Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: Kur'an bilgi kitabıdır  (Okunma sayısı 14538 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Şubat 14, 2012, 05:30:54 ös
Yanıtla #10
  • Seyirci
  • Uzman Uye

Amacını baştan belirleyip, istediklerini ona yamamaya kalkınca böyle güdük bir yazı çıkıyor sanırım. Kusuruma bakmayın sayın karahan.
Kuran bilgi kitabı falan değildir, hatta bilgiye düşmandır. Nasıl bir bilimsel bakış açısıyla bunu buldunuz bilemiyorum.

Ayrıca, bilgi sahibi olmakla, haklı olmak arasında dağlar kadar fark vardır. Çünkü ikna eder demişsiniz. Hayır, bir zamanlar dünyanın yuvarlak olması bilimseldi ama kimse ikna olmadı. Dünya dönüyordu ama kimse kabul etmedi yüzyıllarca.
Bilgi sahibi olmak, güzel konuşmayı ve haklı olmayı getirmez, bazen çok fazla bilginin içinde beyin, olmadık konulara ışık hızıyla gider, konu başka iken siz olmadık şeylerden bahsetmeye başlarsınız. Saçmalarsınız dışarıdan bakana göre...

Bu gün kesin doğru diye bahsedebileceğimiz ne fizik kanunları kalmıştır nede matematik kanunları. Bu yüzden doğa kanunları da hala gizemini korumaya devam etmektedir. Doğrunun tanımını ilk defa yapanlar denizcilerdir; "İki nokta arasındaki en kısa yol". Doğrumu? hayır çünkü dünya yuvarlak. En basitinden örnek verdim ama, bütün bilimsel sonuçlara hemen atlayıp işte doğru diyebileceğimiz bir şey kalmadı elimizde, hatta bu gün, maddenin tamamen boş olduğu iddia ediliyor, ve hatta sanalız, enerji ışıması falanız.

Her neyse, doğruyu bulmak bana kalmadı yada düşmez. Zaten böyle bir şey yapsam bile kendi içimde çelişkiye düşer ve ahmak gibi görünürüm. Ancak şu var ki, şüphe edebiliriz, böylece eleğimizi daha ince dokumuş oluruz, daha az hata yapabiliriz. Kesin bilgiye, son noktaya ulaşamazsak da, yolculuktan keyif alabiliriz.
İşte bu noktada Kuran çok kötü bir örnektir. Çünkü o şüphe edenleri sonsuz cehennemine atacaktır. Eleştirilmeyi istemez, son noktayı kendisi koymuştur, bu yüzden bilgi düşmanıdır.

Saygılarımla...

sn.prometheus

bu yazıyıu yayınlamamdaki amacım zaten inanç problemi yaşayan biri varsa yazıyı,yada emeği yada bir fikri alaya alıp güdük desin bir güzxelde kahkaha atsın istedim.Böylelikle ben amacıma ulaştım bana unutmayın bir borcunuz oldu şimdide siz bir uğraşta bulunun benim güdük bulup alay etmeye değer bir yazı yayınlayın.Bu tip yorumlarda bulunan arkadaşlara üzülüyorum daha başka bir tarz bulamazlarmı acaba diyede düşünüyorum demekki olmuyormuş.

Dolayısı ile konu ile ilgili sizin fikriniz nedir peki diye falan diyede sormayacağım sadece dileğim yazınızı bir daha okuyup tarz size uymuşmu yakışmı bir bakmanız.

ÖZGÜRLÜK BİLE SAHİP OLMAK İÇİN SINIRLANDIRILMALIDIR.

EDMUND BURKE

Hayat Bizi Resmen Dört İşlemle Sınar. Gerçeklerle Çarpar, Ayrılıklarla Böler, İnsanlıktan Çıkarır ve Sonunda Topla Kendini Der.  leo

Şubat 14, 2012, 06:15:25 ös
Yanıtla #11
  • Seyirci
  • Uzman Uye

sana sadece tek bir cevap verilir oda cevap bile verilmez.Ne tarz ne uslup sorumu soruyorsun hakimmisin yargılıyormusun savunuyormusun benden istediğin bir cevsap değilki birşeyler yazayım bir fikrin varsa tartışırsın uslubuyla bu tarz benim tarzım değil kapı önünden köpek kovar gibi  cümle sonunda işine bak ile bitirmek  ise başlı başına bir uslup sorunu ne diyeyim.

