Masonlar.org - Harici Forumu

 

Gönderen Konu: Türk Masonluğu ne kadar Türk  (Okunma sayısı 8837 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Aralık 08, 2008, 01:22:15 öö
 • Uzman Uye
 • ****
 • İleti: 1648
 • Cinsiyet: Bay

Masonluğu bir yaşam tarzı ve düşünce biçimi olarak ele alırsak; bir bakıma patent aldığınız İngiltere Masonluğunun anlayışı, yaşam tarzı,dünyaya bakışı Türk Masonluğuna nekadar uymaktadır?Sonuçta onların ritüellerine uymak zorunda kalıyorsunuz.Başka bir kültürden alınan sistem nekadar Türk Masonluğuna uyabilir veya Masonluk açısından nekadar yararlı olabilir.

1962 yılında yavaş yavaş tanınmaya başlayan Türk Masonluğu tanınmasaydı sizler kendiniz için ya da insanlık için yarını daha güzel yapamayacakmıydınız.

Türkiye'de herşey dışardan alınmış,sizler Masonluk'da kendi ritüellerinizi,kendi düşünce sisteminizi yaratıp patent verseniz olmazmıydı ve hiç düşünüldümü ortadoğu ve Asya'yı kapsayan bir Masonluk sistemi yaratmak?Böylelikle de Masonluk'da fark ettiğim birşey olan sürekli başka bir uygarlıktan referans alınması ortadan kalkmış olacaktır.
Kapınıza Türk Bayrağı asıp,10. yıl Nutku okuyup zaten, "evrensel olduğunu ve evrensel olması gerektiğinin Masonluk için daha hayırlı olacağını düşündüğüm" Masonluktan biraz daha Millileştirdiniz.İngiltere,Fransa,Amerka Masonluğu varsa neden Türk Masonluğu ya da genel olarak bir Orta Asya-Orta Doğu Masonluğu yaratılmasın.

Saygılarımla


Aralık 08, 2008, 06:06:26 ös
Yanıtla #1
 • Administrator
 • Uzman Uye
 • *
 • İleti: 9553
 • Cinsiyet: Bay
  • Masonluk, Masonlardan Öğrenilmelidir

Sayin M.Akyol,

Masonluk 1717`den daha once baslamistir. Ilk defa Ingiltere`de resmiyet kazanan Masonluk, ingiliz Masonlugu degil, Dunya Resmi Muntazam Masonlugunun Evrensel baslangicidir.

Masonluk hicbir millete, dine yada devlete ait degildir. Evrenseldir. Masonluk, ona karsi cikmayan her devletin, milli degerlerine ve yasal kurallarina bagli olarak resmi mevcudiyetini korur. Ritueller Ingilterede (yada ingilizler tarafindan) baslamamistir.

Alıntı
1962 yılında yavaş yavaş tanınmaya başlayan Türk Masonluğu tanınmasaydı sizler kendiniz için ya da insanlık için yarını daha güzel yapamayacakmıydınız.

Masonluk kalptedir. Sadece kalbinde Mason olmus olan kisi Tekris olabilir. Bir kisinin Masonlar gibi yasamasi, onlara benzemesi icin taninmasina yada Tekris olmasina gerek yoktur. Bizler siradan insanlari aramiza alarak onlari Mason yapmiyoruz. Kalbinde Mason olmus olanlari aramiza kabul ediyoruz.

Iyi ve dogru davranislar sergilemek isteyen kisiler bunlari her zaman yapabilirler. Bunun icin taninmak yada Mason olmak zorunda degillerdir.

Alıntı
Türkiye'de herşey dışardan alınmış,sizler Masonluk'da kendi ritüellerinizi,kendi düşünce sisteminizi yaratıp patent verseniz olmazmıydı ve hiç düşünüldümü ortadoğu ve Asya'yı kapsayan bir Masonluk sistemi yaratmak?

Masonlukta Kardeslerin birbirinden farki yoktur. Turk olmak yada Ingiliz olmak bir ustunluk degildir. Loca icerisinde her Kardes esit seviyededir. Birbirine ve birbirinin kisisel ozelliklerine saygi duyarlar.

Bu nedenle, Turk Masonlugu, Ingiliz Masonlugu vs. tabirleri yanlistir. Bu terimlerin icerdikleri anlamlar mevcut degildir.

Masonluk, bulundugu ulkede elbette kendisine ozgu, oranin kulturu, dini vs. ozelliklerine gore sekillenmis bir bicim kazanir. Ancak bu kazanilan (degismis) bicim oldukca minimal duzeyde gorulur. Masonlukta irkciliga, asiri milliyetcilige, asiri dincilige, asiri devrimcilige, asiriliga yer yoktur. Masonluk evrenseldir. Her Kardes esittir. Bir yunanli Kardesimiz Turkiyedeki Locaya ziyarete geldiginde nasil bir misafirperverlik goruyorsa, orayi evi gibi hissedebiliyorsa, Turk bir Kardesimizde gittigi herhangi bir ulkede ayni misafirperverligi gorerek, memnun edilir.

Bu nedenle, Turkler yada herhangi bir ulkenin kendisine ozgu yarattigi ve diger ulke Masonlarinin kabul etmek zorunda kaldigi bir rituel mevcut degildir. Mevcut, evrensel rituelleri sergilemeyen, kendisine  ozgu rituel cikararak ayrimcilik uygulayan topluluklar Dunya Evrensel Muntazam Masonlugunda barinamazlar.

Alıntı
Kapınıza Türk Bayrağı asıp,10. yıl Nutku okuyup zaten, "evrensel olduğunu ve evrensel olması gerektiğinin Masonluk için daha hayırlı olacağını düşündüğüm" Masonluktan biraz daha Millileştirdiniz.

Bu bircok ulkede uygulanmaktadir. Kapiya asilan bayrak Masonlugun Turklere ait oldugunu gostermez. O dernegin yasal olarak Turkiyede mevcut oldugunu ve Turk devleti kurallarina bagli oldugunu gosterir. Yabanci bir sirketin kapisina astigi, insan haklari evrensel toplantilarinda disarida mevcut olan yada olimpiyatlarda sergilenen Turk bayraklari gibi dusunebilirsiniz.

Alıntı
İngiltere,Fransa,Amerka Masonluğu varsa neden Türk Masonluğu ya da genel olarak bir Orta Asya-Orta Doğu Masonluğu yaratılmasın.

Ingiltere, Amerika vs. Masonlugu yoktur. Ingilteredeki, Amerikadaki vs. ulkelerdeki evrensel Masonluk vardir. Bu evrensel Masonluk bulundugu ulkeye gore elbette bazi farklar gelistirmistir. Turkiyede uygulanan Masonluktada, oldukca fazla fark mevcuttur. Dunyanin hicbir yerinde uygulanmayan bircok Masonik gelenek Turkiyede mevcuttur. Masonlar, milliyetlerini one cikararak diger Kardeslerinden farklilasmaya degil, milliyet, din vb. ozellikleri Loca kapisinda birakarak ahengi korumaya ozen gosterirler. Masonluk evrenseldir. Hicbir dine, irka, devlete, kisiye ait degildir.

Saygilarimla- Sahsima ozel mesaj atmadan once Yonetim Hiyerarsisini izleyerek ilgili yoneticiler ile gorusunuz.
- Masonluk hakkinda ozel mesaj ile bilgi, yardim ve destek sunulmamaktadir.
- Sorunuz ve mesajiniz hangi konuda ise o konudan sorumlu gorevli yada yonetici ile gorusunuz. Sahsim, butun cabalarinizdan sonra gorusmeniz gereken en son kisi olmalidir.
- Sadece hicbir yoneticinin cozemedigi yada forumda asla yazamayacaginiz cok ozel ve onemli konularda sahsima basvurmalisiniz.
- Masonluk ve Masonlar hakkinda bilgi almak ve en onemlisi kisisel yardim konularinda tarafima dogrudan ozel mesaj gonderenler cezalandirilacaktir. Bu konular hakkinda gerekli aciklama forum kurallari ve uyelik sozlesmesinde yeterince acik belirtilmsitir.


