Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: Türkiye"de Öteki olmak  (Okunma sayısı 10911 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Nisan 08, 2012, 02:37:30 ös
Yanıtla #10
  • Seyirci
  • Uzman Uye

sn.nosam

50 kişiden sonrası benim önceliklerime göre öteki yoksa öteki beriki anlamında çokta önemli değil.Ötekiyi ben burada o yazının içeriğine göre kullandım güncel hayatımda çokta takıldığım yada aklıma her an gelen bir şey değil.Bana daha yakın olan anlamındadır.Siz bana çocuğumdan dahamı yakınsınız o yüzden bu yazı içeriğine göre ötekisiniz.O yazı içeriği dedim yoksa benim gözümde çokta önemli değil.Aslında anlaması bu kadar basit.Aslında şöyle yapmak lazım daha anlaşılır olmak için size göre öteki ne demek yada kelime anlamı ile ötekiden ne anlamalıyız genel kabule göre ne demektir.Belki burdan bakmak lazım.Yoksa ben yanlış bir şey demedim ifadem nettir.
Bunu bir ayrımcılık olarak algılıyorsanız eğer o noktadan bakıyorsanız bu bir problemdir.
ÖZGÜRLÜK BİLE SAHİP OLMAK İÇİN SINIRLANDIRILMALIDIR.

EDMUND BURKE

Hayat Bizi Resmen Dört İşlemle Sınar. Gerçeklerle Çarpar, Ayrılıklarla Böler, İnsanlıktan Çıkarır ve Sonunda Topla Kendini Der.  leo

Nisan 08, 2012, 05:03:16 ös
Yanıtla #11
  • Uzman Uye

Sayin karahan,

isin camurlugu, sevyesizligi filan bir tarafa birakalim, benim sevye belirlerken iki kistasim vardir ;
1. Benim kendi kisiligim.
2. Karsimdakinin kimligi.
Gerisi teferruat. Benim size karsi kullandigim kelime ve cümleler kesinlikle elestiri icerikli ve sizin kisiliginize hic bir saldiri yoktur yani sevyesizlik yoktur.
Eger sevyeden bahsederseniz kurmus oldugunuz su cümle nekadar sevyeli sizce

Alıntı
Sokakta yatan insanlar senin için öteki değilse evine alsana,t,nerana..
Alıntı
.neyse yav sıkıldım u
zunda yazdım konunun içeriği her nekdar doğru gibi görüksede bence içi kocaman boş.

Neyse bu konuya dönmek istemiyorum ve gelelim isin diger kismina öncelikle sizden iki alinti yapacam

Alıntı
yani bana göre öteki ne demek onu açıklamaya çalıştım ama eksik kaldı galiba.
Alıntı
benim için ben yine kendime bakayım bu arkadaşlara bu yazıda böyle mesajlar verdi isem eğer hata sizin değil benim demektir

Ben kendi adima sunu söyleyeyim, evet galiba ben sizi biraz yanlis anladim ama bu benim artniyetliligimden degil sizin kendinizi yetersiz ve yanlis anlatmanizdan kaynaklaniyor

Saygilarimla

Nisan 08, 2012, 05:13:50 ös
Yanıtla #12
  • Seyirci
  • Uzman Uye

Sn.Tij

Polemik bir yapınız var ne alıntı ile anlatmak istediğiniz tutarlı nede hedefiniz ve anlatma gayeniz açık.Saldırıp duruyorsun donkişot gibi.Gerçekten anlama ile ilgili problem var.Sözlerim üzerinden giderek bir şeyler elde etmeye uğraşıyorsun ama nafile zaten konuda bu değil.Ben yazıyı kendi bakışıma göre eleştirdim sizi değilki ,ben söylediklerimi bu arkadaşlara herhalde tam anlatamadım diye kendimde eksiklik görüyorum siz bana o sözümü satıyorsunuz .O zaman ben şöyle yapayım hayır hayır ben anlatmak istediğimi tam ve net anlattım sn.tij anlamadı anlamak işine gelmedi istediği gibi anlamakta ısrar ediyor ve kendine göre kurgu yapıp yaşıyor bunumu dememi istiyorsunuz.

