Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: masonların kefilliği  (Okunma sayısı 22034 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Temmuz 23, 2009, 03:26:00 ös
Yanıtla #10
  • Orta Dereceli Uye
  • **

sn Mason

tabikide masonluk her önüne gelen ben mason gibi yaşıyorum içimde mason oldum bunu hissediyorum diyeni içeri alıp kabul etmeyecektir.  çevresindede ben mason gibi yaşıyorum masonluğu kalbimde başardım diyerek dolaşmasıda masonluğu masonlar kadar bilmediği için yanlış bir ifadedir doğru.

ama işte bu tür insanların masonlar tarafındanda hissettikleri onaylanmış kişinin çevrsesinde masonluğa davet edecek kimse yoksa ve oda kendi imkanları ile kapıyı çalmışsa çoğunluğu neden ret edilmekte. kişi sonuçta masonluğu becerebilecek o duruşa şana yakışacak bir nitelikteyse neden kendi başvurusuyla zor olmakta.

kapıların yumruklanması yüklenilmesi ve bu kapılarda bağrılması arkasındaki gücün artmasına sebebiyet verecek derken sözü biraz açabilmeniz mümkünmü. hangi tarafın güçlenmesine vesile olacaktır mesela

saygılarımla,

Eylül 22, 2011, 05:09:17 öö
Yanıtla #11
  • Ziyaretçi

Sn Mason'un söylediğine bakılırsa mason olma aşkıyla yanıp tutuşan insanların çok büyük bir kısmının %1 bile şansı yok.Bana bu izlenimi verdi en azından.

Eylül 22, 2011, 08:22:01 öö
Yanıtla #12
  • Seçkin Üye
  • Uzman Uye

İki yıldan fazla bir süre öncesinden kalma bu konu üzerine Sayın futurum kalkıp şimdi bir görüş yazınca, öncekilerin baştan sona okunması gerekiyor.

Okununca da görülüyor ki aslında bu başlık altında yazılmış olanlar forumun bir mason örgütüne üye olma (Masonluğa girmek) konusuyla bağlantılı diğer birçok başlığı altında yazılmış olanlardan pet daha kısa; âdeta bir özet.

Anımsıyorum: Bir değer başlık altında bir tartışma yapmıştık bir yıl kadar önce, Masonluğa girmek kolay mıdır, zor mudur diye.

Bunun sonucu bir açıdan zor çıkmıştı ama bir açıdan da pek o kadar zor değil. Hele Sayın futurum’un dediği gibi “mason olma aşkıyla yanıp tutuşan bir insan” için hiç de zor değil.

Buna karşın Sayın futurum şu %1 oranını nasıl hesapladı acaba? Böyle bir rakama varabilmek için kişinin elinde eni konu istatistiksel veri olması gerek.

İstenirse bu konu yeniden tartışılır ancak o zaman konu başlığı yani “kefillik” olgusu dışına taşılabilir. Ben derim ki, Sayın futurum ya da bir diğer katılımcı bu konuyu kaşımak istiyorsa yeni bir başlık açsın, hem bilgilenelim hem tartışalım.

ADAM OLMAK ZOR İŞ AMA BUNUN İÇİN ÇALIŞMAYA DEĞER.

Eylül 22, 2011, 11:12:28 öö
Yanıtla #13
  • Mason
  • Orta Dereceli Uye
  • *

Benim bulundugum yerde birini Masonluga davet etmek uygulamasi kullanilmamaktadir.

Ancak kisi Mason oldugunu bildigi birine basvurur ise, o Kardes ona kefil olmayi tercih edebilir. Kefil bir tane olmali, ona ek olarak basvuruda 2 tane daha Ustat Mason imzasi bulunmalidir. Bu diger imza sahiplerinin adayi kefil kadar tanimasi beklenmemektedir.

Kefil olacak hicbir Mason tanimadan basvuruda bulunmak mumkun degildir. Zira basvuru formu, bir Ustat Masonun elinden alinir.

Adaya basvuru formu verilmeden once, genelde kefil olacak Kardes, ilk toplantida bu niyetinden bahseder. Cogunlukla buna karsi cikan olmaz ancak Ustad-i Muhterem'in bunu en kisa surede bilmesi planlama acisindan onemlidir.

