Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: İran'da Kadınlara 77 Bölümde Eğitim Yasağı  (Okunma sayısı 5464 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Ağustos 22, 2012, 10:21:18 öö

İran’da kadınlar artık mühendis olamayacak

İran’da kadınların mühendislik, işletme, nükleer fizik, arkeoloji gibi 77 bölümde eğitim alması yasaklandı.

İran Bilim ve Yüksek Eğitim Bakanlığı, ‘mezun olduklarında iş bulamadıkları’nı öne sürerek 77 lisans bölümünde kadın öğrencilerin eğitim almasını yasakladı.

Kontenjanların yüzde 65’ini doldurarak üniversite giriş sınavında daha başarılı olan kadınlara getirilen bu kısıtlama insan hakları savunucularının yanı sıra milletvekillerinin de tepkisini çekti.

Yeni düzenlemeye göre İran’ın 36 üniversitesinde İngiliz edebiyatı, İngilizce tercümanlık otel işletmeciliği, arkeoloji, işletme, bilgisayar bilimi, nükleer fizik, elektrik ve endüstri mühendisliğinin de aralarında bulunduğu 77 lisans bölümü sadece erkek öğrencilere açık olacak.

EBADİ BM’YE BAŞVURDU
Milliyet gazetesinin haberine göre, İran’ın dört bir yanında çok sayıda yerleşkesi olan Petrol Endüstrisi Üniversitesi artık hiçbir bölümüne kadın öğrenci kabul etmeyeceğini açıkladı. İngiltere’de sürgünde bulunan Nobel Ödüllü İranlı insan hakları savunucusu Şirin Ebadi, karara tepki göstererek Birleşmiş Milletler’e (BM) başvurdu. BM Genel Sekreteri Ban Ki-mun, İnsan Hakları Yüksek Komiseri Navi Pilay ve BM’nin İran İnsan Hakları Özel Raportörü Ahmed Şahid’e mektup yazan Ebadi, düzenlemenin asıl amacının İran’da kadın hakları hareketini zayıflatmak olduğunu söyledi.

Ebadi mektubunda, “Bu karar kamu alanındaki varlıklarına tahammül edemediği için kadınları evlere kapatmayı isteyen İslam Cumhuriyeti’nin izlediği politikanın bir parçasıdır. Amaç, kadınları muhalefet etmek ve haklarını talep etmekten vazgeçirmektir” dedi. Karara tepki gösteren bir grup milletvekili de bilim ve yüksek eğitim bakanı yardımcısını açıklama yapmak üzere parlamentoya çağırdı.

YÜZDE 65 İLE KADIN ÖĞRENCİDE BİRİNCİ
Bilim ve Yüksek Eğitim Bakanı Kamran Daneşçu ise sadece erkeklere açık olan bölümlerin üniversitelerde ‘denge’ yaratmak için gerekli olduğunu söyledi. Bakanlık yetkilisi Sayid Abdulfazıl Hassasini ise “Tarım ya da madencilik gibi bazı alanlar kadın doğasına uygun değildir. Geçmişteki deneyimlerimiz kadınların mezun olsalar bile bu alanlarda aktif olarak çalışmadıklarını gösteriyor” ifadesini kullandı.

UNESCO’nun verilerine göre, dünyada kadın üniversite mezunlarının erkeklere oranının en yüksek olduğu ülke İran. Son dönemde, normalde erkeklerin çoğunlukta olduğu fizik ve mühendislik gibi alanlarda da kadın öğrenci sayısı artış göstermişti. İran’ın dini liderleri ise evlilik ve doğum oranlarının azaldığını belirterek bu durumdan rahatsız olduklarını dile getiriyorlardı.

Kaynak: ntvmsnbc / 22 Ağustos 2012

• Laborare est Orare XXII.
• ... Bense daha önce duyulmamış, yeni şeyler söylediğim için onların ilenç ve lanetlemelerine maruz kalmaya devam edeceğim.... Simon Magus

Ağustos 22, 2012, 04:29:37 ös
Yanıtla #1
  • Uzman Uye

Sırada  hangi İSLAM ülkesi var acaba ?

NOT: Saçı uzun AKLI kısalardan ne olurki zaten ... :'( :'( :'(
« Son Düzenleme: Ağustos 22, 2012, 04:31:40 ös Gönderen: NOSAM33 »
audi-vide-tace
    dinle-gör
        sus

Ağustos 22, 2012, 05:44:31 ös
Yanıtla #2
  • Ziyaretçi

Sn. Peacewings'in iletisi üzerine, Erika Friedl'in "İran Köyünde Kadın Olmak" adlı etnografisine atıfta bulunma gereksinimi hissettim. Yazar, İran'ın -ismini belirtmediği- bir köyünde yaptığı araştırma sonrasında yayımladığı bu etnografisinde şöyle söylüyor:

“…İran’daki kadınlar, hiç bu denli grünmez olmamışlardı, kara peçelerinin ardında birer gölge gibiler. Varlıkları tartışılmaz elbet, hatta sessiz çoğunluğu da onlar oluşturuyor. Ama neye benziyorlar? Ne düşünüyorlar? Onları kim savunuyor, kim onlar adına konuşuyor?...” (Friedl, 1989:17). 

