Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: Recm  (Okunma sayısı 4414 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Şubat 01, 2008, 12:10:18 öö
  • Ziyaretçi

Sayin üyeler
Tevrat'ta recm hakkında birkaç örnek ve hüküm var olduğunu okuyorum.Tevrat hakkında yeterli bilgiye sahip değilim sadece konuyu araştırırken buldum.
Tevrat'ta konuyla ilgili hüküm şöyledir:

22: 22 eğer bir adam başka birinin karısıyla yatarken yakalanırsa, hem kadınla yatan adam, hem kadın, ikisi de öldürülecek. israil'den kötülüğü atacaksınız.

22: 23 eğer bir adam kentte başka biriyle nişanlı ergen bir kızla karşılaşır ve onunla yatarsa,

22: 24 ikisini de kentin kapısına götürecek, taşlayarak öldüreceksiniz. çünkü kız kentte olduğu halde yardım istemek için bağırmadı; adam da komşusunun karısıyla ilişki kurdu. aranızdaki kötülüğü ortadan kaldıracaksınız. ²

² Tevrat, tesniye, 22/22-24
Peki bu dinin bu konuya genel bakışı nedir?Hz.Musa peygamberimizin uygulayıp uygulamadığı konusunda herhangi bir örnek varmıdır?
Bildiğim kadarı ile aynı konu İslamiyet içersinde geçerli fakat daha sonra alimler ifade den kaynaklandığını ve recm cezasının kuran daki anlamının 100 sopa hatası ile alakalı olduğunu söylediler diye biliyorum.

Şubat 01, 2008, 01:31:44 ös
Yanıtla #1
  • Ziyaretçi

Recm cezası üç sekilde uygulanır:

1-Failleri toprağa dikine gömerek taşlamak suretiyle.

2-Faillerin üzerine taştan bir duvar devirmek suretiyle.

3-Failleri yüksek bir yerden taşların üzerine atmak suretiyle

Şubat 01, 2008, 01:35:38 ös
Yanıtla #2
  • Ziyaretçi

Recm cezasını en fazla seven din islam dini.İran'da hala recm cezası uygulanıyor.İnsanların evlerini basıp en mahrem hallerini topluma ifşa ederek müslümanlık tasladıklarını sanıyorlar

Şubat 01, 2008, 01:46:15 ös
Yanıtla #3
  • Ziyaretçi

Sn. Santander;
Size veya herhangi bir üye'ye Hangi dinde recm cezası vardır şeklinde bir soru yöneltmedim?Yukarıdaki yorumu tekrar okursanız neyi aradığımı ve hangi konu üzerine yorum almak istediğimi net bir biçimde görmüş olursunuz
Saygılar.
Ve kesinlikle sürekli belirttiğimiz gibi iran Malezya vs buralardaki İslamiyet tarzı tamami ile bütün İslam alemini yansıtmaz.Geri kalmış ülkelerdir ve inançlarınıda aynı doğrultuda gerici ve akıl dışı yöntemlerle uygulayacaklardır.
İRanda evleri müslümanlar basıyor Irakta'da HRİSTİYAN VE YAHUDİLER basıyor...((eğer sizin gibi düşünürsek))A.B.D ve diğer hristiyan ülkelerin Irakta yaptığı zulümleri nasıl ki bütün bir Hristiyan alemine mal edilmiyorsa,İsrail ve Filistin arasındaki olaylar nasıl Yaudiliğe değilde sadece israille ilgili olduğu konuşuluyorsa sizde kendi ideolojinizi desteklediğini sandığınız örnekleri alıp işte kanıttır diyerek  inanç konularında kendinizi tatmin etmeyiniz derim
Tekrarlıyorum yukarıda hangi soruyu sorduğumu,hangi konu üzerine yorum ve görüş merak ettiğime dikkat ediniz
Saygılar

Şubat 01, 2008, 02:16:32 ös
Yanıtla #4
  • Ziyaretçi

Yani yukarıda ki rivayet ve hadislerde sizinde örnek verdiğiniz gibi recm meselesi bir "sevme" meselesi değildir.Yukarıdaki ilk yorumumda Hz.Musa ile ilgili örnekleri sormuştum elinizde Hz.Musa nın uyguladığı ni anlatan veya örnekleyen bir kaynak varmı Sn.Santander?