Kisacasi, bizim vadide ilk adim adaydan gelmelidir.

Sevgi ve Saygilarimla,
Eureka
The mason square doth clear the air of folly and deception
The rule is straight, the angle clear, for greatness has direction

Eylül 22, 2011, 09:53:03 ös
Yanıtla #14
  • Ziyaretçi

Masonluğa seçilen insanların özellikleri ve karekterleri düzgün olmasaydı , geçmişten bu güne masonluk diye birşey olabileceğini düşünmüyorum , eminim detaylı bir elemeden ve süzgeçten geçiriliyordur mason olan insanlar...
masonların bir çok meslek group'undan olduğunu varsayarsak kişinin mason olma potansiyeli olan herhangi birisini bulmakta zorluk yaşayabileceklerini düşünmemekteyim...
Tabiki işin ego kısmıda var , ego kısmı ne derece etkili bu hususta bilemem...

Saygılarımla,
418

Eylül 28, 2011, 10:48:13 ös
Yanıtla #15
  • Orta Dereceli Uye
  • **

mason olmak :D

belki biraz konu dışı olacak ama yazmak istiyorum yinede..

şimdi ilk sayfada birisi yazmış kendiniz başvurabilirsiniz diye.. beni kim tanır masonlardan kim niye kefil olsunki bana?? diye sorarımm :D

ayrıcı başvurabilirsiniz diyorsunuzda ankaradaki locanızın adresini verin başvurayım diyorum hiç kimsenin adres verdiği yok :) durun tahmin edeyim ışığın peşinden gidersem beni bulurlar dimi :D  bu gibi komik sözlerle de kafa karıştırıp konuyu dağıtırsınız.. ee nasıl mason olcaz anlatacak birisi yokmu verin adresinizi geliyorum ;)
bana tek taraflı adaletinizden sakın bahsetmeyin.. adalet kirli atlet..!!

Kasım 28, 2011, 04:34:50 ös
Yanıtla #16
  • Ziyaretçi

Evet sayın akif_yzb Ankara'da bir loca adresi alamamanın üzüntüsü bendede mevcut...

Kasım 28, 2011, 05:34:43 ös
Yanıtla #17
  • Ziyaretçi

hiç mason locasına gitmemiş bir olarak locayı gezmek gayet hoş olabileceği düşüncesindeyim ,
çok eski bir loca daha iyi olurdu gezmek için ... müze şeklinde sergilense harika olur insanların ilgisini çeker şahsi görüşüme göre , ayrıca insanlardaki ön yargının kırılmasınada vesile olabilir...

Saygılarımla,
418

Kasım 29, 2011, 02:15:48 öö
Yanıtla #18

Merhaba, ben konu başlığında yeni bir soru sormak istiyorum.

Acaba x ilinde ikamet eden bir mason üstadı, y ilinde ikamet eden ve masonluğa uygun olduğunu düşündüğü bir kişiyi y ilindeki herhangi bir locaya alınması için önerebilir ve kefil olabilir mi? yoksa masonların sadece kendi locaları için mi teklif ve kefillik hakları vardır?

Saygılarımla.

Kasım 29, 2011, 08:47:34 öö
Yanıtla #19
  • Seçkin Üye
  • Uzman Uye

Masonluktaki üç terim birbirine karıştırılıyor:

1- Önerici
2- Kefil
3- Rehber

Bunların anlamları için Mason sözlüğü'ne bakabilirsiniz.

Sayın willshine sadece öneriden söz ediyor yani önericiden. Önerici = kefil olmayabilir.

Kesinlikle bilmemekle birlikte bildiğim kadarını söyleyeyim:

Bir mason, bir başka locaya bir aday önerebilir. O loca kendi bulunduğu vadinin (kentin, bölgenin) dışında bir başka vadide çalışıyor olabilir. (Zaten bir mason oturduğu yani ikamet ettiği yerdeki bir  locanın üyesi olmak zorunda değildir.)

Bu konu çeşitli nedenlerle büyük localar arasında farklılık gösterebilir.

ADAM OLMAK ZOR İŞ AMA BUNUN İÇİN ÇALIŞMAYA DEĞER.