Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: Programlama Dilleri  (Okunma sayısı 7383 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Mayıs 09, 2011, 02:23:16 öö
  • Aktif Uye

Merhaba, uzun süreden beri okul nedeniyle aktif değildim :) Yeniden aktif olmaya çalışacağım, ve ilk başlığımı yazıyorum :) Programlama dilleri hakkında kafası karışanlar, karar veremeyenler için... :) Soruları olan kişiler varsa, bu başlıktan ya da özel mesaj yoluyla bana iletebilirler.

C++

C++ programlama dili,  "object-oriented" (Türkçe çevirisi nesne yönelimli imiş :)) olduğundan dolayı, daha çok büyük programlar yazmak için kullanılabilir. C++ ile program yazan kişiler/gruplar, yazacakları programı parçalara bölüp, belirli kişilerin belli parça üzerinde çalışmasını sağlayarak yazılacak olan programın daha kısa bir sürede bitirebilirler. C++ dili, yapısı gereğiyle yazılan bir programın parçalarının birden fazla defa kullanılmasına izin verir. Ayrıca C++, C'ye göre daha verimli sonuçlar elde edebileceğimiz bir dildir.

C

C++ dan bahsedip de C'den bahsetmemek olmaz :) C programlama dili, oldukça popüler olan bir programlama dilidir. Özellikle oyun yapımlarında oldukça sık kullanılır. Bir çok programcı C++ ve C arasında kalırsa, programını C de yazmayı daha çok tercih eder. Bunun nedeni de programların daha hızlı çalışması ve kapladığı yerin daha az olması denilebilir.

Java

Java, özellikle internet alanında inanılmaz yaygın bir programlama dilidir. Java dilinde yazılan programlar, yeryüzündeki bütün bilgisayarlarda çalışmaktadır. C/C++ ile program yazan kişiler, Java kullanıcıları tarafından yoğun eleştirilere maruz kalmaktadır :) Ancak, konuştuğum bilgisayar programcıları ve bilgisayar mühendisleri Java'yı hem önermekte hem de önermemekte. Hepsinin de ortak görüşü, eğer stabil ve verimli bir program yazılması gerekiyorsa, Java'nın kullanılmaması yönünde. Çünkü, Java C/C++'a göre daha çok high-level bir dil olarak geçmekte. Yani, kişi programı yazarken, bir kısmı tek satırda yazabiliyor, geri kalan işlemlerin hepsini bilgisayar otomatik olarak hallediyor. Bu da büyük ve stabil programlar için oldukça büyük bir risk.

Pascal

Pascal, daha çok öğrenme amaçlı kullanılan bir dildir. Pascal ile yazılan, endüstride kullanılan programların sayısı oldukça azdır. Programlamaya yeni başlayan kişiler için önerilir. Benim bildiğim kadarıyla üniversitelerde programlamaya giriş dersinde öğretilmez.

Fortran

Fortran, bilimadamları için çok uygun bir programlama dilidir ve hala kullanılmaktadır. Hala kullanılmasının sebebi ise, hafızanın izin verdiği kadar büyüklükte numaralarla kesin sonuç alınabilinen bir programlama dilidir. Fortran, C ve C++ kadar esnek değildir, oldukça katı bir programlama dilidir. Okuması da yazması kadar olmasa da zordur :)

Scheme

Scheme, LISP (bilgisayar bilimi alanında sık kullanılan bir dildir) in farklı bir versiyonudur ve oldukça kolay bir yazılım türü vardır. Kullanıcıya çok büyük olanaklar sunmaz ve büyük bir program yazmak büyük bir derttir. Ancak, Scheme programlama dili akademik alanda oldukça popülerdir ve şu an MIT'de Bilgisayar Bilimleri bölümünde programlamaya giriş dersi olarak verilmektedir. Ayrıca, ODTÜ'de de programlamaya giriş dersi olarak verilmektedir :) Scheme in giriş olarak verilmesi nedeni de, kişilerin syntax yerine önce bir problemi nasıl çözebileceğini, algöritmasını nasıl oluşturabileceğini öğrenmesi gerektiğidir.

