Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: HUKUKUN ÜSTÜNLÜĞÜ İLKESİ  (Okunma sayısı 16350 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Mart 20, 2008, 08:29:05 ös
Yanıtla #10
  • Ziyaretçi

-Yargıtay adaleti sağlayamazsa yapılacak en doğru şey yetkisini azaltmaktır.Bu bir çözüm olmasa bile en azından ülkedeki kaos azaltılabilir.

Ne demek Yargıtay, Görevini yapamazsa?

Burada HUKUKUN ÜSTÜNLÜĞÜ'NDEN Bahsediyoruz.

Demokrasi Anlayışı çerçevesinde hareket edilecektir. Senin benim görüşüme göre değil (!)   

Katılıyorum Eğer Yargıtayın yetkileri kısıltlanırsa Kuvvetler Ayrılığı İlkesi çiğnenmiş olur ve ileride Devlet despotizm tehlikesi yaşayabilir

Mart 20, 2008, 08:29:48 ös
Yanıtla #11
  • Ziyaretçi

Katılıyorum Eğer Yargıtayın yetkileri kısıltlanırsa Kuvvetler Ayrılığı İlkesi çiğnenmiş olur ve ileride Devlet despotizm tehlikesi yaşayabilir

Mart 20, 2008, 08:31:40 ös
Yanıtla #12

Kesinlikle (!) Sevgili Naval; Ülkenin ve Toplumun Refah Düzeyinin giderek Yükselmesi / Yükseltilmesi yolunda İlerlemelerin Kaydedilmesi gerekiyorken bu durum hepten Gericiliğe sürüklemektedir.

Saygılarımla,
הדבר היחיד לשמור על אנשים בחיים הוא אהבה וכבוד

Aimer et être aimé c’est sentir le soleil des deux cotés.

«Ոսկե Տարիքը - Փոթորիկները, չի կարող կանխել մարդիկ սիրում են ծովը.

Mart 20, 2008, 08:39:15 ös
Yanıtla #13
  • Ziyaretçi

Kesinlikle (!) Sevgili Naval; Ülkenin ve Toplumun Refah Düzeyinin giderek Yükselmesi / Yükseltilmesi yolunda İlerlemelerin Kaydedilmesi gerekiyorken bu durum hepten Gericiliğe sürüklemektedir.

Saygılarımla,

İktidarı denetleyecek güçlerin yetkisi kısıltlanırsa  İktidar gücünü genişletmeye çalışacaktır.Dolayısıyla yasama yürütme yargı birbirinden ayrılması gerekir

Mart 20, 2008, 08:48:20 ös
Yanıtla #14

Kuvvetler Ayrılığı İlkesinde ancak Hukukun Üstünlüğü paralelinde bir Ülkenin Yönetim Şeklinin Demokrasi olması Bazında Çağdaşlılığı düşünülebilinir.

Mart 20, 2008, 08:51:00 ös
Yanıtla #15
  • Ziyaretçi

Son noktayı koydunuz bence Sevil hanım

Saygılarımla

Mart 20, 2008, 08:53:30 ös
Yanıtla #16

Son noktayı koydunuz bence Sevil hanım

:) Teşekkür Ederim.

Saygılar Bizden;)

Mart 20, 2008, 09:17:59 ös
Yanıtla #17
  • Ziyaretçi

Hukuk daima üstündür ama türkiyede değil.Hukuk burjuvanın elinde oyuncak olmaya başladığı günden beri sözde var olan ama aslında hiç olmayan bir sosyal probleme dönüşmüştür.Dünyanın kaç ülkesinde senede yetmiş defa hukukun üstünlüğü tartışılır ki?Bu bile türkiyede hukukun ne hale geldiğinin göstergesidir

Mart 20, 2008, 09:19:06 ös
Yanıtla #18

Hukuk daima üstündür ama türkiyede değil.Hukuk burjuvanın elinde oyuncak olmaya başladığı günden beri sözde var olan ama aslında hiç olmayan bir sosyal probleme dönüşmüştür.Dünyanın kaç ülkesinde senede yetmiş defa hukukun üstünlüğü tartışılır ki?Bu bile türkiyede hukukun ne hale geldiğinin göstergesidir

Çok Doğru, Tartışılmaması Gereken bir Konu :)

Mart 20, 2008, 09:22:29 ös
Yanıtla #19
  • Uzman Uye

-Yargıtay adaleti sağlayamazsa yapılacak en doğru şey yetkisini azaltmaktır.Bu bir çözüm olmasa bile en azından ülkedeki kaos azaltılabilir.

Ne demek Yargıtay, Görevini yapamazsa?

Burada HUKUKUN ÜSTÜNLÜĞÜ'NDEN Bahsediyoruz.

Demokrasi Anlayışı çerçevesinde hareket edilecektir. Senin benim görüşüme göre değil (!)   

-Adnan Menderesi asan hukukçular kişisel kinlerini mahkemeye yansıttılar.Bunu herkes artık net bir şekilde söylüyor bunu da inkar etmeyin.Devrimcisinden tut sağcısına kadar herkesten bunu duydum.
-Buna benzer, hakimlerin kararında nefsi büyük oranda rol oynayan çok karar alınmıştır.Yani demokrasi çerçevesinde hareket etmedikleride oluyor.(Demokrasi derken burda adaleti kastediyorum.)
-Osmanlıda Kadılar uzun bir Tasavvuf  eğitimi almak zorundaydılar.  Kadı olabilmek için ululelbab makamında olmak gerekirdi.Bu şu demek kadılar nefslerini yok etmişlerdi.Kadı'nın verdiği karar daima adaleti sağlıyordu. Çünkü nefsleriyle karar vermiyorlardı. Yani Osmanlı huzur ve adalet Devletiydi.
''Kızıl elmada buluşalım''