Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: Ahlak Dokusu Olarak Masonluğa Kişisel Bir Bakış Denemesi  (Okunma sayısı 12162 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Şubat 04, 2009, 01:08:06 ös
  • Skoç Riti Masonu
  • Uzman Uye
  • *

AHLAK DOKUSU OLARAK MASONLUĞA KİŞİSEL BİR BAKIŞ DENEMESİ

Malum körler ve fil öyküsünü hepimiz biliriz. Bu öyküden çıkarılan sonuçlardan birisi de bir şeyi tam olarak değerlendirebilmek için onun bütünü hakkında da bir fikre sahip olmanın gerekliliğidir. Bu gaye ile özetleyerek ve bir ahlak dokusu olduğu noktasından yola çıkarak Masonluğa kendimce bir bakış denemesi yapmak istiyorum. Umarım okuyanı için de ilginç ve düşündürücü olabilir. Peşinen ve vurgulayarak ifade edeyim ki, okuyacaklarınız tamamen kişisel bakışım ve görüşlerimdir.

Bilinir ki ya da bilinmelidir ki, Masonluk dinsel ölçütleri olmadığı, kişiye kutsal görevler ve ödevler yükümlendirmediği ve (bunu tamamen dinlerin anladığı biçimiyle yazıyorum) kurtuluş müjdesi vermediği için din değildir. Masonluğun din yerine geçebilecek bir doktrini de yoktur. Masonluk bir din değildir ancak aynı zamanda verilerden akıl yürütme yoluyla türetilmiş yargılardan oluşmadığından bir felsefe de değildir.

Masonluk; Ülküsü, bütün insanlar arasında kardeşlik bağlarının kurulması insanlığın özgürlük ve ahenk içinde gelişerek ilerlemesi ve hakikatin araştırılması olan bir Ahlak Sistemidir. Bu ahlak sistemi, bulunduğu ülkenin geleneklerine ve inançlarına göre yeniden şekillenen bağımsız bir kurum niteliğini kazanır.

Ülküsüne ulaşmak için her defasında iyi bir insanı alıp daha iyi bir insan haline getirmeye çalışır. Bu çabasını ise şöyle gerçekleştirir; Her Masonun kendinin eğitmeni olmasını sağlayacak örnekleri çoğaltır. Dünyada düzeltilebilecek daha iyi olması başarılabilecek ilk ve en önemli kimse insanın kendisi olduğundan, İnsanı dışarıdan gelecek hiçbir yardıma güvenmeksizin kendisini yüceltmeye yönlendirir. Dayanışmayla yapılacak çalışmaların yeni güçler bağışlayacağının bilinciyle dayanışmayla, akılla, bilimsel olarak ömür boyu çalışır. Bu çalışmayı da Erdemlerle gerçekleştirir. Bu Masonik erdemler ise; - Yüce varlığa inanç, -Bencillikte, kaba içgüdülerden kendini kurtarma, -Kör inancın ve taassubun esiri olmama ve onlara karşı mücadele bilinci, -akıla dayanmak, kendini bilmek, -Kardeşlik duygusu, insan sevgisi, hoşgörü ve tolerans, -farklılıklara karşın insan olarak eşit olmanın bilinci, -ahlakın temeli olarak özgür iradeyi görmek ve onu koruyup güçlendiren çalışmalar, -kuvveti adaletle hemhal etmek, -yardımseverlik vs. dir.

Ahlakın amacı özde insanı insandan korumaktır. Kaynağı insanın ölümsüzlüğü kavramıyla ortaya çıkan Vicdan’dır. Masonluğun varlık şartlarından birisi bilinir ki insanlığın ölümsüzlüğüdür bu aynı zamanda onun amaçlarından birisi olarak da belirlenebilir. Buna can verecek dogma ise, yüce varlığa inançla doğan vicdandır. O yüzden Masonlukta Tanrı bir inanç sorunu değil bir vicdan meselesidir.

Ahlakın köşe taşları akıl ve özgürlüktür. Akıldır çünkü sadece aklı olanın yani iyi ile kötüyü ayırt edebilme yetisine sahip olanın ahlakı olabilir. Boylece Masonluğun da temeli AKIL’dır. Akılla doğru bulunur, akılla gerçekle-hakikatle tanışılınır. Özgürlüktür çünkü özgür olmayan, iyi ile kötüyü kendi hür iradesiyle seçme şansı olmayan kimse de ahlakın konusu olamaz. Masonluğun da temel şartı ÖZGÜRLÜK’tür. Hür olmayan Mason olamaz. “Hür” o denli önemlidir ki Masonluğun ismine bile yansımıştır; Hür ve Kabul Edilmiş Mason… Diğer bir yapı taşı ise HOŞGÖRÜ ve TOLERANS’tır. Hoşgörü kendini başkalarının yerine koyma gücünden beslenir. Masonik Hoşgörü denilen şeyde de insan kendini başkasının yerine koyma gücünü arttırmaya, insanları kusurlarıyla sevmeye çalışır. Hoşgörü ve Tolerans kardeşliğin mayasıdır, hoşgörü seven gönül işidir.

Ahlakın temel kuralı, insanda var olan hodbinlikle özgeciliğin dengelenmesidir. Bunu “sana yapılmasını istemediğini başkasına yapma” ile formülleştirebiliriz. Bu dengelemede ulaşılacak sonuç hem BEN hem de BİZ olabilmektir. Masonlukta da en başından itibaren bunun olması için çalışılır.

Masonluk, başkalarını eğitmeyi değil kendimizi eğitmemizi ödevler. Kendi taşımızı kendimizin yontması temel öğretidir. O yüzden En Muhterem Büyük Üstadlara bile “Masonlukla ilgili her şeyi her sırrı biliyor musunuz” diye gazeteci ağzıyla soru sorulduğunda onlar cevap olarak “Benden daha iyi bilen Kardeşlerim var” cevabını verirler. Çünkü kendini eğitme ömür boyu süren bir uğraştır.

Sözlerimi Mesnevi’den bir alıntıyla bitirmek istiyorum; “Nihayet dedim ki ayna neden icat edilmiş, ne güne yarar? Herkes nedir, kimdir, kendisini bilsin diye değil mi?

Sevgi ve Saygılarımla.
« Son Düzenleme: Şubat 03, 2011, 05:40:29 ös Gönderen: dogudan »

Şubat 04, 2009, 03:53:12 ös
Yanıtla #1
  • Ziyaretçi

Sayın skullG
Kamuoyundaki antimasonik önyargılar,iftiralar,ötekileştirmeler olmasa herkes tanımadığı,bilmediği kişi ve kurumlara karşı daha objektif yaklaşabilse düşman olmaya karar vermeden önce anlamaya çalışsa işimiz daha kolay olurdu.
İşimiz dedim çünkü geçenlerde dayım Sultanahmet Camisinin imamı masonmuş 13 yıl abdestsiz namaz kıldırmış diye duymuş biryerlerden bende Masonluk demek dinsizlik yada belirli bir dine bağlanmak demek değil Mason şeyhülislam,
padişah bile vardı dedim ama nafile kişilerdeki önyargıyı yıkmak atomu parçalamaktan zor.
Paylaşımınız için teşekkür ederim gayet değerli bir yazı bence.
En derin sevgi ve saygılarımla.
« Son Düzenleme: Şubat 03, 2011, 05:40:50 ös Gönderen: dogudan »

Şubat 04, 2009, 04:44:42 ös
Yanıtla #2
  • Aktif Uye

Gercekten çok guzel bir yazı, bize masonlugun felsefesini anlatıyor diyebilirim. Tesekkurler.
« Son Düzenleme: Şubat 03, 2011, 05:41:15 ös Gönderen: dogudan »

Mart 24, 2009, 12:36:19 ös
Yanıtla #3
  • Uzman Uye

İnsanın varoluşunun,kutsallığının ve Tanrı'nın insanla ilgili amacının bir özeti gibi olmuş.Eklenecek birşey yok.Yüreğinize sağlık.....
« Son Düzenleme: Şubat 03, 2011, 05:41:33 ös Gönderen: dogudan »
Ben"O"yum,"O"ben değil...

Şubat 03, 2011, 05:20:58 ös
Yanıtla #4
  • Uzman Uye

Bahsi gecen imam E. H ile sahsen tanistim. Aralik 2009'da uyesi oldugu dernegin lokalinde yemek yedik. Bir Islamcinin bu kadar ileri goruslu olmasina hayret etmistim. Belki de dedikodular dogrudur.

« Son Düzenleme: Şubat 03, 2011, 05:44:23 ös Gönderen: dogudan »

Şubat 03, 2011, 05:52:33 ös
Yanıtla #5
  • Seyirci
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Sn SkullG

Öncelikle güzel paylaşımınızdan dolayı teşekkür ederim. Eklemek istediğim birkaç cümle olucaktır.

Kendini tanımış olan ve böylece Yüce Yaratıcıyı tanımaya başlayan insanlar. Yüce Yaratıcıyı tanımaya başlayan insanlar dedim çünkü Yüce Yaratıcıyı tam olarak son zerreye kadar tanıyan insan yoktur. Tanıma aşamasının üst düzeyi maddiyat dünyasından sonraki ruhsal yaşamda devam etmektedir. Bilgi sonsuzdur ve bilginin sonsuzluğunu bilgin insanlar bilmektedirler ve bıraktıkları izlerde bizlere sonsuz bilgelikten gizli ve ya açık şekilde işaretler bırakmışlar. Herkes bilgindir evet herkes bilgindir ama kendi dünyasında bilgindir. Yüce Yaratıcının arşındaki bilginlik kendi dünyamızdaki bilginlikle tamamen farklıdır. İşte söz ettiğim bilginlik Yüce Yaratıcının ilimlerinden alınan bilginliktir. İşte bahsettiğim Yüce Yaratıcının Bilginliğiyle İlerleyen ve Erginlenen İnsanlar Değerli Masonlardır.
« Son Düzenleme: Şubat 03, 2011, 06:22:53 ös Gönderen: dogudan »

Şubat 04, 2011, 01:56:10 öö
Yanıtla #6
  • Seyirci
  • Aktif Uye

Taslar yerine oturabilecek mi ? İnşaasına basladıgımız yapı nasıl olur da yarım kalır ..