Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: Nasil Mason olunur? Mason olmak icin neler gereklidir?  (Okunma sayısı 833851 defa)

0 Üye ve 3 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Haziran 30, 2009, 10:44:01 ös
Yanıtla #180
  • Orta Dereceli Uye
  • **

sn.poyraz ve sn.lucifer verdiginiz bilgiler için çok teşekkür ederim.Daha 3.mesajımda bunu söyledigimin farkındayım kusura bakmayın ama gerçekten bunun için 2 yıldır ugraşıyorum ama sizin verdiginiz bilgilere bile ulaşamımıştım çok teşekkürler

sn rvoncu

kusura bakmak gibi bir durum içerisinde olamayız tabıkıde. tabikide burada kişiler bılgı edınme ısteklerını dıle getırme yada hedeflerıyle ılgılı yaklaşımlarını bır adımda daha ılerı goturmek ıcın buradayız. tabıkıde sızın 3. mesajınızda bunu dıle getırm iseğiniz çok anlamlı. sonuçta benım de hedeflerım bu doğrultuda. ve buyuk bır sabır ve gayret ıcerısınde bunu beklemeteyım. henuz kendımı hazır hıssetmediğim ve loca kapılarının kapanmaması için kendımı dahada gelıstırmek dahada gayret çabası gostermek zorunda olduğumu kendı adıma dusunmekteyım. elbet zamanı gelınce bende bu ısı acıkca dıle getırmekten yanaolacağım. umarım dilediğiniz yolu bulursunuz ve ulaşabilirsiniz.

saygılarımla

Haziran 30, 2009, 11:37:35 ös
Yanıtla #181
  • Aktif Uye

sn.poyraz ve sn.lucifer verdiginiz bilgiler için çok teşekkür ederim.Daha 3.mesajımda bunu söyledigimin farkındayım kusura bakmayın ama gerçekten bunun için 2 yıldır ugraşıyorum ama sizin verdiginiz bilgilere bile ulaşamımıştım çok teşekkürler

Elbette kusura bakilacak bir durum yok Sn.lucifer in da dedigi gibi:) Bu siteyi eger amaci dogrultusunda kullanirsaniz, bulunmayacak bir kaynak :) Sordugunuz cevaplanabilir sorularin hepsi de cevap bulur :)

Temmuz 01, 2009, 02:13:46 ös
Yanıtla #182
  • Orta Dereceli Uye
  • **

sn rvoncu

bu sitede her türlü kafanıza takılan sorularını aydınlanmış ınsanların bılgısı doğrultusunda öğrenebılmenız mümkündür. umarım sizlere yardımcı olabıliriz.

saygılarımızla,

Temmuz 31, 2009, 03:39:39 öö
Yanıtla #183
  • Ziyaretçi

Mason olmadığım için bazı kavramları iyi anlamlandıramamış olabilirim .Masonluk din veya iman esaslı bir olgu olabilir fakat inanç orjinli bir oluşum mudur? Yani kişileri birarada tutan olgu bu kişilerdeki  liyakat mı yoksa iman mı?

Sn. tcorbaci,

Ben de anladığımı söylemek isterim. Evet bahsettiğiniz üzere kişileri bir arada tutan olgu "iman" değildir. Yani Masonluk taleplisinden bir inanç sisteminin mümini olmasını istemez. Herhangi bir Yüce Yaratıcı'ya inanıyor olmasını ister. Çünkü Masonluğun değişmez kuralları ve geleneğince, bir Mason asla bir ateist olamaz. Nitekim En Muhterem Egeran'dan alıntılayarak ifade edeyim "Düzenli Masonlukta Evrenin Ulu Mimarına ve ruhun ölmezliğine inanmış olmak, Masonluğa kabul olunmak için temel şarttır. Aksi halde Masonluk, düzensiz masonların anladığı gibi sadece bir yardımlaşma ve yardımsever cemiyet halini alır." (Gerçek Yüzüyle Masonluk, s. 10)

Yine bence, Masonluk, bektaşilikten de, mevlevilikten de farklıdır. Masonluk, bir masonu evliya yapmak uğraşı içerisinde değildir. Aklı rehber bilmeyi öğütler ve kişiye ne ararsa kendisinde aramasını salık verir.

Haklısınız etrafımızda pek çok iyi insan mevcut. Ve evet bunlar içtimai hayatta etkin olmalılar. Ancak Masonluk sizin bahsettiğiniz üzere bir sosyal cemiyetten, bir klüpten, bir dostların buluştuğu lokalden veya yardımlaşma amacı güden derneklerden farklıdır. İçrektir. Dolayısıyla o sayılan özelliklerde Dernek ve Toplulukların üye alma usulleri yumuşatılabilir. Ki zaten çoğununki çok da katı kurallara bağlı olmasa gerek. Ama Masonluk, bu imgelediğiniz topluluklardan farklıdır. Masonluk bireyi hedef alır ve bireyin gelişiminin toplumun gelişiminin olmazsa olmaz gereği olarak görür. Masonluk bir binayı restore etmez , Masonluk doğadaki bir ham taşı küptaşa çevirme uğraşısıdır. Masonluk bir meslektir. Masonluk şuna ya da buna yardım etmek için değil bizatihi kendi üyesinin tekamülünü sağlamak için uğraş verir. Masonluğun anlatım metodu tedricidir, Masonluk ezoteriktir.  Ol sebepten o dereceki, bir kişinin sonradan Mason olamayacağı, doğuştan Mason olduğu söylenir. Bir kişinin inisiye olması ise bu varoluşun tespiti ve ilanından başkaca bir şey değildir. İşte bu sebeplerle Masonluğun giriş için aradığı şartlar esnetilemez. Ve bu sebeplerle meslekteki kişiler hamtaşı seçerken o denli ince eleyip sık dokurlar. Bazen liyakatlı olduğunu düşündüğü en yakınlarına dahi bir teklif götürmezler de başka bir kardeşinin bu liyakatı görmesini ve onun tarafından  o yakınına (oğluna -yeğenine vs.)  teklif götürülmesini bekleyebilirler. Bu yüzden dışarıdan çoğu Mason, Mason olmak isteyene yardım etmez diye bir düşünceye erebilirsiniz. Bence bu durumdaki birisinin niçin teklif edilmediğini düşünmesi, kendisinde neyin teklif edilmek için eksik olduğunu bulması gereklidir.

Yoksa ki "hah işte Mason değil mi? Benim de onun gibi bir ayrıcalığım olmasını istemediği için teklif etmedi" dememelidir. Ki kaldı ki, Masonluk kişiye bir ayrıcalık da tanımaz. Yani Mason oldunuz diye, gökten para yağmaz, size bir hesap açılıp, yaşlılığınızda emekli ikramiyesi verilmez, maddi bir menfaat sağlamaz. Ve gerçekte, bir Mason çevresinde tanıdığı, bildiği, mesleğin gerekliliklerine yerine getirebileceğine inandığı, ilgisi olduğuna kanaat getirdiği kişilere de severek büyük bir gönüldaşlık duygusuyla teklif götürür. Eğer gelmiyorsa veya talebe olumlu yaklaşılmıyorsa dediğim üzere teklif etmeyenin veya talebe soğuk bakanın hatasının, kusurunun olmaması kuvvetle muhtemel iken, teklif getirilmeyen veya talebi olumlu karşılanmayanın hatası, kusuru, eksikliği mevcuttur ve o onları bulmalı ve gereğini yerine getirmeye çalışmalıdır.

Ben böyle anladım. Elbetteki eksiğim, yanlışım olabilir.  

Sevgi ve Saygılarımla.

eski yazıları okurken istemeden takıldım

"Yine bence, Masonluk, bektaşilikten de, mevlevilikten de farklıdır. Masonluk, bir masonu evliya yapmak uğraşı içerisinde değildir. Aklı rehber bilmeyi öğütler ve kişiye ne ararsa kendisinde aramasını salık verir."

bu kelime tam olarak istenilen anlatılamamamıştır sanırım veya bir yanlış anlaşılma olmuştur. ne bektaşilik ne de mevlevilik insanı bu mertebelere "zorunlu" getirme uğraşında değildir. sadece "kalbinde olanlar" ; "fena fillah" mertebesine ilerler ki bu bütün batini ve ezoterik öğretilerde böyledir ve bu insanlar binlerde bir dir.  esas "kendini bilmek" hikmetinin özü bu kurumlardan gelmektedir ve templiyeler de özellikle bu kurumlardan etkilenerek(özellikle bektaşiliği de oluşturan kurumlardan) bu şiar ı benimsemiştir.

saygılar.
« Son Düzenleme: Temmuz 31, 2009, 03:45:57 öö Gönderen: mengin »

Temmuz 31, 2009, 04:26:34 öö
Yanıtla #184
  • Ziyaretçi

Ağustos 01, 2009, 02:43:25 ös
Yanıtla #185
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Sn mengin

elbette kimsenin burda bir kişiyi evliya yapma gibi bir düşünceyi savunduğu söylenmediğini düşünmekteyim. belirtilen kelime yahut cümleler böyle fikirlere zemin oluşturmuşta olabilir.

bencedxe ikincide belirttiğiniz için sizin için ama yalnış anlaşılma olmuştur.

saygılarımla,

Ağustos 10, 2009, 03:41:16 ös
Yanıtla #186
  • Ziyaretçi

daha bugün davet edildim ve bütün forumu dikkatle inceliyorum.henüz ortalardayım fakat şimdiden gördüğüm birşey war ki aydınlanma yolunda emin adımlarla ilerlyen arkadaşlarla birlikte masonluk asaleti ve hür irade yetisinden mahrum insanlar da parazit yapıyor.bunlara hoşgörüyle yaklaşmak doğru olan tabi fakat sayın MASON un da dediği gibi doğruyu göstermek ve terbiye etmek de gerekmez.yukarda masonluğu kendi çapında eleştiren arkadaşlar olmş.acaba amaçları masonluğu değiştirmek mi öğrenmek mi? öğrenilecek birşey eleştirilmez,size uyarsa öğrenirsiniz sizi zorlayan yoktur emimin.diğer konu ise masonluğun dogmaları.. dogma ve ilke arasında çok fark vardır.dogmalar bilime ve zamana karşıdır ve karanlıktır.ilkelerse bir fikrin,bir duruşun temelleridir ve masonluğun da ilkeleri wardır.

herzaman olduğu ve olacağı gibi öğreneceğim ve öğreneceğimiz çok şey war.
saygılarımla..

Ağustos 10, 2009, 11:49:01 ös
Yanıtla #187
  • Orta Dereceli Uye
  • **

sitede arıyorum fakat bulamıyorum.. şimdi mason olmak için gerekli şeyleri yazmışsınız çok güzel.. peki nereye başvurmalı???
bana tek taraflı adaletinizden sakın bahsetmeyin.. adalet kirli atlet..!!

Ağustos 11, 2009, 04:06:17 öö
Yanıtla #188
  • Administrator
  • Uzman Uye
  • *
    • Masonluk, Masonlardan Öğrenilmelidir

Sayin akif_yzb,

Uyelik genellikle teklif ile yapilmaktadir. Yani sizin basvurunuz degil, bizlerin teklif etmesi gerekmektedir. Localara giderek kendinizde basvuruda bulunabilirsiniz. Ancak bu yontemle uye olma ihtimaliniz oldukca dusuktur.

Saygilarimla
- Sahsima ozel mesaj atmadan once Yonetim Hiyerarsisini izleyerek ilgili yoneticiler ile gorusunuz.
- Masonluk hakkinda ozel mesaj ile bilgi, yardim ve destek sunulmamaktadir.
- Sorunuz ve mesajiniz hangi konuda ise o konudan sorumlu gorevli yada yonetici ile gorusunuz. Sahsim, butun cabalarinizdan sonra gorusmeniz gereken en son kisi olmalidir.
- Sadece hicbir yoneticinin cozemedigi yada forumda asla yazamayacaginiz cok ozel ve onemli konularda sahsima basvurmalisiniz.
- Masonluk ve Masonlar hakkinda bilgi almak ve en onemlisi kisisel yardim konularinda tarafima dogrudan ozel mesaj gonderenler cezalandirilacaktir. Bu konular hakkinda gerekli aciklama forum kurallari ve uyelik sozlesmesinde yeterince acik belirtilmsitir.

Ağustos 12, 2009, 10:25:00 ös
Yanıtla #189
  • Orta Dereceli Uye
  • **

peki localarınıza nasıl ulaşabiliriz.. ben Ankarada oturuyorum nerelerde mason locaları var bilmiyorum..
bana tek taraflı adaletinizden sakın bahsetmeyin.. adalet kirli atlet..!!