Yazar, incelediği köyün tarihinde insanların ilk defa işsiz kaldığı, yeni toplumsal düzenin (İslam devrimiyle birlikte) kadınlara yeni olanaklar sunmak yerine, sahip oldukları hakları da ortadan kaldırdığından bahsediyor kitabında.. Üstelik kitabını 1989'da yayımlamadan önce, 20 yıl boyunca incelediği bir toplum üzerine konuşuyor bunları...

Tüm İslam ülkelerine bakıyor ve düşünüyorum, acaba sorun İslamın kendisinde mi? Yoksa onun devlet politikalarının amacına yönelik uygulanış biçiminde mi diye....

Ağustos 22, 2012, 06:02:31 ös
Yanıtla #3

Sayın SEHERC'e ve NOSAM33'e yorumundan ötürü teşekkürlerimi sunarım. Sayın SEHERC'in bir sorusu var: Sorun İslamda mı, yoksa onu uygulamaya çalışanlarda mı? Bence sorun İslam'ı anladığını sanan ama hiçbir şey anlamayanlar da. Daha doğrusu anladığını sanan ama hep yanlış anlayanlar da. İslam'ın özüne inebilselerdi keşke. Onun sevgiden, barıştan, kardeşlikten başka bir mesajı olmadığını görürlerdi. Ama şeriat, olsa olsa kuranın özüne aykırı olandır.

Sayın SEHERC'in bu haber bağlamında dile getirdiği soru, gerçekten irdelenmesi gereken ve netliğe kavuşturulması gereken bir soru.

Saygılarımla.
• Laborare est Orare XXII.
• ... Bense daha önce duyulmamış, yeni şeyler söylediğim için onların ilenç ve lanetlemelerine maruz kalmaya devam edeceğim.... Simon Magus

Ağustos 22, 2012, 06:05:37 ös
Yanıtla #4
  • Seyirci
  • Uzman Uye

sn.çnosam33

son paragrafına itirazım var

NOT: Saçı uzun AKLI kısalardan ne olurki zaten ...   

Herhalde şaka zamanına denk geldi şöyle bir güleyim dedim.Artık erkeklerde bayağı uzun saç bırakıyor aklınca espri yapıyorsun ama unutmayınki bu forumdada hanımlar var ve dışarıdan izleniyor.Yazıyı iyi okumadınız hrhalde o aklı kısa dedikleriniz  iranda erkeklerin canına okumuşlar diyor yazıda .Kadınlar bereketli tarlalarımızdır onlardan aldığımız ürünler evlatlarımız olur,neyse daha anlatmayayım şimdi farklı yorumlar gelir sizi üzerler niyetimde bu değil zaten sadece şık durmadığını belirtmek istedim zaten sizde biliyorsunuzdur.
ÖZGÜRLÜK BİLE SAHİP OLMAK İÇİN SINIRLANDIRILMALIDIR.

EDMUND BURKE

Hayat Bizi Resmen Dört İşlemle Sınar. Gerçeklerle Çarpar, Ayrılıklarla Böler, İnsanlıktan Çıkarır ve Sonunda Topla Kendini Der.  leo

Ağustos 22, 2012, 06:16:49 ös
Yanıtla #5
  • Seyirci
  • Uzman Uye

sn.peacewings

Anlatmak istediğiniz konun size ait olan yorum kısmının hemen hemen tamamına katılırken en son kısmı şeriat ile alakalı olan kısmına katılmadığımı bununda farklı anlamlandırıldığına inanıyorum ben.

Ama şeriat, olsa olsa kuranın özüne aykırı olandır.

haklısınız kuranın zahiri tarafı ile alaka kurarlar hep halbuki herşeyin olduğu gibi kuranında bir batıni tarafı vardır özüdür içine kimse girmez.Şeriat burada kuranın özüne ilk girdiğin kapıdır manaları çözmeye başladığın ilk yerdir.Bakınız size bunu ile alakalı mevlananın 4 kapı kırk makam ile alakalı bir yazısını yazayım daha iyi anlaşılsın konu.

Öğrencilerinden biri Mevlana'ya sormuş;

"-Efendim, bu 4 kapı meselesini ben pek anlayamıyorum. Bana anlayabileceğim bir lisanla anlatır mısınız?"

"-Şimdi bak, karşı medresede dersini çalışan dört kişi var ve hepsi rahlelerine eğilmiş. Sen git bunların hepsinin ensesine bir şamar at, sonra gel sana anlatayım.

Öğrenci gitmiş, birincinin ensesine bir tokat akşetmiş. Tokadı yiyen derhal ayağa kalkıp arkasını dönmüş ve daha kuvvetli bir tokatla Mevlana'nın öğrencisini yere yıkmış. Öğrenci dayağı yemiş, geri dönecek ama hocasına itaat var. Yaradana güvenip ikinciye de bir tokat akşetmiş. O da derhal ayağa kalkıp elini kaldırmış. Tam tokadı vuracakken vazgeçip yerine oturmuş. Öğrenci devam etmiş, üçüncüye de bir tokat atmış. Üçüncü şöyle bir kafasını çevirip baktıktan sonra çalışmasına devam etmiş. Dördüncü, tokadı yemesine rağmen hiç oralı bile olmadan çalışmasına devam etmiş.

