Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: İnsanın İnsanı Öldürmesi Dinen Uygun mudur? Değil midir?  (Okunma sayısı 25490 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Ekim 09, 2007, 04:19:30 ös
Yanıtla #10

Bu arada bana bayan olarak hitap etmeniz doğrusu beni rahatsız ediyor herkese nickle hitap ederken sizin bayan olarak hitap etmeniz gerçekten çok sıradışı lütfen rica etsem nickimle hitap edin....
Bunları belirttikten sonra konumuz mülkiyetçilik veya sosyalizm değil evirip çevirip başka konularla ilintili olarak saptadığınız şeyi ben göremiyorum açıkçası_
Lütfen konu dahilinde kalıp buna göre hareket edelim burada din tartışılır devlet değil konunun başlığını yeterince idrak edebildiyseniz??
הדבר היחיד לשמור על אנשים בחיים הוא אהבה וכבוד

Aimer et être aimé c’est sentir le soleil des deux cotés.

«Ոսկե Տարիքը - Փոթորիկները, չի կարող կանխել մարդիկ սիրում են ծովը.

Ekim 09, 2007, 04:30:40 ös
Yanıtla #11

Farzet ki Marksizm ve Mülkiyetçilik_ Devletçilik hususunda herhangi bir bilgiye sahip değilim ve haliyle de konumuzla bir bağlantısı olmadığı halde burada konunun içinde kalarak tartışmak nerde kaldı konuyu uzatıp dallandırmak nerde kaldı lütfen, bakın herkes tartışmamızı izlemektedir. En azından boş çıkmamak adına anlatabiliyor muyum? Sonuçsuz kalmak için hiçbir eylem gerçekleştirilemediği gibi tartışmamızın da gayet seviyeli bir şekilde ilerlediğini söylemek durumundayım bunu başlatanlar olarak devam ettirip sonuçlandırmak da bize düşer öyle değil mi Sevgili skullg?

Ekim 09, 2007, 04:41:12 ös
Yanıtla #12

Son kez soruyorum ortaya attığınız bu tezin kamuya açık bir Sitede yayınladığınız bu görüşün savunucusu olarak Allah'ın öldürün ama en iyi şekilde öldürün ilkesini neye dayanarak öne sürdünüz?

Ekim 09, 2007, 04:42:39 ös
Yanıtla #13
  • Skoç Riti Masonu
  • Uzman Uye
  • *

Sn. Sevil,

Burada din tartışılır devlet değil diyorusunuz. Sizinle Devlet’i tartışacak değilim. Çünkü ben bir Kamu Hukuku doktorantıyım ve emin olun ki Devleti sizinle tartışmam size sadece Devlet’i öğretebilirim. Bunu bir büyüklenme olarak görmeyiniz.

Yukarıdaki mesajlarımın hepsi dinsel temellidir. Algılayabilirseniz.

Ne yazık ki, tartışma herhangi bir yarar sonuca gitmeyeceği tarafımca aşikar olmuştur. Ben sizin inancınızın propaganda malzemesi olamam. Dini de tartışmam. Çünkü din alimi felan değilim. Tartışma için karşıdakinin de o tartışma konusu hakkında bir bilgiye sahip olması gereklidir. Siz hiç bilmediğiniz bir din hakkında hep tartışmak ve hep bir şeyler söylemek gayesindesiniz.  Kusura bakmayın ama buna hiç alet olamam.

Hayata “sol”dan bakan birisi olarak görüşlerimi ifade ediyorum. Size uygun olur ya da olmaz veya sizin istediğiniz gibi olur ya da olmaz beni hiç ilgilendirmiyor. Ben böyle düşünüyorum. O yüzden varım.

Nedense hep İslam’ı tartışma gayreti içindesiniz. Ama aynı şekilde burada sizin inancınızı tartışmaya açtığımızda ya küsüp kaçıyor ya “üyeliğinizden gönüllü feragat ettiğinizi” söylüyor birkaç gün siteye üye olarak giriş yapmıyor sonra yine eski tas eski hamam dönemine geçiyorsunuz.

