Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: Masonluk Nedir?  (Okunma sayısı 324854 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Nisan 21, 2013, 09:12:35 ös
Yanıtla #100
  • Forum ve Uye Yoneticisi
  • Aktif Uye

Sayın Agony,

Amacım ifade özgürlüğünüzü kısıtlamak değil fakat şunu anlamasınız ki, burası masonlar.org sitesi, burada gayri ciddi ifadelere yer veremeyiz.

Paylaşımlarınız, oldukça özenli ve kurallara uygun olmak zorunda, zira bu kurallar sadece forumu değil sizleride korumak amacıyla konulmuştur.

Öyle olmasaydı, aynı uyarı sayın Spock'a da yapılmazdı.

Burada tartışmayı sürdürerek 4.maddeyi de ihlal etmiş durumdasınız.

Saygılarımla
« Son Düzenleme: Nisan 21, 2013, 09:17:09 ös Gönderen: Arais »
2050 de Türkiye çöl olacak ! Ağaç dikin, ağaç diktirin....
Sayğıdeğer üyeler, forumla ilgili her türlü soru ve sorun için lütfen tarafıma başvurunuz.

Nisan 22, 2013, 08:41:54 ös
Yanıtla #101
  • Seyirci
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Izledim evet. ayrica cok samimi bir dostum sayesinde mason rituelinde de bulundum. Bana sapikca geldi. Benim yetistigim kultur ve inanclara aykiri geldi. Yadirgamiyorum kimseyi, dedigim gibi istersen 2 kilo domates al karsinda otur ona ibadet et, ama sorumlusu sen olacaksin yaptiklarinin :)

Mason ritüelinde bulundun!! Peki... Allah akıl fikir versin, başka ne deyim...  ::)

Bence de bu pek mümkün gözükmüyor. İnsanın çok samimi bir mason arkadaşı pardon dostu olunca bu tip mason ritüellerine girebiliyor mu?

Nisan 22, 2013, 11:26:16 ös
Yanıtla #102
  • Mason
  • Orta Dereceli Uye
  • *

Ah cehalet sen nelere kadirsin.Raporlu akil hastalarina inan sorgulama aklinda kalan en buyuk tezin cem yilmazdan bir espri olsun ancak bu kadar iste.

Sn.Agony kendinize bir iyilik yapin ve forumdaki tum konulari okuyun.

Saygilarimla.
Memento Mori

Nisan 22, 2013, 11:36:28 ös
Yanıtla #103
  • Mason
  • Orta Dereceli Uye
  • *

Hani rencide etmemek icin soylemiyeyim diyorum ama oyle birsey soyluyor ki sn.Agony tahammul edemiyor insan.Sn.Agony ya siz burada masonik rituele katildim diye bize yanlis bilgi veriyorsunuz ya da uzgunum ama arkadasiniz size guzel bir saka yapmis.Bir ucuncu ihtimal soz konusu degil.

Saygilarimla.
Memento Mori

Nisan 23, 2013, 07:31:37 öö
Yanıtla #104
  • Seçkin Üye
  • Uzman Uye

Bu konu tümüyle başlığın dışına çıkmış; bunun farkındayız değil mi?...

Hepsi silinse yeridir.

Masonik ritüele katılmak demek her ne demekse onun ne demek olduğunu anladıktan sonra bir başka başlık altında tartışabiliriz gerekirse...   
ADAM OLMAK ZOR İŞ AMA BUNUN İÇİN ÇALIŞMAYA DEĞER.

Mayıs 24, 2013, 02:20:10 ös
Yanıtla #105

insanların akıllarında nedense masonluk ile ilgili bir korku hakim. Ne zaman muhabbeti açılsa mutlaka olumsuz düşünen birileri çıkıyor. Bilgi sahibi de değiller araştırmıyorlar da.Önce araştırmacı bir toplum olmalıyız. Güzel güzel anlatıyorum yorulmadan. Yararlı olduğumu düşünüyorum. Saygılar...

Mayıs 24, 2013, 03:36:32 ös
Yanıtla #106
  • Uzman Uye

Izledim evet. ayrica cok samimi bir dostum sayesinde mason rituelinde de bulundum. Bana sapikca geldi. Benim yetistigim kultur ve inanclara aykiri geldi. Yadirgamiyorum kimseyi, dedigim gibi istersen 2 kilo domates al karsinda otur ona ibadet et, ama sorumlusu sen olacaksin yaptiklarinin  ;)
Cunku her hatanin karsiliginda bir kayip verir, bedel odersin  ;)
o yuzden erdem tecrubedir ;)
Su dunyanin verdigi zevklerden artik haz almayan birisi olarak soyleyeyim, 5 dk sonra ne olacagini bilmedigimiz bir yerdeyiz ve maddi kaygilardan dolayi bir cok insan cirkinlikten de ote seyler yapiyor.Bu mu dunyayı iyi bir yer haline getirmeyı hedef alan masonların becerdiği şey? komik açıklamalar.