Bu forumda bir şey anlatmayı istemiş isem özendiğim tek şey vardır yeterli anlatmayı yapabilmek eksiği zaten forumda tamamlanıyor.Hele bu yazıda ise tam ve net anlattım ama sizin ötekiden ne anladığınızı sanırım tam anlayamadım.Yazıda herşey var komünist var zenci var ermeni var faşist var alevi var eşcinsel var var oğlu var peki be kardeşim bir diğerine klarşı hep öteki değilmi senin bu yazdığın yazıyı ben nasıl anlamalıyım.

EDMUND BURKE

Hayat Bizi Resmen Dört İşlemle Sınar. Gerçeklerle Çarpar, Ayrılıklarla Böler, İnsanlıktan Çıkarır ve Sonunda Topla Kendini Der.  leo

Nisan 08, 2012, 07:13:00 ös
Yanıtla #13
  • Uzman Uye

Neyse sayin karahan,

birakalim polemigide konumuza gelelim ve sizin deyiminizle ve olaya bakis cercevenizle söylüyorum,"ötekiler" listesine koymadiginiz 50 kisininde nekadar "sizin" olduklari tartisilir, unutmayinki esinizde  ( eger akrabaniz degilse) sizinle evlenmeden bir yil önceye kadar ( size haddim olmayarak bir yillik arkadaslik süresi tanidim )  "ötekiler" sinifindaydi. Neyse cocuklariniza ve öteki akrabalariniza deginmeyecegim cünkü konunun özü bu degil.

Konunun özü ülkemizdeki belli bir irk ve meshepten olmayanlarin dislanmasi, assagilanmasi, baskilara ugramasidir.
Sayin karahan ben Alevi kökenli bir insanim ve Erzurum gibi dini ve milli manada tutucu bir sehirde dogdum büyüdüm, akabinde büyüklerimin sosyalis olmalari ve bunun biliniyor olmasi, ve akabinde 20 yildirda fasizmin dünya tarihinde en azili halinin yasanildigi ve yukarda yazilanlarin en igren cekliyle uygulandigi ülkede yasiyor olmam sebebiyle karsilastigim "öteki" olma hali sebebiyle ne söyledigimi cok iyi biliyorum.

Ha birde yukarda bana ait olan "siir"in sonunda bir soru var. Cevabiniz varsa ögrenmeyi cok isterim.

Saygilarimla

Size bir örnek daha verecem, 1980 tarihinde Erzurum"dan Izmir"e tasindik ve bir kac yil sonra tamami Alevilerden olusan bir köyde arsa alip ev yaptik ve sayin karahan kendimizde Alevi oldugumuz halde bu köyde biz "öteki"ligi yasadik ve bize "kuyruklu kürtler" diye isim dahi taktilar ve bizler hicbirzaman tam o köylü olamadik.

Beni anliyormusunuz sayin karahan, yukardaki ve bana ait olmayan yazinin asil temasi bu.
Sizin "öteki"nin daha cok tek tek insanla toplum arasindaki iliskiyle alakasi varki, istiyorsaniz onuda tartisir ve sohbetini yapariz.

Nisan 08, 2012, 07:17:35 ös
Yanıtla #14
  • Uzman Uye

Sayin karahan sunuda özellikle büyük harflerle yazmak istiyorum, siz  yukarda "fasist var" demissiniz.

Bu konuda FASIT YOKTUR; YANI ÖTEKILESMIS  FASIST YOKTUR; ZATEN BIZLERI ÖTEKILESTIREN; AMA MILLI AMA DINI; FASISTIN VE FASIZMIN KENDISIDIR:

Saygilarimla

Nisan 08, 2012, 08:38:40 ös
Yanıtla #15
  • Uzman Uye

Sayın Karahan beyefendi benim ÖTEKİDEN anladığım komşun açken TOK olan mantığı bu bir; ikincisi hiç kimse senin evladının yerini alamaz eşiniz dahil 3. ve son sözüm düşman istilasında ne sizin 50 kişiyi sallar ne beni birde burdan baksak nasıl olur tartıştığımız konuya bakarmısınız ya !!! MASONLUĞUN MABEDİNDE(SANAL) ötekiden bahsediyoruz Dul kadının torbası mantığı ne oldu ? Burası Masonluğu öğrenmekse lütfen EVREVSEL olalım.Saygı bizden olsun 51. kişi olan NOSAM33
audi-vide-tace
    dinle-gör
        sus

