Masonlar.org - Harici Forumu

Anket

Masonluk mu yoksa Rotaryenlik mi insanoğlu için daha faydalı?

Masonluk
Rotaryenlik
İkisi de ama masonluğun daha çok
İkisi de ama rotaryenliğin daha çok
İkisi de yararsız

Gönderen Konu: Masonluk mu, Rotaryenlik mi daha faydalı?  (Okunma sayısı 4457 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Ocak 06, 2019, 08:35:18 ös

İnsanoğlu için hangisi daha çok gerekli. Bu konudaki fikirlerinizi merak ediyorum.

Sevgiler.
« Son Düzenleme: Ocak 06, 2019, 08:51:51 ös Gönderen: Adonai »
Errare humanum est.
Ayıplı Müzmin öğrenci

Ocak 06, 2019, 08:51:24 ös
Yanıtla #1

Kısa dönem ve sonucu hemen görülebilen yararlar mı yoksa sonucu hemen görülmese, tüm insanlarca arka planda kimler tarafından oluşturulduğu bilinmese de insanoğlu için toplamda daha büyük ve kalıcı faydalar mı?

Başlıkta yararlı, sorunuzda faydalı demişsiniz bu ikisi de birbirinden farklı şeyler değil mi?

Faydalı olarak görelim soruyu sayın ANARCHOSA. Ve evet ‘totalde’ , yani uzun ve kısa dönemde kalıcı fayda.
Errare humanum est.
Ayıplı Müzmin öğrenci

Ocak 06, 2019, 10:01:56 ös
Yanıtla #2
  • Uzman Uye
    • Masonluk ve Masonlar

İkisinin fayda alanlarının kıyaslama dışı olduğu kanaatindeyim. Lions ve Rotary kulüpleri STK kuruluşlarıdır ve insanlığa katkılarıyla, masonluğun insanlığa katkıları kanımca farklıdır. Elma ile armutu kıyaslamak gibi olur.

Saygılarımla
Gnothi Seauton

Yaşamak, kendini adam etmektir. Zeka ve bilgiyi kullanarak, etinden, kemiğinden kendi heykelini yapmaktır. - Goethe

Ocak 06, 2019, 10:18:53 ös
Yanıtla #3

İkisi birbirini kurtarır, sonrada gelir sizi kurtarırdı...

Bu soru başında belirttiğim sebeplerle anlamsız.

Ne kadar sert yapsam da fırsatım olsa ikisini de kurtarır kendimi de feda ederdim. 3 kişiden biri gidecekse. ikisine de kıyamam yani.  ;D
« Son Düzenleme: Ocak 06, 2019, 10:40:02 ös Gönderen: Adonai »
Errare humanum est.
Ayıplı Müzmin öğrenci

Ocak 07, 2019, 12:45:51 öö
Yanıtla #4
  • Uzman Uye

Çok ayrı kuruluşlar olduğunu düşünüyorum. Ancak, Lions ve Rotary kulüplerinin bir birlerine benzer yönleri, Masonlukla kıyaslandığında farklılıklar gösterir. Gerek Lions ve gerekse Rotary kulüpleri faaliyetlerini daha açık ve etkili şekilde gösterebilirlerken Locaların bir tık daha kendilerini ön plana çıkarmadıklarını görürüz.
       Örneğin, bir çok hastane, okul, yetiştirme yurdu gibi kurumlarda," şu Lions, bu Rotary kulüp tarafından yaptırılmıştır, bağışlanmıştır, katkılarıyla " ibarelerini sıkça görmemize rağmen, gerek sözünü ettiğim kurumlarda veya başka bir yerde, "şu  Mason, bu Mason locası tarafından yaptırılmıştır, katkılarıyla veya bağışları ile" ibarelerini göremeyiz (Ya da en azından ben görmedim).
      Bu nedenle de sapla samanın karıştırılmaması gerektiğini düşünüyorum.
      Saygılar-sevgiler.
"Vur ama dinle beni"

Ocak 07, 2019, 02:00:16 öö
Yanıtla #5
  • Orta Dereceli Uye
  • **

İnsanoğlu dendiği için...

