Masonlar.org - Harici Forumu

Anket

ruhban okulu açılmalı mı?

Açılmalı özerk yapıda olmalı
Açılmalı Milli Eğitim'e bağlı olmalı
Kapalı kalması daha iyi

Gönderen Konu: Heybeliada Ruhban Okulu ülkemizin yüz akı olmalı  (Okunma sayısı 14782 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Temmuz 04, 2009, 02:32:05 ös
Yanıtla #20

Burada Sayın Quadriga'nın görüşlerini destekliyorum. Hemen hemen aynı fikirde olmamız ve olaya aynı yönden -benim açımdan tabiki- kendisi açısından söylemiyorum- kendi adıma konuşarak; baktığımızı gösteriyor. Kendileri çok güzel cevaplamışlar ve görüşlerini oldukça ayrıntılı olarak belirtmişler. Takdir edilmemesi bu durumda çok ayıp olur:)  

Unutulmamalıdır ki; bir Ülkenin gelişmişliğini, hoşgörüsünü ve kültür düzeyini farklı dinleri, düşünceleri, inançları kendi bünyesinde bulundurup, farklılıkları özümsemiş ve herşeyi eşit olarak görüp uygulaması belirlemektedir.

Saygılarımla,
« Son Düzenleme: Temmuz 04, 2009, 02:36:09 ös Gönderen: Isabell »
הדבר היחיד לשמור על אנשים בחיים הוא אהבה וכבוד

Aimer et être aimé c’est sentir le soleil des deux cotés.

«Ոսկե Տարիքը - Փոթորիկները, չի կարող կանխել մարդիկ սիրում են ծովը.

Temmuz 05, 2009, 03:32:31 öö
Yanıtla #21
  • Ziyaretçi

Sayın Isabella sizin gibi bireyler ile aynı havayı soluyor olmak ciddi anlamda bir mutluluk benim için. Teşekkürlerimi kabul edin lütfen. Dinlerini hür olarak ve hiçbir devlet baskısı altında sürdürmek zorunda kalmayan güzel insanlarla dolup taşan mutlu bir dünya arzusunda olmamız bizim yolumuzu aydınlatıyor.

Saygılarımla...

Temmuz 05, 2009, 12:32:44 ös
Yanıtla #22

Sayın Isabella sizin gibi bireyler ile aynı havayı soluyor olmak ciddi anlamda bir mutluluk benim için. Teşekkürlerimi kabul edin lütfen. Dinlerini hür olarak ve hiçbir devlet baskısı altında sürdürmek zorunda kalmayan güzel insanlarla dolup taşan mutlu bir dünya arzusunda olmamız bizim yolumuzu aydınlatıyor.

Saygılarımla...

Benim için de aynı şekilde.. inanın.. Sizin gibi güzel ve geniş düşünenlerden birini bulduğumda ve iletişim kurabildiğimde tıpkı bu dünyada en çok değerli sayılan mücevherden bile daha fazla gördüğüm bir duyguyu yaşıyorum.

Teşekkürlerinizi kabul etmek benim için bir şereftir.

Bu arada şu çok önemli son sözleriniz aklımı fazlasıyla kurcaladı;

Dinlerini hür olarak ve hiçbir devlet baskısı altında sürdürmek zorunda kalmayan güzel insanlarla dolup taşan mutlu bir dünya arzusunda olmamız bizim yolumuzu aydınlatıyor.

Bir birey olarak içimde tuttuğum üzüntüyü Sizinle paylaşmak istedim. Toplumda ship olduğum görüşlerimi, inançlarımı ve en önemlisi de elde etmiş olduğum bütün bilgileri yaşamıma geçirememek kadar bundan duyduğum büyük bir kahrolmayı hayatım boyunca hiç yaşamadım, sanırım.. Neden derseniz, çünkü hayatta en güzel şey, doğru-akılcı ve bilimsel olarak bilgi yüklü bir birey vasfına erişip de bunu önce kendi yaşamına uyalarması gerekmektedir. Bunu ben maalesef yapamadım. Her hayatıma geçirmek isteyişimde toplumumuzda gördüğüm ( kendi içinde bulunduğum bağnaz kişilerin çokluğu nedeniyle ) o denli algı seviyeleri o kadar derecede katılaşmış ve ilkel içgüdüleriyle tamamiyle derinden o kadar bütünleşilmiş ki bu olay maalesef uyanan-uyanmış hatta uyanacak bilinçlerin bir nebze de olsa ağır bir hüsrana uğramasına yol açmaktadır. Bulunulan şartlar ve koşullarda kişinin elde etmiş olduğu bilgileri kendi yaşamına uyarla -(ya)- madığı sürece ne anlamı kalabilir ki?