Nisan 09, 2012, 09:04:24 öö
Yanıtla #16
  • Seyirci
  • Uzman Uye

Sayın Karahan beyefendi benim ÖTEKİDEN anladığım komşun açken TOK olan mantığı bu bir; ikincisi hiç kimse senin evladının yerini alamaz eşiniz dahil 3. ve son sözüm düşman istilasında ne sizin 50 kişiyi sallar ne beni birde burdan baksak nasıl olur tartıştığımız konuya bakarmısınız ya !!! MASONLUĞUN MABEDİNDE(SANAL) ötekiden bahsediyoruz Dul kadının torbası mantığı ne oldu ? Burası Masonluğu öğrenmekse lütfen EVREVSEL olalım.Saygı bizden olsun 51. kişi olan NOSAM33

Aynı dilden ve pencereden bakamayınca bu işin adı sadece polemik oluyor tartışmanın tadı kalmıyor.
sen belki 51.değilsin ama zaten ezeli kardeşimsin sn.nosam33

EDMUND BURKE

Nisan 09, 2012, 12:09:37 ös
Yanıtla #17
  • Seyirci
  • Uzman Uye

Türk aklı işte sonradan geldi aklıma bu konuya cevap yazma gereği hissetmeme neden olan şey konu başlığı yani beni çeken o oldu.Şöyle bir düşününce son günlerde her tip sorunda hemen söze böyle başlanıyor türkiyede kürt olmak,alevi olmak yabancı olmak vs.vs devam ediyor.

Sonra düşününce kendimi kötü hissetmeme neden olan söylemler olduğunu hissettim tıpkı kendini öteki hisseden ve yönetimlerce hissettirilen toplumlar gibi inanın aynı durumdayım.Neresine kadar sorumluluk alabilirim yada sorumlumuyum bedel ödeyecekmiyim ödemelimiyim bir sürü karmaşıklıklar yaşadım doal olarak.Bu yazı bana aynen bunu hissettirdi.

Çaldıran savaşı ile yavuz selim türkmen alevilerin canını okudu öncesindede şeyh bedrettine aynını yaptılar da ben,m günahım ne bedelini benmi ödeyeceğim.Kaldıki herzaman bu tip şeylerde yanlarında oldum mazlumun.

Evet sevgili ülkem bir sürü pürüzü ile bu günlere geldi tartışmalar hiç bitmedi statükoların önüne geçemediler bir türlü,hristiyana ibadet özgürlüğü verilirken aleviye yok sana ibadethane demek mantıksızlığından kurtulamadılar.

Şimdi durum böyle iken o cenahtan tüm insanlar içlerindeki her tür nefreti doğal olarak kusuyorlar peki bu böylemi olmalı bu işin yolu ve yöntemi böylemi belirlenmeli yoksa öncelikle sadece böyle bile bakarak konu başlığına bile baksak yazan arkadaş zaten kendisini ben ötekiyim diye ifade ederek başlıyor.

Hal böyle olunca bende zaten doğal ötekiyim sana göre bu paradokstan bir şey çıkmaz çıkarda çıkacak olan tek şey insanları bu paradoksa sokan dış güçlerin ekmeğine yağ süreriz.Bu ülkede birliğe en çok zarar veren bakış bu bakıştır aşırı ötekileşme sorunu bu ayrılık getirir.
Son zamanlardaki buna en uygun örnek kürtlerdir bu konuda artık ayrışma noktasına gelindiğini görüyorum bu aşırı ötekileşme konusu işlendiğinden dolayı.

Ötekileşme bir ülkeyi böler,ötekileşme tabiri bu ülkede diye başlayan cümlelerle başlar,oyüzdendir bu konuya tuhaf baktığımı hissettim.

Dinle alevi kardeşim ben mezhepsizim mezhep inancım yok ama aileden sünni olarak büyüdüm itikadim muhammedidir alidir.Aliyi sen ne kadar seviyor güveniyorsan bende öyle bir ayrımımız yok.Aynı allaha inanıp aynı peygamberi izliyoruz ortak noktamız çok etle tırnağı ayırdığın gün gel ozaman ayrılalım.

