Masonlar.org - Harici Forumu

Anket

Masonlar Toplantilarinda Neler Yapiyorlar?

Keci kesiyorlar
Kan iciyorlar
Sarap iciyorlar
Seytana tapiyorlar
Alem yapiyorlar
Kulturel egitim yapiyorlar
Felsefi egitim yapiyorlar
Politika konusuyorlar
Din konusuyorlar
Halki nasil kaosa sokariz diye planlar yapiyorlar
Tarihsel egitim yapiyorlar
Locanin durumu ve bulunduklari bolgeyi nasil daha cok gelistirebileceklerini konusuyorlar
Egitim ve ogretim icin daha neler yapilabilecegini konusuyorlar
Insanligin gelisimi icin din ve politika haric her konuyu konusup, yapilmasi gerekenler konusunda kararlar aliyorlar

Gönderen Konu: Sizce Masonlar Toplantilarinda neler yapiyorlar?  (Okunma sayısı 84371 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Mayıs 12, 2011, 03:07:15 ös
Yanıtla #80

Sembollerin "imtahan etmek" gibi bir işlevi yoktur. Toplantılar herkesin elinde sembollerle bunları çözmeye çalıştığı mesailer de değildir.

Verilen bağlantıda toplantılarda neler yapıldığı son derece net ve açık olarak anlatılmıştır.

Sembolizma nedir, semboller nerde kullanılır, neden kullanılır gibi konularda vasati bir bilgi sahibi olunursa, toplantı=semboller gibi nereden çıktığını benim anlayamadığım alakasız saplantılardan kurtulunur.

Saygılarımla.
Bir kavramın tarihini bilmediğiniz sürece
Kavramın kendisini idrak edemezsiniz

Mayıs 12, 2011, 05:00:43 ös
Yanıtla #81
  • Aktif Uye

Sayın MASON;
Masonlukta "Calismak" kelimesi, rituelistik calismalar, kitaplar, ezberlenmesi gereken bolumler, isaretler, Ustadlardan ogutler, kutuphaneye cekilip calismak vb. oldukca genis bir yelpazede algilanabilir.

Sayın Omnia Tempus Alit;
Masonik çalışmalar, (mesai) sembolik anlamlar içeren çalışmalardır, çoğu zaman harici anlamda bir işten çok daha yoğun bir mesai gerektirse de getirisi maddi değil, manevidir.

Sayın skullG;
Siz bir konuyla ilgili olarak bir araştırma yapıyorsunuz, bu araştırmanızda kitap okuyorsunuz, kütüphanelere gidiyorsunuz, notlar alıyorsunuz vs. yani o iş için bir zaman - eskilerin tabiriyle bir mesai- harcıyorsunuz. buradaki mesai ile anlatılmak istenen tam olarak bu olsa gerektir, yani bir eser vücuda getirmek için harcanan zaman...
daha sonra bu araştırmalarınız bittiğinde belli bir bilgi birikimine ulaşırsınız, o konu hakkında bilgilenirsiniz, aşama kaydedersiniz, ilerlemiş olursunuz

Sayın skullG;
Ritüelleri olmasının sebebi geçmişten gelen geleneklere bağlı olmasındandır ve masonik öğreti bir takım sembollerle verilir.Bunun sebebi ise semboller ve alegoriler ile desteklenmiş bir öğretinin daha iyi anlaşılıp kavranılabilmesidir. Yaptigimiz calismalari ve yardimlari kutsal olarak kabul ettigimiz icin bu calismalara rituel diyoruz.

Alaka şu : Bu başlıkta konuya hakim olan herkez ''sembol'' çalışmalarından bahsetmiş. Dolayısıyla semboller doğrultusunda bir çalışma olduğunu anlayabiliriz. Mutlaka herkesin elinde sembollerle bunları çözmeye çalıştığı idda edilmez. Ama bu semboller üzerinde çalışılmadığı anlamınada gelmez.  Ben bu başlıkda mevzuyu böyle anladım. Siz dersiniz ki ''bilgi eksik'' ben derim ki ''bilgilenmek için burdayız.''

Yeni Mason olmuş bir kişi ilk toplantı da derece atlıyor mu? Atlarsa bir kıskançlık olur mu?

