Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: Yüce Türk Milletinin Şerefli Komutanları İstifa Etti!!!  (Okunma sayısı 28594 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Temmuz 29, 2011, 06:46:37 ös
  • Uzman Uye

Orgeneral Koşaner'in veda mesajı

Orgeneral Işık Koşaner mesajında, "Şu anda 173‘ü muvazzaf, 77‘si emekli olmak üzere 250 general-amiral, subay, astsubay ve uzman jandarma çavuş, hürriyetlerinden yoksun olarak tutuklu bulunmaktadır. Tutuklamaların evrensel hukuk kaidelerine, hakka, adalete ve vicdani değerlere uygun olarak yapıldığını kabul etmek, bir çok hukukçunun da ifade ettiği gibi, mümkün değildir. Bu durum, bir çok defa yetkili makamlara iletilmesine, anlatılmasına ve takip edilmesine rağmen soruna yasal çerçevede bir çözüm bulunması mümkün olmamıştır. Haklarında henüz hiç bir kesin yargı kararı olmamasına rağmen tutuklu bulunan 14 general-amiral ile 58 albay, hürriyetlerinin tehdit edilmesinin yanı sıra mevcut yasalarımız gereğince bu yıl yapılacak Yükser Askeri Şura‘da değerlendirmeye girme hakkını kaybetmiş ve peşinen cezalandırılmıştır. Soruşturma ve uzun süreli tutuklamaların bir amacının da  TSK‘nın sürekli gündemde tutularak kamuoyunda bir suç teşkilatı olduğu izleniminin yaratılmaya çalışıldığı, bunu fırsat bilen yanlı medyanın da her türlü yalan haber, iftira ve suçlamalarla yüce ulusumuzu kendi silahlı kuvvetlerine karşı tavır almaya teşvik ettiği dikkatlerden kaçmamaktadır. Bu durumun önlenememesi ve yetkili makamlar nezdinde yapılan girişimlerin dikkate alınmaması  Genelkurmay Başkanı olarak personelimin hak ve hukukunu koruma sorumluluğumu yerine getirmeme engel olduğundan, işgal ettiğim bu yüce makamda göreve devam etme imkanını ortadan kaldırmıştır. Şartlar ne olursa olsun  TSK‘nın kahraman mensuplarının kutsal görevlerinde bundan önce olduğu gibi bundan sonra da üstün disiplin, cesaret ve fedakarlıkla başarıya ulaşacaklarına olan kesin inancımı bir kez daha güvenle ifade ederken,  TSK‘nın tüm mensuplarına sağlık ve esenlikler dilerim" dedi.

Kaynak: http://gundem.milliyet.com.tr/orgeneral-kosaner-in-veda-mesaji/gundem/gundemdetay/29.07.2011/1420413/default.htm
« Son Düzenleme: Temmuz 31, 2011, 03:33:22 öö Gönderen: MASON »

Temmuz 30, 2011, 12:40:44 öö
Yanıtla #1
  • Ziyaretçi

Orgeneral Işık KOŞANER ve diger kuvvet komutanları az once  istifa ettiler. Diğer orgenerallerin de istifa etmesi sözkonusu olursa yüksek şura toplanamayacak. Gidişat hakkında ne düşünüyorsunuz?
  Şu şartlar altında sizce ne yapılması mantıklıdır?
« Son Düzenleme: Temmuz 31, 2011, 03:33:09 öö Gönderen: MASON »

Temmuz 30, 2011, 01:00:41 öö
Yanıtla #2
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Sn. Mozart
   Harika bir paylaşım olmuş ellerinize sağlık. Okurken duygulandım açıkçası. Gerçekleri saklamadan söylenen korkusuz sözler... Ulusumuzun ihtiyacı olan sözler.
   Ama şunu sormak istiyorum. TSK boyun mu eğiyor? Işık KOŞANER bunu yaparak boyun mu eğdi. Yoksa hedefine ulaşan bu protesto amacına da ulaşabilecek mi? Yoksa bugüne kadar olanlar gibi havada mı kalacak. Unutulup gidecek mi?  Böyle yapması doğru muydu? Benim bu konuda kafam çok karışık.
   Ve Sn. Mozart'ın bu paylaşımını okuyan herkese şunu söylemek isterim. Işık KOŞANER'in bu yazısını herkes bilgisayara veya bir yere kopyalasın. Çünkü bu tarihtir. Yıllar sonra bu tür mesajlar ve belgeler bu tarihi son noktasına kadar aydınlatacaktır. Yani yukarıda tarih açısından bir hazine yatıyor. Acı olduğu kadar gerçek bir hazine...
   Öncelikle askerimize olmak koşuluyla;
   Saygılar...
                                                                                                                                         MMT
Size ne yapacağınızı söyleyebilirler ama ne düşüneceğinizi asla!

Temmuz 30, 2011, 01:26:04 öö
Yanıtla #3
  • Aktif Uye

Sayın malygos ve Sayın Mozart'ın aynı içerik farklı başlıklarla  açtıkları konular  birleştirilmiştir.

Saygılarımla,

Temmuz 30, 2011, 01:56:24 öö
Yanıtla #4
  • Uzman Uye

Avrupa Parlamentosu Türkiye raportörü "Türkiye'de demokrasi güçleniyor." açıklaması yapmış.

Demokrasiniz batsın be kardeşim, hiç mi incelemediniz yahu! İNSAF
« Son Düzenleme: Temmuz 30, 2011, 02:03:27 öö Gönderen: Mozart »

Temmuz 30, 2011, 04:26:45 öö
Yanıtla #5
  • Ziyaretçi

Tarihten aklımda kalan bir kesit sunacağım hatam varsa lütfen düzeltin. Eroin adlı madde aynı zamanda Aspirini icad eden  Alman bir bilimadamı tarafından icad edilir ve eczanelerde reçetesiz olarak entidepresan niyetine satışa sunulur. Tüm dünyada o kadar talep görmeye başlar ki İstanbul'da 2 adet eroin fabrikası kurulur. Eroin kısa sürede yasaklanır fakat tüm baskılara rağmen T.C. eroin fabrikalarını 3 e çıkartır. Bu dönemde kazanılan ciddi paralar neticesinde ekonomide ilk 3 e gireriz. Daha sonra Avrupanın baskısına dayanamayarak eroin fabrikaları kapatılır. Tahminen yer altına inmiştir üretim.

Bunu neden yazdım çünkü asıl yazmak istedigim konu için giriş olacak. 2.dünya savaşı patlar bu sırada bu savaşa katılmayız fakat TSK ne kadar eli silah tutan insan varsa sınırlara yığar. Yıllarca askeri beslemekten devletin parası biter.

Şimdilerde ortalama 10 bin kişilik bir terörist grup 20 sene boyunca 400 milyar dolar civarında devletin para harcamasına rağmen dünyanın sayılı ordularından biri tarafından yok edilemez.

Kısacası ben ortada başarı görmekte zorlanıyorum. Yani askerlik yaparken yediğimiz dayağın etkisinden midir bilemiyorum TSK denilince kimse objektif davranamıyor.

Saygılarımla.

Temmuz 30, 2011, 04:45:10 öö
Yanıtla #6
  • Skoç Riti Masonu
  • Orta Dereceli Uye
  • *

Sn. Masor1976,

Burada anlatilan seyleri tekrar paylasmak niyetinde degilim, yegane amacim askeri perspektiften bakildigi zaman soylediginiz seyin kabul edilemeyecegidir. TSK savasta ve barista yuce Turk milletini korumayi kendine gorev bilmis ve bunu da mevcudiyetinden beri elindeki butun imkanlari kullanarak yapmistir, budan sonra da yapacaktir. Yanildiginiz nokta gerilla kuvvetleri ile duzenli orduyu kiyaslamaktir. Dunyanin en kanli ve en onursuz savasi "gerilla" harbidir. Ucakla, tankla, denizaltiyla, nukleer fuzeyle bitirilebilecek bir mucadele degildir bu. Samanlikta igne aramaya benzer gerilla avlamak. Hele ki * PKK'li teroristleri aramak daha da buyuk sorun. (Kullandigim kelime icin kimseden ozur dilemiyorum, hakaret degil hakikattir cunku).

Bunun yani sira dis kaynaklardan teroristlere gelen yardim da elbette yadsinamaz. Butun bu hakikatler dikkate alindiginda TSK yi basarisiz olarak adlandirmak bence butun tabloyu gorememekten ileri gelir.

Bir de tabi ki isin hukumet boyutu var. apo'yu (basharfini bilerek kucuk yaziyorum, yeryuzundeki en kucuk saygiyi bile haketmeyen bebek katili icin bir de buyuk harfle isim yazacak degilim) olduremeyenin hala TSK oldugunu dusunen cahil insanlar ne yazik ki hala aramizda. Bizim yigit bordo berelerimiz o anda olduremez miydi? Cok da kolay oldururdu apoyu. Ama hukumetimiz hicbir zaman kudret sahibi olamadi ki o devirde kudretli davranabilsin.