Aralık 08, 2008, 07:34:08 ös
Yanıtla #2
 • Orta Dereceli Uye
 • **
 • İleti: 269
 • Cinsiyet: Bay

Sanayi makineleri ne kadar Türkse Masonluk da o kadar Türktür...

Sanayi Türklerin icat ettiği bir hadise değildir fakat zaman içinde piyasanın kısmen de olsa libere olması sonucunda yerli bir sanayimiz oluşmuş ve iyi kötü bir Türk sanayisi var olmuştur...

Sonuçta her ne kadar kökleri dışarda olsa da herhangi bir kavram bir toplumda kabul edilmeye başladıktan sonra o toplumun yargı ve kuralları ile şekilsel değişikliklere uğrar ve  o topluma mal olur...

Vahhabi islamı ile Anadolu islamı diye bir ayrım sözde yoktur...fakat uygulamada ve toplum anlayışarı sonucunda farklı anlayışlar oluşmuştur diye düşünüyorum....   
Bilgili bir aptal, bilgisiz bir aptaldan daha aptaldır.
  Moliere


Aralık 08, 2008, 07:49:46 ös
Yanıtla #3

Masonluk'u araştırmaya başladığımdan şimdiye dek edindiğim genel kanının bir özeti aslında sn. Mason'un belirttikleri. Sadece görünüşte insan olmak değil ,evrenin ve insanların yaratıcısı olan Tanrı'nın yarattığı etiyle-ruhuyla gerçek insan olmanın amaçlandığı bir evrensel kurum anladığım kadarıyla Masonluk .Evrensel doğruların ,erdemlerin ,düzgün ahlakın kurumu ;bu bağlamda herhangi bir din,ırk ya da renk arayışı yok ! Sadece olması gereken doğruları arayan ve kabul eden bir mantığa sahip bir kurum .
Bilgi , en kutsal güçtür !


Aralık 08, 2008, 10:39:17 ös
Yanıtla #4
 • Uzman Uye
 • ****
 • İleti: 1648
 • Cinsiyet: Bay

Bay Mason aykırı,uç sorular sorarak daha çok aydınlandım ve aydınlanıyoruz,teşekkür ederim.Sorulmayan soru,aydınlanmayan konu kalmayana dek.

esenlikler


Aralık 16, 2008, 09:16:48 ös
Yanıtla #5

Doğru olan bir şey dünyanın her yerinde doğrudur. tüm insanlarda olduğu gibi iyi olanı sahiplenmek bir gerçektir.Son zamanlarda sadece ülkemizde değil tüm dünyada değişik nedenlerle milliyetçilik akımları alevlenmektedir.bir düşünce birliği olan bu oluşumu milletsel sınıflara ayırmak veya ayırmaya çalışmak ne kadar doğru olacaktır.


Mart 14, 2009, 04:38:03 ös
Yanıtla #6
 • Ziyaretçi

Masonluk dil,din,ırk ayrımı yapmayan bir oluşumdur.


Mart 04, 2011, 01:58:58 ös
Yanıtla #7
 • Seçkin Üye
 • Uzman Uye
 • *****
 • İleti: 7217
 • Cinsiyet: Bay

Bu başlığı 2008 yılının Aralık ayında Sayın Mozart açmış.

Ardından Sayın MASON’un yanıtlarını, sonra diğer birkaç katılımcının düşüncelerini görüyoruz.

Sayın Mozart sadece soru soruyor ama bu arada HKEMBL’nın İngiltere Birleşik Büyük Locası’ndan patent aldığına ilişkin bir sezdirmede bulunuyor.