« Son Düzenleme: Mayıs 12, 2011, 05:04:49 ös Gönderen: Hacamat »
Saygılarımla

Ağustos 23, 2011, 01:17:38 öö
Yanıtla #82
  • Aktif Uye

Yeni Mason olmuş bir kişi, ilk toplantıda derece atlıyor mu?
Saygılarımla

Ağustos 23, 2011, 01:29:45 öö
Yanıtla #83
  • Mason
  • Orta Dereceli Uye
  • *

Yeni Mason olmuş bir kişi, ilk toplantıda derece atlıyor mu?

Sayin Hacamat,

Hayir. Kisinin ilk katildigi Masonik calisma, kendi Tekris toreni oluyor(*). Ondan sonra da kendi Locasi'nin oturumlarina, veya bir Ustat esliginde veya sponsorlugunda olmak uzere diger Localarin oturumlarina katilabiliyor. Kisinin bu durumdaki unvani Cirak.

Genelde 6ay ila 1 yil arasinda olmak uzere, bazi yerlerde daha az, bazi yerlerde daha cok bir sure calismalara katilan Cirak, kendini, yine degisen metotlarla, ispat ettikten sonra ilk "derecesini atliyor" ve Kalfa oluyor.

Bundan sonra da benzer bir surecin ardindan Ustat oluyor.

Kisacasi, hersey zamana ve adayin her derecede kendini kanitlamasina bagli.

Sevgi ve Saygilarimla,
Eureka
---------
(*)Bazi obediyanslarda kisi oylanmadan once gozleri kapali olarak Loca'ya goturulerek kendisine sorular sorulur. Bunu Masonik calismaya katilmak olarak saymadim.
The mason square doth clear the air of folly and deception
The rule is straight, the angle clear, for greatness has direction

Ağustos 23, 2011, 02:18:24 öö
Yanıtla #84
  • Aktif Uye

Masonlar, toplantıda neler yaptığını bize gösterir mi?

Toplantıda ne yaptığınızla ilgili biz forum sitesindekiler için bir vido çekseniz ve bize yayınlasanız olur mu?

Forum sitesi için çok faydalı bir paylaşım olur.
Saygılarımla

Ağustos 23, 2011, 02:27:42 öö
Yanıtla #85
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Sn Hacamat,
Olur neden olmasın.Hatta arada canlı yayın bağlantısıda yapılsın.İlahi  Hacamat  :D :D
Saygılarımla
AquA
Quoddam ubiquae, Quoddam semper, Quoddam ab omnibus, creditum est!

Ağustos 23, 2011, 02:39:36 öö
Yanıtla #86
  • Aktif Uye

Sayın AQUA, canlı bağlantı sanırım teknik olarak biraz zor. Fakat (toplantıda neler yapıldığıyla alakalı )
1-2 dk görüntüyü bize çok görmezler sanırım. Sonuçta Masonluğu Masonlardan öğrenmek için buradayız.

Saygılarımla

Ağustos 23, 2011, 02:46:35 öö
Yanıtla #87
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Sn Hacamat,
Korkarım O kapıdan giren olmadıkça, ne o görüntülere ulaşabilirsiniz, ne de izlediklerinizden bir şey anlayabilirsiniz.
Saygılarımla
AquA
Quoddam ubiquae, Quoddam semper, Quoddam ab omnibus, creditum est!

Ağustos 23, 2011, 02:55:38 öö
Yanıtla #88
  • Aktif Uye

Sayın AQUA,   O kapıdan giren olmadıkça yazılanlardan anlıyorsunuz da görünce mi anlam veremiceksiniz... ne var 2 dk görüntü.
bence bu forum sitesine ve bu başlığa,bu video paylaşımı yakışır diyorum...
Saygılarımla

Ağustos 23, 2011, 06:20:19 öö
Yanıtla #89
  • -M-
  • Mason
  • Orta Dereceli Uye
  • *

Sn Hacamat youtube'da bir dunya vidyo cekip koymuslar (guyaa) bizim cekmemize gerek yok oradan izleyip ogreniyorsunuz nasil olsa :) 
İmza -M-