Bu gelişinizde belki bir şeylerin değişmiş olacağını düşünerek, ve sizin ince davetinizi geri çevirmemek için, dilimin döndüğü aklımın yettiğince bazı açıklamalar yapmak istedim. Ancak siz karşınızdakinin de sizin istediğiniz gibi konuşmasını istiyorsunuz ki bu ne yazık ki mümkün değil.

İnanç tartışılmaz. Ya da ben inancımı tartışmaya açamam. Eğer sizi inancınızı tartışmaya açmak istiyorsanız buyurun sizin inancınızı tartışalım. Nihayetinde 1400 küsür yıllık bir pratiği olan bir büyük din var  ve bir de sizin belki 3 yıllık inancınız. Hangisinin ispata ihtiyacı var? Bana göre sizinkinin.

Ayrıca İslam peygamberinin en güzel sözlerinden birisi bir insan öldüren bütün cihanı öldürmüş gibidir sözüdür. Böylesi bir sözün sahibi bir dinin sizin muhayyelinizdeki gibi eli kanlı bir din olması mümkün değildir.

Siz eğer isanın öbür yanağını da çevir sözünün etrafında dönüyorsanız biliniz ki o söz devrinin sözüdür.
Hz. Musa yahudi topluluğunu, Mısır'dan Kızıldeniz med - cezirlerinden ve Sina çöllerinden vaaddedilmiş toprak filistin'e zor bela aşırıp geçirirken; hem firavun derebey despotizmine karşı hem de kendi içindeki yozlaşmışlara karşı "göze göz dişe diş" savaşmak zorunda kalmıştı.

İsa (İncil) ise, artık Roma imparatoruluğu'nun medeniyetler zılgıtlarının altında iyice köleleşmiş yahudi topluluklarına "bir yanağına vurulursa öteki yanağını çevir" katlanışını öğütlemekten başka yol bulamıyordu.

Hz. Muhammed'in koşulları çok daha elverişliydi. Güney Ticaret yolu: Kızıldeniz - Mekke Yemen ve Umman üzerinde bulunuyordu. Ve orta-Kuzey ticaret yolları medeniyet çöküntüleriyle tıkanmış bulunuyordu. Güney Ticaret Yolu açılıp geliştirilidikçe, islam medeniyeti'nin akınlarıyla bütün ticaret yolları yeniden açılıp bütünleştirilecek ve tefeci-bezirganlığın evrensel çağı açılacaktı.

Hz. Muhammed bunu keskin sezileriyle yakaladı ve Arabistan'daki kentleri islam medeniyetinde bütünleştirmeyi başardı.
Bunun için "göze göz dişe diş" prensibini sonuna dek benimsemek ve uygulamak gerekiyordu. Bu yüzden Musa'nın (Tevrat'ta belirtilmiş olan) öğretisini benimsedi: hem kendi (müminler) içinde hem bedeviler içinde hem de azgın Mekke bezirganlarına karşı. Ancak uygulamada daima azgın bezirganlığa ve tefecilere karşı sıkı durulmuştur. Buna rağmen gidiş, bezirgan medeniyetleri gelişiminden yana olduğu için, İslamiyetin bu prensibi sonradan tersine çevrildi: Zenginlerin fakirlere karşı zılgıdı biçiminde uygulandı...

