Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: Türklere Osmanlı'dan kalan en büyük miras cehalettir...  (Okunma sayısı 8137 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Kasım 12, 2007, 08:38:34 ös
  • Ziyaretçi

Türklere Osmanlı'dan kalan en büyük miras cehalettir. Bu, iktisatçı Oktay Yenal'ın Ulusların Zenginliği ve Uygarlığı-Eğitim Boyutu adlı önemli kitabın içerdiği en önemli mesajlardan biridir.
Yenal, "Osmanlı Devleti'ndeki cehalet karanlığının, Cumhuriyet kuşaklarına öğretilenden çok daha derin" olduğunu yazıyor.
Avrupa'da kökleri Roma İmparatorluğu'na dayanan bir kilise/okul geleneği vardı. Sonradan ortaya çıkan prenslik ve dükalıkların birçoğunda temel eğitim bizzat hükümdarlar tarafından teşvik edildi. Almanya'da Büyük Frederik'in (1712-1786) 5-14 yaşındaki bütün çocuklara başlattığı zorunlu eğitim, kısa sürede diğer Avrupa ülkelerine yayıldı. On yedinci yüzyıla gelindiğinde Avrupa'nın büyük bir kısmı yaygın eğitim kurumlarına sahipti.
Osmanlı bu akımın tümüyle dışında kaldı. Cumhuriyet kurulana kadar "okul çağındaki çocukların çoğu Kuran kursu niteliğinde, sayıları, binaları, hocaları fevkalade yetersiz sübyan okullarına gidiyordu" diye yazıyor Yenal.
"Temel eğitim düzeyi sağlamak bir yana, Osmanlı'da basit okuryazarlık bile çok düşük düzeyde idi. Birçok alanda reformlar getiren Tanzimat hareketi ilköğretimi tümüyle program dışında bıraktı. 1870'ten sonra 'iptidai' adı verilen yeni bir tip okul açılmaya başlandı ve 1876 Anayasası ile çocukların ilkokula devam zorunluluğu getirildi. Fakat bu lafta kaldı, çünkü güya zorunlu yapılan ilköğrenime devlet parası olarak bir kuruş para bile harcanmadı. Eğitim olduğu kadar ile ulema yönetiminde olmaya davam etti.
Tanzimat döneminde Ahmet Mithat Efendi, nüfusun %90-95'inin "kalemsiz ve dilsiz" olduğunu yazıyordu.
On dokuzuncu yüzyılın sonunda imparatorlukta lise düzeyindeki okulların yüzde 70'i gayrimüslimlere aitti. Liselerdeki öğrencilerin yüzde 78'i gayrimüslimdi.
Temel okuma yazma cehaletinin "korkunç karanlığı" cumhuriyete kadar sürdü. 1927'de bile Türkiye'de altı yaşından yukarı nüfusun ancak % 11'i okuryazardı. Kadınlarda bu oran % 4'e düşüyordu.
"Osmanlı'da temel eğitimin bu derecede ihmali, tek başına, Türkiye'nin geri kalmışlığını açıklamaya yeter" diye yazıyor Yenal. Laik eğitim düzeyine geçiş ve eğitim sağlamanın devletin temel görevlerinden biri haline getirilmesi "Atatürk devriminin en büyük zaferi(dir)."
Avrupa'nın on dokuzuncu yüzyıl ortasında eriştiği okuma yazma düzenine Türkiye 120 yıllık gecikmeyle 1970'li yıllarda erişebildi. "Üstelik, Türkiye'nin temel eğitim düzeyi hâlâ Batı'nın değil, birçok Asya ülkesinin gerisindedir."
Ülkelerin büyüme hızları arasındaki farkı en iyi açıklayan şey temel eğitimdir. Eğitim, Osmanlı'da olduğu gibi Türkiye'de de kalkınmanın önündeki en büyük engel olarak duruyor.
Bazı petrol şeyhliklerini saymazsanız, nüfusunun yarısından fazlası okuryazar olmadığı halde zengin olan ulus yoktur. Okuryazar oranı yüksek olan ülkelerde ise (Vietnam gibi) ülke dış etkenlerle yoksulluğa düşmüş olsa bile, nefes alır almaz ekonomi büyük bir kalkınma atılımı göstermektedir. Japon mucizesi her şeyden önce bir eğitim mucizesidir.
Başka ülkeler hızla ilerlerken biz geri kalıyorsak bunu insan kalitesinde aramak lazım, diyor Yenal. Önerdiği çare "bilimsel, yaratıcı ve hür düşünce gücü ile donatılmış aydın kadrolarının yaratılması"dır. Bunun ilacı ise kitap ve "derin" üniversitelerdir.

Oktay Yenal, Ulusların Zenginliği ve Uygarlığı-Eğitim Boyutu, Türkiye Bankası Kültür Yayınları

Şubat 22, 2013, 04:39:32 ös
Yanıtla #1
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Murat Bardakçı osmanlıda okur yazarlık oranının ne olduğuna dair hiç bir belge olmadığını söyler durur. Acaba bu yazar bu verdiği yüzde on bir rakamını hangi ankete hangi araştırmaya dayandırıyor?

Şubat 26, 2013, 12:31:10 öö
Yanıtla #2
  • Uzman Uye

Atatürk  sen gerçek bir Türk dostu ve Türk' ü Özünden daha ÇOK seven  kişisin , ruhun şad olsun ; ALLAH sana ve ANNEN ve BABAN' a  rahmetini bol  bol üzerinize indirsin.

BÜYÜKSÜN PAŞAM BÜYÜK , Şu anda yapılan SOYTARILIKLARI gördükçe seni hakikaten ÖZLÜYORUM .
TC Vatandaşın olan ben NOSAM33 olarak ellerinden öpüp alnıma kötürmekten onur ve gurur duyarım.

Saygılar PAŞAM ...
audi-vide-tace
    dinle-gör
        sus

Şubat 26, 2013, 01:40:39 öö
Yanıtla #3
  • Uzman Uye

Sayın NOSAM33, aynen katılıyorum.
       Saygılar-sevgiler.

"Vur ama dinle beni"

Şubat 26, 2013, 02:00:36 öö
Yanıtla #4
  • Uzman Uye

DEHA İMİŞ LAKİN BİZE ÖĞRETMEDİLER . NEYMİŞ EFEM İÇKİ İÇERMİŞ ;

Baksen
Sana ne
Hem Adama küfür et , utanmadan arabadanın direksiyonuna otur , YOBAZ
Ama ileri gittin , sana ne Nosam33
Zoruma gidiyor Paşam ...
Bir Söze bak birde söyleyene ondan sonra SİNİRLEN
Peki PAŞAM .Yalnız  zatınızla buluşmamız mahşere kaldı ..

Nerden biliyorsun belki de ben senin yanındayımdır ?
Yapmayın Paşam , Şimdide bu YOBAZ' ın  D..leri 3 harflilere karışmış derler ben bunu duymamış olayım...
NEDİR SENDEKİ BU HINÇ ÇOCUĞUM ;
Sorma PAŞAM bu ALLAH' sızlar sana Velidizina dediler , sonra sen benim rüyama girdin ve Pencenin önünde dışarı bakıyordun , Anneniz Hanımefendi yatakta yatıyordu ve size beni Öldür diye hayıflanıyordu ...
Demek öyle diyordu ilginç ...
Neden Paşam böyle hayret ettiniz inanın ben böyle gördüm  ?

Sabır ve sukünet içinde bekle Nosam33  sonuçta benim vücudum Toprak oldu , UNUTMA Kİ HER TOPLUM LAYIK OLDUĞU ŞEKİLDE YÖNETİLİR ...

BİR GÜN BU halk gerçeği görür .
Öyle diyorsunuz demek PAŞAM lakin son bir şey duydum 1000 Yıllık Türk Devletini Temsili olan BAYRAK , TÜRKİYE BAYRAĞI Oldu , buna ne buyurursunuz PAŞAM ...
 ??? ??? ???
Oda nereden çıktı ?
Çıktı işte PAŞAM çıktı ... >:( >:( >:( >:(

« Son Düzenleme: Şubat 26, 2013, 02:04:39 öö Gönderen: NOSAM33 »
audi-vide-tace
    dinle-gör
        sus

Şubat 26, 2013, 09:16:11 ös
Yanıtla #5
  • Seyirci
  • Uzman Uye

Osmanlıda okur yazar oranının bilimemesi çok doğal,eğitim sistemi medrese ve tekkelere oralardada dini eğitim almış kökten muhafazakar bir kesimin elinde plansız programsız ve amaçsız verilmiş bir eğitim.

Padişahların çok iyi eğitim aldıkları ise hep söylenir dururda sınırlaı nedir pek bilinmez.
Devleti ise üst düzey eğitimli insanlardan seçerlerken bile çok alternatifli olamamışlardır.
Ortaçağda avrupa rönesansı yaşarken bile osmanlı hatta muhteşem süleyman bile ne kadar işin farkında idi bilinmez.
Biz askeri güç alanında zirvedeyken avrupalı ilim ile uğraşmış.

Şimdi osmanlıda durum bu diye vur abalıya yapmanın manasıda yok aslında.
Şimdi herşey elimizin altında ve her tür bilgiye ulaşılabilirken bile hala sorun eğitimsizilik değilmi?
çokta bir şey fark etmemiş.
Fakültelerde öğrencilerin aldıkları eğitim ortada iken böyle değerlendirmeler çok doğru durmuyor.

Kitabı yazan bir iktisatçı,dolayısı ilede konuyu tarihten ve o çağdaki durumda değilde iktisadi açıdan bakıyor,gelişmenin en önemli mihenk taşı eğitimdir o zaman bu kıstasa görede eğitimsiz bir toplum olduğumuz ortaya  çıkar ozamanda osmanlı suçludur ve bu miras bizlere onlardan kaldı demek biraz kolaycılık oluyor.

Bir iktisatçının ekonomik temel değerleri baz alıp böyle bir öngörüde bulunabilirmi herşeyi tam göremesede yapabilir neden olmasın.

İnsanlar cehaletleri için bir başkasını yada devleti suçlaması kolayda zor olanı kendisini suçlamasıdır ki bizde onu hiç  yapmayız.
ÖZGÜRLÜK BİLE SAHİP OLMAK İÇİN SINIRLANDIRILMALIDIR.

EDMUND BURKE

Hayat Bizi Resmen Dört İşlemle Sınar. Gerçeklerle Çarpar, Ayrılıklarla Böler, İnsanlıktan Çıkarır ve Sonunda Topla Kendini Der.  leo

Şubat 27, 2013, 10:44:51 ös
Yanıtla #6
  • Uzman Uye

Sayın NOSAM33'ün bu güzel yazısını okuduktan sonra, sayın karahan'ın  şahsıma armağanı olan ve Cemal KUTAY tarafından yazılan "ATATÜRK'ÜN SON GÜNLERİ" isimli kitaptan bir alıntıyı sizlerle paylaşmak istiyorum.
         "CUMHURİYETİN ilk seneleri idi. Gazi'ye hakaretten sanık bir köylü için idareciler kovuşturma yapıyorlardı. Hakaret şahsi olduğundan , dava açılması için izin gerekiyordu.
           Mustafa Kemal sordu :
           "-Ben ne yapmışım ona?"
              Gazete kağıdı ile sardığı sigarasını yakarken kağıt tutuşmuş, dudakları yanmıştı.
              Kendisinden , dava açılması için izin isteyen vekile sordu :
           "-Siz hiç gazete kağıdına sarılmış tütünden sigara yaparak içtiniz mi ?"
              HAYIR cevabını alınca, hükmünü verdi :
           "-Ben Trabluz Garp Harbinde içmiştim, bilirim. Pek berbat şeydir. Köylü bana az küfretmiş. Siz bunun için mahkemeye vereceğinize, onun insan gibi sigara içmesini temin edin." dedi.
               İşte Mustafa Kemal farkı buradadır. Şimdiki devlet adamları, yan baktı diye korumaları ile birlikte otomobilleri ile vatandaşı kovalayıp, "işte o, o, yakalayın, "deyiveriyorlar ve ondan sonrası malum. Ya da ananı, babanı al da git  gibi laflar edip ondan sonra Mustafa Kemal'e laf ediyorlar. Bu gibileri görünce bende Mustafa Kemal'le konuşmak istiyorum ama korkuyorum. Evet korkuyorum. Çünkü biliyorum ki; kaşlarını çatarak, bana " bunlar uzaydan gelmedi, sizler seçtiniz, ben bu ülkeyi gençlere ve  size emanet ettim, ama siz emanete sahip çıkamıyorsunuz " diyecek. Pekiyi ben o zaman ne diyeceğim ?
       Saygılar-sevgiler.
"Vur ama dinle beni"

Şubat 27, 2013, 11:49:21 ös
Yanıtla #7
  • Uzman Uye

Alıntı
Şimdi osmanlıda durum bu diye vur abalıya yapmanın manasıda yok aslında.

Şimdi herşey elimizin altında ve her tür bilgiye ulaşılabilirken bile hala sorun eğitim]sizilik değilmi?

Türkiye Cumhuriyetinin İnsanlarının belli bir % ' lik kısmının KIBLESİ (Benim) gibi '' PARA ''  olunca eğitimde o biçim olur . Sistem bozuksa Peygamber dahi mezardan çıksa o İnsanların KIBLE yönünü değiştiremez .
İçimizde Borsa oynayan vardır ; bugünkü İHLAS grubundaki fırıl ,fırıl , FIRILDAKLIĞI görür . Açın bakın bunlar MÜSLİM KARDEŞLERİM ...

Öpüldünüz İhlastaki kardeşlerim ...

Saygılar , Masonluğun yolunda olan ve Işığı arayanlara SELAM OLSUN ... 8)
audi-vide-tace
    dinle-gör
        sus

Şubat 27, 2013, 11:53:23 ös
Yanıtla #8
  • Seyirci
  • Uzman Uye

Sn.Alşah

'Cahil bir toplum,özgür bırakılıp kendisine seçim hakkı verilse dahi,hiç bir zaman özgür bir seçim yapamaz.Sadece seçim yaptığını sanır.Böyle bir seçimle iktidara gelenler,düzenledikleri tiyatro ile halkın egemenliğini çalan zalim ve madrabaz hainlerdir!
nietche

Bahsettiğiniz konu ile alakalı söylenmiş en güzel söz daha ne denirki.

Not:Sn.Alşah kitabı beğendiğinize sevindim.
ÖZGÜRLÜK BİLE SAHİP OLMAK İÇİN SINIRLANDIRILMALIDIR.

EDMUND BURKE

Hayat Bizi Resmen Dört İşlemle Sınar. Gerçeklerle Çarpar, Ayrılıklarla Böler, İnsanlıktan Çıkarır ve Sonunda Topla Kendini Der.  leo

Şubat 28, 2013, 12:15:55 öö
Yanıtla #9
  • Uzman Uye

Sayın karahan, ben de bunu söylemeye çalışıyorum işte.       Görmüyormusunuzgünümüzde sözde rektörler, dekanlar, Üniversitelerin adının medrese olarak değiştirilmesini talep ediyorlar. Tübütak'ta evrim teorisi üzerine inceleme yaban bilim adamları hakkında davalar açılıp, evrim teorisi ders kitaplarından çıkarılıyor. Her ne olursa Allah'tan denilip bilim bir kenara bırakılıyor. Ve sonra birisi çıkıp ta bir profösörün oyu ile bir çobanın oyu aynı değerlendirilebilir mi dediği zaman, demokrasi dersi vermeye çalışıyorlar. Na yapalım. Büyük bölümü feodal yaşamı, ümmet/kul olarak yaşamayı kabul eden bir toplulukta yaşadığımızı unutmamalıyız.
        Saygılar-sevgiler.
"Vur ama dinle beni"