Önünüze konulan bir set gibidir. Açıkçası kendin için savaşım verdiğin bu hayat mücadelesinde kolay kolay, hiç umulmadık anlarda başkalarının yozlamış zihniyetlerinin açıkçası kurbanı haline rahatlıkla gelebiliyorsun. Bu ne biçim adalettir ki, herkesin sahip olduğu görüş doğrultusunda hareket etme istekleri başkalarını rahatlıkla olumsuz olarak etkiletibilsin, buna izin verilsin.. Benim Peygamberlerim bana yolumuzda Işık tutarken bir başka yozlaşmış zihniyetler de beni bu denli negatifleyerek yaşantımı alt üst etsin. Hayatıma mal olsun..

Biliyor musunuz ki bir İnsan, bu dünyaya kaç kez gelmiş ve ne gibi zorluklarla karşılaşmış, evrim denilen basamakları atlatmış tabi bunun çok kolay olmadığını 'Tekamülün gerçek anlamını bilenler için' bilindiğini farzsayıyorum ama buna rağmen tek celsede bu gibi Kişilerin bir anda evrim yaşatılarının mahvolması kadar üzücü ve vahim bir olay ben açıkçası göremiyorum. Bu benim için de geçerli ama ben bunları kendim için değil benden daha üst Evrimli Bilinçler için kastettiğimin de bilinmesini isterim. Çünkü kendim için söyleyecek olursam belki benim kaybım, kazandığımın yanında hiçbir önemi ve anlamı olmayabilir çünkü kendimden biliyorum benim yukarda bahsettiğim durumlara gelebilmem için daha çok zorlu yollardan ve aşamalardan geçmem gerektiğini ve daha istenildiği seviyeye, düzeye gelebilmemin şimdilik mümkün olmadığının bilincindeyim. Dilerim ki, son sözleriniz kendim için olmasa bile bahsı geçen Düzeyli Kişilerin yaşamında vücut bulsun.

Beni anlıyor olmanızı hissederek bu açıklamayı Size atfen yaptım Sevgili Quadriga..

Sevgilerle,

« Son Düzenleme: Temmuz 05, 2009, 12:40:09 ös Gönderen: Isabell »

Temmuz 05, 2009, 08:02:48 ös
Yanıtla #23
  • Ziyaretçi

Saygıdeğer Isabell

İnsanlara baskı uygulatarak kendi inancını yücelttiğini sanan insanlar malesef ki var ancak bana kalırsa onları kesinlikle önemsememeliyiz. Tabii içinde bulunduğunuz durumu ben bilmemem ama eminim ki size dayatılan olumsuzlukları aşmak için çabalarınız var ve bu da özgürlüğe atılan kocaman bir adımdır.

Kişisel düşüncelerim hep bana dayatılan ne olursa olsun ve hangi ortamda olursam olayım yalnız doğru ve mantıklı bildiğim davranışları sergilemem gerektiğini söylüyor bana ve ben böyle yaparak kendimi özgür hissediyorum. Tüm insanlığın özgür olmasını isteyişim özgürlüğün verdiği hazzı biraz olsun bilmemden ileri geliyor. Her türlü baskıdan arınmış-ama bu arınma hiçbir zaman insanlığa en ufak bir zarar verme hakkını vermiyor bize, amaç herkesi arındırmak- güzel insanlığın, güzal yarınları için çalışmak benim için bir varoluş amacıdır.

Temmuz 05, 2009, 08:55:43 ös
Yanıtla #24

Saygıdeğer Isabell

İnsanlara baskı uygulatarak kendi inancını yücelttiğini sanan insanlar malesef ki var ancak bana kalırsa onları kesinlikle önemsememeliyiz. Tabii içinde bulunduğunuz durumu ben bilmemem ama eminim ki size dayatılan olumsuzlukları aşmak için çabalarınız var ve bu da özgürlüğe atılan kocaman bir adımdır.

