Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: Tanri iyimidir? Kotumudur?  (Okunma sayısı 46709 defa)

0 Üye ve 2 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Mart 24, 2009, 05:49:41 ös
Yanıtla #60
  • Uzman Uye

Din kasabı dinciler yaptıklarıyla ;dinleride,dindarları da,Tanrı'yı da,Tanrı inancınıda lekeledier.Dinler,bizlerin yani inananların dışsal,şekilsel faliyetlerini içinde barındıran temalardır.Aslında dinlerin özü,peygamberlerin kaynağı ve hakikat tektir.Bu nedenle asıl bakılacak yer görünen yer değildir.

Tanrı'ya iyi veya kötü demek,insana iyi veya kötü demek anlamına gelir.İnsanın fıtratı Tanrı'nın özüdür.Dolayısı ile yapılan iyilikler ve kötülükler bize aittir.Kendi yaptıklarımızı Tanrı'ya mal edemeyiz.Tanrı bizdeki tecellisinde,hem kendini tanımakta hemde mevcut iradenin kullanılmasındaki değerin ölçüsünde bizim gelişimimizi gözlemlemektedir.

Hakikati,Tanrı'yı,Işığı hissedebilenler için,din ayırımı diye birşey söz konusu değildir.Eşit olan insanların dinlerinin,dini gerekliliklerinin,cennetinin,cehenneminin farklı olması söz konusu olamaz.Ancak hakikati kavrama yolunda tercih edilen yollar olarak ayrılabilirler.Bu konuya bu açıdan bakmadan hanif öğretiyi özümsemek mümkün değildir.Tanrı'nın tekliğine,başlangıçsız ve sonsuz olduğuna olan inancı idrak edebilenler için, maneviyatta tek ve bütündür.Benim anladığım ve üzerine birşeyler inşa etmeye çalıştığım bakış açısından Tanrı'yı iyi veya kötü olarak nitelendirmek mümkün değildir.Zaten süphan Tanrı bütün eksik sıfatlardan arınmıştır.Sevgi ve saygılarımla...

Ben"O"yum,"O"ben değil...

Nisan 25, 2009, 01:16:20 ös
Yanıtla #61
  • Ziyaretçi

Yürüdüyümüz yolda kafamıza hala yıldırım indirmediyi için Tanrının o "sonsuz rahmetine" şükürler edelim.

Mayıs 21, 2010, 11:49:34 ös
Yanıtla #62
  • Ziyaretçi

ilk once Tanri kavraminin sinirsizligini kavramak gerekir diye dusunuyorum.

Sinirsiz olan bir kavrami, iyi ve kotu gibi sinirli kaliplarla dusunemeyiz. O bu kaliplarin otesindedir,sinirsizdir,yaraticidir.

Saygilarimla

Ocak 26, 2011, 09:32:42 ös
Yanıtla #63
  • Seyirci
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Dünyada iyi veya kötü diye bir şey yoktur. Bunlar, bizim düşüncelerimizde yarattığımız kavramlardır.

(Shakespeare)

Ocak 26, 2011, 11:54:08 ös
Yanıtla #64
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Ben daha çok yüce yaratıcının bizimle kıyamet sonrası ne yapacağı ilgilendiriyor .Ölümün insanı nereye götürdüğüde merak konusu içimde.Tamam dünya sonsuz bir yaşam döngüsü içersinde olmayacak ;peki kıyamet sonrası insanların görevi bitecekmi ?Herkesler bir köşeye çekilip kafasına göre bir mutluluğun içerinde mi yüzecek?Sofinin dünyasını okudum başka bilgiler edinmek için bu konu ile ilgili sorularımı daha bir çok insanla paylaştım.Kısacası yaratıcının düşüncelerini bilemediğimden sadece şu yorumu yapabiliyorum ''daha kaç dünya'lar yaratılacak ve bizden önceki uçsuz bucaksız zamanda daha kaç gezegen yaratılıp yok edilecek
MAY THE FATHER OF UNDERSTANDING GUIDE US...

