Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: Yazicioglu Kazasi,TR'nin Dagcilik'ta Ne Kadar Geri Oldugunu mu Gosteriyor?  (Okunma sayısı 14205 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Mart 27, 2009, 03:46:17 ös
Yanıtla #10
  • Uzman Uye

Cep telefonlarıyla nokta tesbit yapılması için içlerine 50 cent'lik bir ektra chip takılması gerekli.

Birkaç yıl önce ABD de bilmem kaç yılından sonra üretilecek telefonlara takılsın diye bir öneri vardı. Kişisel hak savunucuları buna karşı çıkıyordu. (Onlara ben de katılıyorum - siz telefonun sahibi olarak bunu devre dışı bırakma hakkınız yoktu)  Sonunda ne oldu ABD de bilmiyorum.

Cep telefonları  devrede iken yani standby da iken, pili varken, ve de açıkken en yakın baz istasyonuna "benim numaram budur ben buradayım" sinyalini her 14-20 saniye civarında yollar ama nokta tesbiti için bu yetersizdir. Baz istasyonlarının birbirinden ne kadar uzaklığıyla da ilşkili olarak yeriniz yaklaşık  en fazla 20-25  km hata ile tesbit edelibilinir. Bu şehir içlerindeki baz istasyonlarının birbiriyle yakınlığıyla ilgili olarak daha sık daha çok baz istasyonu olması sonucu bu mesafe daha da azdır.

500 TL lik Handheld (elde taşınabilen) GPS cihazları size uydu ile temasa geçip yerinizin koordinatlarını daha düzgün olarak verebilir) Ama o bilgileri sizin 112 ye filan bildirmeniz lazım. Onlar bilemezler (Bilebilmeleri için bu 500 TL den fazla yatırım gerektirir. Örneğin yakında taksilere zorunlu olarak konmaya çalışılan bu yer tesbit cihazları yurt dışında çok yaygındır.

Sn Orhan,

Verdiginiz bilgilerde haklilik payi elbette vardir. Ama arkadaslarin soyledigi kadariyla Turkiye'de bir kac aydir neredeyim yazıp 2222'ye gonderen herkese 3-5 saniyede surdasın yanıtı geliyormus. 20 25 km yanilma payi olsa boyle soylemezler .Yalniz bu hizmeti hangi network sagliyor bilemiyorum. Ihtimalle Turkcell'dir. Belki de helikopterin dustugu yer soylediginiz gibi baz istasyonunun telefon sinyalini alamadigi bir alandir.

Mart 27, 2009, 03:47:24 ös
Yanıtla #11
  • Aktif Uye

Bakalım nolcak sonucu cok merak ediyorum ama kac saat oldu donarak ölmus olma ihtimalleri yuksek bence.

Mart 27, 2009, 04:18:07 ös
Yanıtla #12
  • Uzman Uye

İçişleri Bakanı Beşir Atalay, helikopterin enkazının bulunduğunu açıkladı. Enkazı bulan ekipten çelişkili bilgiler geldi, en son gelen bilgi Muhsin Yazıcıoğlu dahil bütün kazazedelerin hayatını kaybettiği doğrultusunda

İçişleri Bakanı Beşir Atalay, helikopter enkazının bulunduğu bölgeye hareket etti. Enkaza ulaşan koruculardan farklı bilgiler geldi. CNN Türk'ten Fatih Portakal'a konuşan koruculardan Osman Yıldız son olarak BBP Genel Başkanı Muhsin Yazıcıoğlu dahil bütün kazazedelerin cesedine ulaşıldığını belirtti.

Enkaza ulaşan ekipteki koruculardan Abidin Karataş  ise kazazedelerden beşinin cesedini bulduklarını Muhsin Yazıcıoğlu'nun ise kayıp olduğunu söylemişti

Radikal

Mart 27, 2009, 04:24:24 ös
Yanıtla #13
  • Aktif Uye

bendemistim zaten kesınlesmemıs gerci haber ama yasamaları imkansız.

Mart 27, 2009, 05:07:04 ös
Yanıtla #14
  • Ziyaretçi

Sayın Kırlangıç,
Aslında takıldığınız kısımın yanıtı da vardı o yazımda.

Baz istasyonlarının şehir içinde çokluğu ama kırsal kesimlerde seyrekliğiyle ilişkili bir durum bu.
En fazla 25-30 km demiştim. Bu da kırsal kesim için geçerlidir.

Oysa şehir içinde sizin de farkedebileceğiniz gibi oldukça yoğun bir baz istasyonu çokluğu var.

Dolayısıyla size yakın baz istasyonu size daha yakın bir koordinat verebiliyor.

Sakın 2222 lere inanıp nerede olduğunuz bilgisine şehir dışındaysanız kanmayın.

Ayrıca şehir dışındaki baz istasyonlarının em dalgaları daha uzaklara  ulaşır- 30 km ve daha fazlasını kapsayabilecek daha fazla güçte yayın yapma hakkına sahiptirler

Ama size o otuz ve biraz da fazlası km  kadar da hatalı bilgi vermesi doğaldır.

şehir içi baz istasyonları rf ışın aralığı düşük ve de maksimum 20 w gücünde olup 250-300 metre kapsama alanları olup bu maksimum birkaç km yi geçemez.

şimdi neden 250-300 metre kapsama alanı olup da birkaç km yi geçemez diye sorabileceğinizi düşünüp ona da bir açıklama getireyim.

Çevredeki binaların vs engellerin yoğun olduğu yerlerde sinyal almak ile yoğun olmadığı yerler arasındaki farklılıktan kaynaklanıyor.

Hani siz evin bir tarafında karşı tarafı daha iyi duymanıza karşılık başka bir tarafında duyamama durumu gibi

Cep telefonlarıyla nokta tesbit yapılması için içlerine 50 cent'lik bir ektra chip takılması gerekli.

Birkaç yıl önce ABD de bilmem kaç yılından sonra üretilecek telefonlara takılsın diye bir öneri vardı. Kişisel hak savunucuları buna karşı çıkıyordu. (Onlara ben de katılıyorum - siz telefonun sahibi olarak bunu devre dışı bırakma hakkınız yoktu)  Sonunda ne oldu ABD de bilmiyorum.

Cep telefonları  devrede iken yani standby da iken, pili varken, ve de açıkken en yakın baz istasyonuna "benim numaram budur ben buradayım" sinyalini her 14-20 saniye civarında yollar ama nokta tesbiti için bu yetersizdir. Baz istasyonlarının birbirinden ne kadar uzaklığıyla da ilşkili olarak yeriniz yaklaşık  en fazla 20-25  km hata ile tesbit edelibilinir. Bu şehir içlerindeki baz istasyonlarının birbiriyle yakınlığıyla ilgili olarak daha sık daha çok baz istasyonu olması sonucu bu mesafe daha da azdır.

500 TL lik Handheld (elde taşınabilen) GPS cihazları size uydu ile temasa geçip yerinizin koordinatlarını daha düzgün olarak verebilir) Ama o bilgileri sizin 112 ye filan bildirmeniz lazım. Onlar bilemezler (Bilebilmeleri için bu 500 TL den fazla yatırım gerektirir. Örneğin yakında taksilere zorunlu olarak konmaya çalışılan bu yer tesbit cihazları yurt dışında çok yaygındır.

Sn Orhan,

Verdiginiz bilgilerde haklilik payi elbette vardir. Ama arkadaslarin soyledigi kadariyla Turkiye'de bir kac aydir neredeyim yazıp 2222'ye gonderen herkese 3-5 saniyede surdasın yanıtı geliyormus. 20 25 km yanilma payi olsa boyle soylemezler .Yalniz bu hizmeti hangi network sagliyor bilemiyorum. Ihtimalle Turkcell'dir. Belki de helikopterin dustugu yer soylediginiz gibi baz istasyonunun telefon sinyalini alamadigi bir alandir.

Mart 27, 2009, 05:33:39 ös
Yanıtla #15
  • Ziyaretçi

Bütün Türk milletinin bası sagolsun.Cok degerli bir vatan evladını daha topraga verdık
 Acımız büyük.

Mart 27, 2009, 07:03:26 ös
Yanıtla #16
  • Ziyaretçi

Sayın Kırlangıç

Bazı sorularınız var, nedenlerle başlayan ;kendimce kısa olarak cevaplamak istiyorum :  Çünkü bu

ülkeyi Feto'nun askerleri yönetmektedir.

Mart 27, 2009, 07:48:22 ös
Yanıtla #17
  • Aktif Uye

Helikopter acık bir alana dusmus bu belli Akut arıyor TSK arıyor ama gel gelelim enkazı kim buldu köyluler yani gprsin ve digerlerinin yapamadıklarını cevrede arama yapan koyluler buldu bu kadarıda pes dogrusu.Diyecek hic bir sey yok cunku hersey ayman acık ortada.

Mart 27, 2009, 08:18:47 ös
Yanıtla #18
  • Seyirci
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Icleri bos olan 346  mesajin sahibi mi bunu soyluyor ? Cok mutehassis oldum :)

Benim mesajlarım için henüz seviye olarak hazır değilsiniz, yazılarımdaki seviye sadece anlayabileceğiniz düzeydedir, ötesi sadece beni yorar.

Mart 27, 2009, 08:54:04 ös
Yanıtla #19
  • Ziyaretçi

Durum tam bir utanç tablosu. Yaşamını yitirenlerin ailerinine sabır diliyorum.