Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: Hz. İsa hangi dine mensuptur?  (Okunma sayısı 128610 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Kasım 21, 2017, 02:40:49 ös
Yanıtla #190

Sayin Tij'in sordugu soruda cok mantikli.Hz.Meryem as.hic bir erkekle evli degilken hz.isa as.hamile kalmasi sadece Allah'ın dilemesi yani ol emriyle.Bunu şu sekilde açiklayabilirim;Allah'ın isimlerinin ( esmasinin ) hz.isa yansımasıdır.Allah dilemedikçe yeryüzünde hic bir mukaddes olay ve olaylar olmaz.Ahir zamanda isa as.yeryüzü cok karışık olduğu zaman ansızın zuhur edecektir.O zamanlar çok yakın!...Saygilarimla.
« Son Düzenleme: Kasım 21, 2017, 02:43:48 ös Gönderen: Farmakoloji »
Üyeliğimin iptalini talep ediyorum!Aksi taktirde dava edecem! Formda zorla kayıtlı tutuluyorum.Defalarca üyelik iptali talep ettim..Formda kayitli üye olarak bulunmak istemiyorum.Bu form zaman kaybı!

Kasım 21, 2017, 02:46:43 ös
Yanıtla #191
  • Uzman Uye

İsa Mesih’in Doğumu
18  İsa Mesih’in doğumu şöyle oldu: Annesi Meryem, Yusuf’la nişanlıydı. Ama birlikte olmalarından önce Meryem’in Kutsal Ruh’tan gebe olduğu anlaşıldı. 19 Nişanlısı Yusuf, doğru bir adam olduğu ve onu herkesin önünde utandırmak istemediği için ondan sessizce ayrılmak niyetindeydi. 20 Ama böyle düşünmesi üzerine Rab’bin bir meleği rüyada ona görünerek şöyle dedi: “Davut oğlu Yusuf, Meryem’i kendine eş olarak almaktan korkma. Çünkü onun rahminde oluşan, Kutsal Ruh’tandır. 21 Meryem bir oğul doğuracak. Adını İsa koyacaksın. Çünkü halkını günahlarından O kurtaracak.”
 22 Bütün bunlar, Rab’bin peygamber aracılığıyla bildirdiği şu söz yerine gelsin diye oldu: 23 “İşte, kız gebe kalıp bir oğul doğuracak; adını İmmanuel koyacaklar.” İmmanuel, Tanrı bizimle demektir.
 24 Yusuf uyanınca Rab’bin meleğinin buyruğuna uydu ve Meryem’i eş olarak yanına aldı. 25 Ama oğlunu doğuruncaya dek Yusuf ona dokunmadı. Doğan çocuğun adını İsa koydu.

MATTA 1
audi-vide-tace
    dinle-gör
        sus

Kasım 21, 2017, 02:57:47 ös
Yanıtla #192

Hz.Meryem'in akıl ve mantık kesinlikle kutsal ruhtan hamile kalmasını izah edemez.Ozellikle bilimin ilerlediği bir dönemde incilin bu aciklamasi bana açıkçası yetersiz gibi geliyor.Allah'in Esmaül Hüsna isimlerinin yansimasi olarak ünlü felsefeci İbni Arabi bu konuda kitaplarında yazmıştı.Allah'in her isminin bir anlami var.Ornegin:El-Cebbâr: Azamet ve kudret sahibi. Dilediğini yapan ve yaptıran. Hükmüne karşı gelinemeyen.El-Hâlık: Yaratan, yoktan var eden. Varlıkların geçireceği halleri takdir eden.

O, göklerin ve yerin eşsiz yaratıcısıdır. O’nun eşi olmadığı halde nasıl çocuğu olabilir! Her şeyi O yaratmıştır ve her şeyi hakkıyla bilen O’dur.

İşte Rabbiniz Allah O’dur. O’ndan başka tanrı yoktur. O, her şeyin yaratıcısıdır. Öyle ise O’na kulluk edin, O her şeye vekildir (güvenilip dayanılacak tek varlık O’dur).  Enam Suresi 101-102

13- El-Bâri: Her şeyi kusursuz ve mütenasip yaratan.

Bâri’dir. Yani öyle temiz yaratıcı ki yarattıklarını temiz ve sağlam bir nizam üzere seçip düzenleyerek ve tamamlayarak birbirinden farklı özelliklerle yaratır.

“O Allah ki, Yaratan’dır, kusursuzca var edendir, ‘şekil ve suret’ verendir. En güzel isimler O’nundur. Göklerde ve yerde olanların tümü O’nu tesbih etmektedir. O, Aziz, Hakimdir.“ Haşr, 24

14- El-Musavvir: Varlıklara şekil veren ve onları birbirinden farklı özellikte yaratan.

“O (Rab) ki seni yarattı, sana düzen verdi, ölçülü bir biçim verdi. Dilediği surette seni terkib etti.” İnfitâr, 82/7,8 Esmaül Hüsna çoğu zaman okuyorum.Bana açıkçası cok mantikli geliyor.. Saygılarımla.
Üyeliğimin iptalini talep ediyorum!Aksi taktirde dava edecem! Formda zorla kayıtlı tutuluyorum.Defalarca üyelik iptali talep ettim..Formda kayitli üye olarak bulunmak istemiyorum.Bu form zaman kaybı!

