Masonlar.org - Harici Forumu

 

Gönderen Konu: Masonluğun dünya görüşünde “ulus” kavramı var mıdır?  (Okunma sayısı 7465 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Ocak 07, 2010, 08:50:30 öö
 • Seçkin Üye
 • Uzman Uye
 • *****
 • İleti: 7217
 • Cinsiyet: BayEvet, kesinlikle…

Bir ülkedeki mason örgütlerinin, yasaların indinde “ulusal” bir nitelik taşımakta oluşları, o ülkedeki Masonluğa ulusallık kazandırmayabilir. Bu olgu ancak masonların içtenlikle bir gerçek “ulusallık bilinci” ve anlayışına sahip olmalarıyla sağlanabilir.

Bir zamanlar, bir topluma “ulus” denilebilmesi için çok katı zümresel koşullar aranırdı. Yalnızca ortak ataların soyundan gelen, bununla da kalmayarak damarlarında kesinlikle katışıksız bir kan taşıyan kişilerin oluşturduğu bir topluma “ulus” denilebileceği kabul edilirdi. Sonraları, aynı toprak parçası üzerinde ve aynı bayrak altında yaşayan, “vatan” ya da “yurt” olarak niteledikleri topraklarının bütünlüğünü korumak için başkalarıyla savaşan insanların oluşturdukları topluluğa “ulus” denilir oldu; “toprak bütünlüğü ve ona sahiplenme”, ırk ve soy birliğine oranla öncelik kazandı.

Çağımızda ise “ulus” kavramı, artık ırk ve soy birliği zorunluluklarından uzaklaşmıştır. Uygarlıkta gelişememiş ya da az gelişmiş ülkelerde henüz ilkel çağlardaki ulus kavramı geçerliğini sürdürmektedir ama dilleri ve kültürleri gelişmiş ülkelerde artık ırk ve soy birliği değil, ortak duygular, ortak amaçlar, ortak heyecanlar, özellikle “içtenlikle birlik olma” istekleri öncelikli tutulmaktadır.

Çağımızın anlayışına uygun bir ulus “dil, kültür ve ülkü birliği ile, belirli bir sınırla çerçevelenmiş topraklar üzerinde yaşayan ve birbirlerine bağlı yurttaşların oluşturdukları sosyal ve politik topluluk” biçiminde tanımlanmaktadır. Masonlukta benimsenen ulus kavramı işte böylesidir.

Şimdi sorulması gereken şu: «Ulusallık, Masonluktaki “evrensellik” ile çelişmez mi?»

Ulusseverliği oluşturan asal etken, aynı toprak parçasının üzerinde yaşamak değil, ulusun bireyleri arasındaki birlik, bağlılık ve yakınlıktır. Bu tür bir ulusseverlik, İnsan Sevgisi’nin, İdeal İnsanlık Birliği’nin çok değerli bir aşamasıdır.

Bağnazlığa varan aşırı ulusçuluk, insanların, kendi uluslarından olmayanları aşağılamalarına, kötülemelerine, onların kendilerinden üstün oluşlarını çekememelerine, onlara düşmanlık beslemelerine, tüm dünyanın yalnızca kendileri için olduğunu sanmalarına, bunun sonucunda birçok ulusun düşmanlığını kazanmalarına, yani barışın bozulmasına neden olur.

Masonluk, ulusseverliğe aykırı bir kozmopolitlik değildir. Kendi ulusuna karşı sevgi ve bağlılık duygularından yoksun olan bir insanın, başka insanlara sevgi ve saygı besleyip insancılığın (hümanizmin) gerektirdiği yükümlülüklerini yerine getirmesi beklenemez.

Her insan gibi her mason da önce kendi ulusunun bir bireyi, sonra insanlığın bir parçasıdır. Masonluğu ve masonları ulusal duygulardan, yurtseverlikten uzak sayanlar, gerçek insan severliğin ne olduğunu kavrayamayanlar ya da bunu anlamak istemeyenlerdir.

Konuyu yurdumuza getirelim: «Türk Masonluğu’nda nasıl bir ulusallık bilinci vardır?»

Hiçbir Türk masonun, ulusal çıkarlara ve ulusal bütünlüğe karşı ne bir sözü duyulmuş, ne de bu konuda bir eylemi görülmüştür.

Türkiye’deki mason derneklerinden hiçbirinin T.C. yasaları ve ulusal çıkarlara aykırı bir tutum takınmaları, herhangi bir olumsuz girişime kalkışmaları söz konusu olmamıştır. Türkiye’deki mason örgütleri, milli duyguları zayıflatan ya da ortadan kaldırma emelini güden birtakım doktrinlere ve davranışlara hiçbir zaman yanaşmamışlardır.

Türk masonları, birtakım “fanatik ideolojiler”e, yurdu emperyalist güçlerin sömürülerine âlet etmeye kalkışan girişimlere, özgürlükleri ortadan kaldırıp yurttaşları âdeta birer robot olmaya yöneltmeyi öngörür nitelikli rejimlerin Türkiye’de filizlenmesine her zaman karşı olmuşlardır.

Türk masonları için Türk Ulusu’nun bağımsızlığı, mutlu geleceği, bunun için gelişimi ve uluslararası platformlardaki yücelmesi hep öncelik taşımıştır.