Herhangi bir insanoğlunun öncelikle birey olduğunu kavraması gerekiyor. Bu birey özgür iradesinin bilincinde olmalıdır. Seçebilme hakkını kavramış olan bu birey dogmalardan uzak ve yaşam döngüsüne saygı göstermelidir. Öncelikle kendine, sonra yakın çevresine pozitif fayda sağlamalıdır. Yeteneklerini etik değerler ve saygı çerçevesinde kullanmalıdır. Ünvan, mevkii ve para ile satın alınabilecek materyallerin kendi karakterine hükmetmesine engel olmalıdır. Bu saydıklarıma sahip bir birey bu konuya dahil masonik kurumlar, lions, rotary, vb... cemiyetlere üye olmaksızın da çok şey başarabilir. Unutmayalım, Melvin Jones öncesi Lions yoktu... Paul P. Harris öncesi Rotary yoktu... Dünya'nın gelmiş geçmiş en büyük çek sahtekarı Frank Abignale Jr. aynı zamanda günümüz çek teknolojisi ve güvenlik önlemlerinin mimarı olarak milyarlarca dolarlık dolandırıcılığın önüne geçti... Sir Isaac Newton, Nicola Tesla, Napolyon, Jeanne d'arc, Mustafa Kemal Atatürk... Saydığım isimlerin hepsi bulundukları topluluğa kendi yetenekleri ve karakterleri sayesinde sayısız şey katarak tarihin akışını dahi değiştirdiler... Google, internet kullanım alışkanlıklarımızı döndürülemez şekilde geliştirirken facebook iletişim metodlarımızı değiştirdi. Yıllar hatta yüzyıllarca ayakta kalabilen organizasyonların ortak özelliği bu organizasyonlara anlam katan sorumluluk sahibi bireylerin dizginleri ellerinden bırakmayarak sürekli gelişime önayak olmalarıdır. Küçücük bir kıvılcımı yakacak kadar güçlü birey veya bireylerin aşamayacağı zorluk görmedim... Ben öncelikle etik değerlere saygılı ve sorumluluk sahibi bireylerin insanoğlu için gerekli olduğuna inanıyorum. Gerisi zaten gelecektir...
Concordia Res Parvae Crescunt

Ocak 07, 2019, 01:25:32 ös
Yanıtla #6
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Sn.Adonai,

her ikisi de amaçları birbirinden farklı kurumlardır. her iki kuruma üye biri olarak diyebilirim ki ; Rotaryenliğin kuruluş amacı iş ilişkileri ve sosyal yardımlaşmadır. Masonluğun ana gayesi ise bambaşkadır. Farklı amaçlı kurumları kıyaslamanın sağlıklı olmayacağı görüşündeyim.

Saygılarımla,
« Son Düzenleme: Ocak 07, 2019, 01:29:23 ös Gönderen: deha »
“Gerçek her zaman hakimdir ve üstündür; Kim onu sahiplenme cesaretini gösterirse, o üstün gelir… Çünkü zaman gerçekten yanadır…”

Ocak 07, 2019, 03:20:05 ös
Yanıtla #7

Sn.Adonai,

her ikisi de amaçları birbirinden farklı kurumlardır. her iki kuruma üye biri olarak diyebilirim ki ; Rotaryenliğin kuruluş amacı iş ilişkileri ve sosyal yardımlaşmadır. Masonluğun ana gayesi ise bambaşkadır. Farklı amaçlı kurumları kıyaslamanın sağlıklı olmayacağı görüşündeyim.

Saygılarımla,

Sayın deha ;

Rotaryenlerin "4 yol testi" olarak tanımladıkları mottolarının derinliği ve açılımı hakkında bilgi verebilir misiniz ?

Saygılarımla
Sen Özelsin

Ocak 07, 2019, 03:34:26 ös
Yanıtla #8
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Sn.Adonai,

Saygılarımla,

Sayın deha ;

Rotaryenlerin "4 yol testi" olarak tanımladıkları mottolarının derinliği ve açılımı hakkında bilgi verebilir misiniz ?

Saygılarımla

Sn.Tık-Tik-Tak

merhaba "4 yol testi" diye bir şey yoktur."4 lü özdenetim vardır" konunun içeriği sapmaması için çok fazla açıklama yapmadan aşağıda sorduğunuz için yazıyorum.

Dörtlü Özdenetim

“Düşündüğümüz, söylediğimiz veya yaptığımız şeyler:

1) GERÇEĞE UYGUN MU?

2) İLGİLİLERİN TÜMÜ İÇİN ADİL Mİ?

3) İYİ NİYET VE DAHA İYİ DOSTLUKLAR SAĞLAYACAK MI?

4) İLGİLİLERİN TÜMÜ İÇİN YARARLI MI?”

Saygılarımla,
“Gerçek her zaman hakimdir ve üstündür; Kim onu sahiplenme cesaretini gösterirse, o üstün gelir… Çünkü zaman gerçekten yanadır…”

Ocak 07, 2019, 07:29:51 ös
Yanıtla #9

Sn.Adonai,

Saygılarımla,

Sayın deha ;

Saygılarımla

Sn.Tık-Tik-Tak

merhaba "4 yol testi" diye bir şey yoktur."4 lü özdenetim vardır" konunun içeriği sapmaması için çok fazla açıklama yapmadan aşağıda sorduğunuz için yazıyorum.

Dörtlü Özdenetim

“Düşündüğümüz, söylediğimiz veya yaptığımız şeyler:

1) GERÇEĞE UYGUN MU?

2) İLGİLİLERİN TÜMÜ İÇİN ADİL Mİ?

3) İYİ NİYET VE DAHA İYİ DOSTLUKLAR SAĞLAYACAK MI?

4) İLGİLİLERİN TÜMÜ İÇİN YARARLI MI?”

Saygılarımla,

Anlatım için çok teşekkürler.

Kanımca,tüm insanlığın kararları içinde bu motto doğru bir ölçü olabilir.

Saygılarım ile...
Sen Özelsin