Şubat 01, 2008, 02:16:57 ös
Yanıtla #5
  • Ziyaretçi

Paylaşırsanız memnun olurum.

Şubat 01, 2008, 02:46:06 ös
Yanıtla #6
  • Uzman Uye

Sayin üyeler
Tevrat'ta recm hakkında birkaç örnek ve hüküm var olduğunu okuyorum.Tevrat hakkında yeterli bilgiye sahip değilim sadece konuyu araştırırken buldum.
Tevrat'ta konuyla ilgili hüküm şöyledir:

22: 22 eğer bir adam başka birinin karısıyla yatarken yakalanırsa, hem kadınla yatan adam, hem kadın, ikisi de öldürülecek. israil'den kötülüğü atacaksınız.

22: 23 eğer bir adam kentte başka biriyle nişanlı ergen bir kızla karşılaşır ve onunla yatarsa,

22: 24 ikisini de kentin kapısına götürecek, taşlayarak öldüreceksiniz. çünkü kız kentte olduğu halde yardım istemek için bağırmadı; adam da komşusunun karısıyla ilişki kurdu. aranızdaki kötülüğü ortadan kaldıracaksınız. ²

² Tevrat, tesniye, 22/22-24
Peki bu dinin bu konuya genel bakışı nedir?Hz.Musa peygamberimizin uygulayıp uygulamadığı konusunda herhangi bir örnek varmıdır?
Bildiğim kadarı ile aynı konu İslamiyet içersinde geçerli fakat daha sonra alimler ifade den kaynaklandığını ve recm cezasının kuran daki anlamının 100 sopa hatası ile alakalı olduğunu söylediler diye biliyorum.

Kuran'i Kerim'de recm zikredilmez. Celde zikredilir.(Bekar zanilere atilan 80 sopa cezasi)
                                                                                                    nisa -15/16 (bu zina hakkinda inen ilk ayet)
                                                                                                    nur--2

Şubat 01, 2008, 03:27:36 ös
Yanıtla #7
  • Uzman Uye

Recm genellikle musevi hukukunda yer alan bir cezadir, suclunun yari beline kadar topraga gomuldukten sonra taslanarak oldurulmesidir.Ancak Islam dininin aksine recm cezasi sadece zanilere uygulanmaz. Cok daha agir sartlarda bir kac hususu cigneyen musevilere uygulanir..

"Cocukları kurban edenler" (levililer 20,2)
"Cincilik yapanlar ve ruh cagiranlar"(levililer 20,27)
"Yehova'ya kufur edenler "(levililer 24,11)
"Annesine ve babasina baskaldiran, ickici ve savurgan insanlar," (yasa tekrarı 21,18-21)
"Zina ve fuhus yapanlar "(yasa tekrarı 22,22-23)

Bu sucları isleyenlerin cezasi taslanarak oldurulmektir.

Muhabbetle

Şubat 01, 2008, 03:30:38 ös
Yanıtla #8
  • Ziyaretçi

Sevgili kirlangiç açıklayıcılığınız ve bilgilendirdiğiniz için teşekkür ederim.Peki Hz.Musa ile bu konuyla bağlantılı bildiğiniz herhangi bir örnek varmı?

Şubat 01, 2008, 03:37:49 ös
Yanıtla #9
  • Uzman Uye

Fakat zinakarlarin cezasi olan recm  Musevilikte sadece evli kadinin baska bir erkekle (erkek bekar olsun evli olsun) yasal olmayan beraberligi neticeside uygulanir. Bekar kizlara recm uygulanmaz..bkz "Eger her hangi bir adam baskasinin karisiyla veya komsunun karisiyla zina ederse onlari taslayarak oldurun.( Leviticus, 20:10)