Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: Masonluk degerleri  (Okunma sayısı 17068 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Aralık 12, 2007, 12:03:47 öö
  • Ziyaretçi

Forumda yeni oldugum icin, ekte merak ettigim konuyla ilgili daha önce hiç bilgi paylaşamında bulunuldumu bilmiyorum ? Ben sitede bulamadım.
Türkiye'de masonik örgütlenme 2 rit etrafında toplanmak suretiyle ayrılmış durumda, malum bu ayrılık nedenleri daha once üzerinde çok kez konuşulmuş ve tartışılmış idi, Büyük Mahfili derneginin büyük üstadının Sn. Murat Özgen Ayfer 'in kitabında da bu ayrılık çok güzel, objektif bir şekilde incelenmiş ve özeleştiriyede yer verilmiştir. Ben her iki ritide incelemeye çalıştım, dikkatimi çeken en büyük husus, bir derneğin , diğer dernek hakkında , kendi görüşlerine yer verdiği fakat Hür ve Kabul Edilmiş Masonlar derneğinin, bu oluşumdan hiç bahsetmemesi olduğudur. Eğer yanlışım varsa, mason olan site yöneticileri yada üyeleri, yanlışımı düzeltirlerse sevinirim, Masonluğun temel direklerinden biri KARDEŞLİK ise, sizce bu tezat bir durum oluşturmuyormudur ?
Saygılarımla,

Aralık 12, 2007, 12:50:06 öö
Yanıtla #1
  • Seyirci
  • Aktif Uye

Mason olmamama ragmen bıldıgım kadarıyla yorumumu eklemek ısterım...Büyük Mahfili derneği ne kadar Masonık bır dernek oldugunu ıddaa etsede Masonluk ve ısık yoluyla olan baglarını koparmıs ve bu olusumlardan uzaklasmıstır..Ayrıca kopmakla kalmamıs Masonlukla bagdasmayan işlere gırısmıstır.ornegın kadın uyeler almak gıbı.....Bundan dolayı kurucuları harıcı aleme ıade edılmıstır..Yanı bu dernek masonık bır dernek degıldır...Harıcı bır olusumdur...Muntazam masonlar elbettekı harıcı bır olusumu Kardes olarak anmayacak ve ılıskı ıcerısınde bulunmayacaktır bu en dogal haklarıdır...Ve burada bır tezatlık elbettekı olusmaz....Ayrıca rıt ayrımı dıye bır sey yoktur..Bılınen 2 rıt vardır Scottısh ve york ritleri bunlarda muntazam masonlara mahsus rıtlerdır..Masonık olmayan kısılerın bu rıtlerı anlaması elbette beklenemez.....Saygılarımla
Taslar yerine oturabilecek mi ? İnşaasına basladıgımız yapı nasıl olur da yarım kalır ..

Aralık 12, 2007, 06:09:50 ös
Yanıtla #2
  • Administrator
  • Uzman Uye
  • *
    • Masonluk, Masonlardan Öğrenilmelidir

Sayin Siempre,

Suanda sizde bir dernek kurarak uyelerinize mason diyebilirsiniz. Bu sizin kanuni hakkinizdir. Ancak bizler (Dunya Muntazam Masonlugunin Temsilcileri) sizi Mason olarak kabul etmedigimiz surece, sizi sizden baska taniyan ve size sizen baska Mason diyen olmayacaktir.

Sizi Mason olarak kabul edenler ise, sizleri (bizleri karalama amacli) kullanarak rituellerinizi kameraya cekebilecek, bu goruntuleri heryerde "Masonlarin ayin videolari" adi altinda yayinlayabilecek, soylediklerinizi bizleri temsil ediyor olarak gosterecek ve bunu buyuk bir avantaj olarak kullanabilecek olan antimasonlardir.