İşte o zaman "din bir afyondur" kalitesine büründü: Allah padişah ve Firavun veya Nemrut veya Tiran oldu. Cehennemi hapishaneleri, Melekler hükümet erkanı oldu... yoksa özünde din hiç bir zaman bu denli tek yanlı medeniyet yansımalı olmadı. olamazdı, çünkü dinlerin ortaya çıktığı süreç: daima barbarlar (komünler) ile medenıyetlerin çarpışmasından daima komünün kankardeşlik - sevgi - saygı - kollektivizm prensiplerinin korunarak medeniyete aşılanmasından; dolayısıyla doğanın ve toplumun kanunlarına uyum. yapma zorunluklarından ve sezilerinden doğmuştur - gelişmiştir... Derebeylerin firavunların - Fağfurların eline geçtikten sonra din, Medeniyet bataklıklarında insanı ezenlerin zulüm silahı olmuş, evrimi başaramıyan köle ve serflerin ise çaresizlik anyonu: cennete sığınış olmuştur.

Sevgi ve saygılarımla.

Ekim 09, 2007, 04:47:21 ös
Yanıtla #14
  • Skoç Riti Masonu
  • Uzman Uye
  • *

Sn. Sevil,

Savaş hukukuyla ilgili söylediğim bir sözü etrafında dolaşmanızdaki gayretkeşliğinizi hayretle seyrediyorum.
“İnsancıl hukuk” bilginiz varsa tartışalım demiştim ama ne yazık ki siz yine DİN eksenine doğru olayı çektiniz. Lütfen Cenevre Sözleşmesinin 3. Maddesini ve bu maddeyle ilgili olan 1.2.3.4. ek protokollerindeki ilgi maddeler hakkındaki görüşlerinizi alabilir miyim. Bu görüşlerin aktarmış olduğum ayet ile örtüşürlüğü hakkındaki düşüncelerinizi de eklerseniz sevinirim.

Sevgi ve saygılarımla.

Ekim 09, 2007, 04:52:35 ös
Yanıtla #15

İslamiyetin  3 temel savaşı bedir uhud hendek savaşlarına bir bakın hepsi savunma savaşıdır saldıran putperestlerdir. Mekke de savaşılmadan fethedildi zaten. Allah'ın peygamberine saldıran birilerine aman demokrasi aman insan hakları diye dokunmamak sevgi göstermek saçmalamak olurdu iyi ki de olmadı. O zaman yapılan bütün mücadelelerin ne anlamı var? Sevil Hanım sorununuz islamiyetleyle okumayı deneyin islamı doğru kaynaklardan araştırın Kuran okuyun ki Allah'ın sözlerini çarpıtmayın çarpıtanlara da kanmayın.

İslamiyette çarpıtmalar ve bozulmalar Hz Muhammed efendimizin ölümüyle zaten baş göstermiştir. 3 büyük halife öldürülmüş peygamberimizin çok sevdiği 2 torunu da yine siyasi emeller uğruna öldürülmüştür. Bunun dinle alakası yoktur kalpten inananlar bunları lanetler.

Din iyiliği emreder  ve Allah elbette birdir. Senin tanrın benim tanrım lafları kara murat filmlerindeki kötü kumandanın repliklerini hatırlattı bana bunlar saçmaca şeyler..

Temel dayanak olarak canlı cansız sevgisinin yer aldığını belirtmişsiniz. İslamiyette yaratılan herşey yaratandan ötürü sevilir. Komşusu açken tok yatan bizden değildir diyen bir anlayışta bencilliğin b'si yoktur bunu görmeniz mümkün. Ama ne kadar uygulama vardır onu bilemem sorun hep orda. Sadece uyguladığını zannedenlere bakarak koca din yorumlanamaz sonra hataya düşeriz.

Bugün islamiyeti el kaideyle islamı yaşadığını sanan arap toplumlarıyla şeyhlerle tarikatllarla yorumlamak yanlıştır. Allah için savaşıyorum diyip çıkarları için savaşanları tarih yazmıştır. Bush da ırak'a sözde demokrasi getirmeye giderken tanrı için bu işi yaptığından bahsediyordu ya da hizbullah da temeli belli olan bir örgüttü. Sonuçta insanların ne kadar nankör olduğu ortadadır. Okumadan inanmadan anlamadan eleştirmekten yok etmekten saldırmaktan başka yaptığımız ne var ki...

ars longa, vita brevis...