Toparlayayim. TSK'nin basarisiz olarak adlandirilmasini kabul edemiyorum. Gerek yuksek komuta, gerekse sade er seviyesinde butun TSK mensuplarinin kanlarinin son damlasina kadar bizleri koruyacaklarina en ufacik bir tereddutum yoktur. Her ne kadar belirli bir zumre tarafindan yipratilmaya calisilsa da TSK Turkiyenin gururudur/onurudur.

Sevgi ve saygilarimla.
Behold! How good and how pleasant it is for brethren to dwell together in unity.

Temmuz 30, 2011, 10:16:24 öö
Yanıtla #7
  • Skoç Riti Masonu
  • Uzman Uye
  • *

Sn. Masor1976,

Değişik bir yaklaşımda bulunmuş. Tarihi bilgiler vermiş. Doğru Overdose Türkiye (2004, İletişim Yayınları) isimli kitapta Türkiye'deki eroin ticareti, tarihi anlatılırken 1926- 1933 arası çalışmış bu 3 eroin fabrikasına değinilir. Hatta 30ların başında Türk gemilerinin uluslararası camia tarafından uyuşturucu ticareti sebebiyle damgalandığı da anlatılır. Ama şu da söylenir. Mustafa Kemal, 31'de Cenevre konferansına heyet gönderir ve 15 milyon TL gibi yüksek bir kâra sahip olan bu fabrikalar tüm karşı durmalara karşı 33'te Mustafa Kemal tarafından kapattırılır.

İkinci Dünya Savaşına da Türkiye girmemiştir ama asker beslemek zorunda kalmıştır. Doğru. Ama işte burada bir es vermek gerekiyor. Tarihi yüzü koyun ve üstün körü okursak böyle bir cümle kurabiliriz. Girmediğimiz bir savaşta niye o kadar asker beslemişiz ki? Niçin sınırlara o kadar insan yığmışız ki?

Almanların Yunanistanı işgali ile birlikte türkiye'yi başından beridir Mihver Devletleri arasına (güzellikle ya da zorlukla) çekme girişimi, Nazi yöneticilerinin bir kısmında var olan Türkiyeyi işgal düşüncesi (41'de Göbbels Askerleri için Türkiye Rehberi diye bir kitap bastırmıştır mesela) diğer tarafta Doğu'da Rusya endişesi Alamanların Tayfun Harekatının başarısız olması sonrası 1942'de Kafkas Petrollerine Türkiye üzerinden erişim düşüncesinin yeniden ortaya çıkması üzerine oluşan tereddüt, Stalin'in Türkiyeye yerleşme düşünesi, Stalingrad sonrası değşen dengeler ve alman korkusu yerine ortaya çıkan Sovyet korkusu bunun bpş bir korku olmadığı da gerçektir. Türk-Sovyet saldırmazlık anlaşmasının yenilenmesi talebine Sovyetler 45'te 'Kars ve Ardahanı bize bırakın, Boğazda da Sovyet üssüne izin verin neden olmasın' diye karşılık vermiştir mesela), kısacası Doğu Cephesi, Türkiye'nin izlediği denge politikası vs. bunları enine boyuna konuşmadan boşu boşuna asker yığdık sınırlara demenin bence tarih önünde tutarlılığı yoktur.

Gelelim gerilla olayına. BANA GÖRE; 84'te Eruh Baskınıyla başlayan süreçte, devletin pek çok yanlış tavrı oldu. Buna TSKnın yaptıkları da dahil. Che Askeri Yazılar'da bir gerillanın bin düzenli ordu askerine denk olduğunu söyler. gerilla savaşının avantajıdır bu. çünkü gerilla, mobilizedir, bölgeyi bilmektedir, bu tip bir savaş ve saldırı için eğitimlidir, buna karşı düzenli ordu askeri, mobilize olamaz, bölgeyi tam olarak bilmez, böylesi bir savaş iin eğitilmemişti, ayrıca acemidir, gerilla bir hedef ugruna ölüme yürür, düzenli ordunun askeri ise geçicidir, o bu cehennemden kurtulup evine dönmek ister vs. vs. Dolayısıyla gerilla, düzenli ordunun savaş stratejileriyle sona ermez. Boş dağlar bombalanır, terk edilmiş kamplar talan edilir belki. Şunu da hafife almayalım, 30 yıllık savaşta öldürülen gerilla sayısı da fazladır. Ama örgüt, ölen silahlı güçlerinin yerine yenilerini bulmakta zorlanmamıştır. örgüt, bölgede görece bir üstünlük sağlamış, halk ile bağlantı kurmuş, lojistik destek sağlamıştır. bir gerilla hareketi, bölge ile ilişkilerin sağlamlaştırır ve halktan destek alırsa o gerillayı ortadan kaldırmak imkansızlaşmaya başlar. Yerleşik kampları ya da boşaltılmış arazileri bombalayarak, devamlı çatışmaya girerek gerillaya karşı zafer elde edilemez. 90lardaki yanlış devlet politikası sonucu evrilen ve gelişen pkk olayında hata sadece yanlış askeri strateji değildir, tümden yanlışlıklar silsilesi vardır. Halkı gerillanın kucagına atan bu politikalar sonucu olay daha karmaşık, çözülemez bir hale dönüşmüştür.

saygılarımla.

Temmuz 30, 2011, 06:44:18 ös
Yanıtla #8
  • Ziyaretçi

Sayın Noah, bana kalsa Türkiye'de demokrasiye son verir ve militarist bir yönetim kurardım. Yani ben TSK ve ordu düşmanı değilim. Ki rahmetli Atatürk de benim gibi düşünen biriydi sanırım tek partiyle demokrasiyi denemeye çalıştı. Türk insanı osmanlı döneminden gelen bir tek başlılıkla yönetilme alışkanlığı nedeniyle inandığı dini kaidelere aykırı da olsa Atatürk devrimlerine ses çıkartmamış olabilir örneğin. Çok seslilikle  sadece çatışma üretirsiniz Türkiye'de. Belki Avrupa'da çözüm olabilen bir kavram bizde sorun halini alabilir. Toplum yapısını iyi incelemek lazım bence.

Yüzbinlerce insanın oluşturduğu bir yapıda bozulmalar olabilir. Bu bozulmaların neticesinde de silahlı bir güç olduğu için mafyalaşma kaçınılmaz olur. Ben güneydoğuda 2002 yılında ateşkes var iken askerlik yaptım fakat çatışmaların izlerini ve psikolojik etkilerini izleme şansım oldu. Kesinlikle İstanbul'dan bakıldığı gibi bir ülke yok doğuda. İnsanlar ürkek ceylan gibi korkuyla yaşıyorlar. Bir yandan teröristler ellerinde keleşlerle sıkıştırıyor, bir yandan asker elinde piyade tüfeğinin dipçiğiyle yoksa sen yataklık mı yapıyorsun teröre diye... Böyle bir yaklaşımı istanbul'da yapsanız istanbul'daki kürtleri terörsite çevirirsiniz. Hatta bir devlet memuru benim evime gelip anne -  baba vb. aile bireyine dipçiklese ben de terörist olurdum. Yani o yöre haklının fakir olması, okumamış cahil olması değil tek etken. TSK daki mafyalaşma ortaya çıkartılıp yok edilmeden terörizmin insan kaynaklarını yok edemessiniz.

Sayın SkullG, gerilla taktiğiyle hareket eden terörle nasıl mücadele edilebilir bunun düzenli orduyla yapılamayacağını savunmuşsunuz. Buna katılmıyorum. Karakolların iptal edilip uzaydan uyduyla  tespit edilerek helikopterlerle özel komandoları indirerek saldırılabilir. Bu da bir düzenli ordu taktiğidir. Sonuçta yerleşkenizi salakça yerlere koyup gel bizi bas diye bağırmanıza gerek yok. Benim yukarıda isyan ettiğim konu TSK nin baş komutanlarının tarih boyunca adeta salak sürüsü gibi hareket etmeleridir..

TSK'da sadece Atatürkçü değil Atatürk gibi kaliteli adamlar yetiştirmek lazım diye düşünüyorum.

Saygılarımla.

Temmuz 30, 2011, 08:53:01 ös
Yanıtla #9
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Komutanlarımız istifa etmediler. Emekliliklerini istediler dersek daha doğru olur.
Türk Milleti'nin her komutanı şereflidir.
Kriz çıkarmak için krize girenler, olayların bu kadar normal seyretmesine şaşırmaları çok normaldir.

90 lı yıllarda polis özel harekat, bölücü şerefsizlere darbe üzerine darbe indiriyordu. Fakat 28 şubat döneminin mimarları, polis özel harekatını bölgeden kaldırarak ülkemizin teröre karşı verdiği mücadeleye büyük bir zarar vermiştir. Ordunun içerisindeki parazitler temizlenmiştir. Sıra orduya gereken düzenlemelerdedir.