Konu ile ilgili gerekli aciklamalar oldukca dogru ifadeler ile diger uyeler tarafindanda yapilmistir. Bu adreslerde ise daha detayli sahsima ait aciklamalari ve diger kisilerinde goruslerini okuyabilirsiniz.

http://www.masonlar.org/masonlar_forum/index.php?topic=3085.msg20819#msg20819
http://www.masonlar.org/masonlar_forum/index.php?topic=228.msg7625#msg7625
http://www.masonlar.org/masonlar_forum/index.php?topic=580.msg1689#msg1689
http://www.masonlar.org/masonlar_forum/index.php?topic=641.0
http://www.masonlar.org/masonlar_forum/index.php?topic=638.0
http://www.masonlar.org/masonlar_forum/index.php?topic=601.msg1806#msg1806
http://www.masonlar.org/masonlar_forum/index.php?topic=3300.msg22890;topicseen#msg22890

Saygilarimla
« Son Düzenleme: Aralık 12, 2007, 06:22:14 ös Gönderen: MASON »
- Sahsima ozel mesaj atmadan once Yonetim Hiyerarsisini izleyerek ilgili yoneticiler ile gorusunuz.
- Masonluk hakkinda ozel mesaj ile bilgi, yardim ve destek sunulmamaktadir.
- Sorunuz ve mesajiniz hangi konuda ise o konudan sorumlu gorevli yada yonetici ile gorusunuz. Sahsim, butun cabalarinizdan sonra gorusmeniz gereken en son kisi olmalidir.
- Sadece hicbir yoneticinin cozemedigi yada forumda asla yazamayacaginiz cok ozel ve onemli konularda sahsima basvurmalisiniz.
- Masonluk ve Masonlar hakkinda bilgi almak ve en onemlisi kisisel yardim konularinda tarafima dogrudan ozel mesaj gonderenler cezalandirilacaktir. Bu konular hakkinda gerekli aciklama forum kurallari ve uyelik sozlesmesinde yeterince acik belirtilmsitir.

Aralık 12, 2007, 09:43:03 ös
Yanıtla #3
  • Ziyaretçi

Öncelikle özür dilerim...
Defalarca aynı seyleri yanıtlamıssınız,umarım offf genemi yeni girenden aynı sorular dedirtmemişimdir.
Bu konuyla ilgili son sorum olucak,
Bir mason adayı, her iki dernekten birine girmek isterse, duyduğum kadarı birbirleri arasında bilgi alışverişinde bulunuyorlarmış, eğer bu edindiğim bilgi doğru ise, endirekt olarakda olsa birbirlerini tanımış olmazlarmı...
Sabrınız için teşekkürler,

Aralık 12, 2007, 09:48:25 ös
Yanıtla #4
  • Seyirci
  • Aktif Uye

H.V.K.E.M.B.L na baglı hıcbır loca Ozgur Mahfılıyle hıc bır konuda ılıskı ıcerısınde degıldır ve ılıskı ıcerısınde olmayacaktır.Benım bıldıgım bu yanı sorunuza cevabım tabııkı en dogru cevabı yıne Sn.Mason verecektir...
Taslar yerine oturabilecek mi ? İnşaasına basladıgımız yapı nasıl olur da yarım kalır ..

Aralık 12, 2007, 10:18:11 ös
Yanıtla #5
  • Administrator
  • Uzman Uye
  • *

H.V.K.E.M.B.L na baglı hıcbır loca Ozgur Mahfılıyle hıc bır konuda ılıskı ıcerısınde degıldır ve ılıskı ıcerısınde olmayacaktır.Benım bıldıgım bu yanı sorunuza cevabım tabııkı en dogru cevabı yıne Sn.Mason verecektir...

Dogru.

Öncelikle özür dilerim...
Defalarca aynı seyleri yanıtlamıssınız,umarım offf genemi yeni girenden aynı sorular dedirtmemişimdir.
Bu konuyla ilgili son sorum olucak,
Bir mason adayı, her iki dernekten birine girmek isterse, duyduğum kadarı birbirleri arasında bilgi alışverişinde bulunuyorlarmış, eğer bu edindiğim bilgi doğru ise, endirekt olarakda olsa birbirlerini tanımış olmazlarmı...
Sabrınız için teşekkürler,

Sayin Siempre,

Rica ederim. Onemli degil. Muntazam hicbir Mason yada Mason Locasi herhangi gayrimuntazam ilan edilmis bir dernek ile Masonik bir iliskiye girmez. Ortak calismalari soz konusu degildir. Masonik hicbir bag kuramazlar. Bu oldukca onemli bir Masonik kural/yasa dir.

