Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: Ekonominin İlgilendiği Temel Sorunlar  (Okunma sayısı 9211 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Eylül 18, 2015, 02:24:02 ös
  • Uzman Uye
    • Masonluk ve Masonlar

Ekonomi temelinde maliyet ve kâr sistemini barındırmaktadır. Bu durumda üretim alanında ekonominin ilgilendiği temel sorunları 5 maddede inceleyebiliriz.

1) Ne kadar üretilecek?

Ekonomi, üretimi yapılacak olan malın miktarına önem verir. Zira üretilecek malın satışına dair muhasebesel analiz ve yorumları yapılmış olup, tahmini bir ihtiyatta üretimin gerçekleşmesi gerekmektedir.

2) Nasıl üretilecek?

Üretimde nasıl bir teknoloji kullanılacağı ekonomik kâr için son derece önemlidir. 2 tip üretimi alternatif alırsak;

- Sermaye yoğun teknoloji mi?
- Emek yoğun teknoloji mi?

Sermaye yoğun teknoloji, makine ve elektronik gücün yoğun olduğu teknolojidir. Emek yoğun teknoloji ise iş gücünün yoğun olduğu teknolojidir. Örneğin Çin, emek faktörü yoğun olan bir ülkedir. 1950'li yıllarda inşa edilen barajlarda, sermaye teknolojisini az, emek gücünü fazla kullanmış, maliyetini daha ucuz tutup kârını arttırmıştır. İşte bu tercihi yapacağımız sırada karşımıza 3.soru çıkıyor.

3) Ne zaman üretilecek?

Bir ürünün üretimi için belkide en önemli maddelerden birisi, ne zaman üretileceğidir. Örneğin 1990'lı yıllar, nüfus artışı, kalabalık kentleşme ile birlikte AVM ve süpermarket ihtiyacının en yoğun olduğu dönemlerdi ve bu dönemde, bu sektöre yönelenler günümüzün tanınmış firmalarına sahipler.

Aynı şekilde 2000'li yıllar, iletişim sektöründeki gelişmelerle birlikte, teknoloji, bilgisayar ve internet teknolojisine en yoğun ihtiyaç duyulduğu dönemdi ve yine bu dönemde, bu sektörde faaliyet gösterenler günümüzün tanınmış firmaların arasında yerlerini aldılar.

Üretimi yapmadan önce zaman ve ihtiyacını belirlemek son derece önemlidir. Peki ihtiyacı neye göre belirleyeceğiz? Bu noktada karşımıza 4.soru çıkmaktadır.

4) Nerede üretilecek?

Bu soru, en temel sorulardan birisidir. Yer seçiminin 2 tip önemini göz önünde bulunduralım.

- Üretimin en düşük maliyette olacağı yer.
- Satış ve kârın en fazla olacağı yer.

Örneğin mayo, bikini, üretim ve satışını Kars'ta yaparsanız, iflasınız kaçınılmaz olacaktır. Veya daha çok Arap ülkelerinde kullanılan çarşaf üretim ve satışını Antalya'da, Kemer'de yaparsanız yine iflasınız kaçınılmaz olacaktır.

Bu sebepten ötürü, üretimden önce yer seçimi yapmak son derece önemli ve temeldir.

5) Kim için üretilecek?

Elbette bu soru da tıpkı 4.sorumuz gibi temel ve iyi analiz edilmesi gereken sorudur. Üretimi, ihtiyaç sahipleri ve marjinal kesimi göz önünde bulundurup yapmak gerekmektedir. Örneğin bugün, özellikle ülkemiz gibi ''Karma'' ekonomik sistemle yönetilen ülkelerde, halk ve halkla iç içe olup ama halktan ayrı bir yaşam tarzına sahip olan marjinal kesimin ihtiyacına göre üretim yapmak, bizleri daha kârlı hale getirecektir.

Marjinal kesimden kasıt, sosyetik tabiriyle ''elit'' kesimdir. ( Maddi gücü yüksek. )

Risus
Gnothi Seauton

Yaşamak, kendini adam etmektir. Zeka ve bilgiyi kullanarak, etinden, kemiğinden kendi heykelini yapmaktır. - Goethe

Eylül 19, 2015, 10:59:38 öö
Yanıtla #1
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Sayın Risus ARZ-TALEP dengesini ve  İktasat temel taşlarını çok güzel sıralamıssınız...
Güneş ışınları neyse kara toprak için gerçek aydınlanmada odur bu dünyada Doğanlara...

Eylül 19, 2015, 08:27:29 ös
Yanıtla #2
  • Uzman Uye

Sayin Risus soru siralamasi sizin siraladiginiz gibi olamk zorundami yoksa akliniza geldigi gibimi yazdiniz?

Eger siralamayi degistirebilirsek nasil bir siralama yapabiliriz?

Eylül 19, 2015, 08:30:12 ös
Yanıtla #3
  • Uzman Uye
    • Masonluk ve Masonlar

Sayin Risus soru siralamasi sizin siraladiginiz gibi olamk zorundami yoksa akliniza geldigi gibimi yazdiniz?

Eger siralamayi degistirebilirsek nasil bir siralama yapabiliriz?

Sıralamayı alelade yazdım sayın Tij. Sıralama yapacak olursam şu şekilde yapardım:

Öncelikle ürün kim için üretilecek? İhtiyaç sahibi kim? Ardından nerede üretilecek? Yani ürünün ihtiyacının yoğun olduğu bölge. Ardından ne zaman üretilecek? Talebin yoğun olduğu zaman. Ardından ne kadar üretilecek? Talep ne kadarsa belki biraz fazlası. Ve son olarak nasıl üretilecek? Maliyeti düşük, karı fazla olacak şekilde üretilecek. Yani: 5 > 4 > 3 > 1 > 2 olarak sıralayabilirim.
Gnothi Seauton

Yaşamak, kendini adam etmektir. Zeka ve bilgiyi kullanarak, etinden, kemiğinden kendi heykelini yapmaktır. - Goethe

Eylül 19, 2015, 08:43:46 ös
Yanıtla #4
  • Uzman Uye

Kapitalist sistemde reklamin nasil bir rol oynadigini hepimiz biliyoruz.

Reklam olayini isin icine katarsak bu siralamada degisim olurmu?

Eylül 19, 2015, 08:45:18 ös
Yanıtla #5
  • Uzman Uye
    • Masonluk ve Masonlar

Kapitalist sistemde reklamin nasil bir rol oynadigini hepimiz biliyoruz.

Reklam olayini isin icine katarsak bu siralamada degisim olurmu?

Elbette bu konu üretim alanında olduğu için daha kısıtlı bir yapıda ele aldım. İşin içine hizmet sektörü de girerse reklam, dağıtım, pazarlama vb. faktörleri de ekleyebiliriz.
Gnothi Seauton