Ekim 09, 2007, 04:54:08 ös
Yanıtla #16

Söylediğiniz gibi hiçbirşeyin propagandasını yapmış değilim öyle bir amaç taşıyor olsaydım bunu farklı bir şekilde analiz ederdim kaldı ki benimkisi sadece bir kıyaslama ve ben sadece öğretilerden bahsederken siz bana dinin geçmişini günümüzdeki halini ya da sözüm ona devletçi bir yaklaşım sergileyerek fikirlerinizi belirtiyorsunuz. Bakın hangimizin İnancının doğruluğu tartışılır muhakkak ki çürük temel üzerine oturtulmuş bir inanç da ortadadır, sözüm ona dayanağı sağlam olan İnanç da ortadadır. Buna ne siz ne de ben karar veremem. Ve buraya gelip sizinle kasti olarak tartışma fikrine asla sahip değildim bugün konular üzerinde kısa bir göz atmam tesadüfen bulduğum bir yazınız üzerine tartışmayı açtım ve bunu devam ettirip ettirmemeniz ise sizin elinizde hiç kimseyi tartışma yapmak için zorlamadığım gibi o sizin keyfinize kalmış bir şeydir.
Amacım burada kimsenin sahip olduğu bilginin derecesini öğrenmek değil sadece olduğu kadarıyla bunu tartışmaktır.
İkidebir kendinizi birşekilde ön planda tutmaya çalışmanız ayrıca ilgimi çeken bir özelliğiniz oldu yazık gerçekten ben hiçbirşey olmadığımın bilincine vardım çünkü beni Yaratan Yüce Yaratıcı'mın Varlığını Keşfettim. O yüzdendir ki ben sadece ama sadece bir KUL'um_
SAYGILAR bizden;      
« Son Düzenleme: Ekim 09, 2007, 04:57:05 ös Gönderen: SEVİL »

Ekim 09, 2007, 05:13:52 ös
Yanıtla #17
  • Skoç Riti Masonu
  • Uzman Uye
  • *

eşya mazi şimdi ve ati hallerine sahiptir. bir şeyin geçmişini ve temelini bilmeden bugünün tartışamazsınız.

siz bana öldürüken bile en iyi biçimde öldürün ayetini soruyorsunuz. ben de bunun açıklamasını öteki sayfada yaptım diyorum. sonra siz benim inancım; die başlayan tümceler kuruyorsunuz, bu propagandadan başka bir şey değildir. ayrıca sizin mesajlara salim bir kafayla ve anlamak gayesiyle okuduğunuz yönünde derin şüphelere sahibim. dieğ sayfada size sorduğum bir soru vardı ki bunun cevabını -herzamanki gibi- vermediniz. kendimi ön planda felan tutmuyorum. HİÇBİR ŞEY OLMADIĞINIZIN BİLİNCİNE VARMIŞ OLMANIZDAN dolayı sizi kutluyorum.

şimdi en son mesajımda belirttiğim Antlaşmayı bulup okursanız, 1400 yıl evvel söylenene bu sözün ne kadar çağcıl hukukla örtüştüğünün farkına varacaksınızdır.

savaş bahsettiğim üzere sosyal bir olgudur. ve bir sosyal yapı olarak dinin savaş ile ilgili sözlerinin olması da son derece doğaldır. ve yine dön başa diyerek şunu tekarar edeceğim, diğer dinsel öğretilere nazaran islam'ın getirdiği savaş hukuku, günümüz insancıl hukukuna en yakın ve yatkın kurallardır.

eğer siz insandan soyutlanmış bir inanca sahipseniz ancak o zaman savaştan felan bahsetmeyen bir sistem kurabilirsiniz.

devletçi bir yaklaşımın da sahibi değilim

o kadar çok şeyi o kadar yanlış algılıyorsunuz ki, en başta karşınızdakinin tüm şevkini kırıyorsunuz.

siz buyurun mesajlarınıza devam edin.

sn. nietzche veya başka bir bıkmamış üye sözlerinize cevap verir.

ayrıca benim cümlelerimle beni vurabileceğinizi düşünüyorsanız sizi ayrıca tebrik ederim.

yukarıda da belirttiğim üzere inancı tartışamam.

sizin ki size benim ki bana

sevgi ve saygılarımla...