Bu nedenle duymus oldugunuz bilgi yanlistir.

Saygilarimla
- Sahsima ozel mesaj atmadan once Yonetim Hiyerarsisini izleyerek ilgili yoneticiler ile gorusunuz.
- Sorunuz ve mesajiniz hangi konuda ise o konudan sorumlu gorevli yada yonetici ile gorusunuz. Sahsim, butun cabalarinizdan sonra gorusmeniz gereken en son kisi olmalidir.
- Sadece hicbir yoneticinin cozemedigi yada forumda asla yazamayacaginiz cok ozel ve onemli konularda sahsima basvurmalisiniz.
- Masonluk ve Masonlar hakkinda bilgi almak ve en onemlisi kisisel yardim konularinda tarafima dogrudan ozel mesaj gonderenler cezalandirilacaktir. Bu konular hakkinda gerekli aciklama forum kurallari ve uyelik sozlesmesinde yeterince acik belirtilmsitir.

Aralık 12, 2007, 10:27:00 ös
Yanıtla #6
  • Ziyaretçi

Teşekkür ederim,
Peki diğer diğer dernek üyesi biri yada kendisi sonradan vazgeçmiş o derneğin üyesi olmak için veyahut kabul edilmemiş olsun, sizin derneğiniz üyesi olmak isterse, daha ilk başta yukarıdaki sebeplerden herhangi birini taşıdığı için, kardeşleriniz, bu kişinin üyeliğini teklif etse dahi , red sebebimi sayılacaktır.
Sevgi ve Saygılarımla,

Aralık 12, 2007, 10:29:35 ös
Yanıtla #7
  • Seyirci
  • Aktif Uye

Haaa bak bu konuyu bende merak ettim ama bence kardesler teklıf etmezler gıbıme gelıyor....Hem teklıf edılse bıle her kardes buna onay vermeyecektır..Yanı sonu husran....Ama Sn.Masonun cevabınıda merak edıyorum...

Aralık 12, 2007, 10:32:34 ös
Yanıtla #8
  • Ziyaretçi

ohhh be, forumda yeniyim diye Sn. masonu tek başıma sorularla sıkmak istemimiştim, merakıma ortak buldum.... :D

Aralık 12, 2007, 11:18:23 ös
Yanıtla #9
  • Administrator
  • Uzman Uye
  • *

Sayin Siempre,

Bir Kardesimizin bir gayrimuntazam kisiye Masonlugu teklif etmesi bir "Masonik iliski" yada bag sayilacaktir. Bu kisiler ile Masonluk hakkinda konusulmayacagi gibi teklifde goturulmesi mumkun degildir.

Loca icerisinde bu konunun konusulmasi yada bu konu uzerine yorum yapilmasi yasaktir. Ornegin bir Kardesin Loca icerisindeki "Sizce Kadinlarida Mason olarak aramiza alalimmi?" yada "Ozgurlerde bizim kardesimiz degilmi?" seklinde bir soru sormasi yada konuya girmesi mumkun degildir. Ancak Loca disinda Kardesler arasinda bu konular elbette konusulmustur. Fakat Masonik kimlik ile asla bir gayrimuntazam ile resmi (Masonik) bir konusmaya, baga girilmez.

Bu nedenle kisi eger gayrimuntazam bir dernege girmeye karar vermis ise bunu Locaya bildiremez. Konuyu actigi anda zaten Masonik bir suc isledigi icin hakkinda Masonik dava acilarak ihrac edilecektir. Kisi bu istegini yapabilmesinin tek yolu uyelikten kendi istegi ile cikarak (yada ihrac edilerek) toplulugumuzdan ayrildiktan sonra diger dernege gecmesidir. Bu durumdada o kisi bizlerin nezlinde diger gayrimuntazamlar ile ayni duruma dusecektir.

Diger dernegin uyelerinden birisinin o dernekten cikmasi sonucu bizlere basvurmasi ise kurallara uygundur. Ancak herhangi bir Kardesimizin onlardan cikan bir kisiye (hakki olmasina ragmen) teklif goturecegini sanmiyorum.

Saygilarimla