Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: N'i Ç'in ? | Yılmaz Özdil (5.11.2011)  (Okunma sayısı 3527 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Kasım 10, 2011, 12:16:41 öö
  • Orta Dereceli Uye
  • **

N’i Ç’in?

Mesaj yağıyor.

“N.Ç.’yi yaz!”

*
E peki.
*
“İffet”in kafasını taksinin penceresine kıstırıp tecavüz ettiler. Tıpkı, Müjde Ar’ın kafasını pencereye kıstırdıkları gibi.
*
“Fatmagül”ü sıradan geçirdiler.
Hülya Avşar’ı sıradan geçirdikleri gibi.
Özlemişiz bi nevi.
*
“Öyle Bir Geçer Zaman ki”de Ali Kaptan’ın canı çekti, boynuzlayarak boşandığı Cemile’ye tecavüz etti, beş yaşındaki Osman’ın gözü önünde... * Ekber desen, şıllık Karolin’e  kitlerken, başını küvete çarptı, rahmetli oldu, hevesimiz kursağımızda kaldı!
*
“Bir Çocuk Sevdim”de henüz reşit olmamış liseli Mine’yi hamile bıraktılar. “Ay Tutulması”nda Kenan, Şebnem’in ırzına geçti. “Canan”ın ağzını tıkayıp, masaya yüzükoyun yatırarak becerdiler.
*
“Muhteşem Yüzyıl”ı dekoder’siz seyretmek mümkün ama, prezervatifsiz seyretmek mümkün değil.... Sümbül Ağa olmasa, Boncuk Ağa bile kaşla göz arasında Sadıka’yı hallediyordu, az daha.
*
“Yaprak Dökümü”ndeki damat sülaleyi dizdi; Önder Somer’in ilaçlı gazoz taktiğiyle baldızı filan bayılttı, zorla yatağa attı, sıra galiba kaymakam Ali Rıza Bey’e gelmişti ki... Allah’tan dizi bitti.
*
“Binbir Gece”de çocuğum hasta diyen anneye, kaç paraysa vereyim şekerim diyerek tecavüz etmişti hayırsever patron.
“Asmalı Konak”ta Seymen Ağa konağın sığıntısı kızcağıza giydirirken... “Hanımın Çiftliği”nde Muzaffer Bey boş vakitlerinde hizmetçi Gülizar’ı temizliyordu.
*
“Aşk-ı Memnu”da Behlül yengesini ütülerken... “Bihter’e kocası tecavüz edecek, azzz sonra” anonsu yapıldı, adeta sokağa çıkma yasağı ilan edildi, en başta benim valide, misafirlikleri bile iptal etti, tecavüz sahnesini kaçırmamak için!
*
(Rol icabı hadiseler o kadar gerçekçi ki... “Derin Sular” dizisindeki oğlan, rol arkadaşı kıza harbi harbi tecavüz ettiği iddiasıyla tutuklandı iyi mi, yargılanıyor!)
*
“Küçük Kadınlar”da Elif’e tecavüz ettiler. “Arka Sıradakiler”de Zehra’ya.
*
“Unutulmaz”da Melda’ya 8 saat tecavüz ettiler, çekimleri 8 saat sürdü, güya yayınlanmadı. Ancak, sahneler basına servis edildi, bütün detaylarıyla yayınlandı. “Unutulmaz”dı hakikaten.
*
“Menekşe ile Halil”in Menekşe’sine beklendi, beklendi, beklendi, tam Dünya Kadınlar Günü’nde tecavüz edildi...
O daha unutulmazdı.
*
Ucundan acık gösteriyorlar ama, sanırım “Kuzey”e de tecavüz etmişler mapusta!
*
(Yazının başını “kırmızı nokta”yla işaretleyip, “18 yaşından küçükler okumasın” notu koyacaktım. Sonra vazgeçtim. Biliyorum ki, o zaman daha çok okunacak. O yüzden koymadım.)
*
Netice itibariyle...
Böyle başa.
Böyle tarak.
Kalbinizi kırmak istemem ama, nefes bile almadan kim seyrediyor kardeşim bunları? Başka mevzu kalmamış gibi, cinsel suçlara reyting rekorları kırdırarak, kim daha fazla çekilsin diye teşvik ediyor?
Kim normalleştiriyor?
Irz’a rıza’yı kim gösteriyor?
Sırf Yargıtay mı?
bana tek taraflı adaletinizden sakın bahsetmeyin.. adalet kirli atlet..!!

Kasım 10, 2011, 02:35:07 öö
Yanıtla #1
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Yılmaz Özdil'i sıkı takip ediyorum bu yazısını bayağı beğenmiştim.

Kasım 10, 2011, 10:17:15 öö
Yanıtla #2

Yılmaz Özdil'in yakarışına katılıyorum. Gerçi cinsellik bugün çoğu sanat eserinde sıkça işlenir. Fakat bizim Türk dizilerinde, nedense cinselliğin özgürlük ayağı değil de, patolojik yanı yansıtılır. Ve tüm dizi, bu olay etrafında döner. Bu gerçekten de eleştirilmesi gereken bir durum. Bizim halkımız bunları hak etmiyor. Bu kadar ucuz işler, bu kadar kötü bir kurgu cafcaflı reklamlarla sunuluyor bir de. Eski ucuz Türk filmlerinin bugün gözden geçirilmiş türleri yayınlanıyor. İnsanın aklını kurcalayan, ona heyecan veren, gerçekten eğlendiren diziler de yapılabilirdi. Fakat kalitenin düşmesi bizde bir sorun olmuyor. Halk ne verirsen onu izliyor da, program editörlerinin hiç mi sosyal sorumluluk ve kalite anlayışı yok. Bir kere denesinler kaliteli iş yapmayı, gerisi gelmiyor mu. Ki kaliteli yapımların olduğunu da biliyorum.

Bu sadece dizi eleştirisi içindi.

Yılmaz Özdil, bu tür dizilerin, gerçek hayatta bu tip olaylara neden olduğu gibi bir alt metin geçiyor. Ben işin bu kısmına katılmıyorum. Bence hem bu tür dizilerin ilgi çekmesi, hem de toplumda tecavüz vakalarının artması, bir başka nedenin ortak sonuçlarıdır.

Bu neden, cinsel baskılanmışlıktır. Cinsel baskılanmışlığın nedeni de gerçek bir özgürlük kültüründen gelmeyişimiz, dolayısıyla özgürlüğü tanıyamamışlığımız, ve özgür bir toplum olamayışımızdır. Türkiye'de bu tür diziler yayınlanmadan evvel de tecavüz vakaları çoktu. Şimdi de çok.

Tıbbi genetik uzmanı doktor bir arkadaşım var. Genetik hastalıklarla ilgileniyor. Anne babanın genlerini inceleyip, doğacak çocuk için genetik hastalık risklerini hesaplıyor. Yani işi gereği, doğum öncesi vakaları kendisine geliyor. Benim ondan dinlediğim üzere, ensestin ve aldatmanın Türkiye'de çok yaygın olduğunu, incelediği bebeklerden bir çoğunun babasının bilinen babası olmadığını söylüyor. Anlattığı bir başka şey de, şimdi yerini belirtmeyeceğim ama çok modern bir batı ilimizde birçok ensest vakasının görülmüş olduğu.

Cinsel yönden baskılanmamak için, gerçek ahlakın ne olduğunu bilmek gerekiyor. Bugün bizim aydınlarımız, dine, sırf din olduğu için eleştiri getiriyorlar. Böyle yapmakla halk o dinini sorgulamayacaktır. Boşuna uğraşıyorlar. Dvranışlarını değiştirmeyeceklerdir. Zaten bu aydınların da ne kadar sağlıklı olduğu kuşku götürür. Bunun yerine dinle birlikte gelen püriten, baskıcı, tutucu ahlakı eleştirseler, bunun sonuçlarını iyi anlatabilseler. Halk en azından hastalığını teşhis etmede bir yol kateder. Teşhis edemese bile o gerçekle yüzleşir. Ve bu, bir dine saldırmak gibi antipatik bir şey de değildir. Din içindeki cinsellik tabusunun yıkılması çok kolay bir şey değil. Ama tozu halının altına yüzyıllardır süpürüyoruz. Sorunlarla yüzleşilmeden, malesef çözülmüyor.

Saygılar
Karanlıklar prensi bir beyefendidir. W.Shakespeare