Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: Dernek Üyelik Başvurusu  (Okunma sayısı 31448 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Ekim 21, 2014, 06:33:57 ös
Yanıtla #20
  • Seçkin Üye
  • Uzman Uye

Sayın eyghon'un dediği doğrudur da, pek bir şey değiştirmez çünkü zaken eninde sonunda olacak olan odur. Bir diğer deyişle derneğe dilekçe de gönderilse, gidip kapı da çalınsa, durduk yarda da durulsa, bir locaya öneri (teklif) verilecektir; bunu da ancak bir mason yapabilir. O öneriyi bir destekleyen olacaktır. Onun da mason olması gerekir. (Burada "kefil" sözcüğünü kullanmaktan özenle kaçınıyorum.) Bu işler daha önce yapılırsa, bunların ardından derneğie giriş için bir başvuru dilekçesi verilecek ya da form doldurulacaktır. Ancak bu arada önerisi kabul edilen adayın vereceği masonik nitelikli talepname ayrı bir olay.

Bütün bunların yöntemini bu Forumda bir yerlerde anlatmıştık bir zamanlar.
ADAM OLMAK ZOR İŞ AMA BUNUN İÇİN ÇALIŞMAYA DEĞER.

Ekim 25, 2014, 09:34:08 öö
Yanıtla #21
  • Skoç Riti Masonu
  • Uzman Uye
  • *

Benim Locamda en son tekris edilen Kardesim, kapıyı kendisi çalmıştır. Ve iletişime gecimesi ile tekris edilmesi arasında oldukça uzun bir zaman vardır. Aslında herkes kapıyı en nihayetinde kendisi çalar. Birisi adına kapı çalınmaz. Ama sizi tanıyanların olması kapının açılabileceğini dair umudunuzu çoğaltır.

Beni bir aile büyüğüm teklif etti. Locanın calisma Plani, tahkikat aşaması vesaire sonucu neredeyse 1,5 yıl sonra terkis edildim. Ki uyesi oldugum Locada beni cok once Tanıyan Kardeşlerim de vardı. Baska bir Locaya teklif edilen Kardeşimin ise işlemleri daha erken sonuçlandı ve benden 5 ay once tekris edildi. Yani teklif edilmeniz durumunda da oyle 3 ayda kapıyı açmıyorlar

Ama ben sizin Derneğe üye olmak istiyorum diyen herkese de Hoşgeldiniz denip kırmızı hali da serilmez. A kapıyi çaldı açalım diledi verelim degil olay. Kapıyı calmak da kapının açılması da dilemek de verilmesi de elbette mecazi. Bir CV iki fotograf verme de kapı calma degil aslında sadece yoklama olur olsa olsa.

Derneğin İzmir Şubesine başvurdunuz. O Genel Merkeze gider orada bakılır edilir. Belki hic geri donmeyiz belki yıllar sonra dönebiliriz.

Kapıyı çaldıktan sonra kapının açılmasını beklemek de bir erdemdir. Belki hic açılmaz belki cok sonra açılır.

Ekim 25, 2014, 10:26:30 öö
Yanıtla #22
  • Mason
  • Yeni Katilimci
  • *

Sn skullG

Tecrübelerinizi ve bilgilerinizi bizimle paylaştığınız için teşekkür ederiz.

Sorumun asıl gayesi ne kadar zamanda Masonluğa kabul edilebileceğimiz değil. Masonluğa kabul edilebilmemiz için nasıl bir yol izleyebileceğiömizdi. Pek tabi herbirimiz bu yolculuğa çıkarken karşımıza neler çıkacağını, ne kadar uzun bir süreçten geçeceğimiz konusunda çok çok ufak da olsa fikrimiz var. Ancak bu fikirlerimiz ve bilgilerimizin yetersiz kaldığı noktalar oluyor. Bu aşamada da sizin değerli bilgileriniz ve tecrübeleriniz bize ışık tutuyor. Bizleri aydınlatma noktasında emeklerinize minnetarız.

Sayfılarımla

Ekim 25, 2014, 08:24:25 ös
Yanıtla #23
  • Orta Dereceli Uye
  • **

benim burada bir sorum olacak masonlar mason sayısının artmasını ister mi ? istemez ise neden istemezler ?
fırtınanın şiddeti ne olursa olsun martı sevdiği denizden asla vazgeçmez

Ekim 25, 2014, 08:39:25 ös
Yanıtla #24
  • Mason
  • Aktif Uye
  • *

benim burada bir sorum olacak masonlar mason sayısının artmasını ister mi ? istemez ise neden istemezler ?

Masonlar, "kalitenin muhafaza edilmesi veya arttırılması" şartıyla elbette mason sayısının artmasını isterler.
Live long and prosper.

Ekim 25, 2014, 08:48:41 ös
Yanıtla #25
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Masonluğun şartları ile ilgili olarak fakirlerin mason alamayacağı yazıyor bununla beraber masonluğun belli bir entelektüel müktesebatı gerektirdiği ve entelektüel, Tanrıya inanan insanlar olması gerektiği söyleniyor.
bu fakirlik maddesi ile çelişmiyor mu acaba ?

Ekim 25, 2014, 09:36:08 ös
Yanıtla #26

Sayın Da Vinci gibi benim de tanıdığım bir mason yok. Ya da en azından ben bilmiyorum.  Dolayısıyla teklif de gelmeyeceği için ben Alsancak subeyi telefon ile arayıp bilgi almıştım nasıl başvuru yapabilecegime dair. Ve bana geçtiğimiz Eylül ayından sonra başvuruların başlayacağını söylediler. Ama ben henüz basvurmaya hazir olmadığım için en azından kafamda kendimi hazır hissetmedigimden şu an sadece forumu takip edip kitaplar okuyorum. 

Ekim 26, 2014, 03:03:09 öö
Yanıtla #27
  • Ziyaretçi

Ekim 26, 2014, 08:17:45 öö
Yanıtla #28
  • Seçkin Üye
  • Uzman Uye

Sayın davut zahmet edip Forum arşivini şöyle bir gözden geçirse de şu dediği ve yanlış anladığı belli kim bilir kaç kez işlenmiş ve tekrarlanmış olan şu Masonluğa girmeye engel "fakirlik", Masonluğa girmek için gerekli "entelektüellik" ve "Tarıya inananlık" konularını bir gözden geçirse ne iyi olacak.

Sonra dernek başvurusunda mı bulunur, ne yapar, ne düşünür, artık kendisi bilecektir ama önce duyumlarla değil bilgi edinerek ve bilgiyi sindirerek davranmalı.

Bilgi yetmeyecektir.

İşte o zaman daha bilgili olanlara başvurmalı. Sormalı.

Soru burada bu Forumda iletilirse, yanıt veren bulunur.

Fakat buradaki son tümcesi "?" ile bitmekte olsa da, açıklamayı gerektiren tarzda bir soru değildir. Çünkü yanıtı tek sözcükle verilir:

Hayır.

« Son Düzenleme: Ekim 26, 2014, 08:32:24 öö Gönderen: ADAM »
ADAM OLMAK ZOR İŞ AMA BUNUN İÇİN ÇALIŞMAYA DEĞER.

Ekim 26, 2014, 09:03:39 öö
Yanıtla #29
  • Orta Dereceli Uye
  • **

aydınlattığınız için teşekkürler,

elbette sorular soracağım ve sorularımın cevabını almak isteyeceğim, çünkü merak ediyor ve öğrenmeyi seviyorum,

öğrenme sürecinde elbette hatalarda yapacağım, insan olduğumuz için

teşekkürler,