Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: TAŞ İLE BAĞLANTILI İNANÇLAR - 1  (Okunma sayısı 2349 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Nisan 11, 2010, 07:43:58 öö
  • Seçkin Üye
  • Uzman Uye

Bu başlık altında yepyeni bir yazı dizisine başlıyorum. Kaç bölüm süreceğini şimdilik bilemiyorum. Ancak yazacak çok şey var ve ben bunları aşamalar halinde yazacağım. Birtakım resimler, fotoğraflar da olacak bu yazı dizisinde. Belki forum üyelerinden kimileri benim bu başlık altında yazacaklarımı zaten daha önceden bilir olacak; onlardan bağışlanma beklerim. Hatta katkıları varsa onu da beklerim. Forum üyelerinden kimileri ise anlatacağım konulardan bazılarını ilk kez duymuş olacak. Belki herkese değil ama sanıyorum okuyanların birçoğuna hayli ilginç gelecek anlatacaklarım.

Önce bir giriş yapayım:

Taş ile insan arasındaki dans, (bulduğum en uygun sözcük bu) insanın dünya üzerinde kendini bildiği gün başlamıştı. (Bu mecazi anlamda kendini bilmek değil. Ben o anlamda insanın kendini bugün bile bilmediği görüşündeyim.)

Araştırmacı ve ilâhiyatçılar, insan ile taşın çok daha öncelerden bir tanıştığını bile söyler.

İnsan, kendini şöyle ya da böyle ama bir şekilde taşa bağlama gereksinmesini duymuştu.

Acaba neden?

Tapınma gereksinmesini duyduğunda, bunun bir uzantısı olarak tapınağa gereksinme duymuş, onu da öncelikle taştan yapmıştı.

Acaba neden?

İnsan taşa karşı olağanüstü bir saygı beslemiş, onunla ilâhi göklerin derinliklerine yolculuk etmiş, üzerine daha sonraki nesillere iletilecek mesajlar bırakmıştı.

Neden hep taşı kullanmıştı bunları yaparken?

Neden tanrısallığı ya da ölümsüzlüğü onunla bağdaştırmış, neden gizemlerin kapısını onunla açmaya çalışmıştı?

398 yılında Kartaca’da, 452’de Arles’de, 618’de Toledo’da, 826’da Paris’teki Hıristiyan Kilise Konsülleri ve toplantılarında taşlar ile ilgili eski inançlara ilişkin motifler özellikle hedef gösterilerek yasaklanmış ve lanetlenmişti.

Neden?

Masonlar neden binlerce yıl sonra bu geleneğin âdeta devamı sayılabilecek bir şekilde kendi iç dünyalarını ya da kimilerinin daha çok beğeneceği şekli ile ruhsal dünyalarını taş ile bağdaştırmak, ham ve işlenmemiş taştan bir şekilde pürüzleri arınmış ve yüzeyi pırıl pırıl bir küptaşa ulaşabilmek için bıkmadan, usanmadan yaşamlarının sonuna kadar çalışmayı hedefliyor? (Belki kimi masonlar bu çabayı sadece izlemekle yetiniyor hatta bunu umursamayan hatta matrağa alanları bile var ama “mason” olan masonlar çabalarından geri kalmıyor hiç.)

Belki de bu işin sırrı, taş ile insan arasındaki dansın ilk başladığı zamanlardan gelmekte...

İşte ben de bundan ötürü değişik kültürlerde, değişik zamanlarda taşların nasıl görüldüğü ve onlara ne gibi simgesel anlamların yüklenmiş olduğu ya da olabileceği, taş ile bağlantılı ne gibi okült işlemler yapılmış, bazısının aslında okült oluşuna karşın nasıl bir dogmanın kalıbı altına sokulmuş, ne gibi hurafe ve batıl inançlar üretilmiş olduğu üzerinde duracağım.

Bakalım taşı biçimlendirebilecek miyim, tanıtabilecek miyim, anlatabilecek miyim, işleyebilecek miyim, kıracak mıyım? Yoksa tüm bu anlatımlarımın sonunda, bunları anlattığım için bir yüce güç beni taşa mı çevirecek?

ADAM OLMAK ZOR İŞ AMA BUNUN İÇİN ÇALIŞMAYA DEĞER.