Bunu böyle sanan çok kişi var. Fakat aslında öyle bir patent yok. Antetli kağıda yazılmış tek tümcelik tek imzalı bir yazıya “patent” diyebiliyorsanız, o başka. Buna karşılık şimdi ÖMBL adını almış olan Türkiye’nin ikinci obediyansının hem Fransa Büyük Doğusu hem Fransa Büyük locası’ndan almış olduğu birer patent var.

Patent olmuş ya da olmamış ne fark eder?... Eskiden fark ederdi belki; bir büyük loca bir diğerinin tek yönlü onayını gerekli görürdü ama günümüzde artık o eski camlar bardak oldu. Şimdilerde geçerli olan herhangi iki büyük loca arasında düzenlenmiş bir tanışma anlaşması; karşılıklı tanıma, tek yönlü değil. Çünkü büyük locaların hiçbiri boyutları her ne olursa olsun ötekinden üstün, ötekine egemen değil.

Dolayısıyla her büyük loca kendi bölgesinde ulusal (milli). Dolayısıyla Türk Masonluğu diye bir Masonluk var ve bu Masonluk sapına kadar Türk. Masonluk Sayın MASON’un belirttiği gibi evrensel genelde ama bu evrenselliğe ancak ulusallıktan geçilerek ulaşılabilir.

«Peki, ABD, Kanada, Avustralya, Brezilya gibi ülkelerdeki durum ne oluyor?» diyebilirsiniz, «Oralarda büyük locaların egemenlikleri tüm ülke çapına yaygın değil, sadece kendi bulundukları eyalet ile sınırlı. Şu halde onlar ulusal nitelikli mason örgütleri değil.»

Bu tarz bir deyiş işi polemiğe sürüklemek anlamına gelir. ABD’nde Chicago Büyük Locası Amerikan Masonluğu’nun temsilcilerinden biridir; Pennsylvania Büyük Locası da öyledir, diğerleri de. “Bir ülkede tek bir büyük loca bulunur.” ya da “Bir ülkenin ulusal Masonluğunu tek bir büyük loca temsil eder.” diye bir şey yok. Nitekim 18. yüzyılın ikinci yarısında İngiliz Masonluğunu birbiriyle çekişme içinde iki ayrı büyük loca yürütüyordu. Günümüzde Fransa’da yeri büyük loca var; bunlardan biri Fransa Ulusal Büyük Locası adını taşıyor; Fransız Masonluğunu sadece o büyük locanın temsil ettiğini söylemek saçmalamak olur.

Masonlukta bir tek şu “İskoç Masonluğu” bir terim olarak sorun. Çünkü bunu “İskoçya Masonluğu” anlamına çekenler de var. Oysa “İskoç Masonluğu” daha çok “Ekosizm” olarak benimsenmiş bir masonik terimdir. Bunun ulusallık ile bir bağlantısı yok. Eskiden yok muydu? Vardı. Hem öylesine vardı ki… 18. yüzyılın ilk yarısında Fransa’daki İskoç Masonluğu, İngiliz Masonluğuna karşıt bir ulusal/politik savayım içindeydi. Ancak o iş yürümeyince, onun yerini Fransız Masonluğu aldı; Fransızlar kendi ülkelerindeki Masonluğu kendi kültürlerine uyarlayıp ulusallaştırdıkları için.

Konuyu biraz dağıttım galiba; toparlayayım.

