Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: Kardeşlik  (Okunma sayısı 8674 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Kasım 13, 2012, 10:18:18 öö
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Bir süredir üzerinde düşündüğüm bir konuyu, bir soru olarak düzenleyip sizlerle paylaşmak istedim.

Masonluğun temel aldığı ilkelerin Özgürlük, Eşitlik ve Kardeşlik olduğunu biliyoruz. Masonluğun bu kavaramların getirdiklerini sadece masonlar için değil tüm insanlar hatta daha da genişletilirse içindeki herşeyi ile bütün dünya için istediğini de biliyoruz.

Ben bu noktada " Kardeşlik" üzerinde biraz durmak ve sormak isterim:

Masonluk "Kardeşlik" derken masonların kardeşliğinden mi söz ediyor, yoksa yukarıda anlatmaya çalıştığım gibi tüm insanların kardeşliğinden mi söz ediyor. Masonluk ve masonlar için öncelikli olan masonların kardeşliği mi, yoksa tüm insanların kardeşliği mi?

Eğer Masonluk ve masonlar bu kardeşliği yalnız masonlar için düşünüyorlarsa, bu yine Masonluğun temel ilkelerinden olan " Eşitlik" kavramıyla çelişmiyor mu?

Kardeşlik... Peki... Kimin kardeşliği? Nasıl bir kardeşlik?

Bu konuda kendimce düşündüklerim de var kuşkusuz. Fakat değişik açılımlar getireceğini düşündüğüm için sizlerle paylaşmak ve sizlere de sormak istedim. 
« Son Düzenleme: Kasım 13, 2012, 10:23:50 öö Gönderen: enelsır »
enelsır

Kasım 13, 2012, 11:08:19 öö
Yanıtla #1
  • Ziyaretçi

Merhabalar,
Masonluğun temel aldığı nokta, insanlığı daha ileri bir boyuta getirip, sonsuzluğa ulaşmaktır.
Elbetteki bu, masonluk arasındaki kardeşlikten bahsetmektedir.Ancak bunun anlamı diğer insanlara karşı aşşağılayıcı bir tutum sergilenmeli.
İnsanları özel kılan, onların sahip oldukları niteliklerdir.
"Kardeşlik" kelimesinin temel anlamı;  "Aynı anne babadan doğmuş veya anne babalarından biri aynı olan çocukların birbirine göre adı."
Bunun anlamı lonca içerisinde de şudur; Aynı aileden olduğunu algılayıp,aynı çatı altında bulunup,aynı ilkelere inanıp, aynı yolda yürüyen, ve gerektiğinde birbirini sonsuz birer sabır ve sevgi ile sırtlayabilecek bir oluşum, birlikte inanılan yolda, birbirini yarı yolda bırakmadan hedefe ulaşmaktır temel hedef.Karşılıksız sevgidir... Sizin kanınızdan olan birisinin hayatta ve sonrasında daha iyi bir yerde olmasını istemez misiniz? daha başarılı olmasını ya da...
Ailenizin sizin için sokaktaki insanlardan bir farkı yok mudur?
Siz nasıl ki herkese kardeşim deyip, onları birer öz kardeşiniz gibi kabul edemeyecekseniz, masonluk içerisinde de kardeşlik oluşumunun daha farklı olmasını beklemeyin.
Hayatınızdaki yapı taşlarını düşünün; masonlukta bir hayattır; ailedir.
Ne kadar fazla değer verirseniz, o kadar değer görürsünüz.
Bunu daha komplike bir şekilde algılamayınız.
Saygılar.

Kasım 13, 2012, 12:36:07 ös
Yanıtla #2

Zaman geçirmeyle orantılı olduğunu düşünüyorum.Paylaşım ve yardımlaşma insanların kardeşliğini daha ileri noktalara taşır muhakkak.Masonluğun bu derece köklü bir yapıya sahip olmasıda bu ilkelerin kusursuz şekilde uygulandığının bi göstergesi olsa gerek....saygılarımla....

