Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: HÜR MASONLAR İLE İLGİLİ BELGESEL  (Okunma sayısı 9118 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Ocak 16, 2015, 12:06:16 öö
  • Aktif Uye

Hür Masonlar Belgeseli
Sonsuz ışığa kavuşabilmek için...

Ocak 16, 2015, 08:34:43 öö
Yanıtla #1
  • Seçkin Üye
  • Uzman Uye

Sayın Fay Frin, National Geographic'te yayınlanmış olan ve Hür Masonluk ile İlgili Belgesel başlığı altında burada linkini vermiş olduğu Türkçeye çevrili TV yayınını önce kendisi iyice izledi mi acaba?

Bu konu Masonluk ile genelde mi bağlantılı, yoksa sadece İngiltere Birleşik Büyük Locası'nı mı konu alıyor?

Sayın Fay Frin bu TV gösterimi parçasının linkini burada Masonluk Üzerine Sorular ve Cevaplar bölümüne yerleştirirken, sorması gereken (en azından benim sormasını beklediğim) sorulardan hiçbirini niçin sormamış? Sormayacak mı?

Burada, sanki İngiltere Birleşik Büyük Locası hakkında bilgi veriliyormuş gibi bir tavır çerçevesinde, bir zamanlar dünya çapında hayli sansasyon yaratmış ve günümüzde bile "kesinlikle böyledir" diye çözümlenememiş olan iki esrarengiz olay üzerinde özenle vurgu yapılarak, masonların (dolayısıyla Masonluğun) bu sorunlarla olan bağlantısı bir kez daha didikleniyor.

Sayın Fay Frin bunun farkında mı değil mi? Yoksa o da basit polisiye gibi görünmekle birlikte aslında birer etrikanın parçası olan olayların hatırlanmasını isteyerek mi getirdi bu katkısını buraya?

Bu iletinin aslında Forumun Anti Masonluk bölümünde yer alması gerek. 

Burada İngiltere'deki Masonluk hakkında birkaç görüntü verilip azıcık da kadınların masonluğu ile bağlantılı bir noktaya İngilizvari açıdan değinilmesinin dışında, asıl yapılmakta olan, güya çaktırmadan, güya bir haber-program yapıyormuşçasına Masonluğa ve masonlara çamur atmak...

Bu programın salt İngiltere ile bağlantılı oluşu, başka ülkelerdeki Masonluğu hele Türkiyedeki Masonluğu hiç ilgilendirmeyişi ve bağlamayışı da bir şey değiştirmez. Sanki tüm dünyadaki Masonluk bunun bir parçasıymış izleminin verilmesinden de geri kalınmamış. Masonluğu yeterince bilmeyenler, buradaki anlatımları dünya çapında geçerli sanır. (Bu tavır İngilizlerin sadece Masooukta değil hemen her konudaki tavrı bakımından hiç de şaşırtıcı değil.)

Olabilir. Pek çok örneği var. Bu Foruma da yerleştirilebilir. Ayrıntıları anlatılabilir. Ancak bu anlatımların asıl perde arkası gerekçesinin bir sansasyon yaratmak ve bundan maddi çıkar sağlmak olup, bu arada masonları yıpratmayı hedeflediğini de göz ardı etmeyelim.   

« Son Düzenleme: Ocak 16, 2015, 08:39:09 öö Gönderen: ADAM »
ADAM OLMAK ZOR İŞ AMA BUNUN İÇİN ÇALIŞMAYA DEĞER.

Ocak 17, 2015, 01:56:30 öö
Yanıtla #2
  • Aktif Uye

Pek saygıdeğer ADAM,

Öncelikle şunu bilmenizi isterim ki Forumumuz'da paylaşmayı uygun gördüğüm herhangi bir yazı, bir müzik videosu ya da bir belgesel veya herhangi başka konularla ilgili oldukça özenli davrandığımdır. Forumumuzda sizlerle paylaştığım bu belgeseli elbette önceden izledim.

Masonluğa ya da Masonlara çamur atmakla ilgili bir durum yok, zaten bu belgeselde yıllardır Masonların üzerinden oynanan entrikaların saçmalığından bahsediliyor, yani bazı kesimlerin düşündüğü gibi Masonların aslında dünyayı yönetmediğinden, dünyada gerçekleşen her olaydan sorumlu tutulmamaları gerektiğinden bahsediliyor. İngiltere Birleşik Büyük Locası'nın katkılarıyla böyle bir belgesel yapılmış, internette yalnızca bu locayla ilgili belgesel ya da video buldum. Bizim ülkemizde herhangi bir loca böyle bir belgesel yapsaydı, o belgeseli yayınlamayı tercih ederdim elbette, ama ne yazık ki HKMBL haricinde diğer locaların ne yeri ne de yurdu belli bile değil ki HKMBL bile kapılarını ne yazık ki kimseciklere açmamakta ısrarcı. Bu katılıkta davranarak belgesel bile yapmaları çok imkansız. Umut ederim ki bir gün Masonluğu, Türk olan Masonlardan da dinleyebiliriz.

Temennim şudur ki bu belgeseli izleyen bir kişiye bile faydam dokunmuş olsun.

Sevgiler ve Saygılar

FAY FRIN
Sonsuz ışığa kavuşabilmek için...

Ocak 17, 2015, 02:40:39 öö
Yanıtla #3

Sayın Fay Frin ben teşekkür ederim paylaşım için. masonluğun ne olduğunu anlamaya çalışmamın yegane sebebi anti-masonik yazı kitap ve belgesellerdi benim. Bu bağlamda her iddia bir araştırma konusu gibi oluyor. Sayın Adam, sizinki gibi bir dağarcığa sahip olmayan benim gibi niceleri vardır,durup durur iken doğru anlatılamıyor bizler eksik yada yanlış yapmadıkça. Fay Frin sizi tenzih ederim, kendi adıma
saygılarımla
Murat MAZMAN.

Ocak 17, 2015, 11:21:44 öö
Yanıtla #4
  • Seçkin Üye
  • Uzman Uye

Peki Sayın Fay Frin'in dediği gibi olsun bakalım.

Ancak bu klipin büyük bölümünde, Masonluğun anlatılmakta olmadığını, antimasonik cephede masonların organize biçimde sorumlu olduğu ileri sürülmüş esrarlı cinayet olaylarının anlatıldığını, böylece masonların zan altında bırakıldığının belirtildiği de göz ardı etmeyelim.

Sadece İngiltere ile ilgili olmakla birlikte, bence günümüzde bile çok yanlış izlenimler edinilmesine yol açabilecek nitelikli bir klip. Oysa Masonluğun çok daha iyi tanıtılmakta olduğu yüzlerce klip var internette.

Ocak 17, 2015, 02:50:03 ös
Yanıtla #5

Sayın Adam,
Pek tabi sizin dağarcığınızdan bakılınca öyle ama insanlar da merak uyandırıyor benim gibi bilmeyenlerin bir kısmı araştırmaya, öğrenmeye yöneltiyor ne yazıkki bazılarımızıda cephe alarak bilinçaltına masonluk kötü emellere hizmet ediyor imajını nakşediyor. Ben size buradan paylaşımlarınız için teşekkür ediyorum yeni katılımcıyım iletilerinizi takip ediyorum emeğinize sağlık.
Saygılarımla
Murat MAZMAN.

Ocak 17, 2015, 03:13:05 ös
Yanıtla #6
  • Seçkin Üye
  • Uzman Uye

Madem öyle, belgesel olarak nitelediğiniz bu klipten öğrenlerinizi anlatın ve bu bilgiler üzerine nasıl bir değerlendirme yaptığınızı görelim.

Görelim ve doğru anlamışsanız teyit edelim; bize göre yanlış bilgiler edinmişseniz size doğrusunu anlatmaya çalışalım.

Bu iş öyle bir link vermekle olmuyor. Burası bir Forum; tartışma ve değerlendirme ortamı.  Siz bilgilerinizi ortaya sermezseniz, ortaya sereceğiniz bir bilginiz yok demektir. O durumda öğrenmelisiniz. Öğrenmişseniz de anlatmayorsanız, ya bencilce davranıoyorsunuz ya da konuya sadece yüzeysel olarak bakıp, zaman harcamadan, emek vermeden öğrendiğinizi ileri sürüyorsunuz demektir. Bildiklerinizi ortaya sermeyecek idiyseniz, niçin üye oldunuz ki bu Foruma? Çalışmaya niyetiniz yoksa burada işiniz ne? Biz sizi buraya gelmeniz için zorlamadık. Masonlar da kimseyi Masonluğa girsin diye zorlamaz. Nasıl masonlar Masonluğa girenlerden çalışma beklerse, biz de bu Foruma girenlerden katkı ve paylaşım bekleriz.

Buyrun bakalım; anlatın. Nelerden söz ediliyor of klipte. (Üstelik anlatım Türkçeleştirilmiş; kolay.)

Ocak 17, 2015, 07:54:45 ös
Yanıtla #7

Sanırım sorunuz Sayın Fay Frin'e;
Zira ben bu klipten Hür Masonlara bir şekilde atfedilmiş bir olayın aslında Bir mafya hesaplaşmasıda olabilirliği üzerine. Bu konuyla alakalı polisiye bir belgesel aslında bu arada tarihte yaşanıldığı varsayılan bir kaç olay daha iliştirilmiş. Ama anti-masonik mi değil mi ? Ben ikisi hakkında da yeterli bilgiye sahip değilim. Ama bence İngiltere için bir kazanım olmuş loca kapılarını kısmen haricilere açmış.
Murat MAZMAN.

Ocak 17, 2015, 08:26:35 ös
Yanıtla #8
  • Seçkin Üye
  • Uzman Uye

O zaüman Londra'ya gidin. Holborn'da Gt Queen Street. Kolay bulursunuz binayı.

Çok eğleneceğinizden eminim.

Daha doğrusu onların sizinle eğleneceğinden.

Siez kiminle oynuyorsunuz? Farkında mısınız?

Karşınızdakiler İngiliz.

Ocak 18, 2015, 01:47:06 öö
Yanıtla #9

Sayın Adam,
Masonluk evrensel değil mi Masonlar  iyi insanları daha iyi yapmak için çalışmıyorlar, dünyaya faideli olmak maksadı gütmüyorlar mı?  Tüm bu ezoterizm, simge alegori insanoğluyla eğlenmek için mi? Yada bu loca sapkın mı? İngiltere Masonluğu kendi yüzyıllardır sömürge zihniyetine mi alet ediyor iddiasındasınız?
Murat MAZMAN.