Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: Burhan`a Gore Masonluk Nedir?  (Okunma sayısı 31988 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Şubat 13, 2011, 07:16:34 ös
Yanıtla #10
  • Ziyaretçi

Sayın Burhan,

Öncelikle nacizane bir tavsiyede bulunmak istiyorum size  sitede eğer 1hafta dolaşırsan bu sorularının ne kadar önyargılı olduğunu görüceksin... ;)  Benzeri

çıkışları ben de sizin gibi yapmıştım yakın zamana kadar  yapmaya da devam edicem:)

Fakat karşılıklı konuşma yaptığınız sn Adam sitenin saygı değer bir üyesi ve sorduğunuz  sorulara yanıt verebilecek donanıma sahip biridir..  rahatsız olduğum

bir cümleyle başlamak istiyorum,

"ilk sorum şu olacak.... Korkuyormusunuz.?? yani eleştirilmekten, hakarete uğramaktan, horlanmaktan, yanlış anlaşılmaktan vs.   (Bu soruyu şu 2 paragraflık yazınıza istinaden sordum )"   bu cümlede

belirttiğin gibi bir durum söz konusu olamaz kendisi mason değildir :) kimsenin de eleştirilmekten korkusu olduğunu ben sanmıyorum yalnızca yeterli bilgi

birikimini edinmeden yorum yapılmasından hoşlanmayabilir insanlar ve bu da bir haktır. Sizin "özHÜRlüğünüz" gibi..

Dinlerle ilgili bir cümleniz vardı ;

" Örneğin; Namaz kılan biride aynı şeyleri söyler. "Namaz anlatılmaz yaşanır" yada bir tarikatin üyesi olup vücuduna şiş saplayan bir kişinin söylediğide aynıdır. ".... anlatılmaz, yaşanır".. örnekler inanç ve tarikat ve düşüncelere göre çoğaltılabilinir.."

Ben dinden uzak birisi sayılmam fakat bugüne kadar namaz anlatılmaz yaşanır diyen birisine rastlamadım. daha farklı bi bakışla gelseniz tamam ama bu

yanlış. Din anlatılmaz yaşanır diyen birisini de görmedim sadece inanıştır o. insanın içinde olan birşeydir...

Şu cümleniz dikkatimi çekti;

"Ben bir felseyefe sahibim. Ben 6-7 yıllık çalışma ile "BTS" felsefesini keşfetim. Resmen iğneyle kuyu kazdım. Bu felsefeyi bu dünyada benden başka kise bilmez. Benim yapmak istediğim elimdeki bu felsefenin gücünü görmek.
Zaten güçlü olduğunu biliyorum. Gerçi böyle bir cümle yazmak istemezdim fakat sen yazdırdın.. neyse.."

ne alakası var  Burhan  ve  kimsenin "sana" bunları yazdırdığını sanmıyorum... (konuşma tarzınıza takıldım üzgünüm...)

Sn Burhan

Sözü dolandırmak istemiyorum Adnan Oktar ve benzeri kişilerin  internetten gördüğünüz yazılarını,  kitaplarını  okuyup kafanızı bunlarla doldumuş 

ve  siteye üye olmuşsunuz bence biraz daha dikkatle siteyi inceleyin. Zaten sitenin amacı budur... 

Hoşgeldiniz buarada...

saygılar.

Şubat 13, 2011, 07:29:14 ös
Yanıtla #11
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Sn Burhan

" Sözü dolandırmak istemiyorum Adnan Oktar ve benzeri kişilerin  internetten gördüğünüz yazılarını,  kitaplarını  okuyup kafanızı bunlarla doldumuş"  

ve  siteye üye olmuşsunuz bence biraz daha dikkatle siteyi inceleyin. Zaten sitenin amacı budur...  

saygılar.