EDMUND BURKE

Hayat Bizi Resmen Dört İşlemle Sınar. Gerçeklerle Çarpar, Ayrılıklarla Böler, İnsanlıktan Çıkarır ve Sonunda Topla Kendini Der.  leo

Şubat 14, 2012, 07:58:25 ös
Yanıtla #12
  • Seyirci
  • Uzman Uye

20
Uyelere Ozel Bolum / Ynt: Masonların Efsaneleri
« Son Gönderilen: Gönderen: skullG Bugün, 12:14:35 ÖÖ »
Bu forumun "masonlar.org" forumu olduğunu, intenette herkes tarafından okunup izlendiğini hatta Masonluk ile ilgili bilgiler araştırıldığında bir başvuru sitesi bile olduğunu düşünüp, tutumunuzu ona göre uyarlamnız çok doğru bir davranış olur.

İşin özü ve anlaşılması gereken de tam olarak bu olsa gerek.

Teşekkür ederim sn. ADAM.

sn.skullg'un uyarısı,yada forumu uslup problemlerine karşı savunmak isteyen yazısı daha nasıl söylenirki ağız dolusu konuşmak ile kusmank arasında ne fark varki,bir yazı yazmak bir fikir telatisi yapmayı istemek bu kadardamı fütursuz cevap vermeyi gerektirir.Burası bir agnostik forumu değil bir deist sitede değil bu tarz salvolar hatta küfre varan tartışmalar orada var bir yazı için bu kladarmı ağır ifadelerle saldırı yapılır beğenmezssen beğenme cevap yazmazsın olur biter bu tip yorıumları görünce agnostik bir sitedeyim hissi uyanıyor bende.Bu sitede bir problemmi var bu kadar düşmeye başladık.

EDMUND BURKE

Şubat 14, 2012, 09:34:48 ös
Yanıtla #13
  • Ziyaretçi

Sayın Prometheus'un fikirlerinin din başlığı altındakilerini  her müslüman gibi ben de kabul etmesem de üslübu ve yaklaşımları haklıdır. Tanrı bile sorgulanmaya acımasızca düzeyde bile olsa açık olmalıdır. Ki dikkat edilirse Kuran sanki bu tür eleştirilere cevaplar da içerir Kuranda ve islamda bir şeye inanın derken neden inanılması gerektiği de insan aklına indirgenerek anlatılmaya çalışılır. İnsanların sorgulama ve eleştiriyi bir saldırı olarak algılamadığı bir dünya yaratmak gerekir. Aksi taktirde insanlar çoğunluğun hoşuna giden bir maske takarak dikdatörlük kurmaya devam ederler. Sorgulamaktan mahrum ezberci insanlar cahil kalırlar. Bu gün islam dünyasının en büyük sorunu cehalettir ve bu cehaletten faydalanan istihbarat örgütlerince yaratılan vahhabilik gibi inançsız ve farklı mezhepleri kitle imhaya sokmaya Allahın emri ve sevap olarak bakabilecek radikal islami inanış şekli ve bu inanış şeklinin saldırgan tutumu dolayısıyla ezilmek zorunda kalan kuduz bir köpeğe dönüşmüş toplumlar gibi duruyor. Bu noktaya bakınca islamdan ve dinden insanların soğuması ve antipatik bir önyargı doğması da doğal karşılanmalıdır. Yani dindarların deist veya ateist sorgulamalara saldırı olarak bakıp cihat ilan etmekten ziyade kendi içlerindeki sorunlara fokuslanması gerekiyor.

Kuran'ın bilgi kitabı olduğu noktalar vardır. Bu konularda çok fazla makale var. Örneğin aklıma gelen tıpta anne rahminin bölümlerinin açıkca ifade edilmesi vb. gibi. Yani o dönemdeki teknoloji ve tıp bilimi açısından bu imkansız bir bilgidir. Fakat tutup da her şeyi Kuranda bulabiliriz başka hiç bir bilgi kaynağına gerek olmadığını düşünmek yanlıştır.

Saygılarımla.

Şubat 15, 2012, 12:52:03 öö
Yanıtla #14
  • Aktif Uye

Amacını baştan belirleyip, istediklerini ona yamamaya kalkınca böyle güdük bir yazı çıkıyor sanırım. Kusuruma bakmayın sayın karahan.
Kuran bilgi kitabı falan değildir, hatta bilgiye düşmandır. Nasıl bir bilimsel bakış açısıyla bunu buldunuz bilemiyorum.

Ayrıca, bilgi sahibi olmakla, haklı olmak arasında dağlar kadar fark vardır. Çünkü ikna eder demişsiniz. Hayır, bir zamanlar dünyanın yuvarlak olması bilimseldi ama kimse ikna olmadı. Dünya dönüyordu ama kimse kabul etmedi yüzyıllarca.
Bilgi sahibi olmak, güzel konuşmayı ve haklı olmayı getirmez, bazen çok fazla bilginin içinde beyin, olmadık konulara ışık hızıyla gider, konu başka iken siz olmadık şeylerden bahsetmeye başlarsınız. Saçmalarsınız dışarıdan bakana göre...