Kasım 13, 2012, 01:13:07 ös
Yanıtla #3
  • Uzman Uye

Alıntı
Evet. Masonlar birbirlerine "Kardesim" diye hitap ederler. Birbirlerine Kardes kadar yakin olmakla beraber, hepsinin Tekristen gecmis olmasida baslica nedenlerdendir. Kardesler her daim birbirine yardimci olmakla yukumludur. Masonsaniz, kim olurda olsun diger Masonu Kardesiniz olarak kabul etmeniz gerekir.

MASON

Administrator
 Uzman Uye

ALINTIDIR

NOT: Biraz daha dikkatli araştırsak bak cevap Forumda   Sn.MASON anlatmış.Yanılıyormuyum acaba ?   8)
audi-vide-tace
    dinle-gör
        sus

Kasım 13, 2012, 05:03:06 ös
Yanıtla #4
  • Seçkin Üye
  • Uzman Uye

Sayın enelsır yeni olmayan bir konuyu yeni bir başlıkta açmış sorgulama amacıyla…

Ben biraz anlayabiliyorum onun bu konuyu niçin açtığını. Benden başka anlayanlar da vardır hiç kuşkusuz. He o “Ama Ben Sanıyordum ki…” yazı dizisini okuyanlar… Masonları bilemem.

Bu konu didiklenmeye değer.

Derken Forumun yeni üyelerinden Sayın Agony girer araya ve der ki

“Masonluğun temel aldığı nokta, insanlığı daha ileri bir boyuta getirip, sonsuzluğa ulaşmaktır.”

Benim buna yanıtım “Hoppala!”… Masonluğun temel aldığı noktayı bir yana bırakalım bir an için; sonsuzluğa ulaşmak diye bir şey mi var? Ulaşılırsa, o sonsuzluk olur mu?

Masonluktaki kardeşlikten söz edilirken niçin diğer insanlara karşı “aşşağılayıcı” bir tutum sergilenmeli ki? Üstelik aşağılayıcı bile değil, aşağılayıcı; hani eşek değil de eşşek der gibi. Masonluğun böyle bir tutumu mu var? Ben bilmiyorum.

Sonra diyor ki Sayın Agony, “İnsanları özel kılan, onların sahip oldukları niteliklerdir.”… İyi de bu tutum, bu düşünce Masonluğun felsefesiyle çelişmiyor mu?

Devamında, Sayın Agony "Kardeşlik" kelimesinin temel anlamının  "Aynı anne babadan doğmuş veya anne babalarından biri aynı olan çocukların birbirine göre adı." olduğunu söylüyor. Tam bir sözlük yineleyişi… Demek bu sözcüğün anlamı bu kadarcık! Tüm masonlar aynı ana-babanın çocukları olamayacağına göre demek ki aralarında kardeşlik de olamaz. Ha, bir teist tutuma göre “Tanrı tüm insanların babasıdır; dolayısıyla tüm insanlar kardeştir; tüm insanlar kardeş olunca tüm masonlar da kardeştir” diye yapayanlış bir mantık mı izleyeceğiz Masonluktaki kardeşlik ilkesini anlamaya çalışırken?

“Bunun anlamı lonca içerisinde de şudur;” diye devam ediyor Sayın Agony… Devamına gelmeden sorulacak olan “lonca” mı, “loca” mı?... Belki “Tapaj hatası işte; hoşgörülmeli.” denilebilirse de, kusura bakılmamalı ki, bu ortamda birçok hata hoşgörülür de, bu görülemez çünkü dilimizde tüy bitiyor bu ikisi arasında hiçbir bağlantı olmadığını anlatmaya uğraşırken.

Konumuz bitmedi. Sayın Agony, “aynı aileden olduğunu algılayıp,aynı çatı altında bulunup, aynı ilkelere inanan, aynı yolda yürüyen, ve gerektiğinde birbirini sonsuz birer sabır ve sevgi ile sırtlayabilecek bir oluşum, birlikte inanılan yolda, birbirini yarı yolda bırakmadan hedefe ulaşmaktır temel hedef. Karşılıksız sevgidir...” diye devam ediyor. Ne güzel. Aynı ana-babadan olma yani kandan bağlı kardeşler arasında kimi zaman görülemeyen bir olgu. Fakat arkasından “Sizin kanınızdan olan birisinin hayatta ve sonrasında daha iyi bir yerde olmasını istemez misiniz?” diye bir soru geliyor ki, bir çuval güzelim incir mahvolup gidiverdi ne yazık ki işte.  Sonrası: “Ailenizin sizin için sokaktaki insanlardan bir farkı yok mudur? Siz nasıl ki herkese kardeşim deyip, onları birer öz kardeşiniz gibi kabul edemeyecekseniz, masonluk içerisinde de kardeşlik oluşumunun daha farklı olmasını beklemeyin.” diyor…