Türk Masonluğu’ndaki ulusallık bilinci, her zaman Türk masonlarının dünya görüşlerini oluşturan temel öğelerden biri olmuştur. Bu bilinçte, Atatürk’ün “yurtta sulh, cihanda sulh” deyişi, âdeta bir masonik düstur edinilmiştir. Bu bakımdan, Türk masonlarının dünyadaki tüm diğer masonlara örnek oldukları bile söylenebilir.


ADAM OLMAK ZOR İŞ AMA BUNUN İÇİN ÇALIŞMAYA DEĞER.


Ocak 07, 2010, 09:34:31 ös
Yanıtla #1
 • Ziyaretçi

Sayın ADAM ,


Ulus kavramında din ve ırk tanımlaması olmadığına göre  niçin ulus devlet yapısı benimsenmiyor ve istenmiyor veya ulusçuluk  , faşizm ile eşdeğer görülüyor ?  Türkiye  eğer federe devlet olursa neleri kaybedebilir  , ne tür bir zarar görebilir ? Ya da  Ulus Devlet  ile Federe Devlet  arasındaki  farklılıkları bizlere biraz anlatabilir misiniz ? Ulus  olabilmek için  aynı dili  konuşmanın  önemi  nedir ? Dil birliğini sağlayabilmek  için  ilköğretimde  ülkenin heryerinde aynı dilde eğitimin  öneminden bahsedebilir misiniz ? Türkiye  eğer  federe  bir devlet olsaydı , ülkede  dil birliğini  sağlamak  daha da zor  olur muydu ?  Bu konulardaki  görüşlerinizi  öğrenmek isterim...


Saygılarımla


Ocak 07, 2010, 09:41:09 ös
Yanıtla #2
 • Skoç Riti Masonu
 • Uzman Uye
 • *
 • İleti: 3734
 • Cinsiyet: Bay

Ulus Devletle Federe devlet (galiba federal demek istediniz) arasında bir fark yoktur.  Federal Devletle Üniter Devlet arasında fark vardır.


Ocak 08, 2010, 07:55:57 öö
Yanıtla #3
 • Seçkin Üye
 • Uzman Uye
 • *****
 • İleti: 7217
 • Cinsiyet: Bay


Sayın Özak1977'nin soruları bu başlık kapsamının dışına Türkiye'deki güncel siyasi tartışmaların kaqsamına giriyor.  Bu konuda bireysel görüşlerim/düşüncelerim elbette vardır ama onları bu başlık altında belirtmeyi doğrusu uygun bulmam.  Masonluk'ta "ulus" kavramının benimsenişinde ne federal ya da üniter gibi farklılıklar söz konusu ne de halk içinde ırk, soy, din, dil, gelenek, yaşam tarzı gibi olgular.

Masonlukta bunların arasında belki dil önemlidir çünkü iletişimi sağlayan budur. Üstelik dil düşünceyi oluşturur, düşünce dili geliştirir. İnsanların birlik ve bütünlüğünün oluşmasında, dolayısıyla bir "ulus" oluşturmalarında ortak dil çok önemlidir. Ancak bu "ortak dil" sözlük değil, mecazi anlamdadır.  Nitekim bu yüzden dünya yüzündeki tüm masonlar -örgütsel bölünmeleri bir yana bırakacak olursak- aralarında birlik ve bütünlük oluşturur; ortak dil kullanmakta oldukları için. Ancak benim bu açıklamam bile bu başlığın kapsamı dışındadır. Ahcak, bir yineleme bile olsa şu eklenebilir. Ulusal bilinci edinemeyenler, evrensel bilince varamaz.  Evrensel bilince varılabilecek bir ulusal bilinç ise tek yanlı bağnaz ulusçuluktan yani şövenizmden arınmış olmalıdır.

     
ADAM OLMAK ZOR İŞ AMA BUNUN İÇİN ÇALIŞMAYA DEĞER.


 

Benzer Konular

  Konu / Başlatan Yanıt Son Gönderilen:
28 Yanıt
69633 Gösterim
Son Gönderilen: Mart 03, 2017, 08:24:27 ös
Gönderen: ADAM
0 Yanıt
14493 Gösterim
Son Gönderilen: Eylül 05, 2008, 02:15:26 öö
Gönderen: bugfree
42 Yanıt
34177 Gösterim
Son Gönderilen: Kasım 08, 2009, 08:00:27 öö
Gönderen: ADAM
31 Yanıt
39168 Gösterim
Son Gönderilen: Şubat 17, 2015, 05:15:38 öö
Gönderen: Risus
0 Yanıt
5806 Gösterim
Son Gönderilen: Kasım 04, 2009, 07:55:10 öö
Gönderen: ADAM
13 Yanıt
13439 Gösterim
Son Gönderilen: Mart 19, 2017, 10:53:42 ös
Gönderen: karahan
4 Yanıt
6699 Gösterim
Son Gönderilen: Ağustos 27, 2012, 07:48:00 ös
Gönderen: CAMPANELLA
0 Yanıt
3879 Gösterim
Son Gönderilen: Ocak 10, 2010, 06:27:57 ös
Gönderen: ADAM
2 Yanıt
4264 Gösterim
Son Gönderilen: Ocak 11, 2010, 10:09:17 ös
Gönderen: ozak1977
0 Yanıt
3525 Gösterim
Son Gönderilen: Ocak 13, 2010, 10:53:23 öö
Gönderen: ADAM