Kişisel düşüncelerim hep bana dayatılan ne olursa olsun ve hangi ortamda olursam olayım yalnız doğru ve mantıklı bildiğim davranışları sergilemem gerektiğini söylüyor bana ve ben böyle yaparak kendimi özgür hissediyorum. Tüm insanlığın özgür olmasını isteyişim özgürlüğün verdiği hazzı biraz olsun bilmemden ileri geliyor. Her türlü baskıdan arınmış-ama bu arınma hiçbir zaman insanlığa en ufak bir zarar verme hakkını vermiyor bize, amaç herkesi arındırmak- güzel insanlığın, güzal yarınları için çalışmak benim için bir varoluş amacıdır.

Sizi çok iyi anlıyorum Sayın Quadriga; görüşleriniz benim için büyük önem taşıyor. Görüşlerine değer verdiğim Kişilerdensiniz.

Ne var ki yürünen yolda ne yapıp yapmadığına karar verememek kadar acı bir şey yoktur sanırım. Hatta buna bazan çaresizlik de diyebilirim. Sanırım benim için yürüdüğüm yolun sonuna geldim. Herkese belirlenen bir yol vardır bu, muhakkak ki bir yerde son bulur, bulacaktır da.. Benim için bu hayatta yapmak istediğim çok şey var diyemem açıkçası ama şuna inanıyorum ki, benim için İnsanın ve İnsanlığın taşıdığı anlamın ne denli büyük mana ve önem taşıdığıdır. Hayat çok kolay bir şekilde maalesef kazanılmıyor, buradan kastım; dünyevi anlamda değil. Bir karar vermek için birçok şeyden vazgeçmek gerekiyor. Ama verdiğin karar yeter ki kendin için olumlu olsun..

Başkalarını da kendim gibi düşünmek zorundayım elbette ama bu ne bana ne de başkasına zarar vermemek şartıyla, bunun bilincindeyim.

Bazan insanın içinde o kadar çok şey olur ki, bunu ifade etmekte zorlanılır. Tıpkı şuanda olduğu gibi..

Sizi tanıdığıma memnun oldum. Bu sitede yaşadıklarıma artık kendim için bir son vermek zorundayım. Tanıdığım çok Değerli Kişiler mevcut ve > Onları tanıdığım için kendimi,  ( kendi adıma ) her zaman şanslı hissedecem.

Hoşçakalın..  
« Son Düzenleme: Temmuz 05, 2009, 08:58:32 ös Gönderen: Isabell »

Temmuz 06, 2009, 12:08:25 ös
Yanıtla #25
  • Ziyaretçi

Ruhban okulunun veya imamhatiplerin veya başka dini eğitim veren okulların açık olması beni pek fazla rahatsız etmiyor.Şöyle ki;Dini duyguları beslemek ve ibadetleri yapmak kişinin özgür iradesidir.Bu benim şahsi kanaatimce hoşgörüm içerisindedir.Dini konular manevidir ve haliyşe vicdani sorumluluklar taşır.Herkes kendi dini duygularını yaşamalıdır.
  Önemli olan bir şu noktadır ki;Yukarıda deüşüncelerimi belirttiğim noktaların dışında işleyen okullar mutlaka kapatılmalıdır.Kontrol mekanizması altında tutulmalıdır.Bu okullardan zaman zaman gerici,anti laik,cumhuriyet ve demokrasi düşmanları çıkmaktadır.Bunların sebebleri iyice araştırmalı ve gereken yasal düzenlemeleri yapılmalıdır.İmam hatip okullarının Ülkemiz yakın tarihinde yaşattığı sosyal siyasi sıkıntıları hepimiz bilmekteyiz.Bu noktada önlemler alınmak zorundadır.Tabiki camiye imam ilahiyat fakültelerine hoca gerekmektedir.Bunlar yaşadıkları toprakları başka emellerle hayal eden olmazsa olmazlarımızın üstüne fikir yürüten değil temel dini konuları tarafsız saptırmadan insanları Müritleştirmeden görevlerini icra etmelidirler.
Dünyanın en büyük emperyalizmi Dindir.Çünkü inançlı olan insanları dini ile kullanmak mümkündür.Dünün,bugünün gerçeğidir ki yarının da gerçeği olacaktır.Din temizliğinden arındıran veya arındırmaya çalışanlşar cemaatleşenler çıkar ilişkisi kuranlar hep olacaktır.
uhban okulunun eğitimine ihtiyaç duyanlar vardır.Dinini daha iyi öğrenmek isteyen doğru bilgi ile donanmak istiyenler vardır.Ruhban Okulunun açılması olumludur ama tabiki dileklerim ile.