Öğrenci Mevlana'ya dönmüş, olanları anlatmış.

Mevlana; "-İşte sana istediğin örnekler....

Birinci, şeriat kapısını geçmiş biri idi. Şeriatta kısasa kısas olduğu için, tokadı yiyince kalktı, aynısını sana iade etti.

İkinci, tarikat kapısındadır. Tokadı yiyince o da kalktı, tam tokadı iade edecekti ki, tarikat öğretisinde verdiği söz aklına geldi. "Sana kötülük yapana bile iyilik yap". Onun için döndü, oturdu.

Üçüncü, marifet kapısına kadar gelmiştir. İyinin ve kötünün tek Yaradandan geldiğini bilir, inanır. Yaradan bu kötülüğe hangi iblisi alet etti diye merakından şöyle bir dönüp baktı.

Dördüncü, hakikat kapısını da geçmiştir. İyinin ve kötünün tek sahibi olduğunu ve aynı olduğunu bilir. Onun için dönüp bakmadı bile..

Şeriat özde kuranın özünü yaşamaya başlamanın birinci merhalesidir.Şriatın başka anlaşılması gereken manası yoktur.Ortada dolaşan şeriatçı kavramı yada o korkunç katı kuralları uygulamak için kuranın adını kullanıp allahın emri gibi lanse edip bir nevi ortaçağda katolik kilisenin zengin olup iktidarda kalmak için uyguladığı kurallardan bir farkı yok.Akıllı bir adamın islamda ve kuranın içinde iranda yada bu tarz islam ülkelerinde yaşanılanı kuran buyruğudur gibi algılamalarıda bir başka korkunçluk.
Benim inanıp bildiğim şeriat bu değil.

EDMUND BURKE

Hayat Bizi Resmen Dört İşlemle Sınar. Gerçeklerle Çarpar, Ayrılıklarla Böler, İnsanlıktan Çıkarır ve Sonunda Topla Kendini Der.  leo

Ağustos 22, 2012, 06:20:46 ös
Yanıtla #6
  • Ziyaretçi

Sn. Karahan, değerli açıklamanız için teşekkürler..

Saygılarımla...

Ağustos 22, 2012, 06:24:37 ös
Yanıtla #7
  • Uzman Uye

Gecen gün patronumla sohbet ederken,( ki bizim sohbetlerimiz biraz sert gecer genelde, zira kendisi dini bütün ve hatta hacidir ve bende bir ateist gerisini siz tahmin edin ) kendisine söyle demistim.

" Müslümanligi veya siyasal islami bu durumundan kurtaracak birtek güc var o da kadinlardir, tabi erkeklerinda yardimiyla".

Aslinda söyle deseydim belki daha dogru olurdu.

" Müslümanligi veya siyasal islami bugünki cikmazindan kurtarmanin ilk adimini kadinlar, kadinin bir insan olarak yasayabilecekleri ve erkekle ayni haklara sahip olacaklari bir durumun mücadelesini baslatarak yapacaklar, cünkü Islam"da en fazla ezilen kadindir ve akabinde isci sinifi gelecektir ki onlar ikinci kismi yani sömürü kismini yürüteceklerdir."

Sayin ILHAN ARSEL" in SERIYAT VE KADIN kitabini okumayan varsa okumasini öneririm.

Saygilar

Ağustos 22, 2012, 06:30:48 ös
Yanıtla #8
  • Seyirci
  • Uzman Uye

Sn.Tij

Hangi toplum olursa olsun kadının yeri toplumlarda hemen hemen hep aynı berbat ötesi.Şöyle düşünsenize o erkeği dünyaya getiren kadın kendi canavarını kendi dünyaya getiriyor yetiştiriyor ki ileride kendisine zarar versin.Kendi canavarını böylesine bilinçsiz yaratan başka canlı varmı bilemem,ama sizin o tesbitinize hakikaten katılıyorum bu canavara dönüşen erkeği yetiştiren kadın yine aynı şekilde onu insanca yetiştirmeyi başarırsa bunu yine kadın başarır.Çok doğru tesbit bence tebrikler.

EDMUND BURKE

Ağustos 22, 2012, 08:38:53 ös
Yanıtla #9
  • Aktif Uye

Ey İran halkı.. Perslere dayanan kökünüzden utanmadan mollaları başınıza getiren sizler değilmiydiniz..? Kime kimi şikayet eder oldunuz.. Cahil insan dan korktuğum kadar dünyada ve sonrasında korktuğum başka hiçbirşey yok..
Ölü Gibi Sessiz...Mezar Gibi Ketum...

חמישים אחוזים חמישים אחוזים בולגרי של יהודים....!!! O: