Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: Rotary, Lions ve Masonluğun ilişkisi nedir?  (Okunma sayısı 87933 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Eylül 25, 2006, 02:17:46 ös
  • Administrator
  • Uzman Uye
  • *
    • Masonluk, Masonlardan Öğrenilmelidir

Rotary, Lions ve Masonluğun ilişkisi nedir?

Rotary değişik mesleklerden iş adamlarının bir araya geldiği bir kurumdur.
Lions çok amaçlı bir yardım derneğidir,.
Masonluğun amacı ise, bireyi eğitmektir (yontmak).
Birey, bu kurumda, daha iyi bir aile reisi, vatandaş, hatip, organizatör olmayı, toleransı, paylaşmayı öğrenir.
Bu yetişmiş birey memleketine, ait olduğu topluma daha bilinçli hizmet edecektir.
Mason tabiriyle, her eğitilen birey “insanlık mâbedinin inşasında kullanılan yontulmuş taş olacaktır”.
Rotaryenler ve Lionslar arasında birçok Mason olmakla beraber, bu değişik dernekler arasında organik bağ yoktur.

- Sahsima ozel mesaj atmadan once Yonetim Hiyerarsisini izleyerek ilgili yoneticiler ile gorusunuz.
- Masonluk hakkinda ozel mesaj ile bilgi, yardim ve destek sunulmamaktadir.
- Sorunuz ve mesajiniz hangi konuda ise o konudan sorumlu gorevli yada yonetici ile gorusunuz. Sahsim, butun cabalarinizdan sonra gorusmeniz gereken en son kisi olmalidir.
- Sadece hicbir yoneticinin cozemedigi yada forumda asla yazamayacaginiz cok ozel ve onemli konularda sahsima basvurmalisiniz.
- Masonluk ve Masonlar hakkinda bilgi almak ve en onemlisi kisisel yardim konularinda tarafima dogrudan ozel mesaj gonderenler cezalandirilacaktir. Bu konular hakkinda gerekli aciklama forum kurallari ve uyelik sozlesmesinde yeterince acik belirtilmsitir.

Şubat 14, 2009, 03:20:30 ös
Yanıtla #1
  • Ziyaretçi

Sayın Mason;
Rotaract ve Leo'ların bu konuyla ilişkileri nasıl?Ben suanda Baku Rotaract Kulubunde prosedürlerimi tamamlamış artık üyelik bekleyen birisiyim.

Şubat 15, 2009, 12:54:07 öö
Yanıtla #2
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Sayın oxford , bir rotaract ve roteryan adayı olarak size şunu söylemeliyim bizlerin Masonlukla organik bir bağımız yoktur, fakat kardeşlerimiz arasında birçok Mason bulunmaktadır, hatta görüşmeleri olanlar bile vardır.

Saygılar
Her şey bir adımla başlar...

Mart 02, 2009, 10:43:32 öö
Yanıtla #3
  • Ziyaretçi

beni anladığım masonlukla rotary ve lions kulüpler arasında ki tek bağ üyeler üyelerin içinde pek çok mason var

Ağustos 12, 2009, 09:13:54 öö
Yanıtla #4

Sayın heval73 pek çok demek cok uygun olmayabilir ama evet bahsi geçtiği gibi Rotary ve Lions Kulüblerinde Masonlar vardır.
unutulmaması gereken bir şey de şudur, Mason olabilmek için bulunduğunuz şehirde Loca  olmalıdır ki bir çok Lions ve Rotary Kulübünün olduğu illerde Loca yoktur.
saygılarımla...
"Bu sır ancak bilinir söylenemez."

Mart 05, 2010, 09:12:11 ös
Yanıtla #5
  • Ziyaretçi

Sevgili Arkadaşlarım bi noktayı atladığımızı düşünmekteyim bende bi Rotaractım Lions ve Rotary Klüpleri dünya çapında gerçekten geniş üye hacmine sahip klüpler üye sayısı ve katılım fazla olunca bence her kesimden ve düşünceden insan bulunacak illaki ama bu olay gene sonuç bölümünde Sayın Mason'un dediği gibi bağlantısızlığa gelmekte bence bu olay Mason olan insanların diger insanlara yardım konusunda daha duyarlı olduklarından dolayı bu tarz yardım amaçlı klüplerde aktif rol oynamaları oldudunu düşünmekteyim
Sayğılarımla...

Nisan 15, 2010, 02:19:48 ös
Yanıtla #6
  • Ziyaretçi

Leo ve Lion camiasından biri olarak şunu kesin ve net olarak belirtmek isterim.Lion kulüpleri toplumun üst gelir gruplarından,iyi eğitimli, saygın üyelerinden oluşmaktadır.Bu oluşum gayet tabi oldukça az ve öz tabir edilebilir düzeydedir.Birçok Lion kulübünde Mason kişiler mevcuttur.Ama Mason locasına üyeliğini kendi lion kulüp arkadaşları dahi bilmezler.Lionlar arasında  Mason kişilerin bulunması Lion yada Leo kulüplerini kötü ve klişe bir tabirle"" ASLA MASON LOCALARININ ARKA BAHÇESİ YAPMAZ"".Mason Locasındaki kişiler kimlerin aynı zamanda Lion olduğunu bilirler fakat  tersi  geçerli değildir.Masonluk Ezoterik bir yapı içerirken,Lion kulüpleri tamamen halka açıktır.

Saygılarımla

Nisan 15, 2010, 06:01:21 ös
Yanıtla #7
  • Ziyaretçi

Ama unutulmamalıdır ki Lions ve Rotary (Leo ve Rotaract kapsam dışıdır) birçok yönden Masonik felsefeyi az da kendi sistemlerine yerleştirmişlerdir. Unutulmamalıdır ki Lions'un 1917 yılındaki kurucuları Mason üstadlardır. Bence Lions Rotary ve Free-Mason'luk üçgenin birer uçudur ve güzel bir kardeşliktir.

Nisan 15, 2010, 06:57:24 ös
Yanıtla #8
  • Ziyaretçi

Ama unutulmamalıdır ki Lions ve Rotary (Leo ve Rotaract kapsam dışıdır) birçok yönden Masonik felsefeyi az da kendi sistemlerine yerleştirmişlerdir. Unutulmamalıdır ki Lions'un 1917 yılındaki kurucuları Mason üstadlardır. Bence Lions Rotary ve Free-Mason'luk üçgenin birer uçudur ve güzel bir kardeşliktir.

Sayın Karaimzvi ,sizce Melvin Jones  MASON muydu? 

Nisan 16, 2010, 10:31:28 öö
Yanıtla #9
  • Ziyaretçi

Kesinlikle evet.
2008 yılında HongKong da yapılan Lions Konvansiyon'unda öğrenmiştim.