Bu gün kesin doğru diye bahsedebileceğimiz ne fizik kanunları kalmıştır nede matematik kanunları. Bu yüzden doğa kanunları da hala gizemini korumaya devam etmektedir. Doğrunun tanımını ilk defa yapanlar denizcilerdir; "İki nokta arasındaki en kısa yol". Doğrumu? hayır çünkü dünya yuvarlak. En basitinden örnek verdim ama, bütün bilimsel sonuçlara hemen atlayıp işte doğru diyebileceğimiz bir şey kalmadı elimizde, hatta bu gün, maddenin tamamen boş olduğu iddia ediliyor, ve hatta sanalız, enerji ışıması falanız.

Her neyse, doğruyu bulmak bana kalmadı yada düşmez. Zaten böyle bir şey yapsam bile kendi içimde çelişkiye düşer ve ahmak gibi görünürüm. Ancak şu var ki, şüphe edebiliriz, böylece eleğimizi daha ince dokumuş oluruz, daha az hata yapabiliriz. Kesin bilgiye, son noktaya ulaşamazsak da, yolculuktan keyif alabiliriz.
İşte bu noktada Kuran çok kötü bir örnektir. Çünkü o şüphe edenleri sonsuz cehennemine atacaktır. Eleştirilmeyi istemez, son noktayı kendisi koymuştur, bu yüzden bilgi düşmanıdır.

Saygılarımla...

Son zamanlarda denk geldiğim karşılaştığım en cesurca açıklamalar..Notlarım arasında.
Ölü Gibi Sessiz...Mezar Gibi Ketum...

חמישים אחוזים חמישים אחוזים בולגרי של יהודים....!!! O:

Şubat 15, 2012, 08:53:45 ös
Yanıtla #15
  • Seyirci
  • Uzman Uye

Saygılarımla...

Son zamanlarda denk geldiğim karşılaştığım en cesurca açıklamalar..Notlarım arasında.

sn.bulgaria

Bu açıklamaların neresini cesur buldunuz anlatırsanız sevineceğim.mesela ağız dolusu konuşmakmı cesurluk benim bildiğim cesurluk akıllı adamda olmaz cesaret cahil işi derler sonun hesap edemediğinden.Ağzına ve aklına geldiği gibi konuşmak ona buna saldırıp tehdit etmekmi cesaret benim bildiğim aklındakini döken fkirleriniden alır cesaretini bu tarz ile değil.Siz yine beğenin sorun yok ama lütfen neyi beğendiğinizede dikkat edin.

saygılar

EDMUND BURKE

Şubat 15, 2012, 09:18:08 ös
Yanıtla #16
  • Aktif Uye

Saygılarımla...

sn.bulgaria

Bu açıklamaların neresini cesur buldunuz anlatırsanız sevineceğim.mesela ağız dolusu konuşmakmı cesurluk benim bildiğim cesurluk akıllı adamda olmaz cesaret cahil işi derler sonun hesap edemediğinden.Ağzına ve aklına geldiği gibi konuşmak ona buna saldırıp tehdit etmekmi cesaret benim bildiğim aklındakini döken fkirleriniden alır cesaretini bu tarz ile değil.Siz yine beğenin sorun yok ama lütfen neyi beğendiğinizede dikkat edin.

saygılar

Ben cesareti ne tepki alacağını düşünmeden konuşabilen insana cesaretli derim ben.Ben müslüman bir ülkede kur'anı kerime o tarzda düşünsem bile bunu dile getirecek cesarete sahip değilim mesela. ( Bu yorumumdan öyle düşündüğüm anlaşılmasın ) Ben bütün kitaplara saygılıyım.Cesaretli buldum yorumunu derken sayın karahan bunu sanırım yürrrrüüü beee ne konuşmuş bravo cesarete bak....! tarzında bir yorum olarak algıladı sanırım yada en azından ben öyle düşünüyorum.Onun için dir ki bu açıklamayı kendisine sunmak zorunda kaldım.

Saygılar.
Ölü Gibi Sessiz...Mezar Gibi Ketum...

