevabı verebilirmi?  (Okunma sayısı 7500 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Temmuz 07, 2014, 01:15:03 ös
  • Ziyaretçi

Daha önce sayın Süleyman Demirel hakkında açılan bir başlık altında bu soruyu sayın Adama sormuştum , konuyla ilgili olmadığı için başka bir başlık altında açıldığı taktirde cevaplanabileceği cevabını almıştım....Merak ettiğim konu şu herhangi bir topluluk içinde veya bire bir iken bir mason beyefendiye mason olup olmadığı sorulduğu taktirde direkt olarak hayır cevabı verebilirmi?

Temmuz 07, 2014, 01:54:24 ös
Yanıtla #1
  • Seçkin Üye
  • Uzman Uye

Özellikle bizim ülkemizde bir topluluk içinde, o topluluktaki kişilerin Masonluk ile bağlantılı olmak üzere ne bilip ne bilmedikleri hatta ne gibi yanlış bilgileri olduğu, iyice sorgulanmadan bilinemez.

Dolayısıyla niteliği iyi bilinmeyen bir ortamda Masonluk üzerine bir konu açmak hiç de akıllıca olmaz.

Öyle bir ortamda, daha önce tanışılmamış ya da tanışılmış olsa da yeterince tanınmayan bir kişiye mason olup olmadığını sormak, hiç de yakışık almaz.

Aynı şekilde hiç de yakışık almayacak başka sorular da vardır elbette; (bu bağlamda birçok örnek verilebilir) bu da onlardan biridir.

Her ortamda herkese her soruyu sorma hakkını kişiye kim verir! Böyle bir özgürlük mü var!

buna karşın, diyelim ki soruldu...

Diyelim ki o kişi mason değil... Böyle bir soruya, -etik olmasa da- rahatlıkla "Hayır!" diye yanıt verebilir.

Diyelim ki o kişi mason... Şimdi onun nasıl yanıt vereceği biraz kuşkulu çünkü bir kişinin mason olduğunu söylemek yeterli bir betimleme değil. O kişi sadece bir mason derneğinin üyesi ise yanıtı farklı, sıradan bir mason ise yanıtı farklı, "mason" ise yani Masonluğu içtenlikle benimseyen ve uygulayan bir kişi ise yanıtı farklı olacaktır.

Her durumda ya mason olmadığı ya da bir mason derneğine üyeliği söz konusu olsa bile Masonluğu benimsemediği için hayır diyebilir.

Diğerleri ise demez. Çünkü kendisine böyle bir soru yönelterek etik olmayan davranışta bulunan bir kişinin yaptığını yapmaz. Yalan söylemez.

Yalan söylemez ama açıkça mason olduğunu da söylemez. Çünkü bu da Mason Töresi uyarınca etik olmayan bir tarzdır.

İster bir topluluk içinde olsun ister ikili görüşme sırasında; buna öyle bir yanıt verir ki, bu yanıtın ne anlama geldiğini anlayabilmek için de Masonluk hakkında bilgi sahibi olmak gerekir.

Masonluk hakkında bilgi sahibi olup da, aklı başında, uygar ve görgülü bir kişi, hiçbir zaman hiçbir ortamda bir başkasına böyle bir soru sormaz.

Onun mason olup olmadığını ille de öğrenmek istiyorsa, bunun başka yöntemleri vardır. Böylece onun Masonluk ile bir bağlantısının bulunup bulunmadığını anlayabilir.
ADAM OLMAK ZOR İŞ AMA BUNUN İÇİN ÇALIŞMAYA DEĞER.

Temmuz 07, 2014, 03:28:54 ös
Yanıtla #2
  • Ziyaretçi

Mart 18, 2016, 04:27:14 ös
Yanıtla #3

Sn Adam,

Mason Niteliği başlığına verdiğiniz yanıtta "Hiç bir masonun ben mason değilim." demeyeceğini belirtmişsiniz.
Anderson Nizamnamesi Davranışa Dair bölümünde 4. ve 5. maddesindeki durumları ile alakalı gelebilecek sorulara verilecek cevaplar kişinin kendi masonluk tecrübesi ile mi gelişiyor?
yoksa bu durumlarda verilecek cevaplar başka bir yerde mi yazıyor veya birilerinden mi öğreniliyor? Sn Remzi Sanver Teke Tek programında ailenizin zamanı gelince mason
olduğunuzu öğreneceğini söylüyor. Sn Haluk Sanver de Hiram Efsanesi kitabında tekris töreninden sonra eldivenlerini saklaması için eşine verdiğini söylüyor. Bu durumda kişinin
mason olduğunu saklaması değilde saklanması gereken başka bir şey olduğunu düşünmek doğru olur mu? Söylenmemesi gereken, saklanması gereken şeyler ritüeller ile mi
öğreniliyor?

Saklanması gereken duvar ustalığının (Spekülatif Masonluk) meslek sırları mıdır?

benim sizin gibi 57 senelik bir tecrübem, birikimim yok. Saçma bir soru olduysa kusuruma bakmayın

Saygılarımla

4. Mason olmayan yabancılar varken,
Gerek sözlerinize ve gerek tavrınıza öyle dikkat etmelisiniz ki, en meraklı bir yabancı bile bilmemesi gerekenleri keşfedemesin; ve konuşma mecrasını da değiştirmeli ve Muhterem Kardeşliğin onuru için sözü basiret ile yönlendirmelisiniz.

5. Evde ve Komşular arasında,

Ahlaki ve akıllı bir kişi gibi hareket ediniz ki, öncelikle aileniz, dostlarınız ve komşularınız Loca V.s. ile ilgili Hususları bilmesinler; burada bahsedilmemesi gerekli nedenlerle, önce kendi onurunuzu ve Eski Kardeşliği göz önünde tutunuz; keza Loca Saatleri tamam olunca, birlikte fazla gecikmemek, evinizde uzun süre ayrı kalmamak suretiyle kendi sağlığınızı da göz önünde tutunuz; ayrıca oburluk ve sarhoşluktan da sakınınız ki ne aileleriniz ihmal edilsin, ne de incinsinler, veya ne de siz çalışmaktan kalasınız.

« Son Düzenleme: Mart 18, 2016, 04:58:32 ös Gönderen: Blacksnake »
.

Mart 19, 2016, 07:10:32 ös
Yanıtla #4
  • Seçkin Üye
  • Uzman Uye

300 yıl önce konmuş kurallar, günümüzde ancak akla ve bugünün sosyal yaşamına, ayrıca ilgili ülkenin kültürüne uygunluğu oranında geçerlidir. Bunun dışında sadece bir tarihsel anıdan ibarettir.
ADAM OLMAK ZOR İŞ AMA BUNUN İÇİN ÇALIŞMAYA DEĞER.

Mart 19, 2016, 07:44:22 ös
Yanıtla #5

Saklayacak hiç bir şeyi olmayan bu çırağa değerli vaktinizi ayırdığınız için teşekkür ederim.
.

Mayıs 10, 2016, 02:59:07 öö
Yanıtla #6
  • Yeni Katilimci
  • *

Özellikle bizim ülkemizde bir topluluk içinde, o topluluktaki kişilerin Masonluk ile bağlantılı olmak üzere ne bilip ne bilmedikleri hatta ne gibi yanlış bilgileri olduğu, iyice sorgulanmadan bilinemez.

Dolayısıyla niteliği iyi bilinmeyen bir ortamda Masonluk üzerine bir konu açmak hiç de akıllıca olmaz.

Öyle bir ortamda, daha önce tanışılmamış ya da tanışılmış olsa da yeterince tanınmayan bir kişiye mason olup olmadığını sormak, hiç de yakışık almaz.

Aynı şekilde hiç de yakışık almayacak başka sorular da vardır elbette; (bu bağlamda birçok örnek verilebilir) bu da onlardan biridir.

Her ortamda herkese her soruyu sorma hakkını kişiye kim verir! Böyle bir özgürlük mü var!

Diyelim ki o kişi mason değil... Böyle bir soruya, -etik olmasa da- rahatlıkla "Hayır!" diye yanıt verebilir.

Diyelim ki o kişi mason... Şimdi onun nasıl yanıt vereceği biraz kuşkulu çünkü bir kişinin mason olduğunu söylemek yeterli bir betimleme değil. O kişi sadece bir mason derneğinin üyesi ise yanıtı farklı, sıradan bir mason ise yanıtı farklı, "mason" ise yani Masonluğu içtenlikle benimseyen ve uygulayan bir kişi ise yanıtı farklı olacaktır.

Her durumda ya mason olmadığı ya da bir mason derneğine üyeliği söz konusu olsa bile Masonluğu benimsemediği için hayır diyebilir.

Diğerleri ise demez. Çünkü kendisine böyle bir soru yönelterek etik olmayan davranışta bulunan bir kişinin yaptığını yapmaz. Yalan söylemez.