Ocak 27, 2011, 09:39:27 öö
Yanıtla #65
  • Uzman Uye

Sayın moonligth,

yaradılış,her nefes aralığında yeniden yapılanmaktadır.

Merak ettiğiniz ölüm sonrası ise,endişelenmenize gerek yok;buradan daha iyi bir yere gideceğinizi söyleyebilirim.
Ben"O"yum,"O"ben değil...

Ocak 28, 2011, 04:28:44 öö
Yanıtla #66
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Sayın moonligth,

yaradılış,her nefes aralığında yeniden yapılanmaktadır.

Merak ettiğiniz ölüm sonrası ise,endişelenmenize gerek yok;buradan daha iyi bir yere gideceğinizi söyleyebilirim.

SYN CEYCET  evet sizin yaptığınız yorumu okurken kafamda oluşan sorularında kısa olarak yanıtını almış oldum.saygılar sevgiler herkese
MAY THE FATHER OF UNDERSTANDING GUIDE US...

Mart 08, 2011, 01:17:49 ös
Yanıtla #67
  • Ziyaretçi

Tanrı bize o kadar iyidir ki, bizim iyiliyimiz için bazen bize kötülük bile yapıyor.

hayret, boyle nasil dushunmushum? Tanri icin iyi ve kotu kavramlari yoktur.

Mart 08, 2011, 08:30:45 ös
Yanıtla #68
  • Uzman Uye

Bilindiği gibi Tanrı dini inançları olan kişi ve toplumlar  için geçerli bir kavramdır. Dolayısı ile dini inancı olmayan bir insan/toplum için  böyle bir sorunun sorulması bile düşünülemez. Aslında Tanrı, inanan insanın beyninde canlandırdığı bir varlıktır. Ve inanan insanların tamamına  Tanrı'yı  tanımlamasını sorun. Göreceksiniz ki her birinden ayrı ayrı cevaplar alacaksınız. Çünkü ; görülmeyen ancak varlığına inanılan  bir  kutsiyetin  tanımlanması da kesin şekillerde yapılamaz. 
            Günümüzde üç semavi dinin dışında budizm ve şamanizm gibi inançlar da vardır.  Semavi dinlere inananlar ile budizm veya şamanizme inanan birisinin Tanrı'yı  aynı şekilde tanımlaması mümkün değildir.
              Bu kısa açıklamadan sonra, "Tanrı iyimidir? kötümüdür? " sorusunun sanırım en doğru yanıtı, beyninizde canlandırdığınız şekildedir. Yani siz , Tanrı'yı korkunç, şiddetli gazaplar veren , hoşgörüsüz,zalim bir varlık olarak tanımlarsanız, elbette bu tanın pek iç açıca bir tanım değildir. Yok siz ,Tanrı'yı  müşfik, sevecek, yarattıklarına sevgi ile yaklaşıp onların  bir takım elde olmayarak yaptıkları  hatalarını bağışlayan adil ve koruyucu olarak  (ki, bence  böyledir) tanımlarsanız o takdirde Tanrı'ya kötü diyebilir misiniz?.
              Bu arada Sn. Moonlighta, ölümden sonra gidilen yerin buradan kötü olmadığı söylemine katılamıyorum. Zira, gidip gören, görüp gelen var mı ?
               Sevgiler. Saygılar.
"Vur ama dinle beni"

Ekim 03, 2011, 04:52:17 ös
Yanıtla #69
  • Seyirci
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Allah, Tanrı ya da Rab… Fark etmez.  Siz bu sıfata sahip bir bir gücün var olduğundan gerçekten  emin oldunuz mu acaba? Eğer bir tanrının varlığından çok emin olsaydınız ve bütün içtenliğinizle benimsemiş olsaydınız, emin olun bu soruyu sormazdınız:)

İyi ya da kötü olduğu kısmı ondan sonraki aşamadır.

Saygılarımla…

Odi Profanum Vulgus Et Arceo.