Temmuz 06, 2009, 05:54:11 ös
Yanıtla #26
  • Ziyaretçi

Şuan okuduğum habere göre Rus Patriği Kirill Ülkemize ziyarete gelmiş ve Diyanet İşleri Başkanı Ali Bardakoğlu ile ve Başbakan ile görüşmüş.Rus Patriği Kirill, Ruhban Okulu açılacak mı tartışmaları üzerine sorulan soruya "Açılabileceği bilgisi bize ulaştı" cevabı vermiş.
Görünen o ki Ruhban Okulu açılacak.Umarım açılması ile güzel sonuçlar doğurur.

Temmuz 06, 2009, 05:57:41 ös
Yanıtla #27
  • Ziyaretçi

İSTANBUL -Fener Rum Patriği Bartholomeos, Heybeliada Ruhban Okulu'nun açılması konusunda "İnanıyoruz ki hükümetimiz bu konuyu da çözmeye kararlıdır'' dedi.
Rus Ortodoks Kilisesi Patriği Kirill, Fener Rum Patriği Bartholomeos ile bir araya geldi.
Kirill ile Bartholomeos, görüşmenin ardından gazetecilere ortak açıklama yaptılar.
Kirill, Moskova Patriği seçildikten sonra Ortodoks kiliselerine bir dizi resmi ziyarete başladığını ve Ortodoks Kilisesi protokolüne göre ilk sırada olan İstanbul Patrikliği ve Patrik Bartholomeos'u ziyarete geldiğini söyledi.
Patrik Bartholomeos ile Aya Yorgi Kilisesi'nde bu sabah birlikte ayin yapma şansı olacağını dile getiren Kirill, aynı zamanda 2 kilisenin ilişkilerini ele alma şansı bulacaklarını bildirdi. Kirill, Rusya'nın iyi komşusu Türkiye'yi ziyaret etmekten de mutlu olduğunu, bu fırsatla Türk halkına selamlarını ilettiğini kaydetti.
Patrik Bartholomeos da patrikhane olarak değerli bir konuğu kabul etmekten mutluluk duyduklarını, Kirill ile tanışıklıklarının yıllar öncesine dayandığını, Ortodoks kiliselerini ilgilendiren ortak konularda işbirliği yaptıklarını kaydetti. Bartholomeos, ''Bazen problemlerimiz oldu, ama kiliseler ve şahıslarımız arasındaki ilişkiler çok dostane. 2 saat süresince yaptığımız ikili görüşmemiz de aynı atmosfer içinde geçti'' dedi.
Kişisel konutunda bu akşam Patrik Kirill ile yemek yiyeceklerini belirten Bartholomeos, ''İkili görüşmelerin gerek Ortodoks alemi yararına olmasını, gerekse barışın tesisine katkıda bulunmasını temenni ediyoruz'' diye konuştu.
Bartholomeos, bir soru üzerine, Heybeliada Ruhban Okulu'nun açılması konusunun gündeme gelmediğini belirterek, konuyla ilgili açıklamaları basından izlediklerini dile getirdi ve, ''Bu konuda müspet gelişmeler var. İnanıyoruz ki, hükümetimiz bu konuyu da çözmeye kararlıdır'' dedi.
Patrik Kirill ise, ''Antalya'da bir Rus kilisesi açılması girişimlerine'' ilişkin soru üzerine, çoğu Ortodoks birçok Rus vatandaşının Türkiye'ye geldiğini, karşılıklı evliliklerin de olduğunu hatırlattı. Kirill, Türk yetkililerle din turizmi konusunda görüşme yapmak istediklerini, koşullar uygun olursa bu insanların kendi inandıkları biçimde ibadet etmelerinin mümkün olacağını söyledi.

Kaynak: AA

Şubat 20, 2011, 10:46:00 ös
Yanıtla #28
  • Ziyaretçi

İnanmak duygusu, ekmek kadar önemli. Gerçekten açlmas m yoksa açılmaması iyi olur bilemiyorum. Esasta açılmamas taraftarıym. Sonuçta bir insana yapılan bütün insanlara yapılan haksızlık olur kanaatindeyim.

Eylül 25, 2011, 09:46:49 ös
Yanıtla #29

dün okulu gezdim , çok güzel gerçekten uluslararası talep varsa açıl malı
adanın esnafı içinde ii  olur
sevgiler...saygılar...
yenilmek te iyidir, mühim olan her seferinde yenilsende , daha iyi olarak yenildiğini bilmektir