Kasım 21, 2017, 03:04:34 ös
Yanıtla #193
  • Uzman Uye

Yıldızbilimcilerin Ziyareti
2
İsa’nın Kral Hirodes devrinde Yahudiye’nin Beytlehem Kenti’nde doğmasından sonra bazı yıldızbilimciler doğudan Yeruşalim’e gelip şöyle dediler: “Yahudiler’in Kralı olarak doğan çocuk nerede? Doğuda O’nun yıldızını gördük ve O’na tapınmaya geldik.”
 3 Kral Hirodes bunu duyunca kendisi de bütün Yeruşalim halkı da tedirgin oldu. 4 Bütün başkâhinleri ve halkın din bilginlerini toplayarak onlara Mesih’in nerede doğacağını sordu. 5 “Yahudiye’nin Beytlehem Kenti’nde” dediler. “Çünkü peygamber aracılığıyla şöyle yazılmıştır:
 6 ‘Ey sen, Yahuda’daki Beytlehem,
Yahuda önderleri arasında hiç de en önemsizi değilsin!
Çünkü halkım İsrail’i güdecek önder
Senden çıkacak.’ ”
 7 Bunun üzerine Hirodes yıldızbilimcileri gizlice çağırıp onlardan yıldızın göründüğü anı tam olarak öğrendi. 8 “Gidin, çocuğu dikkatle arayın, bulunca bana haber verin, ben de gelip O’na tapınayım” diyerek onları Beytlehem’e gönderdi.
 9 Yıldızbilimciler, kralı dinledikten sonra yola çıktılar. Doğuda görmüş oldukları yıldız onlara yol gösteriyordu, çocuğun bulunduğu yerin üzerine varınca durdu. 10 Yıldızı gördüklerinde olağanüstü bir sevinç duydular. 11 Eve girip çocuğu annesi Meryem’le birlikte görünce yere kapanarak O’na tapındılar. Hazinelerini açıp O’na armağan olarak altın, günnük ve mür sundular. 12 Sonra gördükleri bir düşte Hirodes’in yanına dönmemeleri için uyarılınca ülkelerine başka yoldan döndüler.

Mısır’a Kaçış
13  Yıldızbilimciler gittikten sonra Rab’bin bir meleği Yusuf’a rüyada görünerek, “Kalk!” dedi, “Çocukla annesini al, Mısır’a kaç. Ben sana haber verinceye dek orada kal. Çünkü Hirodes öldürmek için çocuğu aratacak.”
 14 Böylece Yusuf kalktı, aynı gece çocukla annesini alıp Mısır’a doğru yola çıktı. 15 Hirodes’in ölümüne dek orada kaldı. Bu, Rab’bin peygamber aracılığıyla bildirdiği şu söz yerine gelsin diye oldu: “Oğlumu Mısır’dan çağırdım.”
 16 Hirodes, yıldızbilimciler tarafından aldatıldığını anlayınca çok öfkelendi. Onlardan öğrendiği vakti göz önüne alarak Beytlehem ve bütün yöresinde bulunan iki ve iki yaşından küçük erkek çocukların hepsini öldürttü. 17 Böylelikle Peygamber Yeremya aracılığıyla bildirilen şu söz yerine gelmiş oldu:
 18 “Rama’da bir ses duyuldu,
Ağlayış ve acı feryat sesleri!
Çocukları için ağlayan Rahel
Avutulmak istemiyor.
Çünkü onlar yok artık!”

Nasıra’ya Dönüş
19-20  Hirodes öldükten sonra, Rab’bin bir meleği Mısır’da Yusuf’a rüyada görünerek, “Kalk!” dedi, “Çocukla annesini al, İsrail’e dön. Çünkü çocuğun canına kıymak isteyenler öldü.”
 21 Bunun üzerine Yusuf kalktı, çocukla annesini alıp İsrail’e döndü. 22 Ama Yahudiye’de Hirodes’in yerine oğlu Arhelas’ın kral olduğunu duyunca oraya gitmekten korktu. Rüyada uyarılınca Celile bölgesine gitti. 23 Oraya varınca Nasıra denen kente yerleşti. Bu, peygamberler aracılığıyla bildirilen, “O’na Nasıralı denecektir” sözü yerine gelsin diye oldu.

MATTA 2

Benden bu kadar ... 8)
audi-vide-tace
    dinle-gör
        sus

Kasım 21, 2017, 03:15:13 ös
Yanıtla #194

Şu dönemde herkes özellikle Evenjelistler yani bölünmüş , parçalanmış Hristiyan Cemaatleri diyelim.Hz isa as.zuhur ettirme peşinde.Dunyada yaşanan olaylari gozlemlerseniz çoğu bu uğurda.İsa as.onlarin yaptığı olaylarla zuhur etmez.Allah dilemediği surece yeryüzünden taş kıpırdamaz.İncil evimde bulundurup her daim okurum.Ama nedense bana hic manevi haz vermiyor.Kuran-ı kerim ve Esmaül Hüsna bana mantıklı geliyor.Din ilen cok alakam olmasa da maneviyat olarak diyeyim; Kur'an'ı Kerim mantıklı..İbni Arabi'nin kitapları  bu konuları güzel özetliyor.Saygilarimla.
« Son Düzenleme: Kasım 21, 2017, 03:27:07 ös Gönderen: Farmakoloji »

Kasım 21, 2017, 04:11:09 ös
Yanıtla #195
  • Uzman Uye

Mesih İnancına göre ayetlerde izlenilmesi istenilen bir yol , bir yaşamdır .  Yani Mesih inancının bir yaşam tarzı olduğu vurgulanmaktadır. İncil-i Şerif içinde Mesih inancının bir DİN OLDUĞU  görüşüne rastlanılmamaktadır.
 Mesih'ebenzeyenler, Mesih'i izleyenler, O'nun gibi, O'nla bütünleşerek,Tanrı sözünde Tanrı'ya benzeyenler şeklinde bir yaklaşım vardır .

TANRI ÇİZGİSİ
TURGAY ÜÇAL
Sayfa:45
audi-vide-tace
    dinle-gör
        sus