Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: Şeytan İncili ve Şeytani İncil  (Okunma sayısı 29661 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Ekim 15, 2014, 10:57:08 ös
Yanıtla #10
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Sayın fay frin,

Satanizm, Ateistik Satanizm ve Teistik Satanizm olarak ikiye ayrılır.

Teistik Satanizm, Spiritual Satanizm ve Lusiferizm olmak üzere ikiye ayrılır.

Spiritual satanizm, içerisinde kara büyü ve çeşitli ritüeller barındırmaktadır. Okültizm ve maji ile yakın ilişki içerisindedir. Ruhani bir boyutta yaşadığına inanılan şeytan ile iletişim kurma, ondan yardım isteme veya şeytana tapınma gibi eylemleri de barındırır. Spiritual satanistlerin çoğunluk bir kısmı; Şeytan'ı bilge, insanlara yol gösterici ve dost bir varlık olarak görmektedir.

Lusiferizm ise kendilerini, şeytanın en seçkin topluluğu olarak gören ve gizliliğe önem vermeleri nedeniyle günümüzde de ne tür törenler ve etkinlikler yaptıklarına dair çok fazla bilgi bulunmayan bir teistik satanizm mezhebidir. Eski Mısır, Eski Roma ve Eski Yunan uygarlıklarında izlerine rastlanmaktadır.

Ateistik Satanizm de LaVeyan Satanizmi ve Sembolik Satanizm olarak ikiye ayrılır.

LaVeyan satanizm, ateizm ve materyalizm temelli bir inanıştır. Felsefi yönden: bireycilik, egoizm, kısasa kısas ve belirli sınırlar dahilinde hazcılığı savunmaktadır. LaVeyan satanistler birer ateisttir, ve Şeytan'ın varlığına inanmazlar. Şeytan'ın varlığına inanmadıkları gibi, "Tanrı, Ruh, Büyü, Cennet, Cehennem" gibi doğaüstü kavramların hiçbirine inanmazlar. LaVeyan satanistler materyalisttir. Metafizik kavramların hepsini reddederler.

LaVeyan satanizm, Şeytan kavramını doğa üstü bir varlık olarak kabul etmez. Şeytan'ı felsefi bir öğretmen, bir figür veya bir sembol olarak kabul eder. LaVeyan satanistlere göre, Şeytan; insanın vahşi doğasını temsil etmektedir. Şeytan, insanın içindeki hayvani duyguları, içgüdüleri ve dürtüleri temsil eder. İnsanlar içlerindeki bu içgüdüleri temel alarak yaşamalıdır. LaVey'e göre: İnsanlar tarafından uydurulan "Tanrı" kavramı bunları yasaklamıştır ve günah olarak kabul etmiştir. Şeytan simgesi bunun tam zıttını oluşturmaktadır. Satanist bir birey, Şeytan'ın temsil ettiği bu kavramlara göre yaşamalıdır.

Sembolik Satanizm ise LaVeyan satanizm'de yer alan "Şeytan = Sembol/Öğreti" kavramını ilham alan satanizm türüdür.

Şeytan'a sadece sembolik olarak inanılır. Bu akımın temsilcileri, egemen ahlak sisteminden bağımsızlaşmak için şeytani semboller kullanırlar. Temsilcileri için şeytan sembolü, insanlığın kurtuluşu ve güçlenişi yolundaki en ilham verici örneklerden biri olarak algılanır.

Bu konuda bahsettiğimiz şey Satanizm'in bir dalı olan Ateistik Satanizm'in yapı taşını oluşturan düşünce ve inançlardı fakat tüm Satanist inançların üzerinden geçmiş olduk. Konu üzerine fazla durdum, yanlış anlaşılmasın Satanist değilim.
Serius est quam cogitas.

Ekim 18, 2014, 03:35:23 öö
Yanıtla #11
  • Aktif Uye

Sayın Nicolus,

Bilgilendirici paylaşımınız için çok teşekkür ederim. Yazınızın sonunda 'yanlış anlaşılmasın, satanist değilim.' şeklinde bir şey paylaşmışsınız ve bence iyi yapmışsınız. Çünkü eğer farkettiyseniz, Şeytan İncili romanıyla ilgili bilgi verirken ben, 'Şeytan İncili'ni isteyen araştırabilsin diye Wikipedia'dan bir site paylaşımı yapmıştım. Satanizm konusundan, Forumumuzda bahsetmek istemedim. Peki ama neden ? Çünkü,

Bazı insanlar okur, araştırır, yazar. Fakat bazı insanlar okudukları her şeyi eleştirir, güzel veya çirkin her şeyi eleştirir, konuşmak için konuşur, eleştirmek için eleştirir. Bazı insanlar 'sıfat' takmayı sever. Eğer 'satanist değilim.' şeklinde bir not koymamış olsaydınız, belki size 'bu konuyla neden bu kadar ilgilisin, yoksa Satanist misin ?' diyen eleştiri severler olabilirdi. Bu sebepten ötürü, Satanizm ile ilgili bir yazıyı ben de paylaşmış olsaydım eğer, kesinlikle sizin yaptığınızı yapardım, 'yanlış anlaşılmasın, satanist değilim.' şeklinde yazımın sonuna bir not koyardım.

Sevgilerimle ve Saygılarımla

FAY FRIN
Sonsuz ışığa kavuşabilmek için...