Türk Masonluğunda Türkiye’deki üç büyük locada da Türk masonların benimseyip biçimlendirdikleri öncelikle ulusal ve sonra evrensel nitelikli ritüeller uygulanır. Hiç kimse bu ritüellerin bir başka ülkenin ritüellerinin Türkçe kopyası olduğunu sanmasın. Öyle ki, HKEMBL’nda günümüzde uygulanmakta olan ritüeller ile ÖMBL ve KMBL çatısı altında uygulanmakta olan ritüeller birbirine çok benzer. Aralarında ancak “ufak tefek” denilebilecek ölçüde farklar vardır. Oysa HKEMBL’nın ritüelleri ile İngiltere Birleşik Büyük Locası’nın onaylamış olduğu ritüellerden herhangi birini alıp bir karşılaştırma yapın. Benzer bir karşılaştırmayı ÖMBL ritüelleri ile Fransa Büyük Doğusu ve Fransa Büyük Locası ritüelleri arasında yapın. Farkların çok daha belirgin olduğunu görürsünüz. Niçin? Çünkü Türk mason obediyanslarının ritüelleri Türk Masonluğu’nun ulusal kimliğini yansıtır, ritüeller düzenlenirken evrensel Masonluk, Türk ulusal kültürü içinde yoğrulmuştur da ondan…

Sonuç: Türk Masonluğu vardır. Ona bu niteliği kazandıran bu ülkenin mason yurttaşlarıdır. Üstelik Türk masonların ulusallık bilinci, Türkiye’de başka nitelikli bir Masonluğun barınmasına olanak tanımayacak ölçüde ileri düzeydedir. Türkiye’de belki büyük localar arasında bir iletişim aksaması vardır ama konu ulusallık olduğunda, Türk masonlar, hangi büyük locanın üyesi olduğunu bir yana bırakıp aynı doğrultuda birleşir. Geçmişte bunun kutlanmaya değer birkaç örneği görülmüştür.

Bu arada Sayın tcorbaci, “Sanayi makineleri ne kadar Türkse Masonluk da o kadar Türktür.” demiş… Demek bu bakış açısından gidersek ülkemizde ulusal nitelikli hiçbir şeyden söz etme olanağımız yok. Ne hukuk, ne politika, ne devlet, ne teknoloji, ne felsefe, ne sanat, ne edebiyat, ne tıp ne herhangi başka bir şey. Evrenselliği olan hiçbir şey ulusal, dolayısıyla Türk olamaz, Türk niteliği taşıyamaz öyle mi?

Bu başlık altında daha çok şey yazabilirdim. Özellikle Sayın MASON’un yazmış olduklarına biraz daha karşı çıkabilirdim ama sanırım bu kadarı yeter.

ADAM OLMAK ZOR İŞ AMA BUNUN İÇİN ÇALIŞMAYA DEĞER.


 

Benzer Konular

  Konu / Başlatan Yanıt Son Gönderilen:
12 Yanıt
21398 Gösterim
Son Gönderilen: Ocak 15, 2011, 05:02:35 ös
Gönderen: ADAM
17 Yanıt
25685 Gösterim
Son Gönderilen: Nisan 11, 2007, 03:37:52 ös
Gönderen: Hamlet
İKİ TÜRK GAZETECİ

Başlatan LuckyEye « 1 2 3 » Mizah

20 Yanıt
11533 Gösterim
Son Gönderilen: Haziran 05, 2007, 01:57:14 öö
Gönderen: Asi
28 Yanıt
20192 Gösterim
Son Gönderilen: Temmuz 02, 2009, 02:13:31 öö
Gönderen: quadriga
15 Yanıt
26093 Gösterim
Son Gönderilen: Nisan 21, 2017, 10:43:05 öö
Gönderen: Ankara
3 Yanıt
3805 Gösterim
Son Gönderilen: Ocak 19, 2014, 11:46:54 ös
Gönderen: Alşah
4 Yanıt
5424 Gösterim
Son Gönderilen: Aralık 13, 2012, 09:52:22 öö
Gönderen: Tij
10 Yanıt
9909 Gösterim
Son Gönderilen: Aralık 28, 2010, 03:34:07 ös
Gönderen: Mustafa Kemal
6 Yanıt
9283 Gösterim
Son Gönderilen: Haziran 09, 2024, 05:52:28 ös
Gönderen: Transcendental
8 Yanıt
5255 Gösterim
Son Gönderilen: Kasım 27, 2014, 06:44:43 ös
Gönderen: ADAM