Diyor demesine de, işte bir ne yazık ki daha var; yanılıyor çünkü.

Bitiriş tümceleri üzerine bir şey söylemeyeyim artık. Dilerse kendisi kendi açıklamasını yapar.

ADAM OLMAK ZOR İŞ AMA BUNUN İÇİN ÇALIŞMAYA DEĞER.

Kasım 13, 2012, 06:41:54 ös
Yanıtla #5
  • Seyirci
  • Uzman Uye

Kardeşlik terimi kendi manasının ötesinde bir ülkü gibi aslında bu kavram aile içindeki kan bağı kardeşliği ile ilintili değil bence ama tamda oradaki öze hitap ediyor.Ailelerdeki kardeşlik bağları çok göreceli kimi ailelerde çok iyi iken kimi ailelerde çok berbat olabiliyor demekki kast edilen tamda bu değil ama özü daha uygun.

Kardeşim derken o sözcüğün verdiği duygu ve haz daha başka oluyor bir kere kardeşim dediğinizde kendinizi güvene alırsınız almak ihtiyacındanda kullanırız bu terimi bak sana kardeşim dedim ha ona göre ufaktanda ayarı yapıveririz lakin birde o tanımı kullanırkende bir yakınlık duygusu olarakta kullanırız bak bana yaklaşabileceğin en son sınır burası kardeşlik seni gönlümde bu kadar yakın tuttum.

Özete gelirsek bana göre güven duygusundan ötürü özlem içeren bir kavram kardeşlik kavramı sıcak temasından dolayı toplumda sıklıkla kullanırız.

Masonluktaki tanımı zaten yapılmış aynı ailede yaşar gibi bir ülkü etrafında birleşen insanların birbirlerine böyle sıcak bir temenni ile hitap etmeleri ve bulundukları ortama sıcak ve güven duygusu serpmekten öte bir şey değildir diye düşünüyorum.

Hani varya artık toplumda çok zor elde edilen güven duygusu onunla alakalı birazda.
ÖZGÜRLÜK BİLE SAHİP OLMAK İÇİN SINIRLANDIRILMALIDIR.

EDMUND BURKE

Hayat Bizi Resmen Dört İşlemle Sınar. Gerçeklerle Çarpar, Ayrılıklarla Böler, İnsanlıktan Çıkarır ve Sonunda Topla Kendini Der.  leo

Kasım 13, 2012, 08:09:09 ös
Yanıtla #6
  • Uzman Uye

Cok kisa ve öz yazmaya calisacam.

1. Masonlarin kardesligi yalnizca "aynilar"in kardesligidir yani Mason olanlarin kardesligidir.
2. Sayin enelsir"in söyledigi "bütün insanlarin kardesligi" (bildigim kadariyla) yalnizca sosyalistler tarafindan savunulan ve bence sadece sosyalizim tarafindan gerceklestirilmesi mümkün olan bir olaydir.

Saygilarimla

Kasım 13, 2012, 08:14:17 ös
Yanıtla #7
  • Seyirci
  • Uzman Uye

ilahi sn.tij

bayılıyorum senin şu sosyalist tarafına biri çıkıp şu sosyalizm dindir dese ve bizi inandırsa eminim ilk imamı hemde gönüllüsünden sen olursun ömrün uzun olsun emi
ÖZGÜRLÜK BİLE SAHİP OLMAK İÇİN SINIRLANDIRILMALIDIR.

