Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: Tanrinin Baslagincini Ispat  (Okunma sayısı 31084 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Şubat 22, 2007, 03:24:00 öö
  • Ziyaretçi

simdi hep birlikte dusunelim,
kuranda, herseyi ben yarattim diyor dimi?
o zaman evrenide allah yaratti. dogrumu?
evrenin yaraticisi allah ise, bu evren belli bir zamanda yaratildi. yani bir baslangici var. evrenin baslangici varsa, bu baslangica kadar olan bir beklenmis bir zaman var demektir.
allah evreni yaratmadan once bir zaman bekledi demektir. bu zaman sonlu mu sonsuz mu? sonsuz derseniz o zaman hala evren yaratilmamis demektir. yani evrenin baslangicina kadar beklenmis olan zaman sonlu, cunku evren yaratilmis ve hersey baslamis. sonlu zamaninda, bir baslangic ve bir sonu var demektir. eger o zamanin bitisine evrenin yaratilmasi diyorsak,
baslangicina ne diyecez? evrenden once hicbirsey yoksa, ve sadece allah varsa, allah evreni yarattigi zaman bekleme suresinin sonu demektir.
peki bu bekleme suresi, sonlu bir zaman ise, bunun baslangici ne? allah demek zorundasiniz. o zaman evrenin baslangicina kadar beklenen zamanin sonunda evren yaratilmis ve basinda allah baslamistir.

yorumlar?
« Son Düzenleme: Şubat 22, 2007, 03:28:31 öö Gönderen: Hamlet »

Şubat 22, 2007, 03:28:47 öö
Yanıtla #1
  • Ziyaretçi

Yorumlar ki ne yorumlar....
« Son Düzenleme: Şubat 22, 2007, 05:22:10 öö Gönderen: MASON »

Şubat 23, 2007, 09:59:29 ös
Yanıtla #2
  • Uzman Uye

Bence bu çok derin bir konu bir okadarda yorum yazması zor. Ama bence zamanın Allah için bir önemi yoktur.Çevremi gözlemlediğimde anlıyorumki zaman sadece insanları ilgilendiriyor.sedece biz ona karşı yarışıyoruz.Gayp aleminin pek umrunda olduğunu sanmıyorum. İnsanoğlu hala kökeninin maymundanmı yoksa topraktanmı geldiğini tartışırken sizin bu konunun onlara çok ağır geleceğini düşünüyorum.

Şubat 23, 2007, 10:06:47 ös
Yanıtla #3
  • Ziyaretçi

Konuyla ilgilenenler icin" Corpus hermeticum"'u tavsiye ederim

Şubat 23, 2007, 10:09:40 ös
Yanıtla #4
  • Uzman Uye

Dünyanın dışına çıkıp evrenin derinliklerine dalanlar genelde ateist oluyor yada hiç çıkamıyor. yüzme bilmediğinden boğulup gidiyor.

Şubat 23, 2007, 10:26:38 ös
Yanıtla #5
  • Ziyaretçi

Bence bu çok derin bir konu bir okadarda yorum yazması zor. Ama bence zamanın Allah için bir önemi yoktur.Çevremi gözlemlediğimde anlıyorumki zaman sadece insanları ilgilendiriyor.sedece biz ona karşı yarışıyoruz.Gayp aleminin pek umrunda olduğunu sanmıyorum. İnsanoğlu hala kökeninin maymundanmı yoksa topraktanmı geldiğini tartışırken sizin bu konunun onlara çok ağır geleceğini düşünüyorum.
Son cumleniz tamamen aciklamis bu konuyu tartismanin zorlugunu.

Şubat 24, 2007, 12:30:34 öö
Yanıtla #6
  • Ziyaretçi

ama dusunce mantikli degilmi?
neden dogru olmasin? fikirleriniz ("bosver bunu konusmaya degmez" haricinde) nelerdir?

Şubat 24, 2007, 08:07:44 ös
Yanıtla #7
  • Uzman Uye

Alah için zaman kavramı yoktur. Bu bu kadar basit. Sen evrenden sonra yaratıldığın için evrenden önceye aklın ermez. Allah ın zaman kavramına göre herşey bitti. Herkezin hesabı biçildi.
''Kızıl elmada buluşalım''

Şubat 24, 2007, 08:11:35 ös
Yanıtla #8
  • Ziyaretçi

Iste Abdulmecit konustu.

Allah icin zaman kavraminin olmadigini nerden biliyorsun?

Allahin bir baslagicinin olmasi kotu birsey mi? yada ona hakaret mi?
Sanki ona hakaret etmisim gibi tepki verdin.

Şubat 24, 2007, 09:31:32 ös
Yanıtla #9
  • Uzman Uye

Abdulmecit değil II. Abdulhamit avatarımdaki fotoraf. Bu sözünüzü  iltifat olarak kabul ediyorum. (İşte abdulmecit konuştu)
Allah ın bize gönderdiği elçilerle bunu öğrendik.
''Kızıl elmada buluşalım''