Sayın Burhan sitemiz önyargılarınızdan kurtulmanız için ve doğru bilgiler öğrenmeniz için faaliyettedir.Bu sebepten ötürü sizden önce sorulmuş binlerce soru ve açılmış yüzlerce başlığı okuduğunuzda sorularınıza cevap bulacağınız kanısındayım.
Bu yüzden sitenin mottosu  "Masonluk, Masonlardan Öğrenilmelidir."

Sayın Oya'nın bahsettiği, bahsi geçen yazarın tüm kitaplarını okudum.Karşıt görüşleri bilmek size yorum yapmak için fayda sağlar.Fakat bir saplantı haline getirmek,dogmalara takılıp kalmak sizin için en kötü durum olacaktır.
Yeni üye olmanız münasebetiyle forumda iyi vakit geçirmenizi temenni eder, her türlü sorununuzda yardımcı olacağımı  bilmenizi isterim.

Saygılarımla
« Son Düzenleme: Şubat 13, 2011, 07:45:41 ös Gönderen: Nomen est omen »

Şubat 13, 2011, 07:33:32 ös
Yanıtla #12
  • Ziyaretçi

Sn.Oya

Sanırım siz benim yazdıklarımı anlamamışsınız. Üzgünüm. Bu yüzden eleştirilerinizi haklı görmüyor ve kabul etmiyorum. Yazdığım herşeyi ispat edebilirim.  Örneğin, Namaz dinin direğidir diyenler, yada "Bakın agaçlarda ibadet ediyor" diyerek namaz kılan bir ağacı resmedenleri sanırım görmediniz. Yada takvim yapraklarını sanırım okumuyorsunuz. Namaz hakkında öyle laflar söyleniyorki inan "namaz anlatılmaz, yaşanır" sözü onların yanında son derece masum kalır. Bir yığın örnek vereblirim.

Korkuyromusunuz sorusunu çok doğal bir sorudur. Ve bu soruyu bilinçli olarak sordum. Çünkü, sizde bilirsinizki bu psikolojik bir dürtüdür. Her insan bu duyguya sahiptir. ve üstelik bu sorunun akabindede  şöyle devam ettim (yani eleştirilmekten, hakarete uğramaktan, horlanmaktan, yanlış anlaşılmaktan vs vs vs. hatta belki öldürülmekten) Çünkü onun yazmış olduğu 2 paragraflık yazı bu soruyu sormama neden oldu. Çünkü bu 2 paragraflık yazı için cevap verme gereği hissetmedim. Kendi içinde çok çelişkili anlatımlar vardı.  Böyle bir çelişki yanız korku tezahürü olabilir.

Evet BTS yi keşfettiğim doğrudur. Ve bunu bilimsel olarak ispat edebilirim. Zaten site üyeliğine başvuruken bu durumu açık olarak belirttim. Amacımın BTS nin gücünü görmek olduğunu belirttim. Fakat orada bir harf hatası yapmışım şimdi onu düzeltiyorum

eski cümle: Zaten güçlü olduğunu biliyorum.
yeni cümle: Zaten güçlü olduğuMu biliyorum.

Bu cümle felsefi bir cümledir. Ukalalık değildir.

Adnan Oktardan nefret eden bir insanım. Bunu açıklıkla söyleyebilirim. Soytarıları sevmem. Tekrar ediyorum. Ben idealist ve Realist bir insanım. Umarım bunların manasını biliyorsunuzdur.

Benim yazdığım yazıları dikkatli okuyup na göre değerlendirme yapacağınızı umuyorum. Aksi durumda sizi kaale almam. Üzgünüm.

Saygılar...

Şubat 13, 2011, 07:52:50 ös
Yanıtla #13
  • Ziyaretçi

Sn Burhan ,

Öncelikle, konuşma tarzınızdan ötürü,  sizinle karşılıklı konuşucak sabra sahip biri  değilim bu sebepten bu size 2.ve son yazım olucak...(belirtmek istedim)

2.si siz öncelikle selam verirken kendinizi ispatlamaya çalışıyorsunuz dur bakalım ne oluyor burda demediniz sorularınıza yanıt verenlere saldırıyorsunuz  (bu

benim gözlemim)  size önceki yazıyı yazdım neyse... karakter analizinizi yapmak bana düşmüyor ilgilenmiyorum da...

