Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: Tanri iyimidir? Kotumudur?  (Okunma sayısı 44787 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Nisan 15, 2007, 07:09:11 ös
Yanıtla #10

Emin olmamakla birlikte İlk günah Mezopotamya (Irak) da çıktıysa ilk sevap kavramıda burada oluşmuştur. İşin aslı Adem Havva 'ya kadar gider bu mevzu :)

Nisan 15, 2007, 07:21:32 ös
Yanıtla #11
  • Ziyaretçi

Bak bu simdi aklima cok guzel bir konu getirtti, hemen bu konuyu acacam.

Nisan 15, 2007, 08:11:36 ös
Yanıtla #12
  • Aktif Uye

coban ve koyun ornegi bence yanlis cunku, koyunlari coban yaratmadi... yarattigin birseyi dusun. mesela legolardan bir yaratik yarattin, bu yaratigi istersen iyi istersen kotu yaparsin, cunku senindir ve sen ne istersen oyle yaparsin, yaptirirsin.

kendi irademiz bize verildigi icin kotulukte peyda olmustur diyorsun, peki irademiz icerisinde neden kotulugu secme ve ona yonelme hakkida verilmis?

insanin gunah isleyecegi tanri tarafindan yazilmis ise, neden cezasi varda odulu yok. insanin kotuluk yapmasi, gunah islenmesi neden istenmis olabilirki? istenmis ise, neden buna bir ceza konmus?

legolarına irade verirsen,seçeneği onlara bırakırsan,aynı şey olur,nitekim insan sadece cisimden meydana gelmemiştir,aksine cisim bir hiçtir,ama düşünceler,fikirler,alternatif hakları,insanı diğer tüm canlılardan ayrı tutar.

düşünsene,iradende hiç kötülük olmasa,bu dünyaya gelme amacın ne olabilir,yanlış anlama,günah işlemek için yaratıldık demiyorum,olayı basite indirgersek,bir nevi sınav için buradayız,ikimiz arasındaki fark böyle anlaşılır,sen benden daha az günah işlemişsindir,bu ikimiz arasındaki farktır.

nasıl ödülü yok anlamadım,iradenle var olan kötülüğe karşı geldiğin zaman,bir ödülün var öyle değil mi?ama iradesi zayıf birisi isen,kötülükle savaşamaz,bir yaratılış mucizesi olan beynini,kullanamazsan,kötülüğe yenilmiş olursun,bunun cezasısının olup olmadığınıda sadece Yaratıcın bilir.
Vostede é vostede. . Nunca perder o caducidade. .

Nisan 15, 2007, 08:23:17 ös
Yanıtla #13

Neden Hem İyi Hem Kötü Yaratılmışız bu Dünyada sınav peki diğer dünyada neden hem kötüler hemde iyiler var burada bir arada yaşıyorlar bana bir insan desinki ben kötü değilim o kötü! Peygamberler dahi suç işlemiştir onlar dahi günah işlemişti peki o zaman bunun ölçüsü var mı? Eğer sınav ise bizi kusursuz yaratabilirdi istese Tanrının bizi kusurlu yaratmadaki amacı ne olabilir? Ya da bu kadar kalabalık biri doğuyo biri ölüyo sürekli bir geçit töreni diğer aleme doğru Adem il Havva 'yı ilk günahtan(bir elma) sonra affetmeyen üstelik soyunu lanetleyen Tanrımız bizi affeder mi acaba? İnsan insana zulm ediyor bizi affeder mi? Habil kardeşi Kabili öldürüyor , ben içki içersem ikimizinde yeri cehennem mi? Tabiki sonucu Allah bilir ancak bizde düşünmeliyiz sonumuzu

(?)

Nisan 15, 2007, 08:38:50 ös
Yanıtla #14
  • Aktif Uye

Neden Hem İyi Hem Kötü Yaratılmışız bu Dünyada sınav peki diğer dünyada neden hem kötüler hemde iyiler var burada bir arada yaşıyorlar bana bir insan desinki ben kötü değilim o kötü! Peygamberler dahi suç işlemiştir onlar dahi günah işlemişti peki o zaman bunun ölçüsü var mı? Eğer sınav ise bizi kusursuz yaratabilirdi istese Tanrının bizi kusurlu yaratmadaki amacı ne olabilir? Ya da bu kadar kalabalık biri doğuyo biri ölüyo sürekli bir geçit töreni diğer aleme doğru Adem il Havva 'yı ilk günahtan(bir elma) sonra affetmeyen üstelik soyunu lanetleyen Tanrımız bizi affeder mi acaba? İnsan insana zulm ediyor bizi affeder mi? Habil kardeşi Kabili öldürüyor , ben içki içersem ikimizinde yeri cehennem mi? Tabiki sonucu Allah bilir ancak bizde düşünmeliyiz sonumuzu

cevap vereceğim,güzel sorular sormuşsun,ama biraz düşünüp araştırmam gerekiyor,çünkü hemen verilecek cevaplar değil..
Vostede é vostede. . Nunca perder o caducidade. .

Nisan 15, 2007, 08:41:16 ös
Yanıtla #15

İlginiz için teşekkür ederim cevapları bekliyorum

Saygılar , sevgiler.

Nisan 15, 2007, 09:01:14 ös
Yanıtla #16
  • Ziyaretçi

(?)
Ya ben bitane soru sordum sen iyice desmissin konuyu,,, tamam daha bu konudan cikis yok anlasildi...

Nisan 15, 2007, 09:10:26 ös
Yanıtla #17

Sende cevap bulamayınca bana sallıyorsun :)

Nisan 16, 2007, 08:41:54 öö
Yanıtla #18
  • Uzman Uye

Eğer Tanrının dediklerini uygularsan başına kötülük daha az gelir. Dünyada eğer birisinin kalbini kırdıysan senin de kalbini birisi kırıcaktır. Bu dengeli bir biçimde olur. Ama Allah bazen insanları sınamak amaçlı eğitmek için bazı kötü insanları karşına çıkarır.
Allah adaletlidir. Bunu hayatta görebilrsin. Kendini izle birisinin canını acıt veya kalbini kır o senin de başına gelecektir hem de kısa bir zamanda.
''Kızıl elmada buluşalım''

Nisan 16, 2007, 01:23:11 ös
Yanıtla #19
  • Ziyaretçi

Yani tanri dengedir diyorsun.