Dinle kürt kardeşim bu topraklarda binlerce yıldır varsın zaman olarak türklerden eskisin hal böyle olunca aidiyetine söz demek abes olur tersini düşünmekte sana yakışmaz.şimdi biz varız beraber devlet olduk beraber ölüp beraber savaştık,kız alıp kız verdik birbirimize karıştık ne değiştide özerk olmak ayrılmak istiyorsun sana daha güzel bir hayat vaadi ne olabilirki.Lakin haklısın sana yapılan zulümdür bu memlekette tüm pis işleri hep sen yaptın lağımından çöpçülüğüne inşaatından ameleliğine kadar yüreğin kaldırmıyor artık ama bununda suçunu hep bizde değil bir türlü değiştiremediğin ağalık düzeninde ara .Bunlar özerklik için yeterli değil.

Dinle gayrimüslüm kardeş yıllarca bu memlekette bizimle yaşadın ekmek yedin her hak olmasada doğal olarak bir çok hakkın oldu hatta son demlerinde devlet bile yönettin yeri geldi aklın çelindi ihanet ettin yine birlikte olabildik.Güven duygumuz sarsıldı karşılıklı acılar çektik ama şartlar ne olursa olsun hranta ağlarken beraber ağladık.Bu topraklarda bu güzelim anadoluda birlikte ve beraber yaşayacaksak ve yaşamak istiyor isek asla ve asla şunu unutmayın bu topraklar ulu tük halkına aittir bu ev bizim evimiz bizim evimizin içinde öteki beriki yoktur hepsi kardeştir anadır babadır dededir.Kendini bu eve bu topraklara ait olarak hissetmeyenlere sözüm yok ama ben anadoluluyum diyen herkese tek sözüm şudur bu topraklar o zaman en az benim kadarda senindir.

Bu ülkede şöyle şöyle oluyor ile başlamak yerine bu ülkeye daha verimli ne verebilirim diye bakmak daha sağlıklı ötekinin ötekileştiği yerde berikinin huzur bulamayacağını kendini öteki hissedenin bilmesi lazım beriki huzur bulamazssada ötekine huzur vermez işte toplumda ayrışmada bölünmede böyle başalr.

Bilinç altında idrak edemediğimiz konuşurken çok doğal gelen ve rahat kullandığımız bu kelime aslında çok büyük anlamlara gebedir.

Saygılar

EDMUND BURKE

Nisan 09, 2012, 01:34:31 ös
Yanıtla #18
  • Uzman Uye

Sayın Karahan forum' daki ileti sayınıza bakarak hakikaten saygı duyuyorum fakat hala işin özünden 90' dönmeni çözemedim BEN NOSAM33 olarak hiç bir zaman ÖTEKİ olmadım ve beni ÖTEKİ'leştirmeye kalkanada ayrıca cevap verecek bilgiyede sahibim , ALEVİ değilim olsamda fark etmezdi burda biz 51. kişiden bahsediyoruz BİZ olmaktan bahsediyoruz ,düşmanın 51 . kişi sen şöyle dur öncelik 1 den 50 ye kadar olanı halledeyim sonra sana sıra gelir mantığını geçtik  burda  birlik ve beraberlikten DİRİ olmaktan bahsediyorum Yavuz 'dan bana ne; dün dünde kaldı bugün yeni bir gün yeni birşeyler söylemek lazım, öyle değilmi Karahan kardeşim ? Sana nacizane tavsiyem 51. kişiyide ailen gibi gör o dışladığın 51. kişi bir gün size Doktor,mühendis, hemşire, hamal vb. olarak bir gün ihtiyacınızı  giderir bu benim nacizane fikrimdir. SON SÖZÜM; Bu ülkede hiç kimse ama hiç kimse DEVLET' ten üstün değildir. O MALUM ŞAHIS YAKALANDIĞINDA UÇAĞIN İÇİNDE HİZMETİNİZDE' yim dedimi ?  Dedi  o kadar YAVUZ sultan selim'e kadar gitmeye gerek yok, herkes ezilen kim ise onun yanında olup onu ve ülkemizi  birlikte ayağa KALDIRACAĞIZ !!! Gerisi boş laf. HAKSIZLIK KARŞISINDA SUSAN DİL ŞEYTAN! ın dili'dir !