Ekim 09, 2007, 05:27:17 ös
Yanıtla #18

Yapmayın Sevgili skullg, lütfen benim size atfen söylemiş olduğum hiçbir olumsuzluk felan yok bunu lütfen idrak ediniz. Anlamadığım nokta şu tartışmayı devam ettirmiyorum deseniz ben sizi anlayışla karşılayacağımı bilmenizi isterim ve lütfen küçük zayıflıklarla karşıdaki insanı başka yönlere çekerek de propagandacı gibi tabirler kullanmanız açıkça beni üzdü. Tabiki hiçbirşey olmadığımın bilincine varmak en az sizin kadar beni de çok sevindirdi emin olun ki yaşayacağımız ve yaşadığımız herşeyin bireysel sonuçları bulunmaktadır. Tabiki sizin inancınız size benimkisi ise benimdir ve hiç şüphesiz her ikimizin benimsemiş olduğu inanç tarzına istinaden bizlerdeki değişikliği ya da sözümona kişisellleştirdiğimiz sürece ortaya İnsan olmak gibi büyük bir Erdem çıkmaktadır ve inançların İnsanlarda yarattığı değişiklikler eğer olumluysa bunu sizden önce ben tasvip ederim ancak ya olumsuzsa... bunu pekala görebiliriz öyle değil mi? Diğer taraftan ise ben İnancı benimsemiş kişilerin özelliklerinden tutun bireysel tutumlarına ve konuşmalarına kadar iyi bir şekilde inceleyerek onların ne derece İnsan olduklarını irdelerim ancak ondan önce iğneyi kendime çuvaldızı başkasına batırırım.
Kısacası bu tartışmaya devam edip etmeme tamamen sizin insiyatifinize kalmış bir şeydir.
SAYGILAR_
« Son Düzenleme: Ekim 09, 2007, 05:29:04 ös Gönderen: SEVİL »

Ekim 09, 2007, 05:36:15 ös
Yanıtla #19

Bir diğer nokta ise konuya tam olarak hakim olamadığınızı farkettim ki zaten sizin dışınızda diğer arkadaşlarla tartışmak amacıyla açmış olsaydım uluorta bir durumda paylaşıma açık tutar ve isim belirtmezdim. İsim belirtmemin nedenine gelince öyle bir tezi savunan kişinin benimsemiş olduğu inancın temelini öğrenmek adına bu konuyu açtım. Ancak görüyorum ki tartışma üslubunuz benimkinden bir hayli farklıdır. Unutulmaması gereken bir nokta var ki kişiler tartışırken her iki tarafın düşünceleri esas tutulur, yanılıyor muyum yoksa ve bunu da propaganda olarak algılıyorsanız bu tartışmanın size doğrusunu söyleyeyim ne size ne bana ne de başkalarına hiçbir faydası olamıcaktır. Bunu önemle belirtmek istedim.
Dikkatinizi çekti mi bilmiyorum ben asla hiçbirşeyimi ön planda tutarak hareket etmem benim İnancım bunu gerektiriyor ve anladığım kadarıyla sizler inancınızı benimsemiş ancak Tanrı'yı yakınen tanıyamamış ve Maddeci Dünyaya bağımlı kalmış İnsanlarsınız_
İnsanoğlu zayıflıklarını, acizliklerini ve güçsüz olduğu durumları ön plana çıkarsın çünkü nihayetinde hepimiz bir Yaratığız_