Yalan söylemez ama açıkça mason olduğunu da söylemez. Çünkü bu da Mason Töresi uyarınca etik olmayan bir tarzdır.

İster bir topluluk içinde olsun ister ikili görüşme sırasında; buna öyle bir yanıt verir ki, bu yanıtın ne anlama geldiğini anlayabilmek için de Masonluk hakkında bilgi sahibi olmak gerekir.

Masonluk hakkında bilgi sahibi olup da, aklı başında, uygar ve görgülü bir kişi, hiçbir zaman hiçbir ortamda bir başkasına böyle bir soru sormaz.

Onun mason olup olmadığını ille de öğrenmek istiyorsa, bunun başka yöntemleri vardır. Böylece onun Masonluk ile bir bağlantısının bulunup bulunmadığını anlayabilir.

Sayın ADAM, zor sorulara cevap vermekte zorlanan çok insan gördüm ama, sizinki gibi kıvrım kıvrım kıvranan, eğilip bükülen, yamulan, çok konuşan ama hiç bir şey söylemeyen insan görmedim... Yeteneğinizden ötürü tebrik ederim..

Mayıs 10, 2016, 12:34:55 ös
Yanıtla #7
  • Aktif Uye

Ben de bu forumda çok lafını bilmeyen gördüm ama, sayın student gibi olanını görmedim.

Yeteneğinden ötürü tebrik ederim...

Böyle dersem hoş olmaz. Ancak şunu diyebilirim; keşke bu kişi okuduğunu anlama yeteneğine biraz sahip olsaydı da, kendisinden yaşça büyük birine bu denli konuşmasaydı. Hiç deģilse yazılanları okuyup önce bir adamakıllı anlamaya çalışsaydı. Ama olan olmuş bir kere, bunu tarih kaydeder ve herkes söylediği ile gider. Ben diyorum bari bu kişilerin en azından özür dileme fırsatları var; onu kullansınlar. Artık karşı taraf kabul eder mi etmez mi, orası onun bileceği iştir. Gerçi karşı taraf bu sözleri de çok umursamaz ama biz yine de söylemiş olalım. Çünkü onu az çok tanıyoruz. Bu forumda en çok çaba gösteren ve en çok saldırıya maruz kalan da o.

Kimbilir belki de alışmıştır artık bunlara.

Ancak yine de biri çıkar ve bu durumu yönetime bildirmek isteyebilir. Çünkü bugün başkasına yapan,yarın aynı şeyi bana da yapar der. Nitekim çok haksız da olmaz.

Konuya gelince; muhakkak ki bu konuyu bilenler her zaman yaptığı gibi yardıma koşacaklar. Ancak dediğim gibi; önce bir özür gelmeli ki samimiyet anlaşılsın.

« Son Düzenleme: Mayıs 10, 2016, 12:44:10 ös Gönderen: İNSAN »

Mayıs 10, 2016, 02:33:38 ös
Yanıtla #8

Sayın ADAM, zor sorulara cevap vermekte zorlanan çok insan gördüm ama, sizinki gibi kıvrım kıvrım kıvranan, eğilip bükülen, yamulan, çok konuşan ama hiç bir şey söylemeyen insan görmedim... Yeteneğinizden ötürü tebrik ederim..

Dünya üzerin de yaşamış aklı başın da her kişi; Töresi gereği cevap vermemesi gereken ve ya cevap vermek  istemediği bu tip sorulara, aldığı terbiyeden dolayı,bu tarz bir üslup ile yanıt verir.Yeniliyorum: Aldığı terbiye yüzünden cevap verir; Ama, bu üslup ile yanıt verir.
Sen Özelsin

Mayıs 10, 2016, 02:41:47 ös
Yanıtla #9
  • Mason
  • Aktif Uye
  • *

Dünya üzerin de yaşamış aklı başın da her kişi; Töresi gereği cevap vermemesi gereken ve ya cevap vermek  istemediği bu tip sorulara, aldığı terbiyeden dolayı,bu tarz bir üslup ile yanıt verir.Yeniliyorum: Aldığı terbiye yüzünden cevap verir; Ama, bu üslup ile yanıt verir.

"Cevap vermemesi gereken veya cevap vermek  istemediği bu tip sorular" ne demek?? Sn. ADAM soruya açık cevap vermiş.

Alıntı yapılan: ADAM

Bundan daha açık bir cevap mı var? Ben burada eğilip bükülme, yamulma görmüyorum, aksine dimdik ayakta durma görüyorum.
Live long and prosper.