Aynı dilden ve pencereden bakamayınca bu işin adı sadece polemik oluyor tartışmanın tadı kalmıyor.
sen belki 51.değilsin ama zaten ezeli kardeşimsin sn.nosam33   ??? ??? ???  OLMAYA ÇALIŞIYORUM Sn. Karahan olmaya .Saygılar
audi-vide-tace
    dinle-gör
        sus

Nisan 09, 2012, 06:58:14 ös
Yanıtla #19
  • Seyirci
  • Uzman Uye

Sayın Karahan forum' daki ileti sayınıza bakarak hakikaten saygı duyuyorum fakat hala işin özünden 90' dönmeni çözemedim BEN NOSAM33 olarak hiç bir zaman ÖTEKİ olmadım ve beni ÖTEKİ'leştirmeye kalkanada ayrıca cevap verecek bilgiyede sahibim , ALEVİ değilim olsamda fark etmezdi burda biz 51. kişiden bahsediyoruz BİZ olmaktan bahsediyoruz ,düşmanın 51 . kişi sen şöyle dur öncelik 1 den 50 ye kadar olanı halledeyim sonra sana sıra gelir mantığını geçtik  burda  birlik ve beraberlikten DİRİ olmaktan bahsediyorum Yavuz 'dan bana ne; dün dünde kaldı bugün yeni bir gün yeni birşeyler söylemek lazım, öyle değilmi Karahan kardeşim ? Sana nacizane tavsiyem 51. kişiyide ailen gibi gör o dışladığın 51. kişi bir gün size Doktor,mühendis, hemşire, hamal vb. olarak bir gün ihtiyacınızı  giderir bu benim nacizane fikrimdir. SON SÖZÜM; Bu ülkede hiç kimse ama hiç kimse DEVLET' ten üstün değildir. O MALUM ŞAHIS YAKALANDIĞINDA UÇAĞIN İÇİNDE HİZMETİNİZDE' yim dedimi ?  Dedi  o kadar YAVUZ sultan selim'e kadar gitmeye gerek yok, herkes ezilen kim ise onun yanında olup onu ve ülkemizi  birlikte ayağa KALDIRACAĞIZ !!! Gerisi boş laf. HAKSIZLIK KARŞISINDA SUSAN DİL ŞEYTAN! ın dili'dir !

sen belki 51.değilsin ama zaten ezeli kardeşimsin sn.nosam33   ??? ??? ???  OLMAYA ÇALIŞIYORUM Sn. Karahan olmaya .Saygılar

sn.nosam33

hala anlatmaya çalışmak inanın bana acı veriyor bırakayım susayım diyorum olmuyor öyle kelimeler kullanıyorsunuzki  90 derece dönmemden bahsediyorsunuz ben şu 50 kişilik listede bir ironi yaptım siz başka yorumladınız anlatmayı bir türlü beceremez hala geldim oldukça uzun anlattım tabiri caizsse bana dönek dediniz halbuki ben aynı fikirdeyim değişen bişey yok siz ironiyi hesaba katmadınız.Sonra iş anlaşılmayınca kendinizi tavsiye verecek makamda buldunuz bana tavsiye vermeye kadar gitti iş dsoğrunun yolu birdir sizin için ezeli kardeşimsin sıranın önemi yok dedim bunu anlıyorsunuz ama bir üst satırda bana tavsiye vermeye kalkıyorsunuz inanın ben şaşırdım artık iyice bundan başkada yazmam gayri.Biraz davos vari oldu ama anlayın artık.Yavuzdan bana ne diyorsun dün düğnde kaldı diyorsun ama biraz tarih bilgisinin bugünü yaşamaya katkısını unutuyorsun tarih es geçilecek bir konu değil en azından benim için bu sorunların nerelerden ne biçimde geldiğini anlamama yarıyor.Sanırım siz biz olabilmenin çok kolay bişey olduğunu düşünüyorsunuz hayır yanılıyorsunuz asla yoktur olabilmesinede imkan yok zaten.

Bir toplum içinde sırf tek tip yani hepsi türk hepsi islam hepsi sünni hepsi güçlü kavimler bile olsa yani hepsini şartı eşit bile olsa yine ötekilik vardır benim anlatmak istediğimde tam buydu bunu basit bir ironi ile anlatmaya çalıştım ama canıma okudunuz,nerede ise kendimi anlatma özürlü düşünecek hale geldim.

Bu konu ile ilgili son yazım olsun anladığınız şeyleri söylemiyorum ve dönek değilim.

EDMUND BURKE