Python

Python programlama dili, son zamanlarda çok popüler olmaya başladı. Dilin geliştiricileri bu programlama dili ile yazılamayacak hiçbir şey olmadığını savunmaktadır. Benim bildiğim kadarıyla şu an yapay zeka da kullanılmaktadır. Bakalım ileride ne durumda olacaklar :)

Eklemek istediğiniz diller varsa lütfen ekleyiniz :)
« Son Düzenleme: Mayıs 09, 2011, 02:37:54 öö Gönderen: poyraz06 »

Mayıs 09, 2011, 02:38:19 öö
Yanıtla #1
  • Seyirci
  • Aktif Uye

Çok profesyonel olmayan programlar için hangisini önerirsiniz?
Ve nasıl başlamalı?
Düşündüğüm şey basit cnc makineler için çok basit bir yazılım. Tam bilemiyorum belki visual bile yeterlidir bunun için.
Cnc dediğimde kendi tasarladığım ve ileride tasarlayacağım makineler için sadece. Yani çok karmaşık olacaklarını sanmıyorum.
Sanırım öğrenmeye vakit bulamadığım tek şey şu programlama dilleri :)

Saygılarımla...
Bir yere ait olmayı hiç istemedim. Ya kendim olurum yada başkalarının arkamdan övgüleri ile ölmüş olurum.

Mayıs 09, 2011, 03:07:54 öö
Yanıtla #2
  • Aktif Uye

Bence Python'dan başlamak iyi olabilir. Çünkü yazılımı bence çok kolay. Daha sonra C, C++, Java olarak devam edebilirsin. Java'yı sona koymamdaki neden de, yapısının C++'a yakın olmasıdır.

Ayrıca, programlama öğrenmek için Google'da çeşitli programların yazılımını aramayı hiç tavsiye etmiyorum, çünkü herkesin kendi program yazma stili vardır, bunu da kişi kendisi geliştirir. Programlamaya başlayanlar için de "... for Dummies" kitap serisini öneririm. Mesela "Python for Dummies". Kitapların orjinal basımı ingilizce ve internette bulmak çok kolay. İngilizce bilmiyorsan, "Yeni başlayanlar için ..." başlığında Türkçe çevirileri de mevcut. Türkçe çevirilerini kitapçılarda gördüm ancak internette bulunma kolaylığı hakkında hiç bir fikrim yok.

Mayıs 09, 2011, 04:04:37 öö
Yanıtla #3
  • Seyirci
  • Aktif Uye

Sayın poyraz bilgileriniz için şimdiden teşekkür ederim. Ayrıca sizden ilerleyen dönemlerde önemli bilgiler rica edeceğim, umarım sizi rahatsız etmiş olmam.

Saygılarımla...
Bir yere ait olmayı hiç istemedim. Ya kendim olurum yada başkalarının arkamdan övgüleri ile ölmüş olurum.

Mayıs 09, 2011, 11:15:51 öö
Yanıtla #4
  • Aktif Uye

Her zaman yardımcı olurum :)

Ağustos 05, 2011, 02:38:27 ös
Yanıtla #5
  • Orta Dereceli Uye
  • **
    • makrada personel site

Merhaba, uzun süreden beri okul nedeniyle aktif değildim :) Yeniden aktif olmaya çalışacağım, ve ilk başlığımı yazıyorum :) Programlama dilleri hakkında kafası karışanlar, karar veremeyenler için... :) Soruları olan kişiler varsa, bu başlıktan ya da özel mesaj yoluyla bana iletebilirler.

C++

C++ programlama dili,  "object-oriented" (Türkçe çevirisi nesne yönelimli imiş :)) olduğundan dolayı, daha çok büyük programlar yazmak için kullanılabilir. C++ ile program yazan kişiler/gruplar, yazacakları programı parçalara bölüp, belirli kişilerin belli parça üzerinde çalışmasını sağlayarak yazılacak olan programın daha kısa bir sürede bitirebilirler. C++ dili, yapısı gereğiyle yazılan bir programın parçalarının birden fazla defa kullanılmasına izin verir. Ayrıca C++, C'ye göre daha verimli sonuçlar elde edebileceğimiz bir dildir.

C

C++ dan bahsedip de C'den bahsetmemek olmaz :) C programlama dili, oldukça popüler olan bir programlama dilidir. Özellikle oyun yapımlarında oldukça sık kullanılır. Bir çok programcı C++ ve C arasında kalırsa, programını C de yazmayı daha çok tercih eder. Bunun nedeni de programların daha hızlı çalışması ve kapladığı yerin daha az olması denilebilir.

Java

Java, özellikle internet alanında inanılmaz yaygın bir programlama dilidir. Java dilinde yazılan programlar, yeryüzündeki bütün bilgisayarlarda çalışmaktadır. C/C++ ile program yazan kişiler, Java kullanıcıları tarafından yoğun eleştirilere maruz kalmaktadır :) Ancak, konuştuğum bilgisayar programcıları ve bilgisayar mühendisleri Java'yı hem önermekte hem de önermemekte. Hepsinin de ortak görüşü, eğer stabil ve verimli bir program yazılması gerekiyorsa, Java'nın kullanılmaması yönünde. Çünkü, Java C/C++'a göre daha çok high-level bir dil olarak geçmekte. Yani, kişi programı yazarken, bir kısmı tek satırda yazabiliyor, geri kalan işlemlerin hepsini bilgisayar otomatik olarak hallediyor. Bu da büyük ve stabil programlar için oldukça büyük bir risk.

