Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: KAPI  (Okunma sayısı 15399 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Ocak 28, 2008, 10:51:11 öö

Not:HKEMBL nın da kapısında kapı kolu yoktur....

Omnia mors aequat

Ocak 28, 2008, 12:22:45 ös
Yanıtla #1
  • Skoç Riti Masonu
  • Uzman Uye
  • *

tüm vadilerdeki binalarda mı yoksa sadece nur-u ziya sk.ta mı?

Ocak 28, 2008, 12:56:20 ös
Yanıtla #2

tüm vadilerdeki binalarda mı yoksa sadece nur-u ziya sk.ta mı?

Tüm vadilerde.
Omnia mors aequat

Ocak 28, 2008, 01:05:35 ös
Yanıtla #3
  • Administrator
  • Uzman Uye
  • *
    • Masonluk, Masonlardan Öğrenilmelidir

Bu Masonlukta evrensel bir gelenektir.
Guzel bir konu olmus. Tesekkur ederim.
- Sahsima ozel mesaj atmadan once Yonetim Hiyerarsisini izleyerek ilgili yoneticiler ile gorusunuz.
- Masonluk hakkinda ozel mesaj ile bilgi, yardim ve destek sunulmamaktadir.
- Sorunuz ve mesajiniz hangi konuda ise o konudan sorumlu gorevli yada yonetici ile gorusunuz. Sahsim, butun cabalarinizdan sonra gorusmeniz gereken en son kisi olmalidir.
- Sadece hicbir yoneticinin cozemedigi yada forumda asla yazamayacaginiz cok ozel ve onemli konularda sahsima basvurmalisiniz.
- Masonluk ve Masonlar hakkinda bilgi almak ve en onemlisi kisisel yardim konularinda tarafima dogrudan ozel mesaj gonderenler cezalandirilacaktir. Bu konular hakkinda gerekli aciklama forum kurallari ve uyelik sozlesmesinde yeterince acik belirtilmsitir.

Ocak 28, 2008, 02:02:15 ös
Yanıtla #4

Çok güzel olmuş. Peki bir şey sorsam; kalp kapısı mı yoksa HKEMBL kapısı mı daha dayanıklıdır?
ars longa, vita brevis...

Ocak 28, 2008, 03:53:36 ös
Yanıtla #5
  • Administrator
  • Uzman Uye
  • *

Sayin nietzsche,

Zekice sorulmus bu sorunuzu oldukca begendim. Cevaplar ise kime sordugunuza gore degisecektir. Sanmiyorumki Sayin Ulu Mason ile benim cevaplarim bu konuda ayni olsun. Sizin kisisel dusuncenizide ogrenmekten mutluluk duyarim.

Saygilarimla
- Sahsima ozel mesaj atmadan once Yonetim Hiyerarsisini izleyerek ilgili yoneticiler ile gorusunuz.
- Sorunuz ve mesajiniz hangi konuda ise o konudan sorumlu gorevli yada yonetici ile gorusunuz. Sahsim, butun cabalarinizdan sonra gorusmeniz gereken en son kisi olmalidir.
- Sadece hicbir yoneticinin cozemedigi yada forumda asla yazamayacaginiz cok ozel ve onemli konularda sahsima basvurmalisiniz.
- Masonluk ve Masonlar hakkinda bilgi almak ve en onemlisi kisisel yardim konularinda tarafima dogrudan ozel mesaj gonderenler cezalandirilacaktir. Bu konular hakkinda gerekli aciklama forum kurallari ve uyelik sozlesmesinde yeterince acik belirtilmsitir.

Ocak 28, 2008, 11:10:21 ös
Yanıtla #6

Sayın Mason teşekkür ederim...

Bana göre kalp duygusal taraftır ve eğer bir sıcaklık hissettiyse sonuna kadar dayanmak ister ama yanılma payı yüksektir. Eğer canı yandıysa kapılarını kolay kolay herkese açmaz onu tanımaya çalışır ve ona hazırladığı tahtı hakedip haketmediğini anlamaya çalışır. Ve onu içine aldığında korur beraber yükselmek ister beraber çile çekip beraber üzülmek ister.

Ben masonluk kapısının daha sıkı daha kontrollü  mantığın duygulardan belki  daha birincil olduğu ve bu yüzden eğer içeri girilirse o kapının daha fazla dayanabileceğini düşünüyorum. Çünkü yanılma payı azdır ve  çoğu kalbin yanar dönerliğini de göz önünde bulundurursak  kale kapısı sağlamlığındadır.

Ocak 28, 2008, 11:30:15 ös
Yanıtla #7
  • Administrator
  • Uzman Uye
  • *

Sayin nietzsche,

Dusuncelerinizi oldukca guzel aciklamissiniz. Size bir ornek vermek ve sonuca giden yolu bir miktar gostermek isterim.

Bir insan dusunun (ve bir kalp) yuzyillardir var. Yasiyor ve bu kadar zamanda bircok kez kapilarini acmis, hatalar da yapmis dogrular da yapmis. Gun gectikce daha tecrubeli, olgun ve dikkatli olmayi ogrenmis. Bir insan (ve bir kalbin) omru ortalama 60-70 yildir. Bu sure zarfinda kac kere kapilarini acarak ne kadar tecrube edinebilir?

Peki o kalp yuzyillar boyunca yasayabilseydi acaba yine bu kadar hassas olurmuydu? Peki milyonlarca kez kapilarini acmis ve tecrubeler edinmis olsaydi?
Isaret ettigim nuans in yorumunu sizlere birakiyorum.

Saygilarimla
« Son Düzenleme: Ocak 28, 2008, 11:32:35 ös Gönderen: MASON »

Ocak 28, 2008, 11:41:03 ös
Yanıtla #8

Değerli Mason

Sanırım sorunuzdaki gibi durum olsaydı işte bu gerçek bir olgunluğa yol açar ama bir yandan da derin bir güvensizlik duygusu yaratırdı. Elbette tecrübelerinin getirisiyle kapısına gelen hakkında yorumlamaları gerçeğe yakın olacaktır fakat ilk başta negatif düşünmesi olağandır. Bunu pozitife çevirmek için ya sıradışı bir örnek olmak -ki milyonlarca yıl yaşamış bir kalp için sıradışı olmak ne kadar mümkün- ya da yılların birikimiyle harmanlanan kurallar dizisine olan uyum baz alacaktır. Masonluk da bu hassaslıkta mıdır?

Ocak 29, 2008, 12:03:10 öö
Yanıtla #9
  • Administrator
  • Uzman Uye
  • *

Sayin nietzsche,

Bir kalpte Mason Locasi gibi bu kadar yil bu kadar tecrube ile var olabilmis olsaydi, aralarinda pekte bir fark olmazdi.

Saygilarimla