Şu korkuyla ilgili değerlendirmenize geleyim  ben Sn Adam'ın yazısında bir çelişki göremedim. Ayrıca tekrar ediyorum ben hitab şekilnizden ötürü sizi

eleştiriyordum. Hala da buna devam ediyorum. neyse...

Ve evet bana idealistliğin realistliğin tanımını yapın, bilmiyorum bunu sizden öğrenmek istiyorum şuan!... 

Tekrar şöyle bir cümle kurayım BİR TAKIM ÖNYARGILARLA  gelmişsiniz bey efendi!  Bana realistlikten dem vurmayın çok rica ederim.  Basit bir tavsiye ve

konuşma tarzınıza da küçük bir eleştri de bulundum bunu  hazmedicek bir yapıya sahip değilseniz rica ederim cevap dahi vermeyin çünkü yanıt

alamıcaksınız...

hoş kalın...

Şubat 13, 2011, 07:58:23 ös
Yanıtla #14
  • Ziyaretçi

Sn Burhan,

Son birşey daha  din takibi takvim arkasındakilerle yapılmaz, ispatı da! (ayrıca abarttığınız gibi şeyler takvimlerin sayfalarında yazmıyor. takvim yapraklarını okumayı severim abartıyorsunuz) Bakın herkes herşeyi konuşuyor. Ağaçlar  ibadet ediyor vs diyenlerle bu işin ilmini bilen veya sofu olmayan insanlardan kaçı ciddiye alıyor?  Cahil insanlar inanıyor artık bunlara...  Dayandırdığınız örneklerin hiçbiri ispat değildir olamaz da...

Şubat 13, 2011, 08:00:15 ös
Yanıtla #15
  • Skoç Riti Masonu
  • Uzman Uye
  • *

Sayın Burhan, ben bir yorumda bulundum. Sorunuza da cevap vereyim. Ölmemden ya da ölümden korkmuyorum, çünkü ölen tendir canlar olesi degil. Elestirilmekten korkmuyorum, çünkü eleştirilerle gelişiriz, yeter ki eleştiri olumlu yone sevk edici olsun. Anlasilmamaktan korkmuyorum. Nihayetinde anlatabilecegim karşımdakinin anlayacağı kadardır. Yanlış anlasilmaktan eh ondan biraz korkarım, hem kendi adıma hem yanlış anlayan adına.

Gelelim korkudan kaynaklı olduğu yorumuna, orada bir çelişki yoktu. Siz çelişki gördüyseniz iste o zaman yukarıdaki paragraf gereği korkarım!

Kusura bakmayın felsefe başlığımız var orada su sizin BTS fikriyatınızı bize açıklarsanız biz de ne demek istediğinizi daha rahat anlarız. Ancak Masonlukla ilgili orneklemeleriniz ve yaklaşımlarınız baska bir yanlış algılama ornegi olduğunu da söylemem gerekiyor

Sevgi ve Saygilarimla
« Son Düzenleme: Şubat 13, 2011, 08:03:51 ös Gönderen: skullG »

Şubat 13, 2011, 08:03:11 ös
Yanıtla #16
  • Ziyaretçi

Gerçekten bu sizin için yazdığım son yazı. Ve gerçekten sizi kaale almaya değer görmüyorum. sanırım ünlü olmaya çalışan bir amatör gibisiniz yada benim sabrımı zorlamaya çalışıyorsunuz. neyse, niyet okuyucu değilim.  Şu ana kadar ve bundan sonrada yazılarımı Sn.Adam'a direkt olarak yazacağım. Siz ve sizin gibi arkadaşlarınız karışmazsa sevinirim. Çünkü profesyonellerle konuşmayı severim. Siteyi okuma olayına gelice. Bütün hepsini okuduğumu söyleyemem. fakat şu ana kadar okuduklarımdan zaten birfikir sahibi oldum. Sonuçta bana göre "Masonluk" (Teism-ATeizm) çizgisi üzerinde kendisine yer edinen yada yer edinmeye çalışan bir düşünce sistematiği geliştirdi yada geliştirmeye çalışıyor.  Benim için öenmli olan bu sonuca ulaşmaktır ve bu yeterlidir benim için. Şimi öemli olan bu tezimi ispattır. Yazılarım bu tezin ispatına yönelik olacaktır. Daha öncede söylediğim gibi ben karşımdakini TATMİN ETMEK için urda değilim..

Şubat 13, 2011, 10:17:12 ös
Yanıtla #17
  • Administrator
  • Uzman Uye
  • *
    • Masonluk, Masonlardan Öğrenilmelidir

Sayin Burhan,

Kisisel tartismalarda seviyenin yeterince dikkatli korunmamasi durumunda biz yonetim olarak konuya dahil ediliriz. Yorumlariniz, gorusleriniz ve mesajlarinizda konu basligina bagli kalmaniz en uygun olanidir. Bu konuda hassasiyetinizi rica ediyorum.

Ilk mesajinizdan itibaren onemle bahsettiginiz ve talep etmis oldugunuz bir unsur hakkinda bilgi vermek isterim. Forum platformu, sadece bir kisi ile karsilikli gorusebileceginiz bir ortam degildir. Her uye yorumunu ve goruslerini bildirebilir. Elbette bir tek kisiye hitap edebilir ve sadece o kisinin yazilarini okuyarak onu muhatap alabilirsiniz. Ancak bu, diger kisilerin kouya dahil olmasini ve mesaj yazmasini engellemeyecektir. Masonlar.org`da sahsiniza ozel bir gorusme bolumu acilmasi mumkun olamaz. Her fikre saygi duymali, hepsine tolerans ve hosgoru gostermelisiniz. Siz fikirlerinizi ozgur olarak istediginiz bolumde yazabildiginiz gibi her uyede ayni haklara sahip olmalidir. Kisisel olarak gorusmek icin ozel mesaj yolunu tercih edebilirsiniz. Ancak Masonluk hakkindaki konulari forum genelinden konusmak en dogru ve uygun olanidir.

Saygilarimla
- Sahsima ozel mesaj atmadan once Yonetim Hiyerarsisini izleyerek ilgili yoneticiler ile gorusunuz.
- Masonluk hakkinda ozel mesaj ile bilgi, yardim ve destek sunulmamaktadir.
- Sorunuz ve mesajiniz hangi konuda ise o konudan sorumlu gorevli yada yonetici ile gorusunuz. Sahsim, butun cabalarinizdan sonra gorusmeniz gereken en son kisi olmalidir.
- Sadece hicbir yoneticinin cozemedigi yada forumda asla yazamayacaginiz cok ozel ve onemli konularda sahsima basvurmalisiniz.
- Masonluk ve Masonlar hakkinda bilgi almak ve en onemlisi kisisel yardim konularinda tarafima dogrudan ozel mesaj gonderenler cezalandirilacaktir. Bu konular hakkinda gerekli aciklama forum kurallari ve uyelik sozlesmesinde yeterince acik belirtilmsitir.

Şubat 13, 2011, 10:36:48 ös
Yanıtla #18
  • Ziyaretçi

Sn.Mason,

Söylediğinize aynen ve tümüyle katılıyorum.  Fakat takdir edersiniz ki konu çok ciddi bir konu. Mesele sadece masonluk değil. Konu felsefi bir konudur. Ve aynı zamanda insan hayatını ve geleceğini ilgilendiren bir konudur. Şöyleki;

Sonuçta masonluk yüzlerce belkide binlerce yıllık bir gelenek. Ve bu gelenk bağlamında oluşmuş binlerce belkide milyonlarca üyenin olduğu bir platformdan bahsediyoruz. Sonuçta bu bir güçtür.  Bu güç ister istemez siyasi, iktisadi, ticari, felsefi bir gücüde içinde barındırır. Bu durum bu işin doğası gereğidir. Ve bu güç ister üye olsun ister üye olmasın sonuçta ortaya koyacağı ister insani, ister sosyal, ister ticari yönden tüm insanlara etki edecektir ve bu kaçınılmazdır. Ben bu dünyada yaşayan bir birey olarak. Üye olayım yada olmayayım beni etki altına alabilecek bu gücü en ince ayrıntısına kadar tanımak ve bilmek isterim. Ve bunu bilmeye hakkım olduğunu düşünüyorum. Sizlerin bir takım gizleri yada sırlarınız olabilir. Bu son derece doğaldır. Fakat sizlerin bana söylemediğiniz giz yada sırların etki altındada kalmak istemem. Beni bundan sorumlu tutamazsınız. Ben bu itibarla ciddi sorular sormak ve ciddi cevaplar almak isterim. Karşımda bu yeterlilikte insanın olması zaten beni mutlu ve memnun eder, kuşkunuz olmasın. Fakat gördüğüm kadarıyla arkadaşlar okuduklarını anlamıyorlar, bağlantılayamıyorlar. Ve beni töhmet altında bırakıyorlar.

Umarım beni anlayışla karşlamışsınızdır..

Saygılar...

Şubat 13, 2011, 11:13:02 ös
Yanıtla #19
  • Ziyaretçi

Sayın Burhan,

Sanırım bir mucize olsa ve Sokrates ile bir ortamda bulunsaydınız, şahsınız nezdinde hiç bir değeri olmayacaktı ünlü filozofun. Malumunuz, Sokarates' in tek bildiği hiç bir şey bilmediği idi. Sizin gibi bilgi ve ilim sahibi bir insan nasıl olurda bu denli bilgisiz, "profesyonel" olmayan bir insanla görüşebilir ki.

İletilerinizde sanki bir parça kendinizi ispatlama endişesi hissediliyor. Bizler, bu forumun üyeleri (kimimiz hukukçu, kimimiz doktor, kimimiz devlet memuru, bendeniz bir finansçı...) bu tür endişeler taşımadığımız gibi bir konuda daha fazla bilgisi olan bunu diğerlerimizle paylaşır. Ortak payda elbette Masonluk konusundaki merakımızdır.  Ancak forum hemen hemen her konuda fikir beyan etmeye uygun olarak hazırlanmış.

Kibirli ifadeleriniz,

Mağrurlanma padişahım senden büyük allah var,
Gerçekten alçak gönüllü bir insan kendinden hiç söz etmeyen isandır (La Bruyere)
Sizin mağrifet edileceğiniz en büyük ibadetlerin başında tevazu gelir (Hz.Ali)
Tevazu içinde yürüdüğüm içindir ki, önümde bütün yollar açılıyor ( Goethe )
En değerli kişiler alçak gönüllü olanlardır ( Albert Einstein )
Tevazu ile konuşmayan bir kişi, zamanla bununla ilgili bütün kelimeleri de tamamiyle unutabilir (Konfüçyüs)

gibi sözleri hatırlattı. Gerçi siz yüce, kendini tamamlamış ve profesyonel bir birey olarak bu ifadeleri de zaten biliyorsunuzdur !

Felsefi konularda paylaşımlarda bulunmak istiyorsanız lütfen ilgili başlık altında konular açın. Masonlukla ilgili sorularınız var ise, inanın kitaplarda bile kolay kolay bulmayacağınız bilgi ve donanıma sahip üyeler mevcut forumda. Verilecek cevaplar ile bizimde bilgi dağarcığımız genişler böylece.

Saygılarımla.