Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: MASONLUK İSTATİSTİĞİ  (Okunma sayısı 8421 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Haziran 01, 2007, 07:37:00 ös
  • Ziyaretçi

Masonlar'ın sayısı ve etnik kökenleri ile ilgili bir istatistik var mıdır?
Herkes masonlar ile ilgili bir yorumda bulunuyor ama, yapılan yorumların çoğunun bilimsel olduğu kanaatinde değilim. Mason'ların gizli bir örgüt olarak kalmak istemesine saygım var, fakat bu kadar hakkında spekülasyon yapılan bir kurumun da demokratik ülkelerde bilimsel veriler ile bunları çürütmesi gerektiğini düşünüyorum.

Saygılarımla,

Haziran 01, 2007, 07:58:39 ös
Yanıtla #1
  • Administrator
  • Uzman Uye
  • *
    • Masonluk, Masonlardan Öğrenilmelidir

Sayin PURPLELAKE,

Dunya uzerinde ortalama 3 milyon Mason oldugu soyleniyor bunlarin yaklasik 2 milyonu Amerikada bulunuyor. Bircok nedenlerden dolayi Masonlarin tam sayilari ve haklarindaki istatistikler tam rakamlarla belirlenemiyor.

Bu belirsizligin en buyuk nedeni ise, Masonlarin bircok ulkede halen yasalar dahilinde bulunmuyor olmalaridir. Bazi Localar ise hicbir yazili kayit tutmamakla beraber, yazili kayit tutan Localar da bu kayitlarini hemen hemen hickimse ile paylasmiyorlar. Buna gerek gormuyorlar.

Masonlugun ust mercilerindeki Buyuk Sekreterlerde elbette bazi istatistiki kayitlar vardir. Yanliz bu kayitlar dunya capinda yada birkac ulkenin birlesimi ile saglanmiyor. Her Buyuk Loca kendi yonetim alanindaki, kendi uyelerinin kayitlarini tutar. Merkezi bir yerden yonetilmedigi icin, bu kayitlarida hickimse ile paylasmak zorunda degildir.

Saygilarimla
- Sahsima ozel mesaj atmadan once Yonetim Hiyerarsisini izleyerek ilgili yoneticiler ile gorusunuz.
- Masonluk hakkinda ozel mesaj ile bilgi, yardim ve destek sunulmamaktadir.
- Sorunuz ve mesajiniz hangi konuda ise o konudan sorumlu gorevli yada yonetici ile gorusunuz. Sahsim, butun cabalarinizdan sonra gorusmeniz gereken en son kisi olmalidir.
- Sadece hicbir yoneticinin cozemedigi yada forumda asla yazamayacaginiz cok ozel ve onemli konularda sahsima basvurmalisiniz.
- Masonluk ve Masonlar hakkinda bilgi almak ve en onemlisi kisisel yardim konularinda tarafima dogrudan ozel mesaj gonderenler cezalandirilacaktir. Bu konular hakkinda gerekli aciklama forum kurallari ve uyelik sozlesmesinde yeterince acik belirtilmsitir.

Haziran 01, 2007, 07:59:58 ös
Yanıtla #2
  • Administrator
  • Uzman Uye
  • *

Dunya uzerindeki Masonlarin 3 de 2 sinin Amerikada oldugunu dusunurseniz, cogunlugun etnik kokeni hakkinda bir fikre varabileceginize inaniyorum.
- Sahsima ozel mesaj atmadan once Yonetim Hiyerarsisini izleyerek ilgili yoneticiler ile gorusunuz.
- Sorunuz ve mesajiniz hangi konuda ise o konudan sorumlu gorevli yada yonetici ile gorusunuz. Sahsim, butun cabalarinizdan sonra gorusmeniz gereken en son kisi olmalidir.
- Sadece hicbir yoneticinin cozemedigi yada forumda asla yazamayacaginiz cok ozel ve onemli konularda sahsima basvurmalisiniz.
- Masonluk ve Masonlar hakkinda bilgi almak ve en onemlisi kisisel yardim konularinda tarafima dogrudan ozel mesaj gonderenler cezalandirilacaktir. Bu konular hakkinda gerekli aciklama forum kurallari ve uyelik sozlesmesinde yeterince acik belirtilmsitir.

Haziran 01, 2007, 10:03:06 ös
Yanıtla #3
  • Ziyaretçi

Amerika'nın kozmopolit yapısı düşünülünce her ırktan insan var diyebiliriz sanırım.

Teşekkürler,

Haziran 02, 2007, 03:49:18 öö
Yanıtla #4
  • Administrator
  • Uzman Uye
  • *

Denilebilir. Yanliz Amerikanin cogunlugunu beyaz tenli irkin olusturdugunu, halen gunumuz itibariyle bazi Buyuk Localarin siyah tenli kisileri aralarina almadiklarini ve Masonlugun (resmi olarak) Ingilterede basladigini dusunurseniz, Dunya Masonlugunun buyuk cogunlugunu beyaz tenli, Ingiliz, Fransiz ve Iskoc kokenin olusturdugunu dusunebilirsiniz.

Temmuz 08, 2008, 11:41:07 ös
Yanıtla #5
  • Ziyaretçi

Merhabalar
İstatistikleri kesin olmamakla tahmini olarak acıklamıssınız.
Masonlukta dinlerin kardesligi de var. Peki din konusunda istatistik bilginiz varmı?
3 te ikisi amerikadaysa masonların geneli ozaman hrisyitanmıdır ? bunun Turkiyedeki yada diger ulkelerdeki musluman masonlara etkisi varmıdır?

Temmuz 08, 2008, 11:51:49 ös
Yanıtla #6
  • Aktif Uye

ABD de cogunlukla Hristiyan ve Yahudilik mevcut. Dolayisiyla kesin bir sey diyemeyiz sanirim. Ancak Sn.Mason un vermis oldugu ulkeleri de sayarsak cogunluk Hristiyan olmali :) Bunun da diger ulkelerdeki Muslumanlara herhangi bir zararinin olmadigini dusunuyorum ben. Kullanilan ritleri goze alirsak Iskoc Riti en cok kullanilan rittir. Iskoc Ritinde de herhangi bir dini egitim bulunmamaktadir.

Temmuz 10, 2008, 05:50:55 öö
Yanıtla #7
  • Ziyaretçi

Nisan 27, 2009, 03:37:24 ös
Yanıtla #8
  • Ziyaretçi

ABD'de  çalıştığım yerin sahibinin mason olduğunu sanıyorum çünkü  şehirdeki mason locasının  düzenlendiği  fuara bizde katılmıştık. Tabi patronuma sormadım bu durumu sorsamda cevap alacağımı sanmıyorum.Fakat birçok mason locasının olduğunu biliyorum gördüm çünkü. Etnik kökenlerine gelince  çoğunluğunun beyaz ırktan oluştuğu  kesin ama etnik milliyetlerinin bilinmeleri zor.
Saygılarımla

Nisan 27, 2009, 03:40:07 ös
Yanıtla #9
  • Aktif Uye

"halen gunumuz itibariyle bazi Buyuk Localarin siyah tenli kisileri aralarina almadiklarini "

Demişsiniz sayın Mason? Bunun sebebi nedir? Siz eğer buna karşıt fikirdeyseniz, kardeşlik bağınız bu durumu eleştirmeyi ve bunu bir ayrımcılık olarak görmeyi engeller mi?
Mea mihi conscientia pluris est quam omnium sermo