İbadetten kasıd nedir,önce onu iyi anlamak lazım.Özellikle teist dinlerde oluşan yanlış algı sebebiyle ibadet,bir tapınma aracı olarak imgelenmiştir.

Oysa ibadet veya dua(Duanın dışındaki tüm ritüeller özgün olarak benimsenmelidir,çünkü ibadetin nasıl yapılacağı konusunda bir tarif yoktur)insanın kendi bilincini ikna edebilme yolculuğudur.

Öngörülen Tanrı'nın kimsenin tapınmasına ihtiyacı yoktur.Aksini savunanlar için teizmin dışında vucuda gelmiş dinler vardır;onları o dine yönlendirmek gerekir.

Dua esnasında,karşınızda domates olması size farklı bir vech hali yüklüyorsa,domatesin de bir sakıncası yoktur.

Saygılarımla
Ben"O"yum,"O"ben değil...

Haziran 01, 2013, 09:58:23 ös
Yanıtla #107
  • Seyirci
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Bunlar tamamen tüm dinlerin anlattığı şeyler.İyi ol, onurlu ol,başkasının hakkına tecavüz etme,zor durumda olanlara yardım et.vs.Ceza nerde?Hesap gününde benim günahımla dini kullanıp kar sağlayanların,insanları din için öldürenlerin günahı aynı olmayacaktır kanımca.Ama neden bunu insanlar bilmiyor derseniz okumadıkları için.İlim boşuna din olmadı dünyada?

Haziran 02, 2013, 08:09:56 öö
Yanıtla #108
  • Seçkin Üye
  • Uzman Uye

Masonluk ile hiç ilgisi olmayan bir lâf daha... İlim boşuna din olmamış sonunda. (!!!)

Hangi ve neyin sonunda din olmuş ilim yani bilim?... Ne demek bu?

Bilim bilimdir, din de din... Bunların bağlantısı yoktur.

Gelelim Masonluğa...

Masonluk bilim ile bağlantılıdır. Önerdiği asal düşünme ve değerlendirme yöntemlerinin başında bilimsellik gelir.

Masonlukta günah diye bir kavram yoktur.

Masonlukta masonlardan istenilenlerin ya da beklenilenlerin yapılmaması durumunda herhangi bir ceza da yoktur.

Pardon, vardır: En ağır ceza artık o kişiyi locadan uzaklaştırmak ve kardeşten saymamaktır.

Dolayısıyla şu son yazıyı yazan, bir daha yazmadan önce biraz okuyup, araştırıp, en azından bu sitenin arşivini inceleyip Masonluğu biraz öğrense, din ile bir karşılaştırıması yapılamayacağını anlasa iyi eder.

Bunun yanı sıra bu yazıları dışarıdan okuyanlar da şunu iyi anlamalıdır:

Masonluk hiçbir din ile benzeştirilemez ve karşılaştırılamaz.  Masonluk dine ve inançlara karşı değildir ama kendi başına bir din ya da inanç sistemi de değildir.

Peki nedir Masonluk?

Ne olduğunu bıkmadan, usanmadan uzun boylu anlattık bu sitenin çaşitli bölümlerinde. Lütfen okuyup inceleyin ve öğrenin.

Sonra anlamadığınız noktalar varsa, iyi niyetliyseniz, polemik yaratmak gibi bir amacınız da yoksa, sorun, bilenler söylesin.

« Son Düzenleme: Haziran 02, 2013, 08:15:28 öö Gönderen: ADAM »
ADAM OLMAK ZOR İŞ AMA BUNUN İÇİN ÇALIŞMAYA DEĞER.

Haziran 08, 2013, 09:24:00 ös
Yanıtla #109
  • Seyirci
  • Orta Dereceli Uye
  • **

İlim yada bilim yani araştırma ve öğrenme dinlerde özellikle İslamiyette de vurgulanan bir kavramdır. Yazdığımda aslında kastım buydu.Ancak sanırım tam ifade edememişim.Ayrıca inanç maalesef her dinde bazı kesimlerin elinde olduğundan bilim konusundaki öğretiler sürekli geri planda kalmaktadır.Zamanında kilise ve engizisyonun yaptıkları malumdur.İslamiyette de ilerleyen yıllarda özellikle emeviler döneminden sonra din halkı kontrol altında tutma aracı olarak görülmüş ve bunun sonucunda bilim dahil herşey günah sınıfına sokulmuştur.Tıpkı şu anda olduğu gibi.Ama insanlar neyin ne olduğunu kendileri okuyup öğrenseler ibadet etmek için birilerine muhtaç olmasalar durumun hangi açılardan ne kadar farklı olacağı da apaçık bir gerçektir.Böyle bir durumda hangi kurum veya örgütlere ihtiyaç olacağı da bence ortadadır.