Ekim 23, 2014, 11:00:23 ös
Yanıtla #12
  • Ziyaretçi

Sayın Nicolus,

Bilgilendirici paylaşımınız için çok teşekkür ederim. Yazınızın sonunda 'yanlış anlaşılmasın, satanist değilim.' şeklinde bir şey paylaşmışsınız ve bence iyi yapmışsınız. Çünkü eğer farkettiyseniz, Şeytan İncili romanıyla ilgili bilgi verirken ben, 'Şeytan İncili'ni isteyen araştırabilsin diye Wikipedia'dan bir site paylaşımı yapmıştım. Satanizm konusundan, Forumumuzda bahsetmek istemedim. Peki ama neden ? Çünkü,

Bazı insanlar okur, araştırır, yazar. Fakat bazı insanlar okudukları her şeyi eleştirir, güzel veya çirkin her şeyi eleştirir, konuşmak için konuşur, eleştirmek için eleştirir. Bazı insanlar 'sıfat' takmayı sever. Eğer 'satanist değilim.' şeklinde bir not koymamış olsaydınız, belki size 'bu konuyla neden bu kadar ilgilisin, yoksa Satanist misin ?' diyen eleştiri severler olabilirdi. Bu sebepten ötürü, Satanizm ile ilgili bir yazıyı ben de paylaşmış olsaydım eğer, kesinlikle sizin yaptığınızı yapardım, 'yanlış anlaşılmasın, satanist değilim.' şeklinde yazımın sonuna bir not koyardım.

Sevgilerimle ve Saygılarımla

FAY FRIN
Sayın FAY FRIN e katılıyorum . Her kafadan gerekli gereksiz bir ses çıktığı kanaatindeyim.

Mayıs 29, 2018, 08:07:01 ös
Yanıtla #13

Bunlari bilmek icin laveyanlara ihtiyac yokki zaten. Akli basinda olanin yapacagi seyler zaten.

karahan

Sayın Karahan çok güzel yazmış.
Herhangi bir art niyet olmadan sormak istiyorum.
"Akli basinda olanin yapacagi seyler zaten." dediniz.
Algılarımızı serbest bırakıp, art niyetsiz aynı şekilde Kuran-ı Kerimi düşündünüz mü ?
Gerçekten bir insanın günah diye yazılmış ama sizin deyiminizle "Akli basinda olanin yapacagi seyler zaten." diyebileceği birçok ayet var.

Sayın eyghon,cevabınız çok düşündürmeye yönelik ve bana mantıklı gelen bir soruydu.Teşekkür ederim.
Saygılarımla

Mayıs 31, 2018, 07:28:24 ös
Yanıtla #14

Şeytan kavramının,"Pozitif" varlığın nesnel ve soyut düşünce yaratımındaki bir yan etki olma ihtimali varmıdır?

Sevgiler
Sen Özelsin

Haziran 04, 2018, 05:34:17 öö
Yanıtla #15

Şeytan ilk insan Hz.Ademin yaratılması ile Allah'a karşı çıkan kovulmuş  bir melekti.Seytan ve şeytana tapanlar ateşgillerden.Ona tabi olanlar ise aldatilan mahluk insanlar.Şeytana tabi olanlarda şeytanımsı özellikler ise;kibir, haset, kıskançlık,hırs,aç gözlü,riyakar, sadakatsiz, ahlaksız,kan akıtma,yalan,ihtiras,daleverecilik,aldatan-aldatilan,sahtekar, hırsız,her türlü kötülükleri içlerinde barındiranlar vs..Saygılarımla.
« Son Düzenleme: Haziran 04, 2018, 06:04:23 öö Gönderen: Farmakoloji »
Üyeliğimin iptalini talep ediyorum!Aksi taktirde dava edecem! Formda zorla kayıtlı tutuluyorum.Defalarca üyelik iptali talep ettim..Formda kayitli üye olarak bulunmak istemiyorum.Bu form zaman kaybı!

Haziran 04, 2018, 04:26:03 ös
Yanıtla #16

"Peyami Safa"'nın "Cingöz Recai" romanından uyarlanan, ve sonsuz doğuya göçen "Ayhan IŞIK"'ın oynadığı film içinde şöyle bir replik vardı:

Aradığı bir sırrı çözdükten sonra şu cümleyi kurar -"Hakikat daima bu kadar sadedir, onu biz büyütür biz süsleriz"
Sen Özelsin

Haziran 04, 2018, 04:35:11 ös
Yanıtla #17
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Mefistoyu çağırabiliriz isterseniz :)))
Saygılarımla...
Whom united with virtue, death shall not seperate.

Haziran 04, 2018, 04:46:32 ös
Yanıtla #18

Mefistoyu çağırabiliriz isterseniz :)))
Saygılarımla...

O beceriksiz şeytan'ı mı?  :) ;) :)
Sen Özelsin

Haziran 04, 2018, 05:13:22 ös
Yanıtla #19
  • Orta Dereceli Uye
  • **

MEPHISTOPHELES. Yetti mi yaşadıklarınız?
Uzun uzadıya nasıl sevindirebilir?
Bir kez denemek iyidir!
Sonra ama yine yeni şeylere uzanınız.
FAUST. İsterdim, işin gücün başından aşsın,
Tanrı'nın günü benimle uğraşmak yerine.
MEPHISTOPHELES. Aman aman! istemem huzurun kaçsın, Gerek yok bunu bana ciddi ciddi söylemene.
:) :) :)
Whom united with virtue, death shall not seperate.