EDMUND BURKE

Hayat Bizi Resmen Dört İşlemle Sınar. Gerçeklerle Çarpar, Ayrılıklarla Böler, İnsanlıktan Çıkarır ve Sonunda Topla Kendini Der.  leo

Kasım 13, 2012, 08:52:43 ös
Yanıtla #8
  • Uzman Uye

Aman sayin karahan, aman derim ha, zaten yeteri derecede din var bu dünyada birde sosyalizmi dine cevirmeyelim.
 Birakalim sosyalizim o insana en büyük degeri veren güzelligi ile ve "bütün dünya halklari KARDESTIR" sloganiyla tek kalsin.

Seninde ömrün uzun ve saglikli olsun.

Kasım 14, 2012, 12:03:32 öö
Yanıtla #9
  • Ziyaretçi

Merhabalar,
Öncelikle mesajım üzerine yapılan yorumlara bir açıklama getirmek istiyorum, nitekim doğru anlaşılmak tek dileğim.
Sevgili ADAM'ın bana biraz önyargı ile yaklaştığını hissetmekteyim.
Yeni bir üye veya çırak olduğumun farkındayım, ve bu konuda size saygısızlık yapmak kesinlikle amacım değil, forumların paylaşım amaçlı olmasından dolayı, buradaki tek hedef (benim açımdan) insanlarla bildiğim şeyleri paylaşmak ve yeni şeyler öğrenmek. Amacım kimseye ukalalık taslamak değildir.

Kardeşliğin sözlük anlamından bahsetmemin nedeni, öncelikle "kardeşlik" teriminin ne olduğunu açıklamak ve sonrasında bu terimin "lonca" ( evet doğru kelimeyi telafuz ettiğimi düşünüyorum, nitekim lonca; karşılıklı yardım ve korumanın yanı sıra dinsel ve mesleki çıkarları savunma amacı güden tüccar esnaf ya da zanaatçı birliğidir ve sevgi- saygı temellidir.) Masonluk dendiğinde : "Sevgi, saygı, kardeşlik" gibi kısıtlı terimlerden çok, biraz daha vizyonu geniş bir açıklama olduğunu düşünüyorum nitekim.

Bu arada kardeşlik terimini de savunuyorum. Bu biraz da benim bu konuya nasıl baktığımla alakalı olabilir gerçi; ama siz diğer masonları kardeşiniz gibi değil de onlara da kuşku ile yaklaşıyorsanız, bu kurumda yer aldığınızda, samimi olduğunuzu da söyleyebilir misiniz? "Sözlük yineleyişi" olarak adlandırdığınız şeyi zaten sözlük anlamının ne olduğunu söyleyip, masonlar arasındaki ilişkiyi de buna entegre ederek belirtmekti amacım, yanlış algılamadan dolayı yıkıcı bir yaklaşımla yaklaşmanızı hoş karşılamadığımı belirtmek isterim.

“İnsanları özel kılan, onların sahip oldukları niteliklerdir.”
Evet sözümün arkasındayım, nitekim eğer ki bunu tersi olsa idi, herkes mason olabilirdi, değil mi? Masonların özel insanlar olduğunu düşünüyorum, ya siz?
Siz gidipte kardeşlik terimi altında istisnaları ele alırsanız, bu biraz yıkıcı yaklaştığınızı gösterir.Kardeşlik dendiğinde, samimiyet veya aile, sizi kuşkusuzca ve koşulsuzca seven kavramı düşünmek yerine Osmanlı Devleti'ndeki gibi kardeş katlini düşünürseniz, bu benim nasıl anlatmaya çalıştığımdan çok, sizin nasıl anlamaya çalıştığınızla ilgilidir şahsimce.
Ben içerisinde bulunmak istediğim oluşuma fesatlık ve fitnelikle yaklaşmadığım için, kardeşlik terimini sağlıklı bir aile içerisinde olması gerektiği gibi ele aldım, sorunlu bir ailedeki gibi değil.

Biraz daha olsa kendimi daha doğru ifade edebildiğimi düşünerek, saygısızlık yaptı isem özür diliyorum; nitekim hatalarım var ise, bunların daha doğrusunu öğrenmenin İLK amacım olduğunu tekrar belirtmek isterim.
Saygılarımla.