חמישים אחוזים חמישים אחוזים בולגרי של יהודים....!!! O:

Şubat 15, 2012, 09:30:27 ös
Yanıtla #17
  • Seyirci
  • Uzman Uye

Cesaret anlayımız biraz farklı sn. bulgaria ondan olsa gerek.Yalnız söylediğinizede katılıyorum mesela böyle bir konuyu yüzyüğze tartıştığımızı düşünemiyorum bile.Yalnız sn.propmetheusun cesur olduğunu bende düşünüyorum belli konularda mesela bir yazısında sn.mustafa kemale teşekkür ederken parantez içi kendisini hiç sevmem diye açıkça yazmışbak bu cesarettir kendine güvendir açık yürekliliktir.Sn.Prometheusunki ne kadarda cesurca görüksede aslında öyle değil askerde yada savaşta kendini vurduran ateşli tipler vardır bodozlamadan devamlı hücum başına geleceği önünü arkasını düşünmeden hep hücum olay bu değil.

fikirler ne kadar özgür olmalı isede özgürlüklerin bile bir sınırı olmalı.Sn.prometheus kabına sığamayan bir arkadaş fikri öfkeli fikri firarda bir yapısı var belkide biraz gençliğindendir.Birazda en önemlisi aidiyet duygusu yok sanırım herhangi bir fikre yada yere kendini ait hissedemiyor zincirleniyor gibi geliyor ona o yüzden çok agresif.ama cesurca değil bu yazı

EDMUND BURKE

Şubat 15, 2012, 11:20:57 ös
Yanıtla #18
  • Uzman Uye

PROMETHEUS        Belirttiğiniz =İşte bu noktada Kuran çok kötü bir örnektir. Çünkü o şüphe edenleri sonsuz cehennemine atacaktır. Eleştirilmeyi istemez, son noktayı kendisi koymuştur, bu yüzden bilgi düşmanıdır.=
  Bu satırların amacını tam anlamadım , nedeni ise İslam dinine inanırsınız yada inanmazsınız, bunun ortası olmaz . Allah hiç kimseyi cehenneme ataçağını söylemiyor suçsuz yere sadece kensine ŞİRK koşanları affetmiyeceğini ifade ediyor ayrıca kul hakkıyla karşıma gelme diyor . Anlamadığım ;daha ne yapsın ?  Hayat denen mucizeyi bize bahşetmiş ,yoktan var edip varlığından bizleri  haberdar etti  sizce kötümü etti ?   ??? ??? ??? SON SÖZÜM bilgi düşmanı dediğiniz KURAN ' ı tam anlamıyla gerçekten çözdünüzmü ???
audi-vide-tace
    dinle-gör
        sus

Şubat 16, 2012, 02:13:22 öö
Yanıtla #19
  • Uzman Uye

......Sn.Prometheusunki ne kadarda cesurca görüksede aslında öyle değil askerde yada savaşta kendini vurduran ateşli tipler vardır bodozlamadan devamlı hücum başına geleceği önünü arkasını düşünmeden hep hücum olay bu değil.

fikirler ne kadar özgür olmalı isede özgürlüklerin bile bir sınırı olmalı.Sn.prometheus kabına sığamayan bir arkadaş fikri öfkeli fikri firarda bir yapısı var belkide biraz gençliğindendir.Birazda en önemlisi aidiyet duygusu yok sanırım herhangi bir fikre yada yere kendini ait hissedemiyor zincirleniyor gibi geliyor ona o yüzden çok agresif.ama cesurca değil bu yazı
       Sayın karahan, yukarıdaki birirnci paragraftaki ifadenize katılmıyorum. Sayın Prometheus'un yazılarını iyi etüt ettiğiniz takdirde, hiç te öyle laf olsun diye yazılan yazılar olmadığını göreceksiniz. Hemen hemen bütün yazılarında bilimi ve bilimselliği öne çıkarmıştır kendisi. Evet zaman zaman hırçın ve geçmişteki kendi beyanına göre anarşit bir ruha sahip olabilir ama hiç bir zaman tanımladığınız şekilde önünü arkasını düşünmeden hareket eden bir yapıya sahip olduğunu zannetmiyorum.
        Esasen, uzaklaştırılmasına sebebiyet veren yazısını iyi incelerseniz, O, kendisine bir ceza verileceğini imalı şekilde de olsa zaten belirtiyor. Yani ceza alacağını biliyor.
        Bu kendisinin aldığı ilk ceza değil. Cezası kaldırılıp tekrar dödüğünde de tarzını değiştireceğine pek ihtimal vermiyorum (halbuki değiştirmesini o kadar istiyorum ki;).Onu savunmak gibi bir niyetim yok. Sadece bu sitede tanıdığım kadarı ile aklın ön plana çıktığı tartışmalar yapmak isteyen,  bilimsellik taşımayan konulara tahammül edemeyen bir kişiliği olduğunu düşünüyorum.
      Şahsen, süresiz olarak belirlenen cezasının bitip tekrar aramıza dönmesini sabırsızlıkla bekleyeceğim.
       Saygılar-sevgiler.
"Vur ama dinle beni"