Pascal

Pascal, daha çok öğrenme amaçlı kullanılan bir dildir. Pascal ile yazılan, endüstride kullanılan programların sayısı oldukça azdır. Programlamaya yeni başlayan kişiler için önerilir. Benim bildiğim kadarıyla üniversitelerde programlamaya giriş dersinde öğretilmez.

Fortran

Fortran, bilimadamları için çok uygun bir programlama dilidir ve hala kullanılmaktadır. Hala kullanılmasının sebebi ise, hafızanın izin verdiği kadar büyüklükte numaralarla kesin sonuç alınabilinen bir programlama dilidir. Fortran, C ve C++ kadar esnek değildir, oldukça katı bir programlama dilidir. Okuması da yazması kadar olmasa da zordur :)

Scheme

Scheme, LISP (bilgisayar bilimi alanında sık kullanılan bir dildir) in farklı bir versiyonudur ve oldukça kolay bir yazılım türü vardır. Kullanıcıya çok büyük olanaklar sunmaz ve büyük bir program yazmak büyük bir derttir. Ancak, Scheme programlama dili akademik alanda oldukça popülerdir ve şu an MIT'de Bilgisayar Bilimleri bölümünde programlamaya giriş dersi olarak verilmektedir. Ayrıca, ODTÜ'de de programlamaya giriş dersi olarak verilmektedir :) Scheme in giriş olarak verilmesi nedeni de, kişilerin syntax yerine önce bir problemi nasıl çözebileceğini, algöritmasını nasıl oluşturabileceğini öğrenmesi gerektiğidir.

Python

Python programlama dili, son zamanlarda çok popüler olmaya başladı. Dilin geliştiricileri bu programlama dili ile yazılamayacak hiçbir şey olmadığını savunmaktadır. Benim bildiğim kadarıyla şu an yapay zeka da kullanılmaktadır. Bakalım ileride ne durumda olacaklar :)

Eklemek istediğiniz diller varsa lütfen ekleyiniz :)
java ile ilgili problemim var yardimci olursaniz sevinirim

greetings and happiness

Ağustos 05, 2011, 04:51:55 ös
Yanıtla #6
  • Ziyaretçi

Bir arkadaşımın mağazası için taksit takibine yönelik delphide amatör düzeyde veri takip programı yazmıştım. Programcılık zor bir konu. www.programlama.comwww.delphiturkiye.com  bu gibi forum sitelerinden soru sorduğunuzda forumdaki uzman programcılar yardımcı oluyorlardı. 10 senedir takip etmediğim için şu an tavsiye edebileceğim aklımda kalan iki web sitesi bunlar.

Programcılık merak ve ileri seviye matematiksel zeka işidir. Yazılım uzmanı olmayıp, yazılım uzmanlarından daha iyi kod yazan tanıdığım kişiler oldu. Bu işte para vardır diye üniversitede okumanızı önermem kısacası. Her beynin kaldırabileceği ve başarabileceği bir konu değil.

Saygılar.

Ağustos 10, 2011, 08:27:11 ös
Yanıtla #7
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Arkadaşlar elimde Ahmet Yesevi Üniversitesinin hazırlayıp sunmuş olduğu; '' Bilgisayar Programlama C ve C++ Konu Anlatımı '' tamamı rar şeklinde var. Aşağıda paylaşmış olduğum linkten elde edebilirsiniz. Fazla bir yerde kaplamıyor zaten. İşinize yarayacagından eminim, Baştan sona aradığınız tüm bilglere erişebilirsiniz, kolay gelsin (:

Lisans Ihlali nedeninden dolayi adres silinmistir.
« Son Düzenleme: Aralık 07, 2011, 10:36:28 öö Gönderen: MASON »

Aralık 05, 2011, 05:27:35 ös
Yanıtla #8
  • Seyirci
  • Aktif Uye

Sayın Onien, Türkiye de yaşadığınızı unutuyorsunuz. Verdiğiniz link sanırım bilgi içeriyor ve bu hiç hoş değil. :)
Bu yüzden site yasaklı sanırım.

Aralık 06, 2011, 08:52:05 ös
Yanıtla #9
  • Orta Dereceli Uye
  • **

:) Hemen başka bir siteye upload ediyorum o zaman, yanında da ek olarak Microsoft Visual Basic 2010 Express'i ve crack dosyasını ve de bilgeadam'ın hazırlayıp sunmus oldugu dosyalarıda ekliyorum. :)

Lisans Ihlali nedeninden dolayi adres silinmistir.
« Son Düzenleme: Aralık 07, 2011, 10:37:08 öö Gönderen: MASON »