Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: Aidatlar  (Okunma sayısı 43027 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Ocak 25, 2009, 03:43:01 ös
Yanıtla #20
  • Ziyaretçi

bu konunun öğrenilmek istenmeside bence gayet normal.en azından masonluğu araştıran kişiler bunu merak edebılırler.sonuc olarak burda masonlukla ılgılı pek cok konu,soru konusuluyor.illaki bunu öğrenmek içinde mason adayı olmak gerekmiyor.bu benım şahsi düşüncem saygılar

Ocak 25, 2009, 04:24:43 ös
Yanıtla #21
  • Mason
  • Orta Dereceli Uye
  • *

Hariciler olarak adlandirilan Mason olmayan kisilerin, bu aidat meselesini merak etmeleri normal sanirim. Zira bizleri zenginler kulubu olarak gorenlerin sayisi oldukca fazla. Bir Mason olarak, yillik aidatin 750.-TL den cok olmadigini, yurtdisinda da neredeyse bu civarlarda oldugunu soylesem (istisnai ulkeler olabilir) yeterli olur mu acaba?

Masonlukta onemli olan toplanan aidatlar degildir, neticede HKEMBL bir dernektir, dernekler tuzugune gore yonetilir ve hayatini idame ettirebilmesi icin aidatlara ihtiyaci vardir. Esas onemli nokta, aidatlar ve bagislar ile toplanan paralari nerelere harcandigidir ki bizler bu paralarin tamamen hayir islerinde harcandigine eminiz.

Umarim meraklariniza yanit verebilmisimdir.

Saygilarimla,
Bakmak yetmez, gormek gerek...

Ocak 25, 2009, 04:30:22 ös
Yanıtla #22
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Sayın Dino açıklamanız için teşekkür ederim,bu konuyu merak edenlere normal dediğiniz içinde ayrıca teşekkür ederim.
Saygılı ve hoşgörülüsünüz

saygılar.
Her şey bir adımla başlar...

Ocak 25, 2009, 04:49:52 ös
Yanıtla #23
  • Mason
  • Orta Dereceli Uye
  • *

Sayin Mericcan,

Aman yanlis algilanmasin, bu konuyu merak edenlere normal demiyorum, ne haddime ayrica. Biz siz gibi kavramlar boluculuk yaratir. Bu konularin merak edilmesi normal diyorum, bu forum, fikirlerin paylasimi icin oldugu gibi bu tur meraklarin giderilmesi icin de vardir.

Ayrica iltifatiniza da tesekkur ederim. Saygi ve hosgoru bu forumda onemli noktalardir ve seviyesi oldukca yuksektir, forum uyelerinin hayat goruslerinden dolayi.

Ocak 25, 2009, 04:55:40 ös
Yanıtla #24
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Saygıdeğer Dino ;
Sizi gayet iyi anladım efendim konuya açıklık getirerek bir merakı ortadan kaldırdınız.Merak etmek kadar güzel birşey varmıdır?
Size yazdığım ifadeler gideceği yere ulaşacaktır efendim. Aynı sıkıntılı bakış açısı ve saldırılar benim üyesi olduğum derneğede yönlendirilmekte. Siz zenginler kulübüsünüz v.b. saldırlardan bahsediyorum.

Sevgi ve saygılar sunuyorum
Her şey bir adımla başlar...

Ocak 25, 2009, 04:57:09 ös
Yanıtla #25
  • Ziyaretçi

Sayın Dino açıklamanız için teşekkürler. Bundan bir kaç yıl önce, Hürriyet Gazetesi'nde dönemin Büyük Üstadlarından biri zaten o konuda gazetede bir açıklama yapmıştı. Ben miktardan bahsetmeyeceğim ancak, küçük bir açıklama ile miktar öğrenilebilinir, biraz aflarına sığınarak tembellikte var gibime geliyor bu arkadaşlarda, araştırma yapmadan "armut piş, ağzıma düş" gibi....

Şimdiye dek yanıtlamamın nedeni, haddime olmamasındandır, ancak bu sitede ki hoşgörüyü çok zorlayan bazı arkadaşların olduğu kesin. Bu yalnız, aidat konusunda değil, yeri geldiği için belirtmek istedim, yani bir mazeret oldu aidat konusu... Lütfen birazcık gazeteleri kitapları karıştıralım, ardından mantıklı sorular soralım. Zenginler Kulübü olsa zaten böyle bir site olmaz, bir statü göstergesi olan, yatlar, katlar, gösterişli mekanlarda çekilmiş fotoğraflar yer alırdı, en azından benim tahminim bu. Bir kaç gence cevap vereceğiz diye çırpınmazlardı.

Masonluk'u merak ediyorsam, bunun için can atıyorsam, biraz da  kütüphaneleri içindir. Para bilgi için önemlidir, ancak, bilgi, paranın bir aracı değildir. Bunca bilgiye sahip olan kişilerin de maddi (parasal) yöne çok ama çok önem vermeyeceklerini tahmin etmek zor değil. Allahınızı severseniz arkadaşlar, takma isimleri bile, dünyanın anlamına gelen kişilerin, paradan çok bilgiye önem verebilecekleri aklınıza gelmiyor mu?

Saygılarımla

Ocak 25, 2009, 05:02:41 ös
Yanıtla #26
  • Aktif Uye

Sn.Dino bence cok iyi ve uzlasmacı bir mason forumdaki diger masonların aksıne her konuda cok samimi ve cana yakın bir tavrı var buda beni mutlu ediyor.Bence siz masonluk için örnek bir üyesiniz.

Ocak 25, 2009, 05:18:08 ös
Yanıtla #27
  • Mason
  • Orta Dereceli Uye
  • *

Sayin Akasya,

Bence biraz haksizlik yapiyorsunuz. Bu forum da bir tur arastirma ve ogrenme mecrasi, forum uyeleri de merak ettiklerini soruyorlar, Mason olsun olmasin bilenler de yanit veriyorlar, boylece fikirler carpisiyor ve dogru fikir ortaya cikiyor. Ha google'da arastirmis, ha burada sormus. Bir fark yok gibi gorunse de aslinda fark var. Google'da yapilacak arastirmalarda yanlis, yanli, antimasonik bir cok belge ve bilgiye ulasmak gayet mumkun. Oysa burada, soru masonluk ile ilgili ise mutlaka muhatabindan ve birebir cevap bulunabiliyorlar. Dolayisi ile sorular normal oldugu gibi burada sorulmasi da bir o kadar normal.

Bu forumda, dediginiz ve hakli oldugunuz gibi hosgoruyu zorlayan arkadaslarimiz da var. Ama dikkat ederseniz, bu kisilere diger forum uyelerinden verilen cevaplar daima seviyeli, hosgorulu ve saygili. Bizler hosgoruyu, saygiyi ve seviyeyi yerlere dusurmedigimiz her zaman, onar bizlere yaklasacaklar, seviye ve saygiya aha cok dikkat edeceklerdir. Etmeyenler ise kisa surede kendilerini buraya ait hissetmeyecek ve elekten dokuleceklerdir.

Inanin, ben ve Kardeslerim Masonluk ile ilgili her konuda aydinlatici olmaya ozen gosteriyor ve bundan mutluluk duyuyoruz. Bizler ne yaptigimizi biliyoruz, kendimizden eminiz, ama bizi yanlis anlayan, yorumlayan ya da bilenlerin de kafalarindaki yanlis bilgileri duzeltmek de bizi ayrica mutlu ediyor. Cirpiniyoruz, evet, ama sadece onyargilari yikmak icin, dogrulari gosterebilmek icin.

Umarim yanlis anlasilmamisimdir.

Sevgi ve Saygilarimla,

Ocak 25, 2009, 05:31:18 ös
Yanıtla #28
  • Mason
  • Orta Dereceli Uye
  • *

Sn.Dino bence cok iyi ve uzlasmacı bir mason forumdaki diger masonların aksıne her konuda cok samimi ve cana yakın bir tavrı var buda beni mutlu ediyor.Bence siz masonluk için örnek bir üyesiniz.

Sayin Waldow,

Hakkimda sarf ettiginiz hos sozler icin tesekkur ederken yaptiginiz haksizliga da cevap vermek istiyorum. Forumdaki Kardeslerim de en az benim kadar uzlasmaci, en az benim kadar samimi ve en az benim kadar cana yakindirlar. Tekrar soyluyorum, basta Sayin Mason Kardesim olmak uzere bu forumda bulunan Kardeslerimin tek amaci, kafalarda olusmus olan onyargilara en dogru cevaplari vermek, sizlerin Masonluk ile ilgili sorularina, muhatap bizler oldugumuz icin en dogru cevaplari vermektir. Ama sunu da gozardi etmeyin lutfen, global kriz nedeniyle hepimiz cesitli zorluklar yasiyor, islerimizi koruyabilmek icin var gucumuzle calisiyoruz. Bu nedenle foruma zaman ayiramayan, sorulara hizli yanit veremeyen Kardeslerim de mevcut.

Inanin, bu forumda yer alan tum Kardeslerim, diger tum Kardeslerm gibi uzlasmaci, duyarli, vicdanli ve saygili kisilerdir. Ve hepsi Masonluk icin ornek insanlardir, aksini degil soylemek dusunmek bile abestir.

Sevgi ve Saygilarimla,

Ocak 25, 2009, 06:11:12 ös
Yanıtla #29
  • Administrator
  • Uzman Uye
  • *
    • Masonluk, Masonlardan Öğrenilmelidir

Sayin Uyeler,

Aidatlar ve Loca uyeliginin maddi gereklilikleri hakkinda genellikle belirli bir rakam verilmemesinin nedeni, bu rakamin her Locada degisiklik gostermesidir.

Ulke Buyuk Localari minimum fiyatlari belirler. Her Loca ise uye sayisi, aktiviteleri, bulundugu konum vs.  durumlari soz onunde bulundurarak bu minimum rakamlari istedigi miktarda arttirabilir.

Saygilarimla
- Sahsima ozel mesaj atmadan once Yonetim Hiyerarsisini izleyerek ilgili yoneticiler ile gorusunuz.
- Masonluk hakkinda ozel mesaj ile bilgi, yardim ve destek sunulmamaktadir.
- Sorunuz ve mesajiniz hangi konuda ise o konudan sorumlu gorevli yada yonetici ile gorusunuz. Sahsim, butun cabalarinizdan sonra gorusmeniz gereken en son kisi olmalidir.
- Sadece hicbir yoneticinin cozemedigi yada forumda asla yazamayacaginiz cok ozel ve onemli konularda sahsima basvurmalisiniz.
- Masonluk ve Masonlar hakkinda bilgi almak ve en onemlisi kisisel yardim konularinda tarafima dogrudan ozel mesaj gonderenler cezalandirilacaktir. Bu konular hakkinda gerekli aciklama forum kurallari ve uyelik sozlesmesinde yeterince acik belirtilmsitir.