Masonlar.org - Harici Forumu

Anket

İdam cezası geri getirilmeli mi?

Evet
25 (50%)
Hayır
25 (50%)

Toplam Oy Verenler: 31

Gönderen Konu: İdam  (Okunma sayısı 21136 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Temmuz 13, 2007, 12:23:48 öö

Devlet Bahçeli, SMS yoluyla yayına çok sayıda, ''partisi iktidara geldiğinde Öcalan'ı idam edip etmeyeceği'' yönünde soru geldiğinin belirtilmesi üzerine, ''Sürekli olarak bunu kimlerin sorduğunu tahmin ediyorum'' dedi.

Bahçeli, ''Bu soruya net cevabım şudur; Eğer AKP'ye verdikleri sayısal çoğunluğu bize verirlerse savaş, savaş hali ve terör suçlarının idamını geri getiririm. Gerekiryorsa ülke için referandum yaparım. Toplumsal bir talep varsa, terörün kökü kazınıncaya kadar 367 milletvekiline sahip olursam Anayasa'yı değiştirir, idamı getiririm,. Sosyal adaleti sağlarım'' diye konuştu.

Mhp'nin ya da herhangi bir partinin idamı geri getirebileceğine inanıyor musunuz? İdam cezası geri getirilmeli mi?
« Son Düzenleme: Şubat 10, 2011, 02:57:06 ös Gönderen: dogudan »
ars longa, vita brevis...

Temmuz 13, 2007, 12:40:25 öö
Yanıtla #1
  • Ziyaretçi

İdam bence geri getirilmeli "hiç birşey insanın yaşama hakkını elinden almayı gerektirmez" lafına çok sinir oluyorum bizim binlerce insanımızın yaşama hakları ne olacak ama bunu Devlet Bahçeli gibi örnek pasif bir lider getiremez arabaların arkasında araba kasise girdikçe kafa sallayan oyuncakalar olurya onlara benzetiyorum ben onu başbakan yardımcısıyken bir demecini hatırlmama Ecevit ne derse kafa salladı şimdi pek bir atıyor Rahşan Ecevit katiller dedi resmen MHP lilere bir özür bile diletemedi C.başkanı adayını meclis ortasında çok fena dövdüler hani bunların milliyetçilikleri bence tirişka zaten öncedende belirttim ülkü ocakları ve alperenler CIA in arka bahçsi olmuş durumda en son örneği Ogün Samast...

Temmuz 13, 2007, 03:49:34 öö
Yanıtla #2

Asmayalım da besleyelim mi diyorsunuz yani:)

Terörist başının asılması daha değişik tepkilere de neden olur mu merak ediyorum açıkcası. Saddam asıldığında şehit muamelesi görmüştü resmen. O zavallı için de buna benzer şeyler olcaksa asılmasın daha iyi.

Temmuz 13, 2007, 03:52:23 öö
Yanıtla #3
  • Uzman Uye

Asmayalım da besleyelim mi diyorsunuz yani:)

Terörist başının asılması daha değişik tepkilere de neden olur mu merak ediyorum açıkcası. Saddam asıldığında şehit muamelesi görmüştü resmen. O zavallı için de buna benzer şeyler olcaksa asılmasın daha iyi.
Bence asılırsa kahraman olur.Heykelini bile dikebilirler.

Temmuz 13, 2007, 03:55:02 öö
Yanıtla #4

O zaman idam cezası tatmin edici caydırıcı bir ceza olmaktan çok ters tepen bir ceza haline mi geldi ya da hep öylemiydi?

Temmuz 13, 2007, 04:04:23 öö
Yanıtla #5
  • Uzman Uye

O zaman idam cezası tatmin edici caydırıcı bir ceza olmaktan çok ters tepen bir ceza haline mi geldi ya da hep öylemiydi?
Hayır niçe o işlenen suça göre değişir.
bir tecavüzün suçu idam olsaydı durum farklı olurdu.yada gaspın suçu 
caydırıcı olabilir.
Ama söz konusu Apo olunca durum biraz farklı oluyor.Dağa çıkan için ölüm cezası caydırıcı olmazki zaten ölüme gidiyorlar.

Temmuz 13, 2007, 04:40:02 öö
Yanıtla #6
  • Uzman Uye

-Bence bir tecavüz idamı gerektirir.
-Bir kişiyi suçsuz yere öldürmekte idamlıktır.
-Topluma kışkırtıcı, halkı bölücü ve isyan çıkaranlarda asılmalı.
-Ama fikirden asla...

Başka aklıma gelmiyor ama elbet daha asılıcak çok adam var.
''Kızıl elmada buluşalım''

Temmuz 13, 2007, 04:45:14 öö
Yanıtla #7
  • Ziyaretçi

İdam bence geri getirilmeli "hiç birşey insanın yaşama hakkını elinden almayı gerektirmez" lafına çok sinir oluyorum bizim binlerce insanımızın yaşama hakları ne olacak ama bunu Devlet Bahçeli gibi örnek pasif bir lider getiremez arabaların arkasında araba kasise girdikçe kafa sallayan oyuncakalar olurya onlara benzetiyorum ben onu başbakan yardımcısıyken bir demecini hatırlmama Ecevit ne derse kafa salladı şimdi pek bir atıyor Rahşan Ecevit katiller dedi resmen MHP lilere bir özür bile diletemedi C.başkanı adayını meclis ortasında çok fena dövdüler hani bunların milliyetçilikleri bence tirişka zaten öncedende belirttim ülkü ocakları ve alperenler CIA in arka bahçsi olmuş durumda en son örneği Ogün Samast...
Devlet Bahçeli'mi pasif yoksa Tayyipmi? Ecevit ne derse kafa salladı lafları artık çok eskidi ve bayatladı demekki katılıyormuşki ses çıkartmamış. Ülkü ocakları ile Alperenlerse şuan çok farklı bir kavram az sayıları olmasına rağmen Alprenler sizlere yakındır, Fetullahçılara yakındır, Cia'ye yakındır. Ogün Samast'In ise Mhp ile hiçbir alakası yoktur. Beni bilirsin Mhp'li değilim ama bu tür iftiralarada gelemem...

Temmuz 13, 2007, 04:56:50 öö
Yanıtla #8
  • Uzman Uye

MHP artık eski amacını yitirmiş, daha doğrusu liderleri yitirmiş ve bu liderler yolundan saparsa onları izleyenler de yollarından sapar ki çoğuda saptı. Dinsiz milliyetçi ve ırkçı bir toplum yetiştirmeyi hedefliyorlar. Belki bu hedeflerinden de sapmışlardır en son hedefleri bu diye biliyordum. Luke Eye katılıyorum.
''Kızıl elmada buluşalım''

Temmuz 13, 2007, 12:37:50 ös
Yanıtla #9
  • Skoç Riti Masonu
  • Uzman Uye
  • *

Ünlü İtalyan cezacısı Alfieri, "Suçu toplum hazırlar, birey işler" demektedir. Buradaki "toplum" sözü "toplumsal düzen" anlamında kullanılmıştır. Ülkemizde işlenen adam öldürme ve yaralama suçlarının ezici bir çoğunluğunun, toprak mülkiyeti ve diğer mülkiyet biçimlerindenkaynaklandığı bilinmektedir.
Suç ve ceza politikasının amacı, bu toplumsal dengesizlikleri, haksızlıkları, eşitsizlikleri ve çelişkileri ortadan kaldırma yollarını bulmak, bunları ortadan kaldırarak, suçların kaynağını kurutmak, böylece suç işlenmesini önlemektir. Yani suç nedenlerini yoketmektir. Oysa ölüm cezası, suç nedenlerini değil, insanı yoketmektedir. Bu, çağdaş Kriminoloji'nin ve ceza politikasının verilerine aykırıdır. Suç işleyen kişiyi yaşatmak ve onu topluma kazanmak ceza siyasetinin görevi ve hedefidir.

İdam edilen kişiyi hemen ortadan kaldırmakla, onun yeniden kazanılması olanağı yitirilmektedir. Bunda ibret alınacak bir durum da yoktur. Çünkü, insan üzerinde etkili olan, cezaların -şiddeti değil, devamlılığıdır.

O halde, ölüm cezası, çağımızın hukuk anlayışına, Kriminoloji biliminin verilerine ters düşmektedir.

...

—• Ölümün bir doğa kanunu olması ve toplumun, vermediği bir şeyi (yaşama hakkını) almaya hak ve yetkisi bulunmadığı,
— Adli hata imkânını taşıdığı ve bu halde geri dönme olanağı kalmadığı,
— Suça engel olamadığı, önleme niteliğini taşımadığı,
— «Takdire bağlı indirme sebebi» açısından, hakimin dünya görüşü ve düşünce yapısına göre değişebildiği ve bu nedenle eşitsizlik yarattığı,
— Ölüm cezasına konu olan suçların yaşanılan dönemin anlayışına göre saptanması ve değerlendirilmesindeki çok tehlikeli sonuçların, o günün koşullarına ve bireysel eğilimlere veye çeşitli baskılara göre kısa bir süre sonra yakınmalara neden olabilecek olup binilerin, onarılması olanaksız uygulamalara yol açabileceği nedeniyle

-Özellikle siyasal suçlar bakımından; Siyasal davranış ve eylemlerin, haklılık-haksızlık konusunda değişir
niteliği olması,
— Bu konuda Kamu oyunun da aynı özelliği taşıması, onun da bu davranışlar karşısında değişik tepkilere sahip olması,
— Kendilerini cezalandıranlar gibi, siyasal suçlular da toplumu doğru gelişme çizgisine sokma iddia ve çabasında bulundukları,
— Adi suçlarda olduğu gibi siyasal suçlarda da ölüm cezasının «önleme niteliği»ne sahip olmadığı açık bulunduğu nedeniyle, ölüm cezası çağdaş uygarlık anlayışına, hukuk bilimine aykırı düşmekte ve ilkel bir anlayışı yansıtmaktadır.

...

iş bu sebeplerle ölüm cezasına karşıyım.

p.s.: türk hukukunda 2002 yılında kaldırılan ölüm cezasının yeniden geri getirilmemesi gereklidir.

eğer bugün imralı'nın asılması gerektiğini söyleyerek insanlara urgan fırlatanlar bunda samimi idiyseler, 1999-2002 yılları arasında iktidardaydılar ve bu sürede ölüm cezası infaz edilebilirdi. o gün bunu yapamayanların bugün oy kaygısıyla